Skocz do zawartości

Taash

Nowy Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Taash

  1. To najlepiej do producenta podajnika się zgłosić, albo kotła. Ja zgłosiłem się do elgomax bo to producent mojego podajnika, ale tak jak w pierwszym poście wszystko zależy od firmy.
  2. Co do palnika pż5, są 2 typy tej konstrukcji, otóż pierwsza wersja tego palnika i taki był zamysł oryginalny konstruktora miały przepustnice powietrza które w zależności od zapotrzebowania na wytwarzana moc, otwierają się lub zamykają, dodając lub odejmując powietrze do spalania, był z tym niejaki problem gdyż czasami się zacinały te przepustnice ale i był problem z poprawnym uszczelnieniem, to jest oryginalna konstrukcja. Druga zaś nie ma tych przepustnic co wg moich ustaleń powoduje zbyt duże napowietrzanie opału, tzn opał praktycznie jak wyjdzie już na talerz jest spieczony co skutkuje spiekami i różnego typu problemami. Ja szukając pomocy trafiłem na wiele materiałów z których wynika że jest to podajnik miałowy posiadający kwadratowa retortę do spalania, konstrukcja pż5 (talerz z okrągłym wylotem opału) to po części eksperyment, którego nikt nie kontroluje. Natrafiłem również na osoby których podajniki mają taki sam talerz kwadratowy ale z inną liczba otworów napowietrzających gdzie moc palnika wg instrukcji jest taka sama i okres zakupu ten sam i to świadczy że jesteśmy my jako użytkownicy, królikami doświadczalnymi w tej kwestii gdzie producent sam nie wie co z tym zrobić. Ja z pomocą jednego Pana z innego forum próbowałem eksperymentować z talerzem pż5 w postaci zmiany napowietrzania przez uszczelnianie i dowiercanie otworów w górnej partii palnika i to po części pomogło, jak będę miał dostęp do materiałów to dorzucę sposób jaki zalecił. A na obecną chwilę korzystam z kwadratowego talerza lecz jak mówię na zdjęciach widać że od strony podajnika są 3 otwory co tak zostanie ale prawdopodobnie podejmę próbę dowiercenia otworów od strony gdzie są zaznaczone tylko 3 otwory poziomo by było ich tyle samo co na 2 kolejnych ścianach i zobaczę co to da gdyż u jednego użytkownika tak wyglądał i spalanie jest diametralnie inne od mojego, chodź napewno w porównaniu z poprzednikiem przed modyfikacja jest lepiej.
  3. Ja kupowałem u autoryzowanego sprzedawcy pgg w dodatku w standardzie pakują w worki jutowe i przechowują pod zadaszeniem co daje suchy eko. Ogólnie u mnie jak chce to mogą ładować w folię ale sami ją odradzają na składzie wiadomo że względu na brak wentylacji.
  4. Mam pytanie odnośnie Karlika od autoryzowanych sprzedawców węgla, na jakiej zasadzie to działa musi mieć ich specyfikacje czy jest to po prostu węgiel pgg, oraz może ktoś ostatnio zamawiał interesuje mnie jakość czy nie ma żadnych kamieni (ew. znikoma ilość) chciałbym w tym roku go wypróbować, stąd też pytanie o niego. Zaznaczę że posiadam palnik żeliwny ala ekoenergia lecz z okrągłym otworem czyli max 27 mj/kg, więcej mj/kg sprawia problemy :P
  5. Witam Chciałbym rozpocząć dyskusję dotyczącą podajników które są wykonane w całości z żeliwa, główny zamiar rozpoczęcia tego tematu to zbiór informacji dla ewentualnych obecnych i przyszłych właścicieli, gdzie znajdą ewentualne DTR podajnika, różne możliwe rozwiązania, może modyfikację, polecane dobrze współpracujące sterowniki, ewentualne sprawdzone nastawy itd., które pomogą w okiełznaniu tego ważnego elementu w piecu z podajnikiem. Według moim osobistych poszukiwań jest paru producentów tego rodzaju podajników i elementów do niech, z wyszukanych w sieci firm: Elgomax, Technix, Batory, Ekoenergia, Ardeo, Żeliwny. Oraz firmy używające tych palników w swoich konstrukcjach i mających je w ofercie Malina, Witkowski, Drewmet, Ogniwo, Zenmar, Woźny, Woźniak, Dziubarczyk, Metal-Fach, Stalmark i kilkanastu innych. Chciałbym aby temat zawierał w miarę możliwości sprawdzone rozwiązania i w miarę sensowne posty z zapytaniami jak i odpowiedziami, tzn. w zapytaniach zawierały informacje o o producencie, budowie podajnika, kształt retory retorty, ewentualne zdjęcia itd, a w z odpowiedzią i rozwiązaniem problemu nr postu na które jest udzielana odpowiedź, za porządek z góry dziękuję. Również zachęcam osoby pracujące przy produkcji lub znające dobrze dany wyrób, może konstruktorów, testerów itp. do wypowiadania się , co na pewno pomoże wielu osobom. Pierwszy chciałbym zapytać o kształt retorty i ogólną poprawę co by można było poprawić. Podajnik produkcji firmy: Elgomax typ PŻ5 20-25kW; sterownik DK System Master 300 v3; Dmuchawa Polfans RMS 120 80w, Motoreduktor BHF ZSG 45 i=1300; Silnik Przymierze SMi63-4/40 0,09kW oryginalnie zamontowana retorta przechodząca z kwadratu w okrąg, po poradzie na pewnej grupie w social mediach i konsultacji z producentem otrzymałem palenisko w kształcie kwadratu. Po zmianie jest może ciut mniej spieków, ale wciąż nie jestem zadowolony z efektów. Ekogroszek jaki używałem na tym podajniku to SuperMocny, Sobianek Lew, Pan Groszek Yellow, ustawienia rożne od nastaw z krótkim podawaniem do długich z przedmuchami tyle ile pozwala skonfigurować sterownik. Na każdym to samo. DTR całego zestawu ciężko dostępny, nigdzie nie znalazłem odpowiedniego. Może ktoś doradzi co można podziałać z tym podajnikiem i paleniskami, jaka wysokość kopczyka powinna się utrzymywać na kwadratowym palenisku itd.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.