-
Postów
78 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez ŁukaszL
-
Przy sondzie u każdego wentylator będzie inaczej działał, bo mamy różne warunki w kotłowni. Kiedyś testowałem ile zejdzie min z obrotami żeby uzyskać zadany tlen 12,5% na mocy minimalnej i wentylator pracował w zakresie 14-22%. Tak normalnie to mam obroty zazwyczaj 30% - 45% - 70%, obniżenie sondy o max 20%.
-
@KristofSX u mnie nowa pompa pracuje na 2biegu, charakterystyka ze stałą różnicą ciśnień, czerwony zawór odkręcony 2 obroty. @Bisiasty noo serwisant mocno gały wywalił jak zobaczył odwrotnie zamontowaną pompę.. ja akurat na spalanie nie narzekam, aleee zawsze mogłoby byc lepiej :) wnioski po 24h : nie przegrzewa mi CWU więc jednak pompa miała na to wpływ.
-
@linxus szczerze to sam nie wiem, instalacja działała bez problemu, jedyne co to przegrzewało cwu, ale to niekoniecznie musiało wynikać z odwrotnie zamontowanej pompy. Serwisant który był dzisiaj nie potrafił mi za bardzo wytłumaczyć tej sytuacji.. Instalacja się rozgrzewa, będę obserwować czy kocioł będzie coś inaczej pracować, itd..
-
Chwilę temu pojechał ode mnie serwisant. Wymienił mi pompę kotła na gwarancji na nowszy model. Duży plus dla Lazara za reakcję w 24h. A teraz hit.. Pompę kotła miałem zamontowaną w odwrotną stronę... Po 2 latach nie jestem w stanie stwierdzić czy tak była skręcona fabrycznie, czy mój instalator dał ciała, w każdym razie serwisant na pierwszym rozruchu to powinien zauważyć, ale nie zauważył...
-
@Gunman ok dopytam - wiem że jest zła charakterystyka, poprostu jak sprawdzałem pompę to zmieniałem biegi żeby zobaczyć czy coś się ruszy.. :) i akurat wtedy zrobiłem foto pompy.
-
Ja mam DAB Evosta. Serwisant dzwonił po 2h od zgłoszenia awarii, jutro będzie z nową pompą, oczywiście wymiana w ramach gwarancji. Reszta pomp w mojej instalacji to Grundfos Alpha - myślę że spokojnie pociągną dużo dłużej :)
-
Cześć, wygląda na to, że mam pierwszą awarię po 2 latach - chyba poszła pompa kotła. Rano wstałem, na termostacie temp za niska, lecę do kotłowni - piec w nadzorze, temp 83 a zadana 75. Pompa od podłogówki i pompa od drabinek pracuje, ale na sterowniku 24 z zadanych 28. Wygasilem i sprawdzam na sterowaniu ręcznym po kolei wszystko i wyraźnie pompa kotła nie startuje - brak charakterystycznego chlupniecia przy starcie, za to coś chrobocze, pulsuje podwójnie strzałka i piszczy cicho. Zglosiłem awarię przez stronkę no i czekam..
-
Ja swoich ustawień bardzo dawno tutaj nie wrzucałem, ale one wcale nie odbiegają od waszych, może tylko na 30% mam dłuższą przerwę - 65sek. Tutaj duży wpływ na spalanie maja małe straty ciepła w domu - dobra izolacja, wentylacja z rekuperacją. Przy 100% podłogówki Lazar też mniej spali niż przy instalacji mieszanej lub samych grzejnikach.
-
@kamix Październik 240kg Listopad 315kg Teraz w grudniu idzie 12-15kg/doba
-
Coś tam do popielnika napewno spada, ale większość unosi się i spada do komory za popielnik - tak mi to tłumaczył serwisant. Ja tą komorę w ciągu 1,5roku czyściłem 3 razy i uszczelka wygląda jak nowa, serwisant na przeglądzie rocznym oglądał i powiedział że jest ok, jakby była uszkodzona to wymieniłby za free.
-
Było dwóch serwisantów u mnie z Lazara i obaj zgodnie mówili żeby w ogóle komory spalania nie otwierać, nadmiar popiołu spadnie sam na dół i tylko czyścić popielnik i komorę za nim po spalonej 1t.
-
@jagodkaa89przy włączonej non stop cyrkulacji będzie szybciej wychladzac wodę, to normalne. Dlatego dobrze jest podłączyć pompkę od cyrkulacji pod włącznik czasowy żeby chodziła tylko w określonych godzinach :) 2 osoby, 220L, temperatury te same, odpala się raz dziennie.
-
@Gunman Sprawdziłem przed chwilą, kocioł odpala się i dogrzewa CWU :)
-
Termostat pokojowy jest wpięty w module B w styki 26, 27 (termostat mieszacza 1) W ustawieniach serwisowych mam włączona: blokadę kotła od termostatu i blokadę pompy mieszacza 1 - u mnie to podłogówka. Nie wiem jak wygląda sytuacja z cwu, bo jeszcze nie zdażyło się żeby temp zasobnika mi spadła poniżej histerezy.
