prusak Opublikowano 2 Grudnia 2014 #1 Opublikowano 2 Grudnia 2014 Witam mam parę pytań odnośnie pieca którego jestem posiadaczem od miesiąca. Posiadam piec duo ng 25 kw + pogodynka na zew+ sterownik klimosz komfort 2014 ,ogrzewam poniemiecki dom dwupietrowy ok 235 m + CWU. Mam pytania gdy mam ustawioną minimalną temp na piecu np 65 i gdy temp spadnie to dlaczego mieszacz się nie zamyka tylko jest otwarty i trzyma temp do pogodynki w co. Drugie pytanie mam problem z CWU,- gdy piec ustawiony na 65 st i po grzaniu dobije 68-69 st i trzyma około 3 minuty to wtedy pompka od cwu działa i wyłącza się gdy spadnie poniżej 65 st, ( przez to ciągle chodzi piec i żre węgiel ). 3 pytanko ciągle mam sklejony węgiel 28,5 kaloryczność że masakra i dużą kupkę na palniku. podawanie 5 s przerwa 18 moc wentylatora 47 (max100)temp spalin 100, klapka otwarta do połowy. 4 pytanie czemu tylko około 2-3 minuty trzyma temp i spada a potem grzej 15 min do 65 st a na zew jest tylko -2 st
balbulus Opublikowano 3 Grudnia 2014 #3 Opublikowano 3 Grudnia 2014 Sklejony węgiel - jeżeli to czarne grudki - to koks. Za mało powietrza do tempa podawania węgla i spieka się w grudy. Ustaw albo trochę większy nadmuch, albo przedłuż przerwę podawania (albo to, albo to - jeden parametr na raz, i o niewielką wartość). Przestaw np. na noc i obserwuj, czy są jakieś zmiany. Jeżeli trzyma w podtrzymaniu tylko 3-4 minuty, to znaczy, że masz duży rozbiór ciepła - może ten dom po prostu dużo potrzebuje, może ciepło gdzieś ucieka albo po prostu stał nieogrzewany jakiś czas i musi się porządnie wygrzać? Pompka CWU - jaka temperatura zadana CWU i jak histereza pompy CWU? Jeżeli masz teraz temp. załączania CWU 65 i histerezę 0 albo 1 stopień, to tak będzie - ustaw temp. CWU np na 45 stopni i histerezę CWU np. 3 stopnie i zobacz, czy coś to zmieni. Co do sterownika pogodowego i mieszacza - nie mam, nie wiem, nie słyszałem.
prusak Opublikowano 3 Grudnia 2014 Autor #4 Opublikowano 3 Grudnia 2014 Witam , dałem dmuchawę na 60 szybkość i otwarta klapka z tyłu na maxa i zobaczymy po nocy czy dużo sklejeń jest 28,5 kaloryczność ekogroszek. A z tym krótkim podtrzymywaniem to może przyczyną jest że baniak z wodą CWU sąsiadki ( mój znajduje się obok pieca) jest podłączony bezpośrednio do rurek CO i znajduję się na strychu gdzie zimno jest choć wełnę mineralną na niego założyłem. Pomka CWU zadana 55 st ,histeryze dałem teraz na 2, poprzednio była 5. Problem jest że piec grzeje do 67 st i zatrzymuje się, (minimalna temp kotła to 65 ) pompka uruchamia się przy 65 st pochodzi te 3 minuty i zamyka się jak temp pieca spadnie poniżej 65 st
balbulus Opublikowano 3 Grudnia 2014 #5 Opublikowano 3 Grudnia 2014 Czekaj, bo się zamotałem... CWU temp załączenia pompy 55 temp zadana CWU ?? CO temperatura załącznenia pompy 65 temperatura zadana na piecu 65 (tu przeciąga, bo dajesz sporą moc - a z przestawieniem wiatraka moim zdaniem przesadziłeś, wystarczyło na początek zmienić na 60 szybkość i zostawić klapkę na połowie albo zostawić 47 szybkość i otworzyć klapkę - ale na razie obserwuj, może akurat będzie dobrze - bo to jeszcze podniesie moc) Taki dziwnie podpięty zbiornik CWU to trochę grzejnik na strychu - opatul go jak najlepiej, a jeszcze lepiej ociepl strych chociaż w minimalnym stopniu. Dobrze zrozumiałem ustawienia, czy coś namieszałem (popraw jakby co).
prusak Opublikowano 3 Grudnia 2014 Autor #6 Opublikowano 3 Grudnia 2014 CWU temp zadana 55 a załącza się gdy piec ma 65 st. CO chodzi cały czas bo ma mieszacz i utrzymuje temp taką jak pogodynka mu mówi. Serwisant przyjdzie i zniesie jej baniak do piwnicy i podepnie pod mój być może przez to że na strychu na minusie jest duża strata ciepła no i jak myje się to temp w obiegu CO przez to spada. Zmieniłem temp minimalną na piecu z 65 na 60 st. Dmuchawa 60( na 100) podawanie wegla co 22 sekundy żeby duży kopiec się nie robił( choć w instrukcji Klimosza pisze by przy 24 kw-18 sekund podawania) , klapka otwarta na maxa, ciąg spalin 100 p.s też tak masz żę gdy zaczyna dmuchać ipodawać to temp np z 60 spadnie do 53 st i trwa około 10 min by dosżło do tej minmalnej temp pieca ustawionej na 60 st?
