Skocz do zawartości

DzonyZerg

Stały forumowicz
  • Postów

    715
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez DzonyZerg

  1. No mnie właśnie Mikkei wkręcił. Później poklikalem i się od gości od tej wyceny dowiedziałem że mają wejść taryfy gwarantowane. Już niby długo wchodzą. I teraz to dopiero zaczyna być serio ciekawe:) i pompa ciepła na PV już się nie opłaca moim zdaniem. Ojciec chce mieć wygodę pod ręką to pellet ze zbiornika. A mamy akurat w kotłowni jebutny kanał pod samochody. Dobrze myślę gdy pellet dużo tańszy niż cena rynkowa?

  2. Technicznie zasyp to komora gazowania. W komorze gazowania to na dole dobrze gdy jest. Grzeje powietrze i trzyma tam temperaturę. Ale to tylko na dole. 

    Ja mówiłem komorze spalania. Ma być nie tylko by płomień miał środowisko do dopalenia ale też jako izolator by zimne sprawy nie dostały nagle po całości. Do tego blacha grzeje się inaczej niż spaw i przy odpale są przeciążenia. 

     

  3. W kwestii szamotu w komorze spalania to przy dobrej konstrukcji kotła chroni on spawy i blachę. Tutaj konstrukcja kotła jest prawidłowa a szamotu jest tyle że można liczyć że nic tam nie klęknie.

    Czy sterownik taki dobry to nie do końca jestem przekonany, szczelinie w wypadku tego bo nie znam technologii Techa.

    Ekrany są więc kocioł wygląda dużo lepiej niż top Atmosy 10tys + czy droższe w wersji GSE na zachód.

    Kwestia jest ceny. Po 7500 to nad Atmosem bym nie myślał. A do 10tys to masz tylko Attack DPX i ten Opop który też w Polsce widać kosztuje spore pieniądze. Obydwa są po 10. Thermoflux prezentuje się w zasadzie jak kocioł z tej samej spółki a wykonawca jest raczej dobrym producentem. W Niemczech narzekają na obsługę klienta i wykonawców a niekoniecznie na same kotły.

  4. Pewno tak. 10 lat gwarancji jest raczej tylko na szczelność członów.

    W Czechach w zasadzie jest wojna Atmos czy Viadrus. Mówią że mądry nie kupuje ani jednego ani drugiego;)

    Dlatego jak słyszę majaczenie o tych innych kotłach pepikow to mi rzygać chce. Pod takimi tuzami wyzyc na Rusi czesko słowackim i wyjść na Niemcy i Austrie to musisz być cholernie dobry. Szczególnie że co rusz ktoś tam ląduje na łopatki.

    U nas to tylko MPM potrafi się na naszym rynku do nich zbliżyć. Bo ale to raczej nie w taki fajny sposób.

    @Ryni

    Klucz właśnie w tej ceramice i ekranach w komorze jak mało ceramiki to padnie przy drzwiach w komorze spalania, jak nie ma ekranów to padnie szybko w komorze zgazowywania. Do tego sterownik i dla laika to taki sam kocioł jak Herz czy Solarbayer.

    Inne to przy nim wyglądają smutnie.

    W necie jest oferowany za 7500 na siebie gdzie Cichewicz też handluje swoimi kotłami. Jego sa tysiąc drozsze. Zobacz sobie Sigmę a Sigmę Alpha czyli PID. 

    Czy mówimy o wersji lambda?

  5. Pewno. 

    Tylko typ nie są HG. Od początku my mówię albo MPM albo Viadrus. Viadrus jest ogólnie nieśmiertelny. 15 lat teściu go katował czym można i dopiero lewacy go za rok wytargaja z tamtej piwnicy.

    Niestety te kotły mają wiele mankamentów. Pod drewno to hebel jaki mało. Pisałem wyżej. Chyba że duży bufor i moc ile komin pozwoli czy wyciągowy że sterownikiem. 

    MPM znam słabo. Paliłem u wujka kilka dni. No powiem tyle. Atmos najbardziej kulturalny ale to raczej szmelc.

    Thermoflux niewiele drożdży. Nie ma złej opinii w Niemczech a konstrukcja jest taka że można o nim powiedzieć że to HG choć trochę współczesny. I tym współczesnym wiele mu nie brakuje;) można go koło nich postawić.

     

  6. Nie ten kocioł.

    Paliłem w tamtym i nawet jak się w tamtym dobrze pali to smoły nie ma tylko to trzeba palić. 

    Zamiast miekjego możecie mojego 5 letniego synka spytać. Zapalisz z góry kanapkę i U26 czyścisz w 15 sekund 

    Jak spalanie jest dobre to nie będzie smoły. Sadze łatwo usunąć. 

