Skocz do zawartości

arek1263

Stały forumowicz
  • Postów

    169
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    135m 2003 pustak+6 styropian +1/2 pustaka
  • Instalacja
    Zamknięty, tylko żeberka Alu, CWU. 4D siłownik
  • Kocioł
    Tekla Draco duo bio 15kW, wcześniej zasypowy 22kW termotech

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Mazowieckie, powiat miński

Ostatnie wizyty

1 346 wyświetleń profilu

Osiągnięcia arek1263

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Znajomy przymierza się do wylewki na piętrze hali. W załączniku rzut z góry. To niebieskie pole to jedna sekcja podłogówki pod jeden z przyszłych pokoi do wynajęcia. Sekcji będzie 17. Budynek ogrzewany kotłem na pellet lazar 41kw bez bufora. Piony to rura PP 32 mm. Pytanie jak to najsensowniej zrobić. Dwa rozdzielacze po 10 sekcji jeden na prawą drugi lewą stronę piętra? Obydwa rozdzielacze z pompami i silownikami i wtedy zdalne regulatory temperatury w każdym pokoju? Bufor rozumiem wskazany? Do tej pory nie było bufora bo piętro niżej są nagrzewnice i kaloryfery tradycyjne zeberkowe alu. Nad tym piętrem jest jeszcze poddasze już ogrzewane tradycyjnym grzejnikami i ton poddasze zasilane jest właśnie też tymi pionami. Kocioł ma. Dwa obwody góra i dół. Więc jak to zrobić żeby nie zabrać ciepła poddaszu gdy te sekcje się odpalą. Wydzielić z rozdzielacza za kotłem trzeci pion bez pompy w którym będzie non stop krążyła woda pomiędzy przyszłym buforem a rozdzielaczami i w razie potrzeby siłownik na rozdzielaczu puści na sekcję gorącą wodę?
  2. Tak też zrobię, koszt prawie taki sam i niewiele więcej zabawy.
  3. Muszę sprawdzić czy tak się da. Teraz jest tak że jak pokojowy da znać że nagrzane to pompa zatrzymuje się a zawór 4d wraca w pozycję na krótki obieg. Ale fakt, skoro góra niebdogrzana to taka sytuacja raczej nie powinna mieć miejsca że dół pracuje a góra nie. Dzięki Panowie. Przy okazji, bawić się w te tanie 3d z siłownikami z AliExpress? Teraz mam firmy herz 4d z słownikiem od 5 lat, taki sam ale 3d widzę jest za 490zł komplet zawór plus siłownik, może nie warto eksperymentować w sumie.
  4. Dalej mam wątpliwości, bo jeśli przykładowo będę ogrzewał tylko parter, to nie będzie miał ten 3d skąd tego gorącego czynnika wziąć bo zawór 4d będzie zamknięty bo on jest od poddasza.
  5. Sambor, a dlaczego zasilenie do tego 3d mam wziąć za zaworem 4d który miesza na inny obwód? Nie powinienem wpiąć się w rurę zasilenia co wychodząca z kotła?
  6. Tak, próbowałem. Trochę walka z wiatrakami. Domownicy kręcą po mnie i nie mam siły do tego, ciężko też ustawić, jedna noc gdy mróz na zewnątrz duży a innej na plusie, ciężko nad tym zapanować
  7. Szanowni koledzy mam sprawę. Na poddaszu mam niższą temperaturę niż na parterze(izolacja słaba i za mało żeber) , obecnie wszystko jest na jednym obwodzie. Żeby na poddaszu było 22 to na parterze gdzie jest termostat/ sterownik pokojowy musi być ustawione na nim 23 - 23.5 a to już za gorąco spać na dole. Kocioł na pellet ma w opcję dwóch obwodów. Mam kupioną pompę nowa elektroniczną, i termostat / sterownik pokojowy kablowy, który chcę umieścić w pokoju córki na poddaszu. Instalacja w miedzi. Nie chcę głowic termostat. pchać na dole wszędzie bo to dom już 20 letni grzejniki zeberkowe a przy każdym zwykły zawór i nie chce mi się z tym bawić. Jak mogę najsensowniej zrobić tutaj drugi obieg? Potrzebuję drugi 4d? Czy może 3d....? Jakiś szkic mógłbym prosić lub o poprawki na moim?
  8. Szanowni koledzy mam sprawę. Na poddaszu mam niższą temperaturę niż na parterze(izolacja słaba i za mało żeber) , obecnie wszystko jest na jednym obwodzie. Żeby na poddaszu było 22 to na parterze gdzie jest termostat/ sterownik pokojowy musi być ustawione na nim 23 - 23.5 a to już za gorąco spać na dole. Kocioł na pellet ma w opcję dwóch obwodów. Mam kupioną pompę nowa elektroniczną, i termostat / sterownik pokojowy kablowy, który chcę umieścić w pokoju córki na poddaszu. Instalacja w miedzi. Nie chcę głowic termostat. pchać na dole wszędzie bo to dom już 20 letni grzejniki zeberkowe a przy każdym zwykły zawór i nie chce mi się z tym bawić. Jak mogę najsensowniej