Skocz do zawartości

Hitower

Stały forumowicz
  • Postów

    422
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    6

Ostatnia wygrana Hitower w dniu 9 Października 2023

Użytkownicy przyznają Hitower punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 200 m2 w klasie C średnio energooszczędny
  • Instalacja
    12 grzejników panelowych, 4d + pompa kotłowa, CWU 120l
  • Kocioł
    Kocioł Malina 19 kW, SV200N, Skzp-02 zapalarka

Metody kontaktu

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Okolice Tarnowskich Gór
  • Zainteresowania

Ostatnie wizyty

1 470 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Hitower

Kompetentny

Kompetentny (10/14)

  • Bardzo popularny Unikat
  • Od roku na pokładzie
  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

134

Reputacja

  1. Jeśli trzeba będzie palić wilgotnym opałem, to warto podnieść temperaturę kotła o kilka stopni. Wyższa temperatura pozwoli szybciej odparować wodzie. Będzie to lepsze dla kotła i komina kosztem nieco większych strat kominowych. Mniejsze zło.
  2. Przez wilgoć w opale obniża się temperatura żaru. Część energii zużywana jest na odparowanie wody, przez to zwiększa się zużycie opału. Dopóki jest, palić starym opałem. Jeśli w workach jest mokry groszek to rozetnij tyle worków ile mieści się w zbiorniku. Zanim zbiornik się opróżni, część wilgoci z worków powinna odparować. Resztę powinien załatwić system osuszania zbiornika.
  3. Gdybyś czyścił wymiennik co 2 tygodnie lub rzadziej, a nie co 4 dni to miałoby to wpływ na spalanie. Popiół i sadza na wymienniku działają jak izolator. Gdy na dworze mocno wieje zwiększa się ciąg kominowy i więcej ciepła przez niego ucieka. Założyłem RCK żeby to wyeliminować. To spory wydatek i raczej się nie zwróci (może po 8-10 latach). Zależało mi raczej na ustabilizowaniu pracy kotła w wietrzne dni.
  4. Dla mojego kotła 19kW i dmuchawy 40W mam niezmiennie ustawioną skalę 22-55. Przez ostatnie lata kaloryczność opału miałem ustawioną na 27Mj. Powietrze dla modulacji 10 (10-15), dla modulacji 100 (85-90). W tym sezonie kiepski opał zmusił mnie do większych korekt. Kaloryczność 25Mj, powietrze dla 10 (15-20), dla 100 (75-80), dodatkowo prawie o połowę skróciłem czas przerwy w czuwaniu bo przygasał żar.
  5. Mam korekty. Robiłem testy dla wentylatora 40W, żeby sprawdzić ile mają wynosić w przedziale mocy od 1-20kW. Jeśli ktoś korzysta z hallotronu to korekty na ,,0". Jeśli przy minimalnej modulacji (u mnie 15%) zaczyna kopcić, to znak że trzeba czyścić komorę powietrzną. Jeśli nie mam na to czasu. Podnoszę min. powietrze o 5, do czyszczenia palnika.
  6. Być może, ale ja mam w palniku zapalarkę. Przy obecnych ustawieniach wystarczy 3-4 min, żeby rozpalić opał. Doszedłem do tego po wielu korektach. Zanim znalazłem optimum, rozpalanie zajmowało 5-8 min. Czasami udawało się dopiero przy 2 próbie. Poza tym stosuję się do informacji z filmu Timela, kiedy dodano opcję skali.
  7. Powietrze w czuwaniu i wyjściu z niego, przedmuch palnika, dodmuch gdy podaje. Zapalarka - powietrze rozpalania i wygaszania. Wszystko zależy jak masz ustawioną skalę. Jeśli skala wykorzystuje 50% zakresu obrotów dmuchawy, to będzie tak jak piszesz 10=5. Pomijam przy tym to, że wentylator nie przyspiesza liniowo. Ja skalę mam 22-55, czyli wykorzystuję 33% obrotów dmuchawy. W moim przypadku wynik będzie 15=5.
