@Piecuch19
Mam rozumieć, że niebieski płomień uzyskujesz gdy zwiększysz przepływ powietrza wtórnego?
Z tym , że niebieski płomień daje mniej ciepła to nie jest do końca prawda, chodzi o coś zupełnie innego.Już tłumaczę.
Biały płomień oddaje dużo ciepła przez promieniowanie, rozgrzane cząsteczki sadzy w wysokiej temperaturze świeca białym światłem emitując energię w postaci promieniowania które jest odbierane przez ścianki kotła i ogrzewanie wody w kotle.
Natomiast w niebieskim płomieniu nie ma cząsteczkę sadzy więc taki płomień prawie nie emituje energii w postaci promieniowania i z tego też powodu może osiągnać wyższe temperatury niż płomień biały, ponieważ nie traci ciepła w postaci promieniowania.
Co widać chociażby na tym filmie
Ceramika jest rozgrzana do koloru żółtego.Płomień jest niebieski a żółta poświata pochodzi od rozgrzanej do wysokiej temperatury ceramiki co dobrze widać na końcu filmu.
I właśnie to , że niebieski płomień nie emituje ciepła przez promieniowanie powoduje , że kocioł słabiej grzeje ponieważ, energia jest wtedy odbierana tylko przez przewodnictwo i konwekcję co wymaga skutecznego wymiennika ciepła inaczej ciepło leci poprostu w komin.
Aczkolwiek nie znaczy to , że biały płomień jest zły, poprostu jest bardziej upierdliwy, ponieważ gdy zetknie się z zimną ścianką kotła spalanie sadzy zostanie przerwane i wytrąci się ona na ściance kotła.
Co widać szczególnie w kotłach podajnikowych gdzie płomień( chociaż tam płomień jest zazwyczaj żółty lub pomarańczowy) nie jest izolowany od utraty ciepła przez promieniowanie , wali w zimną ściankę kotła a efektem tego jest piękna czarna sadza na ściankach całego kotła.
Jeszcze krótkie pytanko na koniec?
Czy twoją szczelinę można umieścić w samym środku przewężenia (dyszy) powinna wtedy działać jak zwężka Venturiego?