intercooler Opublikowano 5 Listopada 2013 #1 Opublikowano 5 Listopada 2013 Piec jak w tytule. Z pieca jestem zadowolony ale nie mogę dojść do prawidłowych ustawień. Na początek, dom nowy 115m2, docieplony 12cm steropianu tak samo strop, bojler 120l dwupłasczowy. Sterownik Tech ST 850 z PID, zawór czterodrogowy.. Ustawiłem klapkę dmuchawy zgodnie z instrukcją,(klapka otwiera się przy 20 proc. nadmuchu) ciąg mam dobry, przesłona czopucha całkowicie otwarta, temperaura spalin około 150stC. Komora spalania pokryta jasnym pyłem. Problem jest w tym, że miał zapala się bez problemu na początku na całej powierzchni, później gaśnie i pali się dobrze z tyłu i przechodzi stopniowo do przodu. Jednak na koniec pozostaje cześć niespalonego miału z przodu w okolicach drzwiczek. Sprawdziłem kanały nadmuchowe są drożne. Zauważyłem. że przy rozpalaniu przy nadmuchu lecą iskry z miału, więc być może jest za silny nadmuch. Więc próbowałem z regulacją siły nadmuchu ale wtedy i tak miał się nie dopala a piec ma problem z osiągnięciem zadanej temperatury tj. 55st. C. Podsumowując, szukam rozwiązania problemu i nie wiem jak go rozwiązać.
dako1970 Opublikowano 5 Listopada 2013 #2 Opublikowano 5 Listopada 2013 witam jesli w przedniej czesci komory,przy drzwiczkach...to moze swiadczyc ze w tym miejscu brakuje powietrza....... u mnie kocioł miałowy kwgr-50 budkot pleszew tylnokomorowy od popielnika ku drzwiczkom od rusztu mam fabrycznie wspawany kanał powietrzny....moze w Twoim kotle tego wlasnie potrzeba ustawienia na sterowniku raczej niczego nie zmienia, bo z opisu wynika ze spalanie miału jest dobre
dako1970 Opublikowano 5 Listopada 2013 #3 Opublikowano 5 Listopada 2013 jakie masz ustawienia na sterowniku? to tak z ciekawosci "miałowca"
intercooler Opublikowano 6 Listopada 2013 Autor #4 Opublikowano 6 Listopada 2013 Ustawień w sterowniku jest dużo, jednak jak wspomniałem jest to sterownik z PID który sam reguluje ilość powietrza w zależności od temeratury spalin i temperatury na piecu. Z powietrzem można pobawić się jednie w taki sposób aby bardziej obiążać klapkę przy dmuchawie bądź dławić wypływ spalin na czopuchu, ale ta druga metoda się nie sprawdziła. Natomiast sam piec polecam.
spidoman Opublikowano 6 Listopada 2013 #5 Opublikowano 6 Listopada 2013 Na sucho go spalasz czy moczysz, bo wygląda z Twojego opisu że miał jest suchy i drobny dlatego iskrzy.
intercooler Opublikowano 6 Listopada 2013 Autor #6 Opublikowano 6 Listopada 2013 Narazie eksperymentuję, nowy dom i "młody palacz". Słyszałem dużo opini na temat moczenia miału, jedni piszą, że powinien być suchy inni, że wilgotny. Ja obsawiałym za wilgotnym (ale nie ociekającym wodą) komin mam ceramiczny i odprowadzenie skroplin do kanalizacji więc problem z wilgocią odpada. Raz napaliłem bardziej niż wilgotnym i paliło się dobrze, ale po przeczytaniu opinii o negatywnym skutku palenia mokrym miałem tj. korozja pieca itd. pale takim jaki po prostu jest, no i się nie dopala.
spidoman Opublikowano 6 Listopada 2013 #7 Opublikowano 6 Listopada 2013 No to masz odpowiedź czemu się nie dopala, a korozja kotła to raczej z utrzymywania na kotle niskiej temperatury, 55st powinno być na powrocie. Jak będziesz zwilżał miał to sprawdzaj komin czy nie robi się mokry.
