Skocz do zawartości

szczerba

Forumowicz
  • Postów

    92
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez szczerba

  1. Do ME wchodzą dwa przewody i przełącznik działa na zasadzie załącz/rozłącz, natomiast do TZ wchodzą cztery przewody i przełącznik w stanie "załącz" przekazuje napięcie na odpowiedni styk.
  2. Nie jest! Musi by TZ 8111 Tak, widziałem nawet dodałem do obserwowanych, ale pytam bo może ktoś ma identyczny w podobnych lub mniejszych pieniądzach. 🙂
  3. Zaglądałem, przeciściłem a mimo to styk załącza wybiórczo (kiedy chce). Niestety po załadowaniu pelletu i zamknięciu klapy pojawia się komunikat o rozwarciu i muszę go wielokrotnie wcisnąć by w końcu załączył. 😞
  4. Czy ktoś z szanownych kolegów ma dostęp do wyłączników krańcowych stosowanych przez SAS do zabezpieczenia klapy pojemnika na pellet? Muszę w swoim kotle wymienić bo obecny, w piątym roku używania, zaczyna szwankować. Jest to wyłącznik, do którego wchodzą cztery przewody i pewnie zwykłą "krańcówką" nie można go zastąpić. W serwisie SAS mają wyłączniki kompletne (wyłącznik, przewód, wtyczki) i cena nie jest mała a ja potrzebuję tylko wyłącznik, więc po co płacić za całość!
  5. W swoim SASie mam czas podsypu 25 sek., wydaje mi się, że taka ilość w zupełności wystarcza na efektywne rozpalenie kotła.
  6. Dzięki za podpowiedź, zanim zabrałem się za sprawdzanie połączeń zrobiłem reset i pomogło, kolory oryginalne wróciły!!!
  7. Czy spotkał się ktoś z samoczynną zmianą kolorów wyświetlacza na ekranie sterownika Tech ST 555P? Przez trzy lata miałem normalne/standardowe kolory aż tu nagle dzisiaj wchodzę do kotłowni a na ekranie wyświetlacza dziwny zestaw kolorów!!!
  8. Dopóki nie zamontowałem termostatu pokojowego, który steruje kotłem, używałem planu tygodniowego ustawiając grzanie w określonych porach doby dla poszczególnych dni tygodnia. U mnie zdawało to egzamin i było zgodne z moimi potrzebami grzania CO i CWU.
  9. Musisz kalibrować pojemnik (menu instalatora / kalibracja poziomu paliwa)!
  10. Podtrzymanie, tryb wygaszania: "wyłączony"
  11. W podtrzymaniu ogień jest cały czas.
  12. Poprawne ustawienie kotła pozwala mu pracować w podtrzymaniu tak długo, jak długo życzy sobie użytkownik. W lecie (gdy ciepło w domu) najlepiej ustawić plan pracy kotła by pracował określony, krótki czas np. dla zagrzania CWU.
  13. W podtrzymaniu pracuje na minimum (ustawionym indywidualnie lub przez PID), w czuwaniu jest wygaszony i czeka na impuls (z planu pracy lub czujnika pokojowego)
  14. Masz rację, powinien pracować w podtrzymaniu. Aby tak pracował należy wyłączyć "tryb wygaszania" (menu instalatora/podtrzymanie/tryb wygaszania/wyłącz).
  15. A dasz radę zdjąć rurę od góry? Wtedy dostaniesz się do czopucha z odkurzaczem (do odkurzacza dokup separator np. taki https://allegro.pl/oferta/odkurzacz-kominkowy-separator-do-kominka-popiolu-9485255301?bi_s=ads&bi_m=leftpanel&bi_c=ODI2ZTE4YTMtYmRjZi00MTZiLTk2YjgtZTA2ODk2NTBiZTQ4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=09de8790-6ece-4fc7-af7c-e0ba3c2242bb doskonale się sprawdza przy czyszczeniu kotła)
  16. Jak napisał eliks, będzie to dalej kocioł podlegający obowiązkowi wymiany do końca 2022 roku. Czyli oszczędność będzie pozorna bo za niespełna dwa lata z kieszeni wyjmiesz następne 10 tys. a wydane 6 tys. wywalisz na złom.
  17. W tej sytuacji bezwzględnie należy zastosować wkład ze stali kwaso-żaroodpornej. Przewód kominowy z cegły pracujący z kotłem "śmieciuchem" jest zapewne zaklejony sadzą i spiekami (wylot na czopuchu w tego typu kotłach ma temperaturę 350 - 450 stopni Celsjusza). Podłączenie do niego kotła na pellet, gdzie temperatura spalin na czopuchu to 100 - 150 stopni Celsjusza, spowoduje skraplanie i przesiąkanie czarnej, smolistej, rakotwórczej substancji przez spoiny przewodu kominowego.
  18. szczerba

