Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Pieca Pieca Gazowego Na Kondensacyjny, A Kwestia Instalacji C.o. Oraz Ocieplenia.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

To mój pierwszy post i chciałem się przywitać z wszystkimi forumowiczami.

 

Trudno mój post zakwalifikować do jednego działu, lecz wydaje mi się, iż "Kotły gazowe" jest najlepszym wyborem.

 

Mianowicie mam kilka pytań dotyczących mojego domu, ponieważ jestem laikiem w kwestii ocieplenia i obliczeń. Budynek to początkowy obiekt w zabudowie szeregowej oddany do użytku w 1993 roku. Budynek jest częściowo podpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem mieszkalnym.

 

Na początek podam suche fakty:

 

Piwnice ? 47,2 m2 ( ogrzewanie piec plus długość grzejniów 140x50 cm)

Parter ? 108,6 m2 + garaż wbudowany w bryłę budynku ? 15,9m2 ( łączna długość grzejników 470x60cm + 360x50cm oraz garaż 80x50cm ? lecz on jest praktycznie non stop zakręcony - chyba że termostat się otworzy)

Poddasze z antresolami ? 105,6 m2 ( łączna długość grzejników 240x60cm + 620x50cm)

 

Ogółem powierzchnia całkowita to 347 m2

Powierzchnia użytkowa 189 m2 ( i ją przyjmuje jako do ogrzania)

Kubatura to 750 m3, lecz dom po remoncie pewnie się trochę zmniejszył, bo zastosowano sporo płyt gipsowo kartonowych.

 

1.Ściany fundamentowe wykonane z cegły pełnej ceramicznej, kl. 100 na zaprawie cementowej = 50 at. Grubość ścian to 38 cm. W ten sam sposób wykonano ściany piwnicy.

 

2. Ściany przyziemia są wyniesione 45 cm ponad teren w narożniku pół-zach. Posadzka garażu, pokoju dziennego oraz jadalni spoczywa na gruncie. Ściany zew. wykonano jako warstwowe, jednak z przemiennością materiałów ściennych. Ściana szczytowa północna wykonana jest z cegły kratówki 25 cm, wełny min. 6 cm. Oraz warstwy obliczonej z cegły dziurawki 12 cm. Warstwy cegieł przewiązane są z drutem grubości 6mm. W ścianach podłużnych budynku wsch i zach zastosowano jako warstwę nośną, konstrukcyjną grub .24 cm, gazbeton odm.7. Izolacja wykonana z wełny min. 6 cm. Oraz warstwą oblicową wykonana z cegły kratówki 12 cm. Warstwy murowe przewiązane drutem 6mm co trzy warstwy. Ściany obustronnie tynkowane cem-wap.

 

3. Ściany poddasza, warstwowo wykonano z cegły szczelinówki grub. 19 cm. Na zaprawie cem-wap. Ocieplenie to wełna min. 6cm. Warstwa zew. oblicową stanowi cegła dziurawka grub. 6,5cm na zaprawie cem-wap.. Tynk obustronny cem-wap. Łączna grubość ściany zew. Poddasza wynosi 35 cm.

 

4. Więźba dachowa. Dach budynku jest wielopoziomowy, wielopołaciowy, utrzymujący zasady dwuspadową. Główna konstrukcją dachu stanowi więźba drewniana w układzie krokwiowo ? płatowym. Krokwie o wymiarach 7x14 cm (podstawowe), 10x14 (naprężone). Płatwie o wymiarach 16x20cm Płatwie stropowe 12x12cm. Deskowanie dachu z desek sosnowych grub. 25 mm. Pokrycie dachu dachówką bitumiczną.

 

5. Izolacja budynki. Ławy fundamentowe posiadają izolację poziomą z dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku. Ściany piwnic posiadają izolację pionową x2 z Abizolu R+P. Podłogi na gruncie , na całej powierzchni są izolowane poprzez papę asfaltową, która ułożona jest na podłożu betonowym oraz izolację termiczną z styropianu 4cm. Ściany zew. 6cm wełny mineralnej. Pod całym stropodachem jest wyłożona izolacja termiczna ze styropianu grub. 15 cm, ułożona na warstwie paraizolacji. Wszystkie pomieszczenia ?mokre? posiadają izolację przeciwwilgociową ułożoną na podłodze.

Dom w 2006 roku doczekał się docieplenia, lecz nie wiadomo jaka to była warstwa styropianu na pewno nie mniej niż 10 cm.