balbulus Opublikowano 4 Grudnia 2014 #7 Opublikowano 4 Grudnia 2014 Moim zdaniem, pompkę CWU ustaw tak, aby włączały się przed osiągnięciem temperatury zadanej pieca. Ten bojler sąsiadki też dobrze by było wpiąć w obieg CWU, nie tylko przenieść do piwnicy. Piec zawsze, gdy wychodzi z podtrzymania i wznawia pracę straci parę stopni (bo odbiór ciepła jest ciągły, a zanim się rozpali na dobre nie produkuje tyle mocy, co normalnie). Czy zmiana nadmuchu zmieniła spalanie (w sensie, czy dalej się skleja, czy jest trochę lepiej)?
prusak Opublikowano 4 Grudnia 2014 Autor #8 Opublikowano 4 Grudnia 2014 Balbulus już wiem czemu 2 minuty mi się woda grzała w CWU i wyłączała, po prostu nie była ustawiona temp dodatkowa CWU!! czyli jak mam teraz 55 st na CWU + 8 st ( dodatkowej temp CWU) to piec mi się nagrzewa do 63 st i pompka chodzi. Teraz piec mam na 55 st minimalna kotła temp. Wtedy miałem na 60 st piec a CWU było ustawione na 55 st ( dodatkowa temp CWU 2 st ) i piec nagrzewał się do 62 st i wtedy pompka chodziła mi tylko 2 minuty i wyłaczała się ponieważ minimalna kotła poniżej 60 st spadła. p.s tylko ta dodatkowa temp CWU to sie dodaje do temp kotła? czy temp ustawionej CWU? piec 55+ 8 dodatkowej CWU? czy 55 baniak + dodatkowej 8 CWU? Spalanie małe ilość teraz sklejenia węgla (50 dmuchawa), (podajnik przerwa 23s) ,(klapa otwarta całkowicie). A chciałbym zwiększyć moc do 18 przerwy podawania węgla ( tak jak to w instrukcji 24 kw). Tylko co zwiększyć moc dmuchawy czy zmniejszyć? bo przy 18 sekund robi się górka i spada węgiel niespalony
balbulus Opublikowano 4 Grudnia 2014 #9 Opublikowano 4 Grudnia 2014 Z tym dodawaniem nie podpowiem, nie mogę sobie zwizualizować, jaka jest zasada działania Twojego sterownika. Jeżeli teraz przy nadmuchu 50 masz 5 podawanie 24 przerwa masz wciąż sklejanie węgla (rozumiem, że się to poprawiło, tzn. mniej skleja), to musisz jeszcze trochę mocniej dmuchnąć. Zwiększ odrobinę obroty wentylatora (zmiana np na 52) i poobserwuj -dojdź do takiego stanu, żeby nie sklejało i ładnie przepalało przy przerwie 24. (to już samo w sobie da Ci większą moc, bo przepalisz cały węgiel, a nie tylko go przepuścisz przez podajnik). Wtedy zanotuj sobie ustawienia. Jeżeli będziesz chciał jeszcze podnieść moc, to oprócz skracania przerwy będziesz musiał stopniowo coraz mocniej dmuchać, aby nadążyć spalać częściej podawany węgiel (pamiętaj też, że jak dmuchniesz za mocno, wywiejesz ciepło kominem a popiół może się spiec w żużlowe kalafiory). Powodzenia
prusak Opublikowano 4 Grudnia 2014 Autor #10 Opublikowano 4 Grudnia 2014 Balbulus mam jeszcze jedno pytanie czemu piec w podtrzymywanie wchodzi na 3 minuty i spada temp z kotła. Za każdym razem czy mam 60 st czy 55 ustawiona to po 3 minutach spada tem i zaczyna grzać?
nieudacznik13 Opublikowano 4 Grudnia 2014 #11 Opublikowano 4 Grudnia 2014 Wyłącz pogodówke może to pomoże. Też jestem posiadaczem takiego samego kotła tylko moc mniejsza. Co do spadania temperatury to umie trwa trochę dłużej zawór otwarty na 1 automatycznie sobie tym kocioł steruje. Możesz jeszcze spróbować palić na pidzie. A jak długo kociołek dochodzi do zadanej.
prusak Opublikowano 6 Grudnia 2014 Autor #12 Opublikowano 6 Grudnia 2014 na pid a co on daje? około 10-15 miniut dochodzi zależy ile spadnie lub czy pirotytet czasowy był CWU
prusak Opublikowano 6 Grudnia 2014 Autor #13 Opublikowano 6 Grudnia 2014 a jaką macie ustawioną histerezę kotła by dłużej był w podtrzymywaniu ?
prusak Opublikowano 6 Grudnia 2014 Autor #14 Opublikowano 6 Grudnia 2014 a tak wogóle jak działa priorytet czasowy cwu, żeby chodziło trzeba strefy czasowe włączyć?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.