    Drewno suche, takie jak dedykowane, czyli nawet i fi 40mm i nie wierzę że będzie cos źle. Viadrus to legenda.

    Viadrus dla Czechów, Polska dla Polaków! Węgiel i buraki prawem nie towarem 

  7. Co Ty gadasz? Te droższe z lambda to już gender czy co? Mało co taki kupiłem. Są jakieś prawackie? Bo tutaj dom katolicki! Papież Rodak na ścianie!

    A tak serio to 4 lata? Mówią że jak obsługa, instalacja i drewno tip top to 8-10. 

  8. Nie mów mi co mam robić a czego nie. Nie będziesz sicie tutaj takich wycieczek robił.

    Nie wypieraj się swoich słów.

    Sadza w HG? Miales HG? Kolego. MPM a HG? 

    Sprawność różna bo drewno inne? No właśnie o to chodzi by tak nie było i masz wizjer na profil płomienia by to ogarnąć. Zresztą skąd te trzy o sprawności? Ciepłomierz masz? 

    Miales Atmosa że tak o nim farmazonisz i będziesz i bredzisz? Nie paliłes w nim bo dużo lepiej się pali już w MPM. Popal choć trochę to powiesz.

    I skończ te bzdury ob modulowaniu praca MPM czy Atmosa.

    To żadna modulacja. To poprostu kopciuch.

    I ogarnij się bo tak nie będziemy rozmawiać. Nic tylko jakieś twoje zakres, wymydymki i buldupienie. 

  9. Tak. Jak się nie ma Zetki albo dobrego szczelnego komina to trzeba walczyć na polu technologicznym. Dmuchawa 50pln a komin 5 tys. Tylko na opale pysznej smutno. Zetka 30pln .

    Ps. Do tego musisz dać wentylator wyciągowy. Oryginał 650 pln.

  10. Dobrze. Ja muszę znikać to @mikkei przyfrajerzyles po całości to ja też. Powołał się na naszą rozmowę. 

    Nie jesteś zadowolony z MPMa i to chyba bardzo. Kręcisz makaron na pompe ciepła. 

    Czemu nie ostrzegasz tutaj ludzi że palenie w heblu nie jest dla ciebie ok, co?

    Zrozum że to są takie kotły że chodzisz i wkładasz. Nic więcej. 

    Albo trzymają żar albo masz zapalarke, nakładasz kiedy chcesz i on sam się uruchomi. 

    A chodzisz rzadko bo komory są 150-250dm3 na kotłach 15-25kW. A regulacja mocy w zasadzie to dubluje.

    Polana 500-650mm albo i metr.

    Chłopie gadasz nie kupuj Mercedesa np Pandą zle się jeździ. Tylko Mercedes E klasa kosztuje tutaj 2,5-5 razy tyle co panda a nie 10 razy.

    Takiej klasy są kotły Attack, Benkov czy Blaze. Lambda spokojnie chodzi 10 lat i jest wsuwana i wysuwana jak bilet do kasownika.

    Kocioł sam redukuję spalanie i moc. Nie trzeba rzeźbić by mieć dobre spalanie. Ciekaw jestem ile sprawności w praktyce ma taki MPM na drewnie. Ale jego się nie czepiam, fajnie się w tym pali za te kasę.

    Serwis przez 15 lat tańszy minimalnie 4-5 krotnie niż PC a sam kocioł dwa razy tańszy. 

  11. Dobra. To może o niemieckich. Solarbayer? I o włoskich Ecowood jak Ci czeskie i słowackie nie pasują a podejmujesz temat makaronu. 

    Nie gadam o Mercedesach z kolegami co całe życie tylko "passat w tdi choć też niekoniecznie warto"

    Mercedes A klasa zawsze lepszy niż Fiat Punto. A już na pewno gdy kosztuje max 2 razy drożej. Choć za 3 razy drożej masz E klasę.

    Miarkownik albo śmierć!!!

  12. Rozmowy wydumkach to lepiej kolego unikaj. I zacznij sicie robić notatki z tego wszystkiego i uspokój się bo nie tylko tego nie ogarniasz albo ci się równo wszystko myli.

    Kocioł na gwarancję 5 lat a nie 3. Marka jest bardzo dobra i nawet Atmos przy tym słabo wygląda. 

    Ale wpierw powiedz dlaczego wydumka i czemu Blaze, Attack  Benkov, Ekoefekt, Verner czy Opop to koty w worku. W zasadzie MPM to chyba większy kot w worku, nie mówiąc już o nieodżałowanym Defo HG czy Klimoszu. 

    Jakbyś coś wiedział to byś ogarniał że my to może na węglu się znamy ale HG to raczej niemiecki, austriacki czy czeski. A w zasadzie czeski bo te kotły wyglądają jak kotły za 5-10 tys €. Chociaż za niektóre to w Niemczech zapłacisz 6-8 tys €.

