Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Pw + Piec Kondensacyjny


lukaszklinger

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, zmagam się z problemem podłączenia piecam jednofunkcyjnego kondensacyjnego z kominkiem z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym, ponieważ kominek jest na dzień dzisiejszy jedynym źródłem ogrzewaniapodłączony po przez zawór 4drogowy.

Zakupiłem piec BUDERUSA GB 072 14kW + RC 35 i zaczoł się problem jak to podłączyć wszystko razem aby oba źródła ciepła pracowały bez kolizyjnie,

chodzi konkretnie o to że jak kominek grzeje to aby piec gazowy się wyłączył

schemat 1

 

post-46064-0-86093300-1364202579_thumb.jpg

 

Idea jest taka, że jeśli kominek grzeje i temp zasilania jest wyższa niż ustawiona na piecu gazowym (wg krzywej grzewczej) to piec powinien zostać w stanie czuwania a z tego co się dowiedziałem to w GB 072 pompa chodzi cały czas ponieważ sterowanie jest pogodowe moduluje tylko palnikiem jeśli temp powrotu sie podniesie piec zmniejsza modulacje palnika aż do całkowitego jego wygaszenia, gazu nie spala ale pompa chodzi non stop.

I teraz się zastanawiam ponieważ kupiłem sprzęgło nie 1" tylko specjawnie większe z króccami 5/4cala aby na trójniku można wyło wpiąć dwa zasilania 1" a do sprzęgła idzie 5/4" teraz i czy jeśli zaw 4d będzie się otwierać na instalacje to czy pompa z kominka będzie pchała wode do sprzęgła i piec tak samo to czy nie będzie problemu z pracą pomp? i piec zauważy że nie trzeba grzać? czujnika w sprzęgle nie ma bo trzeba by było zamontować moduł sprzęgła buderusa który nie jest od wyłączania palnika tylko od sterowania obiegiem grzewczym za sprzęgłem jeśli temp na sprzęgle jest wyższa niż ustawiona tzw zał wył pompe termostatem temp.

schemat 2

post-46064-0-55930100-1364201173_thumb.jpg

W schemacie 2 automatyka jest bardzo prosta i myśle że to by był najlepszy sposób ponieważ zasilanie z kominka idzie po przez częścioew dopuszczanie wody do obiedu CO dbając jednocześnie o ciepły powrót i pracy na wyższych temp w kominku otwarcie się zaworu 4drogowego z którego ciepła woda idzie na powrót pieca gazowego, jeśli ta temp jest wyższa niż zadana przez piec to palnik się wyłącza a jeśli kominek wygaza zawór 4drogowy się zamyka i oddziela obwód kotłowy kominka od obiegu grzewczego nie dopuszczając ciepłej wody do pieca gazowego i wtedy piec gazowy przejmuje role grzewczą.

Lecz pojawił się inny problem ponieważ w tym schemacie jest mały problem który można rozwiązać, piec jednofunkcyjny podczas ładowania CWU przełącza zawór 3d odcinając powrót z C.O. a podłącza portót z CWU instalacja by chdziła bezproblemowo do celu gdy piec zauważy brak ciepłej wody w CWU i przełączy się na ładowanie CWU odcinając C.O. a wtedy kominek nie ma odbioru ciepła. Komienk jest sterowany sterownikiem TATREK i ma piorytet CWU to też może załączyć pompe na CWU wcześniej niż piec gazowy i ciepło będzie odbierane. już niewiem co zrobić.

Dodam że sterowanie obiegami grzewczymi to odrębna sprawa i będzie realizowane przez mój sterownik PLC na którym napisze odpowiednie sterowanie załączaniem pomp i tegulacje siłowników w zaworach 4d i 3d.

Komiej jest zabezpieczony przed wzrostem temp

-wężownica chłodząca

-przepustnica powietrza

-zawór 2drogowy schładzający

więc nie ma obawy o niekontrolowany efekt zagotowania co miałem w przypadku układu otwartego gdzie para z naczynia przelewowego objeła całą kotłownie.

