Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taur Gaur Duo Od Ok. Tygodnia...


Vigerus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

 

Bardzo fajne forum dużo poczytałem. Stałem się właścicielem nowego taurusa gaur duo 18,5kW w wersji z nowym sterownikiem st480. Dom nieocieplony bliźniak jedna ściana wspólna z sąsiadem. 100m użytkowej, ze względu na 0grzewanie (niezaizolowane rury) kilku pomieszczeń kotłowni (oprócz garażu) liczę 120m. Mam ustawione na piecu i bojler 50˚C palę w trybie letnim, włączam co jakiś czas równoległą prace pomp i dogrzewam dom. Dom szybko się nagrzewa i wysoko z tą temperaturą później w domu. temperatura zewnętrzna 6-12˚C. Miał 27mJ, wilgotny i skrapla mi się odrobina wody na klapie i jednym z rogów komory zasypu. Przecieram to szmatką na sucho i nasączona olejem. Czy za wilgotny miał? O ochronie przed korozją słyszałem różne pomysły: konserwowanie olejem, ktoś nawet woskuje (wosk samochodowy) zbiornik od wewnątrz:) Czy ktoś ma podobny sterownik, jakie parametry?

 

Moje są takie:

 

Temp CO - 50˚C

Temp. CWU - 50 ˚C

Czas podawania: 13sek

Dmuchawa: 30%

Przesłona rury wylotu spalin na 45˚

Przerwa podawania: 250s

Przerwa podtrzymania:45 min

Czas podawania w podtrzymaniu: 11s

Przerwa nadmuchu w podtrzymaniu 30 min

Czas nadmuchu w podtrzymaniu 120 s

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do zbiornika jak jest dobrze pomalowany w środku to taka woda nic mu nie zrobi.

Jak nie jest dobrze pomalowany to trzeba to samemu zrobić zaraz na początku, najlepszy jest lakier antykorozyjny epoksydowy dwuskładnikowy można go kupić w sklepach z zaopatrzeniem dla lakierników samochodowych (albo inny). Ja tak nie zrobiłem i doszło do większej korozji a z taką trudniej walczyć.

Najbardziej narażona jest dolna część zbiornika, z dwóch powodów:

- ścieranie farby przez zsuwający się opał,

- dym z paleniska ale jeżeli pali się miałem to nie występuje albo jest dużo słabsze.

 

Rurę wylotu spalin czyli czopuch bym odslonił na 100%,jest to niebezpieczne szczególnie w kotle z dmuchawą.

 

W pozostałych sprawach nie pomogę bo mam kocioł innej firmy z innym sterownikiem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vigerus

nie ma uniwersalnych ustawień

każdy ma trochę inny opał, trochę inny dom i instalację oraz trochę inne upodobania.

musisz obserwować popiół i komorę spalania i nanosić ewentualne korekty

jak smoła i kopci za mało powietrza, jak spieki w popiele to powietrza zbyt dużo.

jeśli kocioł osiąga temperaturę zadaną nie zmieniałbym nic poza parametrem opisanym powyżej.

Jeśli miał się nie zawiesza to myślę że z wilgotnością nie jest źle

jeśli się zawiesza próbować lekko przesuszyć przed zasypaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawiesza się, jedynie co się obawiam to korozji, wszak tam gdzie blachowkręty mocują pokrywę lakier nic nie ochroni... Co do powietrza to zmniejszyłem nadmuch na 20%, bo jeszcze gdzieś przeczytałem by minimalizować nadmuch; żeby ciepło nie szło w komin... Kopci tzn.że ma kopcić przy otwarciu drzwiczek z płaszczami wodnymi czy jak? Przykręcony mam przewód kominowy przysłona na 45%, ponieważ mam 8m komin i ciąg jest niezły (komin przed sezonem czyszczony) :) A ta klapkę od miarkownika ciągu uchylić czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz trochę za późno na reakcję ale po sezonie możesz zabezpieczyć kosz zasypowy aby ograniczyć zjawisko w kolejnych latach

jeśli masz miarkownik to czopuch bym otworzył na maksa od czegoś ten miarkownik jest przecież

nie chodzi mi o odrobinę dymu po otwarciu ale o dym nad płomieniem podczas pracy kotła. dym przy otwarciu drzwi może być wynikiem przymkniętego czopucha i wtedy wylatuje jego nadmiar z komory spalania najkrótszą drogą- przez drzwi.

jeśli masz możliwości i chcesz mieć kontrolę nad spalinami to zajrzyj na mój wątek na FM lub na wątek o KRS tech aqua duo na tym forum

tam są fotki termometru w czopuchu. łatwy sposób kontroli poziomu temperatury spalin. koszt niewielki a daje chociaż niewielki pogląd na to co dzieje się w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam miarkownika ciągu tylko tę klapkę. co do termometru to mam termometr techniczny mogę sprawdzić temperaturę szybko, a nawet zamocować go sobie na stałe. :) Jeszcze mam pytanie jak obniżyć temperaturę na kaloryferach z poziomu pieca a nie termostatów przy zachowaniu temperatury 50˚C na kotle, dodam że mam trójdrogowy zawór z automatycznym układem sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jak masz zamontowany ten zawór czy na mieszanie czy na rozdzielanie

skoro jednak masz termostaty to 50stC na kotle bym zostawił

wrzuć fotki lub rysunek sposobu montażu zaworu i tą klapkę o której piszesz bo chyba słowo pisane już do mnie dziś nie trafia po ciężkim dniu w pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do klapki to raczej przy paleniu tradycyjnym do wykorzystania a nie w automacie

przy pracy z podajnikiem powinna być szczelnie zamknięta

tej konstrukcji mój umysł nie ogarnia co jest z pompami i zaworem 3d może dlatego że nie wszystko widać a może dlatego że moja wiedza zbyt mała

wrzuć fotkę z większej odległości

wnioskuję jednak że zawór masz ustawiony pod dogrzanie powrotu więc rozdziela wodę wychodzącą z kotła

nie ma zatem innej możliwości obniżenia temperatury na układ sterując zaworem tylko temperaturą. mogę się jednak mylić bo ta mieszanina rur mnie zastanawia :wacko:

nie widzę jednak sensu jeśli masz termostaty. jak w domu za ciepło to ustaw je odrobinę niżej, przestawiając o jedną kreskę jednorazowo aż do uzyskania oczekiwanej temperatury.

co do paleniska

mam wrażenie że za dużo wiatru bo popiół spieczony jest. spróbowałbym odrobinę zmniejszyć nadmuch albo skrócić minimalnie przerwę podawania. podałeś na poczatku wszystkie parametry więc zakładam że sterownik jest bez PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolniej nie oznacza że źle

źle jeśli tej temperatury nie osiągnie - wtedy trzeba moc zwiększyć poprzez zmianę parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że potrzebna była wymiana sterownika na st 480 th, teraz jest wszystko ok. WAŻNE! Trzeb ten kocioł trzymać na min 65˚C. Wynika to z tego że poniżej będzie korodował i wymiennik szybko zachodzi sadzą (sprawdziłem i przy wyższym parametrze CO dużo mniej się osadza). Polecam użytkownikom rewizje parametrów u siebie:) Ewentualnie polecam rozmowę z serwisem i wszystko stanie się jasne:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.