    Defro z bieda da 7 lat gwarancji na ekogroszek. Z nimi bez 5 lat gwarancji na HG to nawet nie gadasz.

    Jak oceniasz warunki gwarancji Atmosa co? Powiedz. 

    Jak oceniasz ten czeski kocioł z nierdzewki?

  13. Ja go nie mam zamiaru przekonywać. Szczególnie że to nie jest tam jakiś bardzo zły kocioł. Forum to forum. Pewne rzeczy jednak trzeba powiedzieć bo ludzie to pozniej czytają. Nie będzie tak jak się ludziom wydaje. Jak z weglowym. Kupić i później 20 lat można tylko sypać, palić i czyścić.

    W Atmosie blachy nie wspawasz, naprawiany fachowo spaw wytrzymuje góra 2 sezony i koniec. Tyle wiem o kotłach GSE czyli topowej wersji na rynku niemieckim bo do napraw innych to nawet fachowiec nie pojedzie.

    @Kurak 

    Jak chcesz spawać to dam Ci dwie rady - spusc wodę z płaszcza i rozwiń przedłużacz żeby nie było pentli.

    Ale wpierw zobacz co chcesz spawać bo szkoda tak na darmo przedłużacz rozwijać;)

    MPM albo Viadrus. Od 7500 pln reklamuje się Thermoflux i on jest już bardzo konkretny jeżeli chodzi o konstrukcję i osprzęt. Do tego on jest w zasadzie sprzedawany na rynek niemiecki.

    Najlepiej to w Czechach dużo dużo taniej masz Attack DPX choć w zasadzie patrz na wersję DP bo to odpowiednik Atmosa. Chyba nawet taniej niż Thermoflux. U nas on jest bardzo drogi.

     

    W ogóle Opop teraz potanial.

    5 lat gwarancji i sterownik Techa w bardzo fajnym kotle 16kW za 6000pln  z przesyłką.

     

  14. Tam gdzie rdzewieje to nie pospawasz a często to w ogóle trzeba wspawac polokragla komorę bo blacha papier po 6 latach.

    Tutaj ceny do orlana.

    https://kotly.com.pl/kategoria-orlan-ceramika-121.html?l=pl

    Pisze to dla potomności żeby komuś kiedyś znowu nie wioski do głowy że kupię HG za 6500 pln i przez 20 lat będzie fajnie i tanio.

    A że mieszanie obwodu korkowego potrzebne to chyba już nie muszę pisać:) bo z tego co wiem to gwarancja już nie ma wcale bo 2 lata to i tak za dużo.

  15. Przejrzałes parametry? W ogóle zrobili mu w końcu?

    Atmos będzie rdzewiał a karawana jedzie dalej:)))

    Pamiętaj tylko o wilgotności drewna i jego sortymentu, twardości wody, przepływach i o tym by go nie przygotować bo spotkamy się tutaj dużo szybciej niż myślisz:/ jak ogarniesz temat to 10 lat pociągnie choć ceramika to nich szybko klęka i sporo kosztuje. Palnik potrafi siadać co 2-3 lata.

  16. Jak to było w jednym klasyku "zależy po jakim kursie" 

    Taniej masz uznany Attack

    https://www.heizprofishop.at/Attack-SLX-Lambda

    Dużo taniej Viadrusa w wersji HG - droga od pół roku w zajebistej promocji.

    Verner z płaszczem z nierdzewki albo Blaze.

    Można tam kupić jeszcze bodaj dwa bardzo fajne kotły które w pełnej wersji wyjdą taniej.

    No i jest jeszcze Benkov i z tego co pamiętam Vigas jako Solarbayer też wychodzi coś koło tego.

    Edit

    Chociaż tutaj akurat się nie wypowiadam bo BioTec to akurat dobrze nie obczailem chociaż są ku temu powody.

  17. Ciekawe z tym pelletem. Chętnie bym posłuchał. Tylko czy tak samo jest gdy bufor 2500,  komora 150dm3 i rozpalanie banalne ?

    Warto wtedy myśleć o pellecie? 

    Co do skurczu to jest on ściśle skorelowany z wilgotnością. 

    Ludzie myślą że ok kupuje wilgotne co mniej kWh z kg ale tych kg z neta mam więcej. Otóż nie. Samego drewna masz tyle samo tylko skurcz od wilgotności powoduje że masz mp. Wysuszusz to będziesz miał 0,85 mp conajwyzej. 

    Jesion jest tutaj z tego co mi wiadomo świetny bo jest dość suchy. Miesiąc na słońcu i można myśleć o paleniu.

