Skocz do zawartości

Hitower

Stały forumowicz
  • Postów

    389
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    6

Ostatnia wygrana Hitower w dniu 9 Października 2023

Użytkownicy przyznają Hitower punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 200 m2 w klasie C średnio energooszczędny
  • Instalacja
    12 grzejników panelowych, 4d + pompa kotłowa, CWU 120l
  • Kocioł
    Kocioł Malina 19 kW, SV200N, Skzp-02 zapalarka

Metody kontaktu

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Okolice Tarnowskich Gór
  • Zainteresowania

Ostatnie wizyty

1 323 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Hitower

Wschodząca gwiazda

Wschodząca gwiazda (9/14)

  • Bardzo popularny Unikat
  • Od roku na pokładzie
  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

127

Reputacja

  1. Można ustawić inną temperaturę o wybranych godzinach (tzw. obniżenie temperatury), wykorzystując program czasowy. Do dyspozycji masz 4 programy dla wybranych dni tygodnia i godzin z dokładnością do 0,5h. Obniżanie temperatury więcej niż 2° nie zaoszczędzi opału. Może poprawić jedynie komfort cieplny.
  2. Masz rację, to wygląda na nieszczelność zasobnika lub klap rewizyjnych w podajniku. Chodziło mi raczej oto, że przy długotrwałej pracy w podtrzymaniu wzrasta temperatura korpusu palnika, która promieniuje do rury.
  3. Na początek zajął bym się ustawieniami pracy palnika. Najlepiej gdyby w ogóle się nie odstawiał, ewentualne na krótko. Długi czas pracy w podtrzymaniu to nie tylko możliwość cofnięcia się żaru. Cierpi na tym rura podajnika jak i sam palnik, który jest chłodzony powietrzem, a to skraca ich żywotność. Czy sterownik pracuje w PID czy w dwustanie? Czy w ustawieniach są prawidłowo wpisane kaloryczność opału i potencjał podajnika? Pokaż ustawienia palnika.
  4. Na twoim schemacie czujnik zaworu, czyli temp. jaka idzie na CO, umieszczasz na rurze między zaworem 3d a pompą CO, ewentualne za pompą ale przed rozdzielaczem. Sterownik musi znać temp. wody po zmieszaniu. W ustawieniach wybierzesz, czy sterownik ma pilnować temp. za mieszaczem, czy poprzez regulator, temp. w pokoju.
  5. Kolega wyżej napisał. Sterownik ma możliwość pracy w każdym trybie. Z zamontowanym czujnikiem możesz kontrolować temp. spalin. Jeśli opał tego wymaga, to przy pracy w PID możesz tak ustawić parametry, aby nawet przy małej modulacji utrzymywać wysoką temp. spalin. Ja mam stary rozwiercony komin z ceramicznym kanałem w środku, bez ocieplenia. Kiedy przez dwa dni obficie padał deszcz, wewnątrz skropliła się para. W zimie to się nie zdarza, temp. spalin u wylotu komina wynosi ok 40°. Min. temp. kotła to u mnie 56°. Przy min. modulacji 15% temp. spalin w czopuchu to 55-60°, przy 100% 110-120°.
