Skocz do zawartości

wacio1967

Stały forumowicz
  • Postów

    1 572
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    19

Odpowiedzi opublikowane przez wacio1967

  1. 23 godziny temu, esselite napisał(a):

    Jak mam fotowoltaikę w net-meteringu i dodaje wiatrak to mogę to dołożyć do ON-Grid i zwiększyć moc elektrowni cały czas mając net-metering? ZE nie będzie miał z tym problemu?

    Nie będzie żadnego problemu. Trzeba tylko uważać na dotację. Może być zapis, że przy dotacji przechodzisz na net-biling. Bez dotacji możesz dokładać.

    23 godziny temu, o6483256 napisał(a):

    Załóżmy, że kupisz taką elektrownię o mocy realnej 4kW, jak myślisz jaką moc wygeneruje przy wietrze 4m/s?

    Wszystko zależy od indywidualnych warunków. Są miejsca, gdzie non-stop wieje, a 10 metrów dalej jest cisza i spokój.

  2. Nic mi nie wiadomo o problemach na DHCP przy tym sterowniku. Sztywny adres, to tylko alternatywa. Niekiedy taka konfiguracja pomaga. Nie twierdzę że tutaj będzie tak samo.

    Co do blokowania portu, to zadzwoń do PLAY i niech go odblokują. Ja zadzwoniłem i odblokowali. Mam całkowicie innego dostawcę, ale dostawca korzysta z infrastruktury 3S, a 3S należy do PLAY. Czyli da się odblokować porty na telefon.

  3. Trochę czytania było. 🙂 Też zastanawiałem się nad solarami, jednak porzuciłem ten pomysł i jest tylko instalacja PV. Miało być tylko elektrycznie, ale czasy się zmieniły i pozostał gaz. Mam dwie instalacje PV. Jedna on-grid, a druga w lecie on-grid, a na resztę roku off-grid. W okresie przejściowym grzeję malutki buforek grzałką 2kW z PV offgrid. Jak okres przejściowy się skończy, to off-grid przełączam na on-grid i oddaję do sieci. Na dzień dzisiejszy, to co w dzień się zmagazynuje, to w nocy jest zużyte na ogrzewanie. Mój wykres wygląda trochę inaczej, bo bufor malutki i szybko traci energię. W dzień przy dużej produkcji z PV, włącza się dodatkowa grzałka i grzeje do 70 stopni. Histerezę mam ustawioną na 10 stopni. Ale to chyba się nie sprawdza. Może ustawię na 80 stopni bez histerezy.

    image.png.c8f888d3d7062effa89674fad68479da.png 

  4. Wiem, że strzelam sobie w kolano, ale chyba dobrze że to nie przeszło. Językiem śląskim posługują się trzy narody. W przewadze są Polacy, potem Czesi, a na końcu Słowacy. Na Słowacji to jest bardzo znikoma populacja.

    Jakby w Polsce został uchwalony język śląski, to co z Czechami i Słowacją?

    Jakby został uchwalony, to czy w Zagłębiu Dąbrowskim też był językiem urzędowym? To też w tej chwili jest Śląsk. W części Opolskiego też mówią po śląsku. W tej chwili idąc do urzędu na przykład w Rybniku, usłyszysz więcej mowy śląskiej niż polskiej. To samo w zakładach pracy i na co dzień na ulicy. Ludzie używają śląskiego na co dzień. Najważniejsze, aby nie było tak jak kiedyś, że było zabronione mówić po śląsku.

    Między Śląskiem, a Zagłębiem zawsze był konflikt. Teraz jest w miarę spokój. Po co to zmieniać. Sytuacja znowu by się zaogniła.

  5. W dniu 20.05.2024 o 21:30, Kowolsky napisał(a):

    Na 15 do 20 tys rocznie za ogrzewanie pompą ciepła czyli prądem się nie zapiszę.

    Tak się zastanawiam, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło, że aż tak wysoka kwota wychodzi za PC.

    Nie chodzi mi o namawianie Cię na PC (teraz paliwo stałe jest najtańsze), ale jak masz takie zapotrzebowanie, to wychodzi na to, że żyjesz w kotłowni.

  6. Pewnie że nie musisz. Tylko bufor spełnia jedna fajną rzecz. Grzejesz na maksa i w krótkim czasie, w miarę czysto, a do tego taniej, masz zgromadzoną energię do następnego rozpalenia.

    Jakikolwiek bufor (w miarę dobrany), jest opłacalny przy kotle na paliwo stałe. Bez bufora musisz dławić ogień jak jest za ciepło. Przy buforze nie tracisz energii.