intercooler Opublikowano 11 Listopada 2013 Autor #8 Opublikowano 11 Listopada 2013 Po przerwie piszę o postępach w "walce" z sasem. 1. Miał musi być wilgotny ale nie mokry, dobrze go zmoczyć ale dzień wcześniej gdyż suchy iskrzy. 2. Klapka dmuchawy nie była dobrze wyregulowana, teraz otwiera się przy około 17 procent nadmuchu. 3.Miał dopala się idealnie, temeratura stała na piecu około 55 stopni. Tylko to zużycie miału tj. (po warzeniu) wychodzi mi, że piec zużywa 23kg miału na 7godz palenia a tutaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14053-defro-optima-komfort-plus-mialwegiel-orzech/ piec kosntrukcyjnie podobny a stałopalność 12 godzin, co jest nie tak?
dako1970 Opublikowano 12 Listopada 2013 #9 Opublikowano 12 Listopada 2013 witam troche martwi mnie to twoje zuzycire 23kg/7h jestem"miałowcem" u mnie wsad 50 kg starcza śr na 36h,najnizsza stałopalnosc to 24h dlatego pytam...na jaka temp pracy masz policzona instalacje c.o.?
intercooler Opublikowano 12 Listopada 2013 Autor #10 Opublikowano 12 Listopada 2013 temperatura na piecu to 55 stopni
dako1970 Opublikowano 13 Listopada 2013 #11 Opublikowano 13 Listopada 2013 u mnie tez jest na kotle 55 st tyle ze instalacja c.o. jest przeliczona na prace przy 55 st. jesli u Ciebie jest na kotle 55st. a instalacja jest liczona na np 70st to niestety bedziesz miał niska stałopalnosc, no i rzecz jasna bedzie ubywało opału
intercooler Opublikowano 13 Listopada 2013 Autor #12 Opublikowano 13 Listopada 2013 co to znaczy" przeliczona" :wacko:
dako1970 Opublikowano 14 Listopada 2013 #13 Opublikowano 14 Listopada 2013 przeliczona to oznacza jak zostala zaprojektowana na odpowiednie parametry pracy w skrócie i obrazowo bez zadnych wyliczeń załózmy ze dla parametrow c.o. 70/50/20 powinienem miec grzejnik o mocy 1000 W 70 to temp zasilania czyli taka na jakiej ma pracowac grzejnik aby odda c moc 1000 W i było w pomieszczeniu 20 st. ciepła aby grzejnik pracował taka moca musze mu podac ciepło z kotła czyli rozpaliuc go do 70 st. przy temp zasilania 55st. ten sam grzejnik bedzie grzał ale nie osiagnie mocy potrzebnej 1000W a co za tym idzie moze byc zimno w pomieszczeniu dlatego wazny jest dobor kotla do instalacji jak i na odwrót instalacja do kotla..... najlepiej by było, aby o instalacji i kotle rozmawiac w fazie projektowania , wtedy mozna podjac wszystkie decyzje na" papierze" a dopiero później wprowadzic to w zycie.....