    Defro Calori

    Calori jest "prostszy" i tańszy.
  19. Żeby zaproponować konkretny kocioł musimy znać więcej szczegółów (nie tylko powierzchnię, kubaturę i brak ocieplenia). Ważne są koszty na jakie możesz sobie pozwolić (tu można zaproponować kotły wymagające stosunkowo częstej kontroli i ew. obsługi, po kotły prawie bezobsługowe), wielkość kotłowni, rodzaj instalacji CO, itp. Ja od 2018 roku używam SAS BioCompact 10 kW do ogrzania 98 m2 (to jeden z najmniejszych kotłów ze zintegrowanym pojemnikiem na pelet), który zmieścił się w mikroskopijnej kotłowni. Od serwisu i producenta mieszkam 48 km (w pierwszym roku wymieniono na gwarancji fotokomórkę). Ogólnie z pieca jestem zadowolony, zastąpiłem nim starego śmieciucha na dotacje z gminnego programu dopłaty do kotła CO. (różnica między paleniem w starym śmieciuchu a w kotle na pelet 5 klasy jest taka jak między jazdą maluchem a Mercedesem ? )
  20. Testuje dopiero od piątku i akurat przyszły mrozy (-15 do - 18) a mimo to jest o 2kg/dobę mniejsze zużycie (przy dużo lepszym komforcie termicznym w domu). Teraz temperatury wrócą do tych z początku stycznia i będę mógł porównać z praca bez "pokojówki".
  21. To ustawienia ręczne (bez PID), ale te ustawienia są dawno nieaktualne. Teraz mam "pogodynkę" i termostat pokojowy. Całość pracuje w PID.
  22. Dziękuję kolegom @radik81 i @Kazio321 ! Nie pozostaje mi zatem nic innego jak zrobić próby po zamontowaniu "pokojówki". Popracuje najpierw na wyłączaniu pompy i odpowiednim ustawieniu "podtrzymania" żeby temperatura kotła nie rosła. Po tygodniu zmienię na wyłączanie kotła (ciekaw jestem ile razy odpali kocioł co ma znaczenie dla zapalarki).
  23. Podpowiedzcie mi proszę co będzie bardziej efektywne dla kotła na pelet. Wykorzystanie termostatu pokojowego i sterowanie włączeniem/wyłączeniem kotła czy włączeniem/wyłączeniem pompy CO? Jeśli pompy to jak rozwiązać ew. zbytnie podnoszenie temperatury w kotle podczas pracy w podtrzymaniu gdy instalacja nie odbiera ciepła (ustawieniami podtrzymania, czy sterownik kotła sam dobiera parametry w zależności od tego gdzie podłączę termostat)?
  24. "Jak się nie ma co się lub i, to się lubi co się ma" :) W zeszłym roku (był to mój pierwszy sezon z tym kotłem) zapisywałem zużycie i wychodziło 12-17kg/dobę . W instrukcji jest napisane zużycie 1,3 - 1,5 kg/h , to moje mieściło się w normie i nie szukałem alternatywnych rozwiązań. Zapewne można tak wyregulować by palił 0,8 - 1kg/h, ale na razie nie mam do tego motywacji :) P.S. Wskaźnik stanu peletu w zasobniku jest mało precyzyjny, żeby dokładnie policzyć stosowałem zasadę "tankowanie do pełna"
  25. Kocioł pracuje w manualu na następujących ustawieniach: Praca: podawanie 3 / przerwa 25 / nadmuch 20% Podtrzymanie: podawanie 1 / przerwa 20 / nadmuch 20% (czas nadmuchu: praca 35 / przerwa 10 )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.