Skocz do zawartości

rarek

Stały forumowicz
  • Postów

    293
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez rarek

  1. rarek

    Kocioł DS MPM

    @Dziczek Maronka ma taką samą klapkę w środkowych jak i popielnikowych. Taką modyfikację można zrobić samemu lub zamówić u producenta.
  2. rarek

    Kocioł DS MPM

    @wirdar istota jest tu: "W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -16°C." Ty sie zastanów czy bufor + grzałka + taryfa G12w nie byłaby lepsza
  3. rarek

    Kocioł DS MPM

    @wirdarW DTR jest zapis aby rozpalać drewnem a żaru ma być ponad przegrodę, więc zawsze możesz się tym zasłonić. Ja paliłem "palletem" w MPMie i żeby nie było problemów to musi być drobne paliwo. Grube bardzo szybko nauczy poprawnego postępowania :)
  4. rarek

    Kocioł DS MPM

    Drewno w MPM należy traktować jako tymczasową alternatywę. Powtarzalność procesu jest znikoma. Raz będzie się palić super, raz sie przywiesi a innym razem zerwie płomień i będzie kopcić. Z doświadczenia wiem że najlepiej pali się kostka a nie polana. Po powrocie do węgla poczułem wielką ulgę.
  5. rarek

    Kocioł DS MPM

    @onlydrewno Ja tego kotła do palenia drewnem nie polecam. Jest kapryśny jeśli chodzi o warunki kominowe. Po wielu próbach możesz poczuć odrazę. W dobie certyfikatów w zasadzie nie powinieneś palić drewnem jeśli DTR określa węgiel jako paliwo podstawowe. Jeśli już modernizujesz na całego i chcesz mieć spokój to może zastanów się nad kotłem do zgazowania drewna.
  6. rarek

    Kocioł DS MPM

    @mikkei ze składu Rajca w Wałbrzychu. Autoryzowany dystrybutor PGG.
  7. rarek

    Kocioł DS MPM

    Piast to węgiel nie na lato ale na śmietnik. Ostatni raz kupiłem to g. Jak masz bufor to nie ma znaczenia jak mocny masz węgiel. Po prostu sypiesz więcej lub mniej.
  8. rarek

    Kocioł DS MPM

    @Wilu przepraszam, nie Jaworzno a Jankowice
  9. rarek

    Kocioł DS MPM

    Odpisywałem jednemu z kolegów na priv ale może komuś się przyda. Moje doświadczenia w trzecim sezonie z MPM. W tym roku kupiłem tonę "sprawdzonego" Piasta (orzech) i tonę Jankowic (trochę mniejszy orzech). Na początku sezonu kupiłem też parę worków orzecha drobnego (prawie jak groszek) i grubego z BricoMarche chyba się nazywał Dragon. Obecnie przy temperaturach w okolicy zera palę co drugi dzień prawie całym zasypem - z blachą zmniejszającą ruszt do dwóch z trzech elementów zostaje jakies 20 cm wolnej przestrzeni do klapy załadunkowej. Nie wiem ile to kg może 30-35. Dodam że rozpalam umieszczając drewna na wysokość powyżej betonowej przegrody czyli sporo ale "palletu" mam sporo więc nie dbam o to. Powrót kotła jest na 70 stopni, zasilanie 85 i ładuję bufor od powiedzmy 30/30/30 stopni 2000L do 85/85/70 na tej ilości węgla. Palenie aktywne (płomień w palniku) trwa ok. 10 godzin, kocioł utrzymuje wysoką temperaturę jeszcze prawie drugie tyle. Wentylator wyciągowy chodzi dopóki temperatura na czopuchu ma 100 stopni. Temperatura spalin nie przekracza 150. W wymienniku siedzi jeden zawirowywacz. Przy dwóch palenie jest słabe. Jedyną modyfikacją jest płytka nad palnikiem. I teraz wnioski: tegoroczny Piast to SYF. Muszę rusztować co godzinę żeby utrzymać temperaturę bo zapycha popiołem i blokuje przepływ powietrza. Po zakończeniu palenia popiołu jest tyle że nie mieści mi się na blaszce takiej od piekarnika (BTW fajne narzędzie do zbierania - polecam bo idealnie wchodzi pod drzwi) Węgiel z BricoMarche był bardzo ciekawym doświadczeniem bo przegrodę rozgrzewał mi do czerwoności tak intensywnej jakiej jeszcze nie widziałem. Ogień na nim był krótki i biało niebieski. Niestety nie był tak bardzo kaloryczny. Drobny sortyment przelatywał przez ruszt więc marnował się (nie bawię się w odsiewanie już jak kiedyś) Energii z kg wychodziło zdecydowanie mniej. Mało popiołu ale sporo kamieni. Najlepszym odkryciem okazał się węgiel z Jankowic. Popiołu z takiej samej objętości węgla co Piast jest około 1/4. Spala się całkowicie i nie spieka. Palę nim przez noc i nie muszę absolutnie nic rusztować. Jak dotąd najlepsze paliwo jakie miałem. Kaloryczność podobna do Piasta. Kocioł stał się (oprócz rozpalania) bezobsługowy. Szukam kogoś kto kupi ode mnie tę tonę szajsu Piasta ;) Pozdrawiam
  10. rarek

