Dom piętrowy 218m2, garaż w bryle budynku nie ogrzewany. Ogrzewane ok 180m2. Ocieplenie stropodachu wata grubość ok 15cm
Instalacja
Jedna pompka, stara instalacja grawitacyjna z pionami zmodyfikowana. Zarobione nowe powroty w systemie rozdzielaczowym na pexie. Wszystko w otulinie. Góra 7 grzejników aluminiowych, dół płytowe aluminiowe.
Kocioł
Kocioł ok 20W z podajnikiem tlokowym, sterownik Tango wersja tłok.
Po pomiarach oporności wychodzi mi że tango ma czujniki NTC10k103AT, a cobra ma KTY81-210. Więc czeka mnie wymiana czujników temperatury. Nie wiem jak będzie z czujnikiem temperatury podajnika.
Witam wczoraj próbowałem zmienić sterownik tango na cobre. Niestety poległem, i musiałem wrócić do starego sterownika.
Po podłączeniu cobry wył alarm temperatury cwu. I tu pytanie, co z wejściami których nie używam? Bo z czujnika cwu nie korzystam, tak samo z wej. term. Opcji wyłączenia nigdzie nie widziałem, czy może zworki muszą iść na nieużywane wejścia.
I pytanie o resztę czujników, czy ma znaczenie jak podłączone są czujniki temperatur? Czy to bez różnicy?
Dokładnie to myślałem o prądzie plus solary na dach, ale z tym prądem trochę pozamiatali. I najpierw zrobię ocieplenie, i trochę pomęcze się jeszcze z tym węglem.
No z tego co widzę to wyszedł bym lepiej na prądzie, gdyby taryfy G12 działały po przekroczeniu limitów. Niestety z tego co widzę po przekroczeniu limitu 2000kWh, jest jedna stawka do wszystkich.
I nie do końca wszystko można policzyć, bo grzałki mają 100% efektywności. Ale dochodzą straty przesyłowe, i bofor też traci ciepło. Dlatego wolałem dopytać.
Witam w ostatnich czasach węgiel zdrożał i to sporo. Na sezon spalam 5 ton ekogroszku, czyli wydaje 7500-10000 zł. Węgiel raczej nie stanieje, a może jeszcze zdrożeć. W 2027 planują dołożyć opłaty do emisji spalin.
Powie mi ktoś jak wyglądają koszty ogrzewania prądem? Czyli grzanie bufora w strefie nocnej grzałkami. Bo prąd nie zdrożał tak jak węgiel, czy się mylę?
Kocioł stoi na parterze, wysokość parteru 2,4m grzejniki są na parterze i piętrze. Piętro 2,7m wysokości, wyrównawczy pod sufitem. Czyli jakieś 2 m wyżej od grzejnika, wystarczy? Czy lepiej będzie zamontować pompę inaczej?
Pompa to grundfos alpha 1, chodzi w automacie. Czyli utrzymuje stałe ciśnienie w układzie.
Informacyjnie żeby dobrze regulować temperaturę cwu tym zaworem 3D, to muszę mieć czujnik temperatury w zbiorniku tak.
I zawór 3D przełącznikowy, który będzie cały czas puszczał wodę na małym obiegu do ochrony kotła. A co jakiś czas puści dodatkowo ciepła wodę na cwu by utrzymać zadaną temperaturę.