GrzegorzBiliński Opublikowano 10 Grudnia 2014 #1 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Witam. Proszę o pomoc. Zakupiłem regulator pokojowy SALUS 091FLRF i mam problem z podłączeniem go do sterownika kotła METAL FACH SOKÓŁ. Styki w kotle są beznapięciowe. odbiornik ma 4 wyjścia COM, NO i L, N. L i N podłączam do prądu, a COM i NO do sterownika. Sygnał z nadajnika dociera do odbiornika, ale piec nie reaguje. Czytałem coś, że pomimo, iż sterownik ma styki beznapięciowe to i tak trzeba jakoś zasilić prądem mostkując, ale nie mam bladego pojęcia jak to zrobić. Poniżej są: schemat sterownika i podłączenie regulatora. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
marcin Opublikowano 10 Grudnia 2014 #2 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Witaj na forum. Z instrukcji sterownika kotła i regulatora wynika, że SALUSA powinieneś przestawić w tryb chłodzenia (wtedy styk NO będzie działał odwrotnie - tzn jak NC, czego wymaga kocioł). To jest ten górny przypadek z "*" (gwiazdką). W żadnym wypadku nie podłączaj żadnych dodatkowych napięć. Na marginesie w podobnych Auratonach jest to rozwiązane lepiej - są oba styki NC i NO). Teraz zamiast symbolem "płomyczka" tryb grzania będzie symbolizowany "śnieżynką", będzie też problem z programem 0 - ale to drugorzędna w sumie sprawa :)
GrzegorzBiliński Opublikowano 10 Grudnia 2014 Autor #3 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Dziękuję za zainteresowanie tematem. Gdzieś na forum czytałem, że trzeba robić jakieś mostki. Po pracy spróbuję zmienić ustawienia w regulatorze i zobaczę czy będzie jakiś efekt. Jeżeli nie zadziała to się odezwę. Pozdrawiam.
marcin Opublikowano 10 Grudnia 2014 #4 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Faktycznie też znalazłem podobne informacje. Jednak tutaj raczej nie będzie takiej potrzeby - oznaczenia w sterowniku kotła są dość jednoznaczne - NC i COM - do nich nie można podłączać napięcia a tylko je zwierać i rozwierać.
GrzegorzBiliński Opublikowano 10 Grudnia 2014 Autor #5 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Jeszcze jedno pytanko. Przewód COM z odbiornika ma być podłączony pod GND w sterowniku???
marcin Opublikowano 10 Grudnia 2014 #6 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Nie wiem czy masz instrukcję sterownika (http://www.pionier-elektryk.pl/images/instrukcje/fl300lg3p.pdf) - tam na stronie 7 jest schemat z oznaczeniami NC i COM i tekstem "Regulator pokojowy powinien być ze stykami zwiernymi". W schemacie styków, który zamieściłeś faktycznie jest GND co już sugeruje co innego. Generalnie jeżeli jest to opcja z instrukcji to podłączenie jest zamienne - nie ma znaczenia jak podłączysz. Sądzę, że tak właśnie będzie.
GrzegorzBiliński Opublikowano 10 Grudnia 2014 Autor #8 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Jestem strasznie zdegustowany tym sterownikiem w moim kotle. Okazało się, że po podłączeniu regulatora wszystko działa hmmm. Polega to na tym, że w kotle ustawia się pomniejszenie temperatury wody CO np. o 10stopni. Miałem nadzieję, że jest to na zasadzie np. włączenia i wyłączenia pompki CO. Szczerze to ten regulator do niczego nie jest potrzebny bo ani z tego pożytku, ponieważ i tak ta temperatura nie spada, ani żadnych oszczędności w opale. Dzwoniłem do serwisu i gość potwierdził, że tylko tak to będzie działało.A może da się to jakoś podłączyć, żeby np. wyłączało pompkę???
marcin Opublikowano 10 Grudnia 2014 #9 Opublikowano 10 Grudnia 2014 Piszesz, że działa a temperatura nie spada? Jak to rozumieć? Dlaczego uważasz, że takie działanie nie przyniesie oszczędności? Pompkę jak najbardziej możesz podłączyć - trzeba to zrobić wg schematu dolnego schematu z drugiego rysunku w Twoim pierwszym poście. Pytanie na ile to zafunkcjonuje jeżeli temperatura na kotle pozostanie taka sama - jeżeli nie masz zaworu mieszającego całkiem możliwe że instalacja przynajmniej częściowo będzie chodziła grawitacyjnie. Dodatkowo może powstać problem przegrzewania kotła gdy pompa jest wyłączona przez regulator pokojowy. Do wyłączania pompki zawsze możesz dokupić (za kilkadziesiąt zł) sterownik pompki (który włącza pompę powyżej określonej temperatury - np 40 st) i ustawić całość np. tak, żeby salus obniżał temperaturę w kotle zawsze tak, żeby temperatura spadła poniżej 40 i pompa się wyłączała. Być może masz taki parametr w sterowniku kotła - ale pobieżnie czytając instrukcję - nie znalazłem. Generalnie sterowniki typu włącz/wyłącz prawie zawsze działają na tej zasadzie (czasami wprowadzają kocioł w stan "utrzymania żaru" - temperatura mogła sobie spaść i do 30 stopni - miałem tak przy sterowniku Geco). Generalnie u mnie to jak najbardziej przynosiło korzyść. Zimniejsza instalacja = rzadsza praca kotła = oszczędność w opale i bardziej komfortowa temperatura w domu. P.S. U mnie obecnie tego typu regulator pokojowy podpiąłem do sterownika zaworu 4d i działa to dokładnie tak samo - po osiągnięciu w domu temperatury, którą chcę, sterownik obniża temperaturę wychodzącą na kaloryfery. Jest to skuteczne.