 

Okna są bardzo duże i jest ich sporo ( na takiej zasadzie tylko niektóre są jeszcze większe http://img1.sprzedajemy.pl/540x405_o...-w-1638036.jpg ) wykonane Z PCV oraz szyby podwójnej Pilkington wypełnionej gazem. Są szczelne, jeśli nie były to je uszczelniłem. Dodatkowo 95% okien posiada rolety przeciwwłamaniowe, które jak są spuszczane stanowią jeszcze jakąś barierę przed zimnem.

 

Ogrzewanie

 

Za ogrzewanie obiektu odpowiedzialny jest stojący kocił jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania Vaillant VK 34 4/1 XEU wraz z zasobnikiem Vaillant VIH Q 200 l sterowany za pomocą aparatury pogodowej Vaillant VRC CB. Kocił umieszczony jest w piwnicy gdzie doprowadzono dopływ powietrza z zewnątrz a komin wykonany z stali kwasowej z odprowadzeniem kondensatu/skroplin. Dodatkowo w salonie umieszony jest kominek marki Spartherm o mocy nominalnej 11 kW ( z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz ) jakimś ustrojstwem typu rekuperator kominkowy, oraz dużą komorą konwekcyjną z rozprowadzeniem grawitacyjnym gorącego powietrza do dwóch pomieszczeń powyżej kominka ( oczywiście ogrzewa też salon, jadalnie oraz kuchnie ( te pomieszczenia nie mają między sobą drzwi i stanowią niejako przestrzeń otwartą).

Co do grzejników to są one stalowe płytowe, podwójne i konwekcyjne oraz dwa aluminiowe. Instalacja cieplna to rury stalowe w kotłowni mają przekrój max 48mm i od niej odchodzą poszczególne ?piony?. Rury które ?wychodzą? ze ściany mają przekrój około max 15-25mm i połączone są z kaloryferami za pomocą przejściówek, zaworów termstatycznych oraz termostatów. Cyrkulacja wywołana przez pompę obiegową. Rury wystające izolowane są pianką PoolFlex, te które są w ścianach zapewne są ?gołe?. Brak ogrzewania podłogowego.

 

Wentylacja grawitacyjna kominowa bez rekuperatora.

 

Wiem, że okrutnie długi opis, lecz chce by było jak najbardziej rzeczowo.

 

Moje pytania:

 

1. Czy dom jest dobrze ocieplony, jeśli nie to co trzeba poprawić ?

 

2. Czy piec który obecnie użytkuje dobrze się sprawuję jak temperaturę które zasila grzejniki ma przedział 30-60 st. ? Jest on wyprodukowany w 1995 roku i lubi spalić trochę gazu (ale bez przesady) lecz jest absolutnie bezawaryjny.

 

3. Jaką sprawność, może mieć mój piec ( zakładam, że jak był nowy to nie więcej niż 85% ) oraz ile wody może mieścić moja instalacja C.O. ?

 

4. Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w moim domu ( tak plus minus) bym mógł się czymś kierować przy doborze pieca ? ( Ile potrzebuje kWh na m2 lub m3 ? )

 

5. Ile gazu potrzebuje według obliczeń by ogrzać taki dom ( też z grubsza, bo chce porównać z tym co mam teraz ? )

 

6. Myślę nad wymianą pieca na kondensacyjny stojący Vaillant VKS ecoVIT plus INT 306, czy jest to dobry pomysł ? (Myślę o tym piecu ponieważ mam zaufanie do Vaillanta oraz jest w jakimś stopniu następcą mojego obecnego pieca, plus w przyszłości myślę o zamontowaniu drugiego obiegu i ogrzewania podłogowego).

 

7. Czy wymiary moich kaloryferów są odpowiedniej wielkości, za małe czy przewymiarowane jeśli chodzi o powierzchnię do ogrzania ?

 

8. Kondensacyjne piece wymagają dojścia powietrza z zewnątrz. Czy będę mógł ewentualnie podłączyć nowy piec do dopływu świeżego powietrza z istniejącego dojścia a rurę spalinową do obecnego komina. Czy musi to być jedna rura ( typu ?rura w rurze? ) ?

 

Jeśli ktoś podejmie się odpowiedzi na moje wypociny będę bardzo wdzięczny i zobowiązany.

 

Jeśli będzie potrzeba jakiś dodatkowych danych to z chęcią je dostarczę o ile będę w stanie

 

Z góry serdecznie dziękuję!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.