  7. 13 godzin temu, carinus napisał(a):

    Niedawno odłączyłem system EGR w swoim silniku

    Nawet sobie nie wyobrażasz ile szkody zrobiłeś w ten sposób.

    1. Silnik jest bardziej sprawny, przez co, mniej awaryjny. Pozbawiasz pracy serwisy samochodowe.
    2. Silnik jest bardziej sprawny, przez co mniej pali. Pozbawiasz jakiejś części dochodu państwo i koncerny paliwowe.
    3. Silnik jest bardziej sprawny, przez co emituje mniej CO2. W ten sposób możesz zabrać tlen ekologom.

    I tak dalej itp. 🙂 

    • Lubię to 1
  8. Zgadza się. Bardzo dożo osób ma taką konstrukcję jak Twoja. Mój znajomy ma identyczną konstrukcję budynku, ale zrobił sobie wylewki betonowe kilkanaście lat temu, a teraz frezowaliśmy pod OP. Gdyby nie miał wylewek, to na 100% byłoby zastosowane Twoje rozwiązanie. Nawet na te wylewki zastanawiał się nad tym rozwiązaniem, ale wybiłem mu to z głowy. W jego przypadku niepotrzebny wydatek. W Twoim jak najbardziej uzasadniony.

  9. Raczej mało prawdopodobne, abyś znalazł kogoś, kto ma identyczne rozwiązanie, jak Ty proponujesz zastosować u Siebie.

    Co do połączenia PC z OP. Tu nie ma się co rozwodzić nad tematem. To jest idealne połączenie.

    Co do suchego OP na drewniany strop. Właśnie do takich zastosowań jest to przeznaczone. Jest po prostu lekkie i nie obciąża konstrukcji pod spodem.

    Co do paneli ułożonych na OP. Trzeba pamiętać o odpowiednim podkładzie. Podkład powinien przepuszczać ciepło. Są do kupienia takie podkłady i nie ma chyba różnicy w cenie.

    Co do użytkowania. Jak OP będzie cały czas pracowało, to panele będą rozgrzane równomiernie. Trzeba trochę dłużej czekać, niż przy kafelkach, ale działa bez problemu.

  10. To urządzenia działa jak UPS do komputera. Jak PV produkują prąd, to na wyjściu masz jakieś tam napięcie z kwadratowym sinusem. Najlepiej to widać na miernikach z Biedronki. Pokazuje napięcie 170V, a w rzeczywistości jest 230V. Nawet miernik z tym sobie nie radzi. 🙂 Do grzałki jak najbardziej. Grzałka ma w głębokim poważaniu Hz i inne sinusy. Działa jak ma napięcie i prąd. 🙂  

  11. 23 godziny temu, Fozgas napisał(a):

    Trzeba się urodzić w danym regionie

    I tutaj się z Tobą zgodzę w 100%. Kiedyś miałem taką śmieszną sytuację na parkingu we Francji. Siedzieliśmy sobie w kilka osób i podeszła do nas dziewczyna i pytała się czy jedziemy do PL. Dwóch z nas zaczęło z nią normalnie rozmawiać i okazało się że jest czeszką. Więc stwierdziłem że bardzo dobrze rozmawia po polsku. A ona na to że nie mówi po polsku, tylko po śląsku. Pozostali z obecnych przy rozmowie przestali nas nagle rozumieć.

    Dla mnie, uczenie języka śląskiego nie ma sensu. To trzeba wynieść z domu. W tej chwili język śląski chyba najbardziej przetrwał w rejonie Rybnika i Wodzisławia, ale mogę się mylić.

  12. @kamilwwl Niczym się nie przejmuj. Kładź panele na to co masz. Pamiętaj tylko o odpowiednim podkładzie pod panele. Z reguły te podkłady izolują cieplnie podłogę. Ty musisz kupić takie, które przepuszczają ciepło. Robiłem już w ten sposób podłogę. Na razie ma trzy lata i trzyma się bezproblemowo. Miało służyć tylko jako delikatne podgrzanie podłogi, bo była zimna jak diabli, a służy jako ogrzewanie główne. Kominek rozpalany tylko dla relaksu.

  13. W ten sposób nie zbalansują sieci energetycznej. Chyba że za wprowadzanie energii do sieci w momencie ceny ujemnej, będą kasować prosumentów za wprowadzanie energii do sieci. Ale może się to szybko odbić czkawką. Jeżeli będą pobierali opłatę za wprowadzanie do sieci, to za odbiór z sieci energii z minusową ceną będą musieli płacić. Wtedy bardzo opłacalne zrobią się magazyny energii. Za darmo będą się ładować, a zmagazynowana energia będzie do wykorzystania w godzinach nocnych.

