Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Instalacja Zasobnika Cwu Zwiększy Zużycie Gazu?


marchec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jako że powoli zaczyna mnie doprowadzać do szału korzystanie z CWU przy piecu pracującym w trybie CO (chodzi o to, że zanim piec przełączy się w tryb CWU sporo zimnej wody ścieka do kanału...), kocioł gazowy Viessmann Vitopend 100 dwufunkcyjny turbo umieszczony w łazience, mieszkanie w budynku wielorodzinnym 70mkw, postanowiłem system nieco ulepszyć.

Polecono mi hydraulika, który zaproponował montaż zasobnika typu http://www.elektromet.com.pl/venus/ wersja 60l, do tego pompka sterowana termostatem umieszczonym w zasobniku i naczynie przeponowe. Układ CWU przerobiony w ten sposób, że CWU będzie pobierana z zasobnika, który staje się swojego rodzaju buforem. Termostat w przypadku spadku temp. w zasobniku uruchamia pompę, ta uruchamia piec w trybie CWU i zasobnik jest dogrzewany. I teraz:

1. czy i o ile (%) wzrośnie zużycie gazu? Z Waszego doświadczenia - jak często będzie zasobnik "dobijany"?

2. Czy w ogóle takie rozwiązanie ma sens i podniesie komfort korzystania z CWU?

3. Czy koszt z materiałem ok. 2 tys zł jest ok?

4. Jaki zasobnik najlepiej wykorzystać (chodzi o to, żeby jak najdłużej utrzymywał temperaturę wody)?

 

Alternatywą jest zamontowanie nowego pieca z wbudowanym zasobnikiem, ale to sporo większy koszt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś dziwne kombinacje... wiesz co , u moich rodziców też ' był " kocioł 2-funkcyjny i na prawdę dużo wody upłynęło zanim leciała ciepła, brat hydraulik wpadł na pomysł żeby zamontować zwyczajny bojler zasilany ciepłą wodą z C.O. - coś jak w ogrzewaniu powiedzmy węglem - i problem się skończył- czyli z kotła 2-funkcyjnego zrobił się 1-funkcyjny bo obieg wody użytkowej został od niego odłączony . A teraz już jest wstawiony węglowy kocioł bo gaz cholernie drogi się zrobił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale takie rozwiązanie niesie za sobą konieczność ingerencji w sam kocioł, a tego chciałbym uniknąć. Poza tym jak na przykład zmusić kocioł do zasilania wężownicy w zasobniku wyższą temperaturą niż grzejniki, bądź też zasilania samej wężownicy bez ogrzewania domu kiedy akurat termostat pokojowy odłączy ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan hudraulik opowiada jakieś bajki. Masz kocioł dwufunkcyjny, i funkcja podgrzewu cwu działa gdy następuje spadek ciśnienia. Żadna pompka cyrkulacyjna nie spowoduje spadku ciśnienia tylko wymusi obieg wody a to napewno nie włączy kotła w tryb grzania cwu (!!!) bo nie będzie spadku ciśnienia. Dla mnie jest to "naciąganie" , wyrzucenie pieniędzy w błoto, ale decyzja i pieniądze twoje. Twoim problemem jest nie sposób działania kotła, bo każdy wiszący kocioł gazowy działa w priorytecie podgrzewu cwu czy to dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny, i gdy nastepuje pobór (w dwufunkcyjnym) lub spadek temperatury na podgrzewaczu (w jednofunkcyjnym) następuje automatyczne przekierowanie podgrzewanej wody na cwu, a kocioł pracuje z mocą maksymalną. Twoim problemem jest rozległa instalacja i znaczna odległość pomiędzy kotłem a punktami poboru. Producenci kotłów zalecają stosowanie kotła dwufunkcyjnego gdy maksymalna odległość pomiędzy kotłem a punktami poboru wynosi do 7m przy większych odległościach zaleca się stosowanie układów zasobnikowych z cyrkulacją. To że sporo wody scieka do kanału jest normalne, niestety błąd nastąpił na etapie doboru kotła, projektant i wykonawca dość lużno podszli do zaleceń producenta, a może chodziło o oszczędności inwestycyjne (deweloper), bo kotły dwufunkcyjne są jednak tańsze niż zestawy z podgrzewaczem, o kosztach budowy cyrkulacji też należy pamiętać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.