    A od leśnika ludzie go nie chcą. Handlarze też mi mówią że nie mają bo nikt nie chce. A to można moje kupować i być do przodu. Tani, mało rodu i ogólnie nie gorszy od dębu.  Tak samo brzozy nie biorą bo słaba. A to tanie drewno, szybko schnie , łatwo się lupie i jest dość lekkie. Niemcy je wyceniają 2% niżej niż dąb.

  18. Na wagę tak ale kupujemy metry.

    Myślałem o porównaniu w jakimś cyklu palenia. Pisałeś brzoza i liczę. Później psie sosna i też liczę. Po 5 metrów powiedzmy.

    Przy drewnie ciepłomierz to mus ale niestety będzie za buforem. Chciałbym w 2 sezony sobie już ogarnac co po ile. Bo cóż czuję że brzoza od leśnika nawet S2AP wyjdzie taniej i lepiej niż zrzyny w paczkach mimo że tartak mam 3 domy dalej.

    Zobacz te dane z linku jak zdradliwym paliwem jest drewno.

    Ciekawe jest  ile w ostatniej tabeli ma brzoza w stosunku do twardych gatunków. Tutaj wychodzi to co mówisz. Te tabele wskazuje większość dobrych zachodnich producentów. Myślę nawet  że jeżeli podają inne dane to taki producent jest słaby;)

    Ludzie nie biorą pod uwagę skurczu. Widać to w tabelach w linku. 

    Wilgotność jest strasznie ważna że względu na skurcz. Drewno sezonowane w cenie 260 pln za buka często jest tańsze niż mokre. 

    Do HG tańsza jest sucha sosna niż mokry buk. Dla mnie to kocioł musi mieć te 10 dm3 komory na kW by można było sobie kulturalnie palić drewnem. Szczególnie że muszę z piętra biec dookola domu do garażu. 

    • Zgadzam się 1
  19. Reguluje powietrzem by moc była maks przy konkretnej temperaturze spalin. Choć ta ostatnia raczej jest utrzymywana przez kocioł na stabilnym poziomie - mówię już o tych sterowanych. 

    Spiac takie coś z lambda w czopuchu i myślę że można dużo zdziałać przy minimalnym wysiłku.

  20. @robert1991

    A mierzyłes wilgotność albo choćby sezonowales ten buk 2 sezony i to w odpowiednich warunkach? 

    A później jaka przyjąłes kaloryczność? 3,8 czy 4,2? 

    I sprawdzałeś czy wymienniki czyste? Bo gdy drewno jest w okolicach 30% wilgotności to choćbyś cały dzień tam tulbulatory szarpał to nie będzie dobrze.

    Siedziałem w tej bańce ile kwh z mp będę miał z mp. Niemcy dla buka szacują 1880kwh z mp a nie 2200. Dąb to z kolei ma raczej 1840 a nie 2300.  Fajnie tak jak mi wychodzi z liczenia 14 mp na sezon a nie 18 przy zimie 3880 dd.

    Zobacz sobie na internetowa kaloryczność sosny. Od 1290 do 1800 z mp. Na kilogramy może być podobnie. Choć to akurat takie drewno że moze tak byc. 

    A później i wrzuć fi 15cm odziomek sosny i fi 10 cm deba. A później wrzuć sosnę fi 10 że słojami grubości groszówki. Wtedy zobaczysz ile warte są te tabele.

    Moim zdaniem to w kwestii sprawności musi być lambda plus ciepłomierz by stwierdzić który opal ile jest warty.

    @sambor

    Ciepłomierze pokazują bieżąca moc która przechodzi? Na tej podstawie by można regulować choć trochę regulować kocioł. Ale bankowo się mylę:))))

  21. Powiem Ci tak. Jak tutaj się z Korwinem nie zgodzić że dotacje pieprza rynek.

    Takie kotły to się poprostu nie opłacają z samego faktu jakości za którą zapłaci EU, moje miasto i IIIRP.

    Po co mam brać MPM jak mam zapłacone za 6-7 lat gwarancji i do tego na pełnym wypasie bo kotły o których pisze @Sambor to już raczej fanaberie. I nie mówię tutaj o heblu Bruner czy jakoś tak - 16-17 tys€ za Atmosa.

    Do tego utrzymanie zaru albo automatyczny zapłon.

    No i na lambde to też w zasadzie dadzą. Pellet na dostawke muszę sobie zapłacić sam.

    A co najlepsze to jest to tak ułożone że czy tani czy bardzo drogi to mam tysiąc różnicy...

    A co do montażu to nie problem. Poprzedni kocioł był montowany w grudniu pamiętnego AD 2010 a teraz to już jest na gotowo. Jak rano zaczną to Klan sobie w spokoju zobaczą;)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.