Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tlen 6%


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się zapytać odnośnie takiego zapisu: "w suchych gazach w warunkach normalnych (273K i 101,3kPa) przy zawartości 6% tlenu odniesienia, wynosi XXX"

Pojawia się ostatnio  w ustawach informacja odnosśnie zawratości (czy też przeliczaniu) na 6% tlenu czy ktoś mógł by mi pomóc i prosto wyjaśnić o co w tym chodzi?

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób okreslono standardy emisyjne. Pomiar wielkości emisji jest trochę .... zkręcony. Mierzymy bezpośrednio a uzyskany wynik jest przeliczany do warunków referencyjnych czyli temperatury 0 C lub 273K, ciśnienie 101,3kPa  gaz suchy i zawartość tlenu 6% (chociaż nie zawsze jest to 6% dla niektórych instalacji jest 3% tlenu a dla spalarni odpadów komunalnych 11% tlenu) Dlaczego tak jest? Dlatego żeby uzyskane wyniki można było porównać z obowiązującym standardem. Dla warunków rzeczywistych które są na instalacji nie da się określić standardu emisyjnego. Dlatego określa się go dla warunków referencyjnych a uzyskane wyniki rzeczywiste przelicza na referencyjne. Trochę to pokręcone ale tak w skrócie i bez większego wykładu wygląda. Nie ma co się przejmować standardami emisyjnymi na domowym kotle, na dzień dzisiejszy nie obowiązują i nikt nie bada spalin na domowych kotłach , chociaż sam kocioł przechodzi badanie i maksymalne emisja z niego jest okreslana (patrz DTR kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli dobrze rozumię jeżeli mam powietrze w którym jest 20 %  O2 podczas spalania zostaje zużyte 15% (przykładowo) i zostaje mi 5% objętościowo tlenu w gazach wylotowych to muszę to przeliczyć na 6% tlenu objętościowego w gazie wylotowym? Pytam się tak z czystej ciekawości bo akurat mnie to zainteresowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."do 6% tlenu, gazu suchego o ciśnieniu 101,3 kPa i temperaturze 0C". Warunki rzeczywiste to całkiem inna bajka. Na piechotę się tego nie liczy. Albo według algorytmów liczą to programy w systemach ciągłego monitoringu emisji albo gdy badania wykonuje autoryzowane laboratorium i to ono wylicza emisję porównując do obowiązującego standardu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.