  8. Skalę ustawia się raz z zapasem w dół i w górę. Potem reguluje się tylko powietrze. Po każdej zmianie skali trzeba na nowo ustawiać wszystkie parametry związane z nadmuchem. U mnie skalę mam tak ustawioną, że powietrze min. mieści się między 10-20, a max. 75-90 zależnie od opału.
  9. Dobrze byłoby wiedzieć jakie możliwości posiada sterownik. Jakie parametry są do regulacji, i które z nich można zmieniać gdy sterownik pracuje w PID. Czujnik spalin potrzebny jest w bardziej zaawansowanych sterownikach. Pomaga uniknąć strat kominowych. U mnie, gdy kocioł się rozpędza, to na 2° przed osiągnięciem zadanej sterownik zaczyna ograniczać moc. W takim przypadku przebija zadaną o max 1,5-2°. Zazwyczaj przez 80% czasu temperatura jest minimalnie poniżej zadanej (max 0,5°) i tylko co jakiś czas ją przekracza.
  10. Na początek wyłącz sterownik i odłącz zasilanie. Sprawdź wszystkie połączenia ze sterownikiem, pompy, czujniki, siłownik. Sprawdź czujnik STB (cienka rurka), czy nie został uszkodzony. Jeśli nie, to włącz zasilanie, sterownik, dla pewności wciśnij kasownik STB. Jeśli to nie pomoże, przywróć ustawienia fabryczne i w diagnostyce sprawdź poprawność działania wyjść. Jeśli to wszystko nie pomoże, dzwoń do Timela i poproś o pomoc.
  11. W układzie otwartym, problem może się powtarzać po dopuszczaniu wody z sieci do układu CO.
  12. Ja też pierwsze 2 miesiące spędziłem w kotłowni, zanim poznałem jaki parametr na co ma wpływ. Mimo, że mam palnik sv200, nieco łatwiejszy do ogarnięcia niż retorta. Przy nowej dostawie opału, reguluję potencjał i w niewielkim stopniu powietrze. I wszystko śmiga. Rada. Jeśli robisz jakieś korekty, to zmieniaj tylko jeden parametr. Jeśli będzie gorzej, możesz wrócić do poprzedniego ustawienia. Jak zmienisz kilka rzeczy naraz, nie będziesz wiedział która z nich wpłynęła na wynik.
  13. Jeśli przez pół roku sterownik był nieużywany, a ty włączyłeś go w temp 5°. Mogło dojść do zwarcia. W różnych instrukcjach piszą, że przed uruchomieniem urządzeń należy je przez godzinę trzymać w temp pokojowej. Proponuję odłączyć sterownik i przez kilka godzin wygrzać go w ciepłym pomieszczeniu. Najlepiej postawić blisko grzejnika, żeby odparowała z niego cała wilgoć. Następnie ponownie go podpiąć. Jeśli to nie pomoże to wysłać na przegląd do serwisu.
  14. Jeśli to pęknięcie to sprawa się pogorszy. Możnaby postukać młotkiem ale nie w środku sezonu grzewczego. Inna możliwość to zimny powrót. Nie znam tego kotła, ale ze zdjęcia wnioskuję, że w tym miejscu jest znikomy przepływ lub niema go wcale. To prawdopodobnie najzimniejsze miejsce w kotle i zaczyna je zżerać korozja.
  15. Jeśli kocioł nie dobija do temp zadanej, zwiększ moc. Jeśli ręcznie ustawiasz zawór 3d, to jego max otwarcie, żeby osiągnąć temp na CO, nie powinno przekraczać 40%. Min Temp powrotu to 45°, najlepiej 4-6° mniej niż temp na CO. Jeśli przy 40% otwarcia zaworu nie jest osiągana temp CO, to zwiększ temp kotła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.