    Pewnie znajdą rozwiązanie, aby wszystkich uwalić. 🙂 

    • Lubię to 1
  14. 9 godzin temu, MORIA napisał(a):

    Piszecie o inwestycjach w infrastrukturę z przejedzonego ets-u. Wytłumaczcie mi jak te inwestycje i co konkretnie zmieni w cenie energii elektrycznej ?

    To jest bardzo proste. Jest sobie osiedle, na którym jest dużo PV (na takim akurat mieszkam). Infrastruktura jest cała nowa. Brakuje tylko magazynu energii. To co dzisiaj wyprodukowałem i wpakowałem do sieci, to częściowo rozeszło się po sąsiadach, ale duża ilość z innych instalacji poszła do sieci energetycznej. Właśnie ta energia mogła zostać zmagazynowana na osiedlu, a nie obciążać dodatkowo sieć energetyczną. Na przesyłach też są straty. W nocy ta energia zostałaby pobrana, chociażby przeze mnie, bo grzeję elektrycznie. Mój bilans na dzisiaj poniżej.

    image.png.1a84311d124c4eb5493e454a6eb80989.png

  15. W dniu 2.04.2024 o 16:30, MORIA napisał(a):

    To była kroplówka dla producentów nawozów i handlarzy zbożem. Ci ostatni zarobili dwa razy. Pierwszy raz jak za bezcen ściągali zboże z Ukrainy i drugi raz jak mogli taniej znowu kupić polskie, bo rolnicy dostali część różnicy w cenie z naszych podatków.

    W tym też się zgadzam w 100%. Tylko dlaczego ówczesna "władza" nie była w stanie upilnować pociągów, które miały tylko przejechać przez Polskę do portów na zachodzie Europy. Tam trzeba szukać winnych. Jakoś zborze załadowane na statki trafiło do Afryki, a te jadące przez Polskę wysypało się przez przypadek w Polskich składach i "rząd" tego nie zauważył. Kto trzyma łapę na handlu zbożem i jakie ma powiązania?

  16. @MORIA Chyba nie zrozumiałeś kontekstu "nic nie można zrobić". Chodziło o zielony ład, który tak chętnie został podpisany. Pewnie jakieś zmiany będą, bo wszyscy rolnicy EU protestują, więc coś z tym muszą zrobić.

    Co do całej reszty zgadzam się z Tobą w 100%. W tej chwili jakieś zmiany już się dzieją. Trzeba poczekać na efekt końcowy, bo to co teraz wypływa, to faktycznie jest jakieś szambo. Przez kilka lat mieliśmy "dziki zachód" w polityce i kilku "szeryfów".

    Co do dynamicznych cen energii, to jeszcze nie dorośliśmy do tego. Przez lata cena była regulowana przez rząd, ale nikt na to nie zwracał uwagi. Była ustalona cena maksymalna, która miała się nijak do ceny rynkowej, która była o wiele niższa, więc nikt nie zwracał na to uwagi. Potem przyszedł kryzys i cena podskoczyła. O miksie energetycznym było wiadomo od lat i można było się przygotować. Kasa była, ale została rozdana na dopłaty, zamiast na rozbudowę infrastruktury. W żadnych przepisach unijnych nie ma zapisu, że nie może być net-meteringu, ale został zastąpiony net-bilingiem, bo kasa na modernizacje się rozeszła. Można było to inwestować w lokalne magazyny energii, tam gdzie było dużo instalacji PV i zostawić net-metering w spokoju. Rozwijała się energetyka wiatrowa, ale ustawa to zatrzymała. Jest coraz większe zapotrzebowanie na energię i to nie wyhamuje.

    Odchodzenie od paliw kopalnych. Jestem jak najbardziej za. Ale nie z powodu CO2, bo to bzdura totalna, ale pyłów jakie są ze spalania węgla. Gaz aż tak bardzo nie szkodzi człowiekowi, ale jego zasoby są zbyt małe na terenie Europy, lub zbyt drogie do wydobycia.

    Pojazdy elektryczne. Ciekawe jak je ładować w dynamicznej taryfie. 🙂 "Sorry, spóźnię się o jakieś 12 godzin, bo dynamika cen jest niekorzystna".  🙂 🙂 🙂  

    • Lubię to 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.