intercooler Opublikowano 22 Listopada 2013 Autor #14 Opublikowano 22 Listopada 2013 Dalej ustawiam ten piec i... Więc klapka od dmuchawy, nie było tak jhak powinno tj. otwierała się tak jak pisze w instrukcji kotła tj. przy 10-20% nadmuchu ale często otwierała się przy 30% nadmuchu i było to otwarcie skokowe anie płynne, dopiero przykręcenie wkrętem nakrętki (takiej samej ja te do regulacji klapki) na końcu klapki po demontrażu dmuchawy, dało pozytywny efekt, klapka otwiera się płynnie i płynnie pracuje przy zmiennej sile nadmuchu. Po kosnultacji z serwisem Tech(Sterownik Tech ST 850 Pid) uzyskałem dwa kody odblokowujące do sterownika (ustawienia zaawansowane, tak na marginesie to trzeba zapisywać wszystkie zmiany, gdyż nie ma możliwości póżniej do ustawień fabrycznych) gdzie mniejszyłem maksymalne obroty dmuchawy z 70 na 40 %. Efekt jest taki., że miał zapalony od góry pali (właściwie to gaz) się ładnym niebieskim płominiem. Jednak do tego efektu należy zasypać cały piec miałem aby były odsłonięte tylko 4 otwory powietrza wtórnego. Przypuszczam, że jeszcze mógłbym zejść z obrotami maksymalnymi dmuchawy, być może powietrza mam jeszcze za dużo. Miał wypala się idealnie. Czopuch po rozpaleniu przymykam na drugi ząbek. Zastanawia mnie jeszcze żużel (mała ilość) w popiele, to może świadczyć o nadmiarze powietrza. Jako ciekawostkę dodam fakt, że od odpalenia pieca używam palnika dekarskiego i gazu. Wystarczy na wilgotny miał posypać suchego z drobnym węglem podgrzać to palnikiem około 1min i piec już pracuje. Rozpalając tradycyjnie tj. papier i drewno, zauważyłem, że często miał ma problem z zapaleniem pod cząstkami spalonego papieru i drewna. Tylko ta stałopalność, 23 kg miału na 8 godz palenia :(
spidoman Opublikowano 22 Listopada 2013 #15 Opublikowano 22 Listopada 2013 Zaobserwuj czy Ci nie przeciąga temperatury zadanej bo to może być powodem większego spalania i może jeszcze zmniejsz siłę nadmuchu. Miał może masz 31.2 ładnie się spala ale za to szybko.
intercooler Opublikowano 23 Listopada 2013 Autor #16 Opublikowano 23 Listopada 2013 Miał mam faktycznie dobry, na rachunku było napisane typ 2701. Pozatym faktycznie sterownik lekko przeciąga zadaną temperaturę max 3 stopnie. Zmniejszyłem maksymalny nadmuch do 35, nie wiem jak to wpłynęło na stałopalność(poszedłem spać) ale chyba paliło się dłużej z tego co widziałem to ładnym niebieskim płomieniem. Zastanawia mnie czy czy żar w popiele po wygaszniu kotła to jest normalna sprawa ? Nie jest go dużo, jest po środku paleniska pod popiołem. Przy ustawieniu standardowym dmuchawy tj. na 70 procent po wygaszeniu kotła tego zjawiska nie było.
intercooler Opublikowano 28 Listopada 2013 Autor #17 Opublikowano 28 Listopada 2013 Co dalej... Próbowałem z nadmuchem zejść poniżej 40% makasymalnych obrotów i tutaj moje spostrzeżenia. Zbyt duża siła nadmuchu (oryginalnie 70) to: -szybki rozruch kotła i duża temperatura na kotle, -wysoka temeratura spalin (nawet 190 stopni) i duża strata kominowa, -szybkie wypalanie miału (mała ekonomika), -żużel w popiele, -rozpalony miał od góry gaśnie i pali się od dołu, powstają straty w postaci niespalonego gazu który ulatuje w komin Mała siła nadmuchu (poniżej 40) to: -problem z rozruchem kotła, samoistne wygaszanie kotła, -długi okres czasu do osiągnięcia właściwej temperatury na kotle -niska temperatura spalin, problem ze "smołowaniem" i skraplaniem wody w kominie -wolniejsze spalenia miału, dymienie, miał pali się ale w domu zimno -bardzo mała ilość żużlu, W moim kotle doszedłem do ustawienia 42 %-41% mocy maksymalnej dmuchawy i uważam, że jest na razie dobrze, jednak usawienia należy traktować dla każdego kotła indywidualnie gdyż dużo zależy tutaj od ciągu kominowego i samego komina z czego jest zrobiony, jaką ma średnicę itd.
intercooler Opublikowano 3 Grudnia 2013 Autor #18 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Rozwiązałem problem z nadmiernym spalaniem miału... Teraz pali się ta sama ilość miału dwa razy dłużej, problemem okazała się...pompka co. Zmieniłem prędkość pompki z II biegu na I i po problemie, kaloryfery tak samo gorące a stałopalność wydłużyła się :D Tylko, że mam jedną pompkę na kaloryfery i na podłogówkę na "dwójce" chodzi wszystko a na "jednyce" tylko wybrany system, trzeba pomyśleć o pompce do rozdzielacza :mellow:
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.