dawidedziu Opublikowano 4 Marca 2013 #1 Opublikowano 4 Marca 2013 Witam! Mam takiew pytanko odnośnie ustawień pieca Galmet GT KW 20. Wraz z piecem jest zamontowany sterownik Luxus Eco Pro. Piec ogrzewa dom o powierzchni 140m2. Dom jest nieocieplony, ma przeszło 100 lat, posiada wszędzie okna plastikowe. Jakie powinny być prawidłowe ustawienia, gdy pali się tylko samym węglem? I węglem z drewnem naraz? Na chwilę obecną mamy takie ustawienia: Ilość powietrza - 100% temperatura CWU - 50°C temperatura załączania pompy CO - 30°C przerwa - 3 min czas przedmuchu - 10s moc przedmuchu - 70% histereza CWU - 2°C wygaszanie - 60min typ dmuchawy - WPA 07 Do pieca postawiliśmy też nowy komin - wysoki na 10m, fi 20(ten nowy typ kominów) Przykładowe spalanie: W ciągu 4 ostatnich dni(temperatura w nocy do -8°C, na dniu do 5-10°C na plusie) spaliliśmy 100kg węgla o kaloryczności 29000J/kg, 3 worki trocin i jakieś 2-3 worki drewna(worki takie 50kg - te zbożowe). A, zapomniałem dodać, że mój tatko zrezygnował z dmuchawy, ponieważ twierdzi, że jest ona zbędna i używa patentu na klapie powietrza - wsadza gwoździa, żeby był lekki ciąg powietrza(mam nadzieję, że zrozumieliście o co z tym patentem chodzi) Co doradzacie?
kaczy Opublikowano 6 Marca 2013 #2 Opublikowano 6 Marca 2013 ojciec ma dobry patent - jeżeli dobry ciąg to najlepiej miarkownik, ..jeżeli chcesz koniecznie zostać przy dmuchawie to jak najmniej wiatru - przedmuch 3-5 minut może zostać, po 10-15 sekund - moc przedmuchu najlepiej taka jak podczas pracy kotła. im bardziej da ci się zejść z obrotami dmuchawy podczas pracy tym lepiej, wydłuzy pracę na jednym zasypie, mniej w komin i więcej w kieszeni. ogólnie rzecz biorąc , im wolniej kocioł dochodzi do zadanej tym lepiej.. ...zwróć uwagę jeszcze na popiół - ma by sypki, jeżeli są spieki to ewidentnie za dużo powietrza, niedopał to za mało pozdrawiam :-)
anek65 Opublikowano 1 Czerwca 2013 #3 Opublikowano 1 Czerwca 2013 Witam. Jako użytkownik takiego kotła mogę tylko potwierdzić, wywal dmuchawę, zamontuj miarkownik. U mnie jeszcze,po długich testach,pomogły w ekonomii, takie oto sztuki. bez tytułu.bmp
dawidedziu Opublikowano 2 Czerwca 2013 Autor #4 Opublikowano 2 Czerwca 2013 Co dokładniej uzyskałeś Kolego po takich przeróbkach?
anek65 Opublikowano 2 Czerwca 2013 #5 Opublikowano 2 Czerwca 2013 Witam. Nie jestem znawcą w dziedzinie idealnego spalania węgla,ale pierwszą kożysć zauważyłem już po przejsciu ma miarkownik ciągu. Na luksusie eko pid , spalałem około 34kg/dobę.Kocioł był cały w smole ,a na dodatek w kominie pojawił się kondensat. Po zmniejszeniu komory zasypowej szamotem spalanie spadło w podobnych warunkach na około 24/25kg./dobę. Szamot podnosi temperaturę paleniska. smoła się wypala ,komin jest teraz suchy,kocioł pracuje stabilniej. Stałopalnosć reguluję iloscią zasypu ,srednio na 12 godź. Myslę , że to dobre rezultaty jak na taki kiepski kocioł. Pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.