  6. Ciężko będzie to ogarnąć. Kocioł się rozpędza, kumuluje energię, a po dojściu do temp. zadanej regulator zewnętrzny wyłącza pompę. Brak odbioru ciepła powoduje nagły wzrost temperatury na kotle. Masz duży palnik z dużą ilością opału, który nawet po przejściu w czuwanie generuje sporo ciepła. W takim układzie cały czas będzie szarpało kotłem. Przydałby się mieszacz 3d między sprzęgłem a grzejnikami CO i czujnik pokojowy. Wtedy sterownik utrzymywałby stałą temperaturę w mieszkaniu bez wyłączania pomp. Na chwilę obecną można spróbować złagodzić występujący problem. Ustaw temp. kotła na 50°. Pompa kotłowa niech pracuje nawet gdy pompy CO i CWU stoją (WYŁ. GDY ZBĘDNA - 0),(MIN. TEMP. POWROTU - ustaw maksymalną). Wiem, że to generuje straty. Innym rozwiązaniem byłoby zamontowanie bufora. Kocioł grzeje bufor (duży zład wody), a z bufora ciepło idzie na CO i CWU. W takim układzie kocioł może dłużej pracować w podtrzymaniu. Jest to dobre rozwiązanie gdy kocioł jest mocno przewymiarowany. Może pracować z wysoką sprawnością a potem się odstawić.
  7. Przepraszam, że się wtrącam. NowyWGroszku pali w PID, jest to tryb liniowy. Ustawia max i min moc z jaką ma pracować palnik. Następnie ustawia dla tych wartości max i min nadmuch. Resztą zajmuje się algorytm. Oczywiście trzeba wpisać kaloryczność opału oraz wydajność podajnika. Bez tego moc generowana przez palnik jest zafałszowania. A tak z ciekawości. Jak u ciebie pracuje dmuchawa? Znajomi mają kocioł 13kW i taki sterownik jak twój. W PID jest tragedia. W niektórych zakresach pracy moc palnika wzrasta a obroty dmuchawy spadają. Możesz sobie wyobrazić co się wtedy dzieje.
  8. Pierwsze zdjęcie praca na 76%. Widać że jest za dużo opału. Zwiększ w ustawieniach kaloryczność opału o 1 Mj. Podtrzymanie. Czas pracy wydłuż do 20s (pozwoli lepiej rozżarzyć opał). Czas przerwy skróć do 10min, a podanie ustaw co 2 cykle (częstszy nadmuch zapobiega przygasaniu trudnopalnych groszków). Nadmuch ustaw tak aby opał zdążył się rozżarzyć w ciągu 20s pracy. Zależności parametrów podtrzymania. Zależy od wydajności dmuchawy, jeśli żar się utrzymuje można optymalizować nadmuch. Wydłużasz czas pracy dmuchawy zmniejszasz jej wydajność i na odwrót. Żar przygasa, skracasz czas przerwy lub pracy. Zaczyna kopcić lub są niedopałki, wydłużasz czas przerwy lub pracy. Z tym sterownikiem, jedyne kopcenie jakie można zaakceptować jest gdy, kocioł po osiągnięciu temp zadanej przechodzi w podtrzymanie. W innych przypadkach trzeba dopracować ustawienia.
  9. Na pierwszym zdjęciu płomień bardzo dobry jak na 70% mocy. Na drugim i trzecim tragedia jak na 100% mocy. Wygląda jakby zdjęcie było zrobione krótko po przejściu w podtrzymanie, po tym jak kocioł pracując na wysokiej mocy osiągnął temperaturę zadaną. Przy 100% płomień powinien być prosty jak na pierwszym zdjęciu, ale dłuższy. Powinien dotykać lub lekko opływać ściankę na przeciw palnika. Na razie obserwuj i daj znać jakby co. Przy następnym wpisie pokaż zdjęcie popiołu. Straty powstają gdy niedopalony opał jest w popiele lub przez nadmierny nadmuch ciepło ucieka przez komin. Ja wpisuję w sterownik max kaloryczność podaną przez sprzedawcę. Mam pewność, że palnik nie przekracza mocy, której wymiennik jest wstanie odebrać.
  10. Ściągnąłem instrukcję argosa pid plus. Po krótkiej lekturze lepiej go ogarniam. Jeśli się mylę to niech Kijasr mnie poprawi. Jeśli palnik ustawiony w trybie liniowym, to ustawiasz podawanie i pałzę tak aby przy 100% osiągał moc znamionową kotła. Minimum ustaw na 20%. Teraz ustawiasz nadmuch dla max i min mocy. Jak ma wyglądać płomień na poszczególnych mocach sprawdzisz na YT. Sprawdź w ustawieniach i napisz jaki jest potencjał podajnika i kaloryczność opału. Ważne parametry wg których sterownik oblicza moc palnika. Dobre zrozumienie instrukcji obsługi to połowa sukcesu.