    Kocioł DS MPM

    To raczej niezgodne z instrukcją instalacji RCK, żeby było tak wysoko.
  11. rarek

    Kocioł DS MPM

    U mnie jest na maxa otwarta. Ustawienie mniejszego otworu powoduje kłopoty z paleniem. Nie mam miarkownika - pale na stałej szczelinie ok 9mm. RCK niweluje działania wiatru tak jak @carinus wspomniał.
  12. rarek

    Kocioł DS MPM

    @Włodzimierz czy można więc przyjąć że jesteś producentem tych kotłów? Mogłeś to powiedzieć na początku - zaoszczędzone byłoby sporo niepotrzebnych nikomu emocji. Moja przegroda też popękała i nie robiłem żadnych istotnych modyfikacji typu "szczelina piecucha". Jedyne co samemu wystrugałem to blachę zmniejszającą ruszt bo oryginalna przestała funkcjonować po dwóch sezonach a generalnie jej konstrukcja sprawia że na załamaniu wiesza się węgiel, więc uważam że powinna być dwa razy wyższa aby zapobiec temu zjawisku. Może odpowiesz ma nurtujące chyba nas wszystkich pytania typu: Jak osiągnąć deklarowaną sprawność w domowych warunkach? Jak palić z zamontowanymi zawirowaczami? Jak umiejętnie obsługiwać wentylator wyciągowy (wszak zawarty w ofercie firmy MPM)? Czy należy palić ciągle czy przepalać? Jakie jest najlepsze i co najważniejsze: DOSTĘPNE oraz ekonomicznie uzasadnione paliwo do niego? Czemu temperatura na górze kotła jest wyższa nawet o 10-15 stopni C w stosunku do temperatury wyjściowej wody oraz przednich bocznych przyłączy? Jak sensownie regulować PW? Nie pytam z przekąsem czy złośliwością. Poświęciłem temu kotłowi więcej czasu niż standardowy użytkownik powinien, nie wspominając o opomiarowaniu bardzo wielu jego punktów i dziesiątek godzin spędzonych na analizie pomiarów. Na wcześniejsze zapytania odpowiedziałeś mi żebym zasnął przy tym kotle to posiądę Twoją magiczną wiedzę. To dość deprymujące słyszeć coś takiego od przedstawiciela firmy zwłaszcza że znajomym ten kocioł chwalę jako niezłą alternatywę.
  13. rarek

    Kocioł DS MPM

    Ja wziąłem używany 2000l za coś koło 2200 pln z otuliną. Kupowanie nowego zbiornika za takie w.w. pieniądze jest nierozważne. W Galmecie jak chciałem żeby przyłącza mi pozmieniali na niestandardowe to chcieli doliczyć 1000 do chyba katalogowych 5000.
  14. rarek

    Kocioł DS MPM

    @berthold61 sens ekonomiczny jest w tym że nie jesteś ograniczony do jednego paliwa: pelletu lub ekogroszku zależnie od kotła. Tu masz najlepszy stosunek ceny do wygenerowanej mocy w postaci choćby palenia drewnem lub orzechem który na tonie jest tańszy o dobre 100-200PLN. Niestety przy drewnie trzeba włożyć w to trochę pracy czyli pociąć i sezonować. Nie masz też żadnych ruchomych części typu podajnik. Gdybym rzeczywiście nie miał już czasu aby przy tym chodzić to kupiłbym sobie kompletnie bezobsługowy gazowy kocioł kondensacyjny, którego ekonomia jest niewiele gorsza od pelletu. Do peletowca czy ekogroszkowca też trzeba chodzić żeby zasypać i wyczyścić.
  15. rarek

    Kocioł DS MPM

    @WłodzimierzTo wspaniale się tu odnajdziesz, pod warunkiem że nie będziesz wysławiał tego kotła pod niebiosa bo nie jest on konstrukcją idealną i wielu z nas (dodam: posiadaczy) ma tego pewną świadomość popartą wieloma godzinami spędzonych w kotłowni. A masz MPMa u siebie czy propagujesz wiedzę czysto teoretyczną? @carinus nie rozumiem jak wentylator ma pomóc w niewypalaniu dziury w opale. W swoich doświadczeniach stwierdzam że wentylator wzmaga dymienie i używam go tylko do dokładania opału i rozpalania. To dość toporne rozwiązanie do ciągłego używania chyba że nabędzie sie sterownik regulujący obroty względem ilości tlenu w spalinach.
  16. rarek

