Skocz do zawartości

Majster333

Forumowicz
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Majster333

  1. U mnie teraz ok 20gk/24h. Jeszcze niedawno było ok 10-13gk/24h jak było trochę cieplej.

    107m2 użytkowej (po podłodze ok 125m2).

    drugi sezon- ciągle się "uczę" tego pieca, a nauka kosztuje :) Poza tym nie wyobrażam sobie grzania groszkiem albo innym szajsem. Mam dość w okolicy smogu i dymu, i jak miałbym się do tego dokładać...  poza tym obsługa, składowanie... a tak, czysto, wręcz pachnąco  (przynajmniej przy dosypywaniu:)

    kupując piec na pelet wiedziałem, że nie ma nic za darmo. większy komfort i wygoda, ale za większą cenę- droższe paliwo i mniej kaloryczne.

    rozważałem tylko pelet i pompę ciepła (nie ma gazu w pobliżu).

    Czasem skłaniam się w stronę pompy...

     

  2. Chyba, że palnik dalej chodzi- to wtedy pompa kotłowa dalej "ładuje" wodę do kotła (przez powrót oczywiście). Wyłączy się gdy piec się wygasi, żeby wody niepotrzebnie nie studzić.

    Ale jeśli będzie nadal pracować pompa CO lub CWU, to "ładująca" pracuje do "ostatniej pompy"- wyłącza się razem z ostatnią pompą. Dokładnie tak, jak @matrix3078 tłumaczył moje, może chaotyczne wyjaśnienie :)

  3. "Ładująca" uruchamia się 5st przed temp min pomp i wyłącza po ostatniej aktywnej pompie albo po wygaszeniu palnika, jeśli pompy CO/CWU nie pracują.

    "Ochrona powrotu" pilnuje minimalnej ustawionej temp powrotu. Jeśli ta spada poniżej ustawionej wartości, to pompa kotłowa się włącza do momentu uzyskania min temp powrotu. 

  4. 5 godzin temu, arek1263 napisał:

    Mam tak samo, też jest na ładującej i działa. A jak pompa włączy się na wygaszonym kotle to przecież obie naraz się odpalają ta od CO i ta kotłowa. Ustaw odpowiedni start pomp w okolicy 50 stopni i ustaw odpowiednie prędkości obydwu pomp aby jedna drugiej nie podbierała i będzie ok. 

    Zostawiłem na "ładującej" i spokój. Działa do ostatniej pompy i jest git. Ustawiona na min i nie przeszkadza tej z CO (tylko podłogówka)

     

  5. @makrela zwracam się do Ciebie, bo Ty mi "pomogłeś" pompę kotłową dobrze podłączyć i ustawić (i masz chyba też toucha).

    Zauważyłem przed chwilą (kocioł nie pracował) , że CO chodziło, pompa kotłowa na powrocie nie a temp powrotu wynosiła 25st!

    Ustawione na "ochronę powrotu" - wcześniej działało tak jak ma (min powrót na 50).

    Zmieniłem na "ładującą" to ruszyła. Jak dałem z powrotem na "ochronę" to stanęła". Zostawiłem na razie na "ładującej". Jaka może być przyczyna, że "ochrona powrotu" nie zadziałała?

    Dodam, że piec podpalił się i teraz ochrona działa (nie wiem czy by zadziałała "sama". Zmieniłem kilka razy na "ładującą" i z powrotem).

    Nie ma jakiejś "dziury" w oprogramowaniu polegającej na tym, że kocioł nie pilnuje powrotu gdy pompa CO włączy się na "zgaszonym", ale nagrzanym piecu?

  6. Godzinę temu, arek1263 napisał:

    W ustawieniu Minimalna temperatura powrotu mam ustawione 50 stopni i siłownik z tak puszcza wodę na CO żeby powrót miał te wymagane 50. 

    Tylko warunek to czujnik powrotu, pompa na odcinku powrotu kotla a 4D i jeszcze z odpowiednią prędkością. Wystarczy że pompa na CO jest na III biegu a ta kotłowa na I to żadnej ochrony powrotu nie ma bo ta na co wyciąga ciepło a zawór z siłownikiem nie nadąża 

    Mam identycznie to rozwiązane. Pompa CO na ok 2 (elektroniczna) bo na auto jakby mi na piętro słabo tłoczyło. Kotłowa na min i daje ładnie radę trzymać min 50st na powrocie

  7. Panowie, czy to ważenie (sprawdzanie wydajności podajnika) jest konieczne?

    grzeję drugą zimę, i nie robiłem "ważenia".

    Mam ustawione (kocioł 12KW) 3,3s i fabrycznie chyba wprowadzone 16kg/h

     

    Nie mieszałem tez nic przy powietrzu (jak powinno być, bo nie wiem czy serwisant przy odpalaniu tam nie mieszał), trochę mieszałem przy wentylatorze. Mam chyba 45-100%.

    Czy "korekta powietrza" w menu "palnik" na samej górze odnosi się do korekty "powietrza do spalania" czy obrotów wentylatora?