GrzegorzBiliński Opublikowano 11 Grudnia 2014 Autor #10 Opublikowano 11 Grudnia 2014 Wszystko ok z tym, że ja nie mam zaworu czterodrożnego z siłownikiem tylko muszę regulować ręcznie, dlatego u mnie temperatura wody CO nie spada, no może spada o kilka stopni, ale za chwilę się podnosi. Jeżeli chodzi o przegrzanie kotła to chyba nie jest możliwe ponieważ po osiągnięciu temperatury zadanaej dla kotła przechodzi on w stan podtrzymania żaru. Histereza 5stopni i po osiągnięciu tej temperatury znowu zaczyna pracować. Reasumując uważam, iż podłączenie regulatora do pompki będzie dobrym rozwiązaniem, acz kolwiek to tylko moja opinia czyli gościa, który jest laikiem w tych sprawach. Jeżeli chodzi o podłączenie pompy CO rozumiem, że mam ją wypiąć ze storownika pieca i podpiąć pod regulator???
marcin Opublikowano 11 Grudnia 2014 #11 Opublikowano 11 Grudnia 2014 To dziwne że nie spada, a tym bardziej, że spada o kilka stopni i się podnosi. Temperatura za zaworem powinna spaść proporcjonalnie do tej na kotle. Jeżeli chodzi o podłączenie pompy CO rozumiem, że mam ją wypiąć ze storownika pieca i podpiąć pod regulator??? Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to tak.
Hubert73 Opublikowano 12 Września 2017 #12 Opublikowano 12 Września 2017 witajcie, chciałbym podnieść ten wątek dotyczący termostatu salus 091flrf Mam taki termostat przy kotle na pellet Biawar pellux 200 - dopiero co zamontowałem go razem z kotłem. Może ktoś z Was ma taki termostat? U mnie nie działa - tzn mam łączność z kotłem, natomiast mieszacz nie załącza się przy włączonym tym właśnie sterowniku, który pokazuje konieczność zwiększenia temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo w momencie, kiedy mam wyłączony sterownik w poziomie serwisowym pieca - w informacji mam ON!, wtedy działa mieszacz z czujnika pogodowego. Innaczej, żadne zmiany na sterowniku nie wpływają na pracę pomy mieszacza i temperaturę w pomieszczeniach. Czy to jest wina źle podłączonego termostatu? Czy poprostu ten sterownik ma tak ograniczone funkcje?
pastor Opublikowano 12 Września 2017 #13 Opublikowano 12 Września 2017 Co znaczy masz lacznosc z kotłem? ten regulator dziala tylko jako styk jak dobrze pamietam - reszta to ustawienie po stronie kotla
Hubert73 Opublikowano 12 Września 2017 #14 Opublikowano 12 Września 2017 chodziło mi o łączność bezprzewodową. Tylko z modułem - podczas zapotrzebowania na ciepło pali się zielona dioda led. Podczas ustawień w kotle nie można tego regulatora ustawić. Wszystko tak jak w poście wyżej.
pastor Opublikowano 12 Września 2017 #15 Opublikowano 12 Września 2017 No i o to chodzi. W instrukcji na pewno masz narysowane jak podpiąć. Regulator łączyła bezprzewodowo z modułem odbiornikiem i to on po kablu już łączy się z piecem.
Hubert73 Opublikowano 12 Września 2017 #16 Opublikowano 12 Września 2017 Termostat podłączał mi serwisant kotła. Zastanawiam się czy jest to prawidłowo podłączone skoro nie można uzyskać obniżenia temperatury po osiągnięciu zadanej temp w pomieszczeniu. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Hubert73 Opublikowano 12 Września 2017 #18 Opublikowano 12 Września 2017 Tego nie wiem. Wieczorem otworze kocioł i zrobię zdjęcie. Póki co pisze o tym, ze regulatorem nie mogę uzyskać wpływu na temp mieszacza. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
pastor Opublikowano 12 Września 2017 #19 Opublikowano 12 Września 2017 Jeszcze raz. Ten regulator pracuje pewnie jako styk on off. Dopiero w sterowniku kotła ustawiasz jaki masz podpięty termostat i co sterownik ma z tym sygnałem zrobic
Hubert73 Opublikowano 12 Września 2017 #20 Opublikowano 12 Września 2017 Właśnie! W kotle ustawiałem już wszystko i nie mogę osiągnąć prawidłowej pracy. Albo się mieszasz nie załącza albo - kiedy wybieram opcje wyłącz pompę przez termostat nie załącza mueszacza Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Hubert73 Opublikowano 13 Września 2017 #21 Opublikowano 13 Września 2017 A może znacie jakiś inny termostat, który będzie współpracował z kotłem biawar pellux 200. Ważne żeby był bezprzewodowy.
pastor Opublikowano 13 Września 2017 #22 Opublikowano 13 Września 2017 To nie termostat steruje mieszaczami tylko kocioł!
Hubert73 Opublikowano 13 Września 2017 #23 Opublikowano 13 Września 2017 czyli jest taka możliwość, że ten termostat jest źle podłączony do kotła?
pastor Opublikowano 13 Września 2017 #24 Opublikowano 13 Września 2017 Masz możliwość w kotle sprawdzić stan termostatu? Jak tak to zobacz czy widać przełączenie. I daj w końcu schemat jak to poslaczone jest Chociaż instrukcje do kotła. No jak ci inaczej pomoc jak nie słuchasz?
Hubert73 Opublikowano 13 Września 2017 #25 Opublikowano 13 Września 2017 Juz doszedlem do tego! Jeden z kabli na złączu się wysunął! Otworzylem kociol - podłączyłem odłączony przewód. Teraz działa! Nareszcie! Dziękuje Wam za pomoc!
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.