  11. Przy 70% mocy płomień powinien prosto wychodzić z palnika, a jego koniec powinien znajdować się co najmniej w połowie odległości między palnikiem a ścianką kotła. Na YT jest sporo filmów z pracą sv200 na różnych mocach.
  12. Zacznę od tyłu. Miejsce które wskazałeś robi się gorące kiedy kocioł długo stoi w podtrzymaniu lub pracuje jak u ciebie ze zbyt małym nadmuchem. W tym palniku powietrze również go chłodzi. Normalnie temp. w tym miejscu waha się między 35 a 60°. 70° przy długotrwałej pracy na max. mocy. Jeżeli kocioł pracuje na 70% mocy to zdecydowanie zwiększ nadmuch. Podtrzymanie. Trzeba obserwować. Po podaniu opału i po każdym cyklu, dmuchawa ma tak długo pracować aby rozżarzyć opał. Ściankę na przeciw palnika rozjaśni światło żaru. Za mało opału - światło będzie blednąć po każdym cyklu. Za dużo opału - pojawi się kopcenie. Na próbę skróć czas podawania o połowę, zwiększ powietrze i czas pracy dmuchawy, ustaw podawanie co 2 cykle.
  13. Moim kotłem steruje skzp-02. Więc na temat ustawień wiele ci nie pomogę. Ogólnie, sterownik z PID powinien tak dobierać parametry aby kocioł pracował ciągle w przedziale 20-100% mocy, zależnie od zapotrzebowania na ciepło. W czasie pauzy nie są dopalanie gazy. Kocioł kopci i przy okazji się brudzi. Ogrzewasz małą kamienicę? 38kW wystarczy na 350-600m2 powierzchni. Wysokokaloryczny opał jest dobry gdy temp. spadną pon. zera. W okresach przejściowych i pracy na małej modulacji będzie się gorzej spalał. Znajomi u których zajmuję się kotłem mają zwykły sterownik argosa z PID. Sterowanie dmuchawą jest tragiczne, więc ustawiłem pracę w dwustanie. Mała moc na okresy przejściowe do 0° i średnia moc na mrozy do -15°. Kocioł pracuje 1-2h a następnie przechodzi w podtrzymanie na 2-15min. Ważne! Pamiętaj aby co 1-1,5t spalonego opału udrożnić otwory w ruszcie i wyczyścić komorę powietrzną pod nim. Na YT znajdziesz pomocne filmy.
  14. Zamów bezpośrednio u producenta. O dokładny typ oleju w przekładni musiałbyś zapytać jej producenta. Ale bez przesady. Nada się każdy olej przekładniowy o konsystencji syropu. Nie może być zbyt rzadki bo temp. przekładni dochodzi do 40-60°
  15. Jeśli źródło ciepła potrzebują starsi ludzie to pod uwagę brał bym coś bezobsługowego. Gaz jeśli jest możliwość lub PC. Z wejściem podatku od CO2 w 2027r koszt ogrzewania PC będzie na tym samym poziomie lub nieco niższy niż węglem. Zostaje tylko kwestia funduszy na instalację (można zapytać o dofinansowanie). Na chwilę obecną ogrzewanie peletem jest 20% droższe niż węglem. Ogrzewanie kotłem zgazowującym wychodzi najtaniej, ale jest najbardziej czasochłonne i trzeba mieć sporo miejsca na składowanie drewna. Kupno gotowego przekreśla oszczędności. Dla przykładu mój dom 200m do ogrzania. Wg. Ciepło właściwie, zapotrzebowanie na ciepło 23tys kWh, zapotrzebowanie na moc 11,7kW. Emisja CO2 9t. Podatek 9x200=1800zł.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.