Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Efektywność energetyczna to nowa sprawa w Polskim ustawodawstwie (ustawa z dn 15.04.2011), chociaż dyrektywa UE obowiązuje od 2006 r. Nie ma co przeżywać ustawa o efektywności energetycznej bezposrednio nie dotyczy indywidualnych gospodarstw domowych, chociaż nie wykluczam że część osób może się z pojęciem efektywnosci energetycznej spotkać ( mogą brać udzial wspólnoty ,spółdzielnie mieszkaniowe, adm-y itp). W ramach obowiązywania dyrektywy zniknęły min zwykłe żarówki o wyższych mocach, no i nastąpi zmiana sposobu oznaczeń urządzeń zużywających energię z klas np A, B, C lub w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego AAA, AAB na wskaźniki EEI. W prywatnych domach nikt audytów efektywności energetycznej robić nie będzie ale nie można wykluczyć że nastąpią zmiany pod kątem efektywności na etapie projektowania budynków i instalacji w tych budynkach np instalacji elektrycznej wodno-kanalizacyjnej czy centralnego ogrzewania, mające na celu efektywniejsze wykorzystanie energii. Czas pokaże w jakim kierunku pójdą zmiany, na razie brak jest jeszcze szczegółowych rozporządzeń do ustawy, a drugim problemem jest brak funduszy na realizację jej celów

Edytowane przez mak
Opublikowano

Też tak sądze ale Mi chodzi oto że jak padnie Kowalskiemu np. pompa C.O ,CWU za którą teraz dał 150-350zeta to za chwile już producenci nie będą mogli ich produkować , bo nie są OSZCZĘDNE - nie licząc naszego portfela- i okaże się że trzeba wybulić troszkę więcej począwszy od 450-1200zł kończywszy

chachac niezłe co?

Opublikowano

Jak będzie z pompami trudno powiedzieć. Teraz jest wybór, masz pieniądze i ochotę kupić pompę w klasie energetycznej "A" to ją kupujesz nie stać cię na "A" kupujesz w "B" lub "C" Nasza ustawa nic nie mówi o wycofaniu ze sprzedaży czy zaprzestaniu produkcji urządzeń w niższych klasach energetycznych, czego oczywiscie nie można wykluczyć (przykład żarówek o tym świadczy), Raczej kładzie się nacisk na całościowe podejście do tematu efektywności., czyli nie może za efektywny zostać uznany budynek w którym zastosowano nieefektywne urządzenia czy nieefektywne źródło ciepła. Podejście jest nowatorskie i słuszne szczególnie jeżeli efektem końcowym będą niższe koszty utrzymania (czytaj: niższe rachunki za energię). Dotychczas nikt się nie zastanawiał kompleksowo nad efektywnym wykorzystaniem energii w budynkach, raczej zwracaliśmy uwagę na niskie koszty budowy, a koszty eksploatacji czy sprawność urządzeń to była mniej ważna kwestia. W Polsce jak zawsze wszystko rozbija się o pieniądze, a właściwie ich brak, druga bariera to administracja na wszystkich szczeblach (to co rozumie z tekstu dyrektywy czy ustawy przeciętny "śmiertelnik" nie zawsze pokrywa się z interpretacją tych tekstów przez urzędy administracji!!!) . Podejrzewam że z "efektywnością energetyczną" będzie podobnie jak z "budownictwem pasywnym" gdzie element kosztów budowy jest barierą nie do pokonania.

Jeżeli Twoje podejrzenia się sprawdzą to niestety za kilka lat, niektóre produkty mogą zniknąć z rynku, np atmosferyczne kotły gazowe, podobny los może spotkać większość sprzedawanych obecnie kotłów na paliwa stałe (przy rzeczywistej sprawności ok 70% trudno mówić o efektywności energetycznej). Nie ma co gdybać czas pokaże.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.