Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem, A Samodzielny Przewód Kominowy


cryss

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Mam następujące pytanie.  Czy samodzielny przewód kominowy to wkład kominowy? Pytam z tego względu bo w ustawie pisze, że aby posiadać kominek trzeba posiadać samodzielny przewód kominowy i się zastanawiam czy można to tak odebrać? Mieszkanie w kamienicy (parter i 3 piętra) - czy są inne przeciwwskazania do posiadania kominka w kamienicy ?

Opublikowano

Witaj!!!

To na szybko---

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/187327.html

Samodzielny przewód kominowy to taki do którego nie jest podłaczone inne urządzenie, W kamienicach często do jednego przewodu były podłączane   dwa lub więcej piecy kaflowych.

Jak do tej pory ogrzewane jest to mieszkanie? Jeżeli piece kaflowe ,to na wyburzenie ich musisz mieć zgodę właściciela budynku (nie mieszkania),Obowiązkowo na piśmie.

Pozdrawiam.henryk1953

Opublikowano

Właśnie jest tam kominek z płaszczem wodnym - całe CO zrobione (grzejniki itp) + 1 piec kaflowy (mieszkanie w kamienicy z przetargu). Kominek jest do likwidacji i w planie postawienie dodatkowych dwóch pieców, ale nie wiem dlaczego jest do likwidacji. Byłem się pytać ale Pani tylko mi powiedziała, że jest do likwidacji bo jest i nie umiała mi podać powodu. Chodzi mi o to jeżeli nie ma przeciwwskazań (parter + 3 piętra - 4 kondygnacje, jeżeli by były spełnione wymagania także do rozmiarów komina) czy można to zalegalizować? Panie Henryku proszę odpowiedź także na pytanie dotyczące czy samodzielny przewód kominowy to inaczej wkład kominowy (czy można to tak nazwać) bo na logikę to tak odbieram, jeżeli kominek był by podłączony do wkładu kominowego to przecież nikt nie jest podłączony do niego (inne urządzenie)

Opublikowano

 

Widocznie  postawienie tego kominka było niezgodne z prawem,i bez zgody właściciela budynku.Za ogrzewanie mieszkań w budynkach wielorodzinnych odpowiada właściciel budynku (nie właściciel mieszkania).Bez zgody właściciela budynku jako właściciel mieszkania mógłbyś sobie zamontować kominek ale tylko wtedy gdy by to było dodatkowe ogrzewanie ,i zrobione by to było zgodnie z przepisami i przez uprawnione do tego osoby(musisz mieć to udokumentowane).np. na postawienie kominka wymagane jest pozwolenie na budowę,   .Na dodatkowe ogrzewanie nie musisz mieć zgody właściciela budynku. 

To właściciel budynku odpowiada za podstawowe ogrzewanie i do niego należy wybór systemu ogrzewania.To on powinien postawić te piece .Do twoich obowiązków należy dbanie o piece (w tym przypadku),oraz ponoszenie kosztów eksploatacji(zakup węgla),

Do przewodu kominowego możesz włożyć wkład np. kwasoodporny. Do takiego komina lub komina do którego włożysz ten wkład możesz podłączyć  tylko jedno  urządzenie na paliwo stałe (koły  ,kominki,trzony kuchenne i inne) ,Do jednego komina i komina z wkładem możesz podłączyć więcej urządzeń np, piece gazowe, piece tak zwane szczelne(kaflowe), O tym decydują przepisy.Do tego komina w którym zamontowano kominek mógł być podłączony kaflak sąsiada z góry lub dołu,

Jeżeli w umowie zakupu mieszkania nie miałeś zawartej klauzuli ,że to ty pokrywasz koszty postawienia tych piecy,to te piece musi sfinansować i postawić właściciel budynku.

To na tyle

. pozdrawiam.henryk1953

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.