 

Proszę o doradztwo.

chętnie oddzwonie i porozmawiam telefonicznie

tel 669 878 996

Opublikowano

Jak sterowanie obiegami grzewczymi jest sprawą odrębną to po co kupowałeś kocioł z RC 35? Wystarczył by w wersji ze sterowaniem kotłowym. I żadnego problemu byś nie miał. Tatarek ma funkcję blokowania kotła gazowego (podłaczenie w miejsce termostatu pomieszczenia) i wszystko by działało. Schemat 2 jest błędny i wogóle się nim nie zajmuj. Przy zastosowaniu sprzęgła zastanów się nad wyrzuceniem 4D zamiast niego zatosuj 3D w funkcji ochrony powrotu lub pompę mieszającą. Kolejna sprawa to podgrzewacz cwu. Przy dwóch źrodłach ciepła jedynym logicznym sposobem podłączenia jest podgrzewacz z dwoma wężownicami który proponuję zastosować. Właściwie to nie wiem jak możesz wykorzystać tego RC 35, nie steruje obiegami, wykorzystasz go wyłącznie do sterowania czujnikiem temp. w sprzęgle, i ustawisz krzywą ale nie podłączysz zdalnego sterowania do pomieszczeń, inna sprawa że wogóle sterowanie by nie działało przy pracy kominka.

Opublikowano

jak byś podał telefon to by zadzwonił i byśmy porozmawiali jak to konkretnie rowiązać poniewać chcę mie rc35 do tego aby sterował temp pomieszczenia korygując krzywą grzewczą temp pomieszczenia, a i tak sterowanie obwodami z rc35 wiąże się z dokupowaniem dodatkowych modułów które kosztują majątek jakoś 700zł za 1 obieg grzewczy więc postanowiłem sobie zrobić sam sterowanie obiegami zreszt pompy co będą cały czas chodzić i dlatego zastanawiam się czy nie lepiej zrobić układ bez sprzęgła wtedy odpada pompa co i w grzejniki pcha kocioł a podłogówka podciąga wode.

bez rc35 można blokować prace kotła ale to tylko bokada palnika a pompa chodzi cały czas tak powiedzieli serwisańci buderusa a takie sterowanie zał / wył mnie nie interesuje bo chciałem zastosować pogodówkę aby nie wychładzać instalacji bo aby ją nagrzać idzie dużo energii wiem o po poleniu w kominku , bo na samo rozgrzanie potrzebuje 1 załadunek wkładu ok 10kg drewna

Opublikowano

kupując piec namawiali mnie na gb072 + RC35 i nikt mi w buderusie nie powiedział że trzeba będzie dokupować extra moduły obiegów grzewczych bez których nie bedzie to pracować, chore to bo z tego wynika że najlepiej zrobić układ bez sprzęgła i wtedy rc35 będzie monitorowało 1 obieg z pompy kotłowej a podłogówkę podepnę do obiegu grzejnikowego przecież ma zawór 3d więc tylko jak będzie potrzebowała dużo macy to podłoga zabieże z kaloryferów większy przepływ a jak zawór 3d się przymknie to obieg będzie zamknięty prawie po stronie podłogówki

post-46064-0-97815200-1364210425_thumb.jpg

Opublikowano

chciałbym aby rc35 sterowało obiegami przy pracy kominka i kotła gazowego ale nie mam pojęcia jak to zrobić bez kupowania dwuch modułów od buderusa

może żeczywiście tak jak mojemu koledze hydraulik polecił zdemontować sprzęgło i zrobić tak jak na moim rys tyle że on nie ma kominka

Opublikowano

poztym mówisz żeby zdemontować zawór 4d a włożyć zaw 3d przecież na 4 d można chronić powrót ale też może spełniać funkcje regulacji temp na obwód co a 3d tylko chroni powrót a na grzejniki idzie tyle co w płaszczu , i jak ma się sprawa jeśli kominek się rozpala pompa kotłowa chodzi i jest 3d zamknięty i na co nic nie idzie a pompa ruszyła i nie ma co ciągnąć bo 3d nie puszcza ,

troche tego nie rozumiem ale moze z 4d można chyba zrobić zaw 3d zatykając jeden króciec czyż nie?