    Kocioł DS MPM

    Mam nadzieje że to nie kolejny dystrybutor MPM z zacięciem marketingowym.
  17. rarek

    Kocioł DS MPM

    @maronka lub inni koledzy którzy palą drewnem. Jak drobno rozbijać klocki? Przez jakiś czas będę palił tym właśnie paliwem - mam potężną hałdę odpadów z produkcji palet. Sosnowe kantówki (czy jakkolwiek to nazwać) mają wymiary 8cmx8cm albo 8x6cm +/- 1cm. Klocki tnę na 20cm długości żeby były wzdłuż płomienia - tak chyba lepiej się pali. Pytanie czy je rozbijać na drobne np 4cmx4cm czy tylko ciąć na długość i zostawiać jak jest? Zauważyłem że te drobniejsze lepiej się układają i generalnie lepiej się palą. Duże klocki potrafią przytkać palnik, ale może jest jakaś metoda?
  18. rarek

    Kocioł DS MPM

    @Dziczek Ja nie mam jednego sterownika do wszystkiego. Każda pompa działa na osobnym "sterowaniu": Układ kocioł-bufor: standardowy sterownik temperaturowy ustawiony na 70 stopni Układ bufor-grzejniki: bez sterownika, włączona cały sezon. Sterowanie temperaturą w domu odbywa się przez zawór 3d autorskim systemem opartym na Raspberry Pi. Układ CWU: nie mam cyrkulacji ale można zrobić zwykłym sterownikiem dobowym
  19. rarek

    Kocioł DS MPM

    Nie polecam niczego powyżej 32.1, a już na pewno nie na start. Przemęczyłem się ze spiekającym węglem przez dwie tony i nic dawno tak bardzo mnie nie wkurzało. Na samo wspomnienie robi się słabo. Musiałem zrobić sobie dziurkę w drzwiach zasypowych od góry aby mieć możliwość popychania opału gdy zawisł. Już lepiej paprać się w popielastym ziemowicie.
  20. rarek

    Kocioł DS MPM

    Miałem to samo bez zawirowaczy i wentylatora rok temu na Piaście. Ten wegiel ma bardzo dużo popiołu który oblepia wymiennik.
  21. rarek

    Kocioł DS MPM

    Koledzy powiedzcie mi prosze czy w górnej wyczystce wymmiennika w miejscu gdzie znajduje się klapa krótkiego obiegu oraz gwint mocujący klapę wyczystki macie sznur uszczelniający czy sznur biegnie tylko dookoła tak jak na załączonym zdjeciu? Właśnie miałem dziwny problem związany z temperaturą czopucha o 50 stopni wyższą niż zwykle która wynikała z tego że klapa nie była maksymalnie dosunięta w stronę którą wskazuje strzałka ORAZ śruba mocująca nie była ekstremalnie mocno dokręcona. Prawdopodobnie powietrze skracało sobie drogę przez szczelinę i omijało wymiennik. Pytanie czy nie powinno być tam więc sznura?
  22. rarek

    Kocioł DS MPM

    mnie? nigdzie nie powiedziałem że podawałem powietrze zasypem, tylko że za mocno odchyliłem klapkę - palę na stałej szczelinie ale różne typy węgla lubią różne ustawienia dla przykładu: dziwny mocarz którego spaliłem 2t powtrzebował prawie 1,5cm klapki. Takie ustawienie na Piascie jest tragiczne. Piast u mnie wymaga jakieś 8mm. Człowiek uczy sie na błędach. Dziurkę w klapie załadunkowej mam, ale służyła ona jedynie do popychania mocarza gdy sie spiekł i zawiesił. Przy Piaście nie używam w ogóle.
  23. rarek

    Kocioł DS MPM

    na moje oko to zamiast ciągnąć przez palnik zapala Ci sie wszystko w komorze załadunkowej. Miałem tak raz w tym sezonie na węglu gdy za dużo powietrza dałem pod ruszta - odgazowało za dużo opału i nadmiar gazów zerwał płomień w palniku. Potem było już tylko gorzej... musiałem wyciągnąć całe paliwo. Z wentylatorem wyciągowym doszedłem do wniosku że zbyt silny ciąg też jest dla DSa zgubny bo potrafi wychłodzić żar przed palnikiem i zerwać płomień co jest wręcz katastrofalne - bardzo trudno wtedy ponownie rozpalić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.