Skocz do zawartości

andrz6

Forumowicz
  • Postów

    57
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez andrz6

  1. Witam. Czy ktoś z Was wie, który czujnik w monobloku Panasonic T-Cap docieplić, żeby poprawić wskazania COP? Od serwisanta wiem, że te monobloki zaniżają wskazania COP z powodu braku izolacji czujnika temperatury wewnątrz jednostki. Który to czujnik?
  2. Serwisant z Panasonica z którym rozmawiałem twierdzi, że wbudowana pompa obiegowa uciągnie może 2 obiegi a z trzema może być problem. Jest prawie 3000 m. rury podłogówki. Zasilania na rozdzielacze w PEX 32. Pozostaje tylko kwestia sterowania pompami CO. Można nimi sterować z pompy ciepła ( jest położony dodatkowy przewód) lub oddzielnie z jakiegoś termostatu czy sterownika.
  3. Witam ponownie. Powoli się bierzemy za montaż kotłowni i chciałbym się poradzić w kwestii podłączenia bufora. Posiadam bufor 200 litrów oraz 3 strefy ogrzewania podłogowego - piwnica, parter, piętro. Wszystko na osobnych rozdzielaczach. Posiadam kupione 3 pompy obiegowe Grundfos. Zaleca się w takim układzie montować bufor tylko na powrocie dla defrostu a zasilanie od razu na pompy obiegowe, czy jednak wpiąć go równolegle na zasilanie i powrót i z bufora dopiero na pompy? Grzanie CWU oczywiście osobno poprzez zawór przełączający. Dodam, że na rozdzielaczach brach jakiejkolwiek automatyki ale nie wykluczam, że np piwnica lub poszczególne pomieszczenia będą lekko przykręcone. Posiadam też zawory trójdrogowe z regulacją do montażu w grupie pomp. Z góry dziękuję za pomoc.
  4. To mlody chlopak ktory sie uczy. Nie bede mu robil zlej reklamy bo zdolny a ode mnie bierze niedrogo. Jego argumentem jest to, ze bedzie wiekszy zasob wody cwu ale chyba jeszcze nie rozumie, ze PC powinna pracowac w niskich temp dla podlogowki. On zrobi tak jak ja powiem ale dla pewnosci pytam.
  5. Bufor zaleca producent pompy poza tym kupilem go okazyjnie jako nowy.
  6. Witam Mam dwa warianty podłączenia zasobnika CWU do pompy ciepła: 1. zasilanie zasobnika z bufora - tutaj konieczne grzanie bufora do temp. wody CWU oraz rozprowadzanie ciepła na podłogówkę przez zawory mieszające termostatyczne 2. zasilanie zasobnika CWU przed buforem poprzez zawór przełączający sterowany z pompy ciepła. Będę wdzięczny za doradzenie, który wariant wybrać. Hydraulik chce to podłączyć według wariantu nr 1 ale mi się wydaje, że wariant 2 jest lepszy, ze względu na to, że utrzymywanie w buforze przez cały rok temp. wody CWU będzie nieekonomiczne. Ponadto to wyklucza użycia w okresie letnim pompy ciepła do chłodzenia podłogi. z góry dziękuję za pomoc
  7. Może czegoś nie rozumiem ale nie znam wysokości walca czyli po prostu długości wężownicy. Znam tylko jej pojemność i średnicę.
  8. Witam Posiadam pompę ciepła Panasonic T-cap 9 kW. Aktualnie rozglądam się za dobrym zasobnikiem CWU z odpowiednią wężownicą. Interesują mnie baniaki nierdzewne Viessmann, jest tego sporo na rynku wtórnym, jednak ciężko o dodatkowe informacje. Serwisant mówi, że do tej pompy powierzchnia wężownicy min. 2 m2. Natomiast na zbiornikach podaje się tylko pojemność wężownicy oraz ew. jej średnicę. Poszukuję informacji, jak sobie te litry przeliczyć na powierzchnię wężownicy, znając jej średnicę. Chodzi mi o zasobnik ok. 200 - 300 litrów, gdzie pojemność wężownic jest od 12 do 14 l. Z góry dziękuję za pomoc.
  9. Skłaniam się ku PP PN20 jako kotłownia + rozprowadzenie po domu i piony a podłogówka z PEX.
  10. Jeszcze pytanie: z jakiego materiału doradzacie zrobić kotłownię? PEX, PP? Powiedzmy, że kupiłbym sobie zgrzewarkę. Moje doświadczenia zatrzymały się na miedzi.
  11. Wężownica spiralna 1 cal. Bojler podłączony równolegle na trójnikach za kotłem.
  12. Nie używam go do CWU, on jest podpięty tylko pod kocioł węglowy który jest do likwidacji. CWU mam z bojlera elektrycznego.
  13. Obecnie wisi jeszcze Galmet Kombi 100 l. z wężownicą spiralną równolegle zaraz za kotłem węglowym a to też chyba troszkę jak bufor, chyba że się mylę.
  14. Prawdopodobnie zrezygnuję z podłączania tej pompy do małego domu a bufor kupuję już dla nowego chociaż korci mnie podłączenie jej oraz wymiennik basenowy bo posiadam basen 50 m3.
  15. Mam na oku taki bufor w mojej okolicy za rozsądną cenę. Może niezbyt fachowe pytanie ale nada się do pompy ciepła? Bufor jest nowy. 200 l.
  16. Używane też za drogie jak na eksperymenty.
  17. Klima to był tylko przykład. Chodzi ma raczej o tanie pozyskanie podzespołów, najlepiej używanych, bo tak jak pisałem, chodzi mi o zaspokojenie własnej ciekawości jak to się sprawdzi. A jak się sprawdzi to jedziemy dalej... No niestety nie mazowieckie ale przecież i to jest do ogarnięcia. Jestem zainteresowany zgłębieniem tematu, zakupem urządzenia i przetestowanie u siebie na studniach.
  18. U mnie padł wybór na Panasonic T-Cap 9 kW Monoblock. Jednak nie zarzucam pomysłu ( opisany w innym wątku) pompy woda-woda na zasadzie projektu z czystej ciekawości.
  19. Czy jest na forum ktoś, kto zajmuje się chłodnictwem i lutuje np króćce do wymienników, magistrale freonowe itd? Dla mnie też ponad 10 tyś za pompę woda-woda ze sprężarką on-off to stanowczo za dużo. Myślę nad jakimś małym projektem by poeksperymentować np z klimatyzatorem 5 kW na pompę typu woda-woda.
  20. Z tego co wiem, parametry ma lepsze przy wyższych temperaturach zasilania. Wymogi UE? Nie słyszałem.
  21. Na 100% podłogówkę r290? Po co?
  22. Sprsun 16 kW - 12500 Panasonic 9 kW T-Cap - 15000 Rotenso 14 kW - 14000
  23. No a ta 9kW Panasonic uciągnie mi ten dom? Za 15 tys. jest też Rotenso 14 kW
  24. Tu jest odpowiedz na Twoje pytania.
  25. Docelowo pompa będzie w domu 280 mkw na 100% podłogówce, więc nie wiem czy wysokie temperatury będą potrzebne. Chodzi o to że mam ostatni rok ulgi termomodernizacyjnej do wykorzystania. Panasonic 16 kW to minimum 25-30 tyś. zł. To jest dwa razy tyle co Sprsun.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.