-
W pierwszym przypadku termostat wył tylko pompę od podłogówki i 2 grzejników, pompa od kotła pracuje. W drugim przypadku termostat daje sygnał i piec odrazu przechodzi w nadzór i potem postój, pompy od ogrzewania stają, pompa pieca pracuje, aż spadnie temp pieca poniżej 55. Termostat jest ustawiony na 22 stopnie i nie było więcej jak 22,3.
-
Ciekawa dyskusja, więc opiszę jak to wygląda aktualnie u mnie. Poprzednia zima to praca kotła ciągła na minimalnej mocy i bardzo zadowalające spalanie, sterowanie pogodówką, jednak w okresach przejściowych coś nie mogłem się dogadać z kotłem. W tym roku kupiłem termostat pokojowy i od tygodnia sprawdzam jak to wygląda: 1. Blokada pomp od termostatu - kocioł po wył. pomp dochodzi do zadanej/nadzór/wygaszenie/postój i spadku histerezy rozpalanie (ok 1h) czyli sporo rozpaleń na dobę, prądu i pelletu, więc przełączyłem na: 2. Blokada kotła od termostatu - termostat mam ustawiony na 22 stopnie, histereza 0,2 stopnia. W tym układzie kocioł przy obecnej temperaturze na zewnątrz rozpala się raz na dobę, pracuje 1-2h i stoi. Zasypany był do pełna, po 3 dniach ledwo wszedł worek 15kg.
-
@Bisiasty Lazar w nowych sterownikach zrezygnował z Fuzzy Logic, bo nigdy to dobrze nie działało, nie zalecali tego używać.
-
Tak, ja mam 220L. Narazie 2 osoby i sam prysznic więc zużycie niezbyt duże i kocioł odpalał się raz dziennie.
-
Cześć Panowie :) To ja też wrzucę liczniki mojej "15" z grzania cwu od maja do dziś. Podobnie jak kolega @Gunman grzałem bez harmonogramu, bez obniżeń i histereza 10. Kociołek jeszcze w trybie lato, ale już chyba pora przełączyć na zimę, bo temperatura w domu czasami poniżej 21°C i moja Pani marudzi :D Poprzedni sezon sterowałem pogodówką, a w tym chcę spróbować z termostatem w salonie, zobaczymy czy będzie coś taniej :)
-
12 kwietnia zgłaszałem piec do przeglądu, ogólnie serwisant mówił że już po sezonie praktycznie, więc mają mniej roboty.
-
Jestem własnie po rocznym przeglądzie mojego kotła, serwisant go porozkręcał, posprawdzał i dokładnie wyczyścił, powiedział że wszytko jest jak należy. Przy okazji zgłosiłem awarię wyświetlacza ze względu na pixele i bez problemu mi go wymienili, ma wgrane najnowsze oprogramowanie, prawie nic się nie zmieniło, ale np. funkcja FL jest niedostępna.
-
Jak skończy się pellet to ślimak jest pusty i później przy próbie rozpalenia czas podawania jest zbyt krótki żeby napełnić ślimak i podać odpowiednią ilość do rozpalenia. W trybie ręcznym trzeba włączyć podajnik, aż usłyszysz że pellet spada do palnika. Wtedy włącz rozpalanie i gwarantuje, że rozpali bez problemu. Ja używam karchera, ale on jest na worki i trochę mi go szkoda. Na przyszły sezon kupię pewnie jakiś odkurzacz kominkowy w markecie.
-
Tryb automatyczny Lato-Zima można fajnie skonfigurować jak się ustawi temperatury. U mnie niestety kiepsko działa bo chyba mam źle zamontowany czujnik temp na mieszaczu i jak spadnie temp na zewnątrz, piec ruszy, ale pompa od podłogówki nie ruszy.. Dopiero jak ręcznie ja uruchomię na minutę, spadnie temp na czujniku mieszacza to wtedy działa normalnie.
-
Ja u siebie przez zimę grzałem z pogodówka. Jak zrobiło się cieplej to ustawiłem mieszacz na 25stopni i grzeje harmonogramem 2x4h ale chyba jeszcze zmniejsze, bo mam za ciepło. U mnie 120m podłogówki przy takiej pracy zbytnio się nie wychładza, a spalanie jest w granicach 10kg/dobę. Jak się skończy sezon grzewczy to daje piec w tryb lato i będzie grzał tylko zasobnik cwu.
-
Dopalam ostatnie worki Barlinka po 15pln i teraz kupiłem od znajomego pellet 80%sosna +20%buk po 12,30 worek :) kiedyś spróbowałem i palił się tak samo jak Barlinek czy Olimp, ale nie mogłem się doprosić, bo nie produkuje tego dużo, a ma spore branie.