  8. @makrela

    Jeszcze jedno, mam w domu sterownik videROOM, który w zasadzie robi tylko za czujnik temperatury powietrza w domu. Kocioł widzi wskazanie temp. pow. z tego sterownika, (i na szczęście może sterować ogrzewaniem) ale na sterowniku videROOM nie ma żadnych informacji z pieca (same zera). Na kotle (chyba w "obwód grzewczy 1" ustawione, że jest sterownik videROOM). Czy coś przeoczyłem? Połączenie przewodowe- skrętką, zworka w sterowniku- obgadane telefonicznie z serwisem TEKLi i niby ma działać...

     

  9. @makrela

    Dzięki. Mam autokonfigurację ON i pewnie dlatego nie mogę "usunąć" drugiego obwodu grzewczego.

    U mnie kocioł ma spore przestoje i z  tego powodu na razie zostawię pompę na "ochronę powrotu" (i tak jest to KOLOSALNY krok naprzód w porównaniu do tego, jak to miałem rozwiązane do tej pory) trzyma wtedy temp w kotle jak CO się wyłączy. Z drugiej strony jak postoi godzinę, dwie, trzy, to i tak za dużo tego ciepła pewnie nie zostanie... zobaczę, które wyjście wybiorę

    Dobrze rozumiem, że na "ładującej" pompa przewałowa włącza się 5st przed "pompami" i tak samo się wyłącza? Nawet jak obwód grzewczy i CWU nie pracują to będzie działała aż do temp 5st poniżej startu pomp?

  10. Przepraszam, że tak zadaję pytania jedno za drugim, ale tylko tu mogę liczyć na rzetelną odpowiedź.

    - pompa kotłowa (w konfiguracji) ma zostać jako "ładująca"? Gdy dam na "ochrony powrotu" to się wyłącza mimo, że chodzi CO i 4d jest częściowo otwarty. Podpiąłem czujnik pod temp powrotu i samo mi się wkonfiguracji "odvhaczyło" ze jest podpięta temp powtotu.

    - CO oznacza ten symbol otwierania i zamykania zaworu 3d na "kotle"? (Załącznik)

    Teraz piec się wygasza, obieg na 4d zamknięty, CO nie pracuje a pompa przewałowa pracuje dalej gdy jest jako "ładująca".

    Jak ten pieroński powrót poustawiać, żeby to miało ręce i nogi?.

    -nr profili 2 jest na dwa obiegi CO.

    Czy jak zmienię na profil 1 to będę miał na jeden obieg CO? Tak mam faktycznie w instalacji. Nie chcę za dużo namieszać przed zimą, dlatego pytam:)

    1574787440143393309083.jpg

  11. 7 godzin temu, makrela napisał:

    @Majster333  jeżeli masz Toucha, to jest tam dedykowane wyjście pod pompę kotłową. 

    Jeżeli spiąłeś dwie pompy w jedno gniazdo bez użycia przekaźnika, to licz się z tym, że za chwile możesz mieć stałą pracę pomp gdyż awarii ulegnie triak w module 

    Dzięki Makrela. Podpięte pod p. kotłową. Teraz poobserwuję, czy wyłącza się jak zawór 4d się zamknie i przestanie tłoczyć CO, czy będzie na pałę chodzić cały czas.

     

  12. 3 godziny temu, makrela napisał:

    @Majster333  jeżeli masz Toucha, to jest tam dedykowane wyjście pod pompę kotłową. 

    Jeżeli spiąłeś dwie pompy w jedno gniazdo bez użycia przekaźnika, to licz się z tym, że za chwile możesz mieć stałą pracę pomp gdyż awarii ulegnie triak w module 

    Mam toucha. Sprawdzę to dzisiaj. Po podłączeniu pompy tłokowej do odpowiedniego gniazda  jak ona wtedy pracuje?

  13. Proszę o opinię- DRACO BIO COMPACT 12. tylko podłogówka i CWU- sterowanie jednocześnie p. przewałową i CO

    Mam zawór 4d i pompę przewałową. Z początku pompa Przewałowa była podłączona jako 2gi obieg i tak pracowała- ustawiona na pracę ciągłą powyżej 50st. Wczoraj podłączyłem pompę przewałową pod sygnał z pompy CO1- włączają się jednocześnie przy 50st (dzisiaj zwiększę na 55).

    Wcześniej było tak, że piec grzał dajmy na to do 77 i np w tym momencie wyłączało się CO i zawór 4d (bo zadana temp w domu została osiągnięta). Pompa przewałowa pracowała nadal i wystudzała piec (mimo, że nie miała czego chronić po zawór 4d był zamknięty).

    Teraz p. przewałowa włącza się jednocześnie z CO i zaworem 4d. jak CO się wyłącza i 4d zamyka to p. przewałowa się zatrzymuje i ciepło w kotle "czeka" do ponownego uruchomienia całego zestawu.

     

    Czy takie sterowanie jest OK? proszę o opinie:) i/lub propozycje jak to rozwiązać.

    PS: mam jeszcze "nie używany" czujnik temperatury, był podpięty pod CO2, ale wyłączyłem go w ustawieniach, bo chciał regulować pracą zaworu, którego nie ma- używałem go czasem do sprawdzania temp powrotu.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.