Opublikowano

Rozumiem że schemat nr 2 jest książkowo niepoprawny bo nikt wcześniej tego nie praktykował ale czy to nie jest to samo jak jest zawór 4drogowy zaknięty czyli odwód kotłowy kominka jest całkowicie odizolowany od co a przez ten obieg na 4d przepływa woda bezpośrednio do kotła gazowego nie mieszając się z niczym dopiero jak siłownik zaczyna otwierać zawór to wtedy obied wygląda inaczej bo ze sprzęgła wraca powrót do 4d i wypływa podgrzany do kotła gazowego a z kotła idzie zasilanie do sprzęgła

Opublikowano

Rzuciłeś sporo pytań, i kolejne koncepcje które do rozwiazania tematu Cię nie doprowadzą, podobnie jak założenie nowego tematu. Już napisałem że spęcie w jednej, pracujacej w sposób automatyczny instalacji kotła gazowego sterowanego pogodowo z kominkiem z płaszczem wodnym, instalacji jest nie realne. Proponuję naprawdę zwrócić się do pomocy tech. producenta kotła i poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu. Moje odpowiedzi na twoje pytania brzmią:

1. Na temat możliwości połączenia kominka z kotłem gazowym napisałem wszysto w pierwszej odpowiedzi, i zdania nie zmieniam.

2. Nie widzę możliwości pogodowego sterowania kominkiem przez sterownik kotła gazowego.

3.Nie widzę możliwości sterowaniem obiegami przez RC35 bez modułów MM10. (patrz cennik - wyposazenie dodatkowe regulatora RC35)

4. Sprzęgło może być potrzebne, porównaj maksymalną wydajność pompy kotłowej (gazowego) z sumowaną wydajnością pomp na obiegach grzewczych.

5. Zawór 4D Ci się sprawdzał gdy pracował sam kominek, po zastosowaniu sprzęgła jest zbędny (w sprzęgle nastepuje podmieszanie wody. Za to ochrona powrotu kominka jest niezbędna (patrz wymagania producenta kominka) i tu można zastosować albo 3D w funkcji ochrony powrotu, laddomat lub pompę mieszającą.

6. Nad schematem nr 2 naprawdę nie ma co dyskutować

Opublikowano

producent kotła nie chce podać rozwiązania i posiłkuje się że to powinien rozwiązać instalator oni nie zajmują się łączeniem dwuch systemów

a pozatym czy rc35 jeśli pompy są podłączone równolegle pod jendo zasilanie to załączają się jednakowo i czy to jest układ bez sprzędła to rc35 steruje tylko pompą kotłową takie jest moje zdanie bo moduł sprzęgła obiegu grzewczego bez podmiesania to nic innego jak zał/wył pompe która i tak musi chodzić jak chodzi pompa kotłowa a to kosztuje 700zł spytam się za co? układ z podmieszaniem to samo przecież to zwykły sterownik regulujący prace siłownika utrzymując stała temp na podłodze może jedynie regulować temp w zależności od krzywej kotła ale to jest dublowanie automatyki skoro można ustawić że siłownik pracuje badając temp asilania i obniża ją o jakąś zadaną delte T i pewnie na tej zasadzie to jest realizowane w sterowaniu buderusa a kosztuje majątek za co za to że wyświetli na wyświetlaczu czy pompa chodzi? naciągają klijentów na tanią cene kotła ale modułów trzeba dokupować aby wszystko śmigało tak jak to oni sobie wymyślili i cena kotła kompletnego rośnie diametralnie i nieraz warto dopłacić i mieć chyba piec z dwoma obiegami grzewczymi w piecu teraz załuje że dałem się namuwić fachowcą w buderusie na ich produkt bo pytałem się czy kocioł jest kompletny i wszyscy mówili że tak oczywiście podłącza pan i grzeje aż miło

Opublikowano

a niestety co instalator to inna koncepcja dlatego szukam rozwiązania najbardziej optymalnego, dodam że podłaczenie zasilania kominka z piecem i połączenia ich powrotów było by wporządku pod jednym warunkiem, jeśli podczas pracy kominka pompa w buderusie nie pracowała a tu niestety takiej opcji nie ma jest ten styk który blokuje palnik który można oczywiście podpiąć pod styk TATARKa z kominka ale niestety nie funkconuje on przy sterowaniu z rc35 oraz przy sterowaniu kotłowym pogodowym, działa on wylko jako sterowanie zał/wył a to jes najbardziej archaiczne sterowanie i nieekonomiczne z punktu widzenia zakupu kondensacyjnego pieca który się kupuje po to aby modulował palnikiem i utrzymywał temp,

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.