Skocz do zawartości

Mage

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4 Neutralny

O Mage

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu
 • Urodziny 31 Październik

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  ok 600 m^2, 3 piętra (niski parter, piętro i 2 piętro), częściowo ocieplony dach wełną (skosy nie ocieplone), ściany ocieplone styropianem ok 6-8 cm grubym
 • Instalacja
  Grzejniki płytowe, ogrzewanie podłogowe w łazience (nie wydzielone osobnym obwodem)
 • Kocioł
  Żywiec 50 kW z 2006 na ekogroszek

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kujawy
 • Zainteresowania
  Automatyka, programowanie, inteligentny dom

Ostatnie wizyty

250 wyświetleń profilu
 1. @Hitower mam głowice na grzejnikach ale jak grzeję w trybie ciągłym bez regulatora to spalanie mam o ok 10 kg większe dziennie niż jak grzeję na regulatorze dla tego chciałem zastosować pół środki. Co do zapewnienia stałego odbioru to właśnie to chcę zrobić punktem 1 - stały odbiór ale na niższej temperaturze (Tak jak przy sterowaniu zaworem 4D jak ktoś ma siłownik i ustawiony w SKZP) przez co temperatura w domu nie powinna aż tak wzrosnąć a może nawet się ustabilizuje (głowice temu pomogą). Punkt 2 to raczej sposób prowadzenia spalania w przypadku włącz / wyłącz lub ogólnie w przypadku odłączenia odbiorów - piec nie powinen w tedy gonić pełną parą do zadanej temperatury bo to z natury paliwa spowoduje przegrzanie nie ważne jak szybko zacznie hamować po jej osiągnięciu. Moim zdaniem jak nie ma żadnego aktywnego odbioru z jakiegokolwiek powodu to piec powinien zejść do zadanej modulacji "minimalnej" dla takiego stanu rzeczy i spokojnie się dokulać do zadanej temperatury albo wręcz od razu dążyć do wygaśnięcia z "myślą", że resztkowy żar i ciepło dogrzeją wodę do wymaganej zadanej. W ten sposób piec by się nie przegrzewał a jednocześnie na palniku nie zostawałaby kupa żaru która w następnym cyklu byłaby przesypywana do popielnika bo nowy cykl nawęglania itd
 2. Hej, Mam kolejną propozycję usprawnień do sterownika: 1) możliwość aktywacji obniżonej temperatury po zadziałaniu regulatora pokojowego (0/1) tak by pompa dalej pracowała ale piec grzał na niższą temperaturę (to taki pseudo sterowany zawór 4D gdy ktoś go nie ma) 2) możliwość aktywacji minimalnej modulacji gdy piec nie ma odbiorów i dogrzewanie do zadanej temperatury na tej minimalnej modulacji (lub na drugim osobno ustawianym zakresie modulacji). To pozwoliłoby na spokojne wypalenie złoża redukując przegrzewanie pieca oraz dałoby więcej czasu by w razie czego zareagować na ponowne włączenie od regulatora pokojowego (u mnie najmniejsza przerwa między wyłączeniem a ponownym włączeniem to ok 30 minut przez co jak piec leci na pełnej modulacji bez odbiorów to zdąży się odstawić nim pojawi się nowy sygnał co czasem powoduje nadmiarowe nawęglenie nie mówiąc już o ciągłym przegrzewaniu wody w piecu jak nie ma odbiorów a minutę wcześniej piec 50 kW pracował np na 75% mocy) Oczywiście jak poprzednio oferuję swój czas pro bono i mogę sam dodać te modyfikacje o ile ktoś dopuści mnie do kodu źródłowego (mogę podpisać NDA itd).
 3. Hej, Czy ktoś z was orientuje się może jaki typ wtyczki jest używany do czujników temperatury? Mam czujniki po starym sterowniku i chciałbym je dodać ale nie chciałbym robić jakiegoś pająka tylko zarobić właściwe konektory.
 4. Hej, Czy jest jakaś możliwość by podłączyć panel do sterownika ale po sieci ethernet (kabel lub wifi)? Może da się to zrobić przez jakiś konwerter RS485 lub 232? Ktoś próbował? Chciałbym uruchomić u siebie panel z pomiarem temperatury w pokoju jednakże kucie i kładzenie przewodów z 1 piętra przez pół domu na poziom parteru i dalej do przylegającego garażu z kotłownią skutecznie mnie zniechęca. Mogę mieć w kotłowni WIFI lub ethernet tylko wolałbym wiedzieć przed zakupem panelu, że zabawa z konwerterami zadziała :) Ewentualnie może ktoś z was posiada czujnik temperatury "Wifi" do Timela :D ? Albo może da się poinformować sterownik o temperaturze w pokoju za pomocą oryginalnego modułu ethernetowego Timela i np. jakiejś aplikacji (jakby ktoś znał polecenie jakie trzeba wysłać to mógłbym sam dopisać odpowiednie skrypty do reszty inteligentnego domu i z nich przekazać info o temperaturze w domu).
 5. Hej kolego, Nie wiem jaki węgiel kupujesz ale jakbyś kupował czarną perłę to koszt grzania wody piecem wyniósłby cię 81,6 zł miesięcznie przy podanym spalaniu lub mniej jakbyś na sterowniku zadał strefy grzania.
 6. Hej, kolejne propozycje do softu po wgraniu najnowszej wersji; 1 - jak nie ma żadnego odbioru to zastosować inny czas przekroczenia (albo w ogóle nie dopuszczać do przekroczenia). U mnie często jest tak, że jak działa CO to przekroczenie rzędu 30 min się sprawdza ale teraz jak CO się wyłącza a CWU nie potrzebuje wody to piec nie potrzebnie ciągnie węgiel i przegrzewa wodę a z kolei np. 3 minuty i załączone CO na regulatorze zewnętrznym to trochę za mało i czasem zbędnie odstawia piec (pomijam optymalność instalacji i sensowność sterowania CO przez on-off bo jak widać są instalacje które nie są sensowne do końca tak jak np. moja) 2 - zmienna dynamika i/lub maksymalna modulacja - zwłaszcza na sezon wiosna-lato-jesień tzn dla grzania CO jedna nastawa, dla grzania CWU inna oraz dla grzania kompletu jeszcze inna. Np. grzejąc CWU nie potrzebuję by piec pędził jak głupi i wywalał w komin ciepło bo nie mam takiego odbioru na zbiorniku ale jak włączy się CO to mam prawie 600 m2 domu i jak ta cała woda zaczyna spływać to warto byłoby by kocioł od razu wskakiwał na wysokie obroty. Tak samo jak wszystkie odbiory się uruchomią to również warto byłoby by jeszcze szybciej zareagował nim mu się powrót wychłodzi (piec daje radę z CO+CWU w tym samym czasie - ma 50 kW). Ma to szczególnie duże znaczenie przy słabszym groszku który potrzebuje trochę "pchnięcia" na starcie z czuwania zanim utrzyma zadaną temperaturę, jak za wolno się będzie bujał to pompy się odstawią bo temperatura za bardzo spadnie (tak wiem, brak pompy kotłowej i mieszacza sterowanego itd) a jak za szybko się bujnie np przy CWU to wskoczy w pracę interwałową bo rozbuja się na maxa, przekroczy o 5C zadaną, odstawi się a później powtórka jeśli zbiornik nadal nie będzie dogrzany 3 - alarm niskiego poziomu węgla i zgaśnięcia płomienia w postaci sygnału ciągłego / przerywanego ale cały czas - mam kocioł w garażu, jak jadę do pracy to teraz muszę wchodzić i sprawdzać stan węgla bo alarm jest ale zapiszczy raz i koniec - lepiej by była opcja ustawienia alarmu na tryb ciągły gdzie piszczy tak długo aż go nie potwierdzę. Może być to jednostajny pisk chociaż lepiej byłby słyszalny przerywany beep beep 4 - statystyka kasowalna ile czasu piec spędza na danym kroku ale także na danym przedziale mocy np co 10% - jest wykres ale obejmuje on tylko 12h a nie każdy ma moduł internetowy by mieć historię. Dzięki statystyce możnaby lepiej dostroić parametry mając np dane z miesiąca albo tygodnia Jak zwykle, jestem chętny by pomóc - mogę sam popracować nad kodem sterownika by dodać te opcje tylko potrzebowałbym dostęp do kodu :) NDA mogę podpisać a robotę mogę zrobić pro bono :)
 7. Chętnie przerobię tylko nie chcę hackować sterownika który mam od niedawna :) By napisać własny soft musiałbym zdjąć schemat i poznać procesor co jest do zrobienia przy czym zaczynałbym od zera bo oryginalnego softu bym nie mógł pobrać więc zamiast dodać 1 opcję musiałbym napisać każdą :) Ale tak jak pisałem - jestem chętny do współpracy nawet za darmo i jak Tomek będzie zainteresowany to chętnie popracuję wraz z nim i jego ludźmi nad usprawnieniami zarówno moimi jak i sugerowanymi przez innych. Porozumienie o tajemnicy (NDA) mogę podpisać :)
 8. Zgadzam się z tobą, że to by znacząco pomogło (eliminacja pracy włącz - wyłącz) ale na chwilę obecną nie za bardzo mam jak inaczej regulować temperaturą w domu (brak mieszacza z siłownikiem a do tego przerwy w grzaniu na wietrzenie domu). Są teoretycznie głowice termostatyczne ale dom jest tak otwarty, że nawet jak skręcę w pokoju w którym wietrzę to 2 pokoje dalej się otworzy a zakręcanie i odkręcanie codziennie ok 20 głowic to lekkie przegięcie :) Docelowo pojawi się regulacja elektroniczna na grzejnikach i w tedy piec będzie pracował cały czas a głowicami zajmie się automatyka domowa. Oprócz tego mieszacz z siłownikiem, pompa kotłowa, może bufor ciepła i zapewne popracowanie nad pionami / rozdzielaczem którego aktualnie nie ma w ogóle i nawet nie wiem jakimi labiryntami idą rurki w ścianach. Póki co w miarę udaje się ogarnąć w pracy ciągłej ale i tak wolałbym ustawiać PID indywidualnie bo z tą nastawą dynamiki to trochę jak z rzutem nożem z zawiązanymi oczami - uda się lub nie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ten parametr jest potrzebny dla osób nie znających PID ale nadal wolałbym móc przełączyć sobie jakieś opcje zaawansowane i ustawić dynamikę samemu :) Ponadto sądzę, że możliwość regulacji dynamiki czy też PID w zależności od stanu zewnętrznego byłaby niezłą opcją - jak są odbiory to dynamika inna a jak nic nie odbiera to też inna i dzięki temu kocioł bardziej się dopasowuje do sytuacji (są też regulatory adaptacyjne, które uczą się dynamiki obiektu i reakcji na dziwne stany albo fuzzy logic z możliwością definiowania reguł nawet prościej bo zrozumiale dla człowieka ale to już byłaby spora modyfikacja sterownika i nie wiem, czy Timel by był tym zainteresowany). Tak jak pisalem - jeżeli Tomek byłby zainteresowany współpracą to chętnie pomogę (nawet za darmo) w rozwoju sterownika - nie oczekuję, że wszyscy zrobią mi świat lepszy - sam chętnie pomogę robić go lepszym :D
 9. Owszem nie poprawisz instalacji ale możesz poprawić regulację sterownika. Uwierz nie będę pisał help bo wiem co od czego zależy i wiem, że jak sobie zmniejszę reakcję to magicznie nie przybędzie mi temperatury oraz, że jak wygaszę w 1 sec rozbuchany piec 50 kW to o czystości pieca mogę pomarzyć a nawet i komin oberwie zapewne (stąd wolę regulować powoli i w większym zakresie oscylacji np. 50C do 70C ale pracy ciągłej niż usilnie dążyć do idealnej wartości zadanej, której ciężko będzie osiągnąć stabilnie bez chociażby pompy kotłowej). Teraz mam bardzo niestabilną regulację - od 63C zadanej do ok. 80C po przekroczeniu. Wiem, że instalacja jest sub-optymalna a nawet wręcz skopana :) ale zamiast wydawać na start jakieś 10k na przebudowę po bożemu (zwiększyć moc grzejników, poprowadzić piony porządnie i zrobić rozdzielacz a może i dodać bufor ciepła i inne sterowanie pokojowe niż włącz wyłącz) wolałbym podregulować regulator tak by chociaż dojść z oscylacjami do poziomu 50-70C ale bez wygaszania. W ten sposób mogę sobie spokojnie odkładać kasę na porządny remont bez obawy, że mi rurki z tworzywa pękną z przegrzania (tak, ktoś zamontował rurki tworzywowe na wyjściu z pieca).
 10. Ale ja nie neguję tego, że ten sterownik można dopieścić do prostych kresek tak jak jest teraz tylko trochę mi się scyzoryk otwiera jak widzę voodoo sterownicze pod tytułem obniżenie parametru mocy kotła / wydajności podajnika i zabawa w oszukiwanie sterownika bo to voodoo można bardzo łatwo rozwiązać zmieniając nastawy PIDa i/lub wprowadzając różne nastawy dynamiki / PID w zależności od sytuacji z odbiorami. Moje propozycje to dodanie tych opcji jako menu zaawansowane - w tedy każdy znajdzie to co potrzebuje. Ja bym mógł ustawiać PIDem w parę minut a inni mogliby dalej uprawiać voodoo tak jak to robią teraz bo nie postuluję by usunąć dynamikę tylko o to by obok niej dodać coś ala "dynamika użytkownika" i tam dać edycję PIDu dla tych co czują się na siłach by samemu ją ustawić. Zgadzam się też, że stan instalacji stanowi 50-70% udanej regulacji ale nie każdy ma możliwość skucia 500m^2 instalacji i całej kotłowni by zrobić to po bożemu. Ja swoją instalację zastałem z zakupem domu i powoli będę ją przerabiał ale sądzę, że mógłbym ją doprowadzić do stabilności nawet teraz gdybym miał dostęp do parametrów a nie był ograniczony tylko wirtualnym parametrem dynamika. Zapewne każdy z was głowił się czemu piec po dobiciu do zadanej i odcięciu CO/CWU nadal moduluje? Wynika to z wpływu członu "I" który zdążył się "naładować" i musi minąć trochę czasu (ustawionego w dynamice) by się rozładował i spuścił modulację co powoduje przebicie temperatury (u mnie na maksa o 12C z 63 do 75C) mimo, że wystarczyłoby albo zjechać od razu z modulacją do 5% i powoli ją podnosić przy braku odbiorów albo obniżyć wpływ członu "I" by tak długo nie trzymał lub zwiększyć wpływ członu "P" by wyhamował modulację jak uchyb przechodzi w drugą stronę. Nadal pewnie byłoby przeregulowanie bo piec ma bezwładność ale powinno być mniejsze.
 11. Właśnie chodzi o to by nie było super hiper turbo doładowania bo to powoduje przestrzelenie. Jak temperatura spada a instalacja jest bardzo bezwładna (jak moja) to wzrost modulacji powinien być bardzo bardzo powolny a nie siup i 100% a później następuje odcięcie i nagle piec o 15 stopni ponad zadaną wartością :)
 12. To fakt - więcej osób by rozchuśtało piec nie wiedząc co dokładnie zmieniają ale czy z uwagi na to warto ograniczać innych? Mając PID można by na forach lepiej im pomóc dopasować cężkie przypadki jak np brak pompy kotłowej czy też pracę włącz / wyłącz pomp CO. Szczerze to ja bym nawet chętnie dopłacił Timelowi gdyby sprzedawali goły hardware wraz ze schematem elektronicznym lub opisem wejść / wyjść procesora. W tedy bym mógł napisać własny software i mieć w 100% dopasowane sterowanie bo problemem nie jest soft tylko czas potrzebny na zbudowanie hardware'u w wykonaniu zdatnym do montażu w kotłowni :D
 13. Uwierz chciałem :) Nawet się zastanawiam czy nie zaproponować Tomkowi współpracy (zwłaszcza, że do jego firmy mam ok 30 min drogi autem). Nie jedną maszynę oprogramowałem i regulacje temperatury zaworami 3D również robiłem (właśnie na PID). Najlepsze tu jest to, że nasz sterownik już ma ten właśnie regulator (PID) wbudowany bo na jego podstawie reaguje tylko jego nastawy są na sztywno zapisane pod parametrem dynamika i zmieniając ten parametr sterownik po prostu przełącza z góry ustawione zestawy parametrów co nie zawsze jest optymalne (np. u mnie dynamika 2 jest ok jak stabilizuję temperaturę ale totalnie przestrzeliwuje sterowanie jak np. nagle odcina się pompa CO albo załącza się po przerwie). Gdyby była opcja przełączenia między stosowaniem opcji "dynamika" a bezpośrednią edycją PID można by ustawić własny profil dynamiki zgodny z faktyczną dynamiką instalacji. Ja mam ok 600m2 do grzania a przeciętny użytkownik ma około 110 m2 więc ciężko by jeden parametr odpowiadał za dynamikę u niego (szybsze reakcje) i u mnie (wolniejsze reakcje ale większe przestrzały jak za długo grzeje z dużą mocą).
 14. Np. masz możliwość chip tunningu - to jest regulacja dostępna dla osób z wiedzą, której "normalny" śmiertelnik nie musi wykonywać a inny może dzięki niej zmienić zachowanie auta. Są też "regulacje" pozwalające np. na zdjęcie limitu prędkości auta ustawionego w sofcie albo dodające nowe możliwości np. doświetlenie drogi powrotnej (często opcja jest w aucie ale jest zablokowana w programie auta i serwis lub ktoś mający dostęp do tych ustawień może ją odblokować bez dodatkowego sprzętu). Sterowanie PID za pomocą indywidualnych wzmocnień członów rozwiązałoby 70% problemów z dynamiką jakie widziałem na poprzednich stronach - dzięki niemu można dowolnie wyregulować szybkość reakcji pieca np. na gwałtowny skok albo na stopniowe obniżanie / podwyższanie temperatury. Sam sterownik też jest opisywany jako sterownik PID mimo, że nie mamy dostępu do nastaw PID tylko mamy wirtualny parametr "dynamika" który przełącza za nas te nastawy zwalniając lub przyśpieszając reakcję. Najlepiej jakby to była opcja zaawansowana dostępna zamiennie z dynamiką - w tedy wilk syty i owca cała a zasady regulacji członów PID można też podać w instrukcji by osoby spoza forum mogły spróbować je opanować - nie mówię tu o metodach ustawiania typu wprowadzić w oscylacje itd ale po prostu łopatologicznie powiedzieć, że P to stałe wzmocnienie od różnicy w temperaturze (uchybu) zadanej i aktualnej np. różnica 3C, wzmocnienie członu 5 to wynik modulacji +15. I to człon sumujący uchyb więc jeśli przez 3 okresy sumowania uchyb był np. 2, 3, 5 to człon zsumował to jako 10 i jego wzmocnienie 2 to daje modulację +20 a człon D odpowiada za reakcję z dwóch ostatnich pomiarów uchybu np. 10 i 12 uchybu daje różnicę 2 i po wzmocnieniu członu np. 3 daje +6 do modulacji. TADAM teraz każdy może regulować PID przynajmniej w podstawowym zakresie - a kto chce wchodzić w bardziej zaawansowane reguły doboru parametrów to może poczytać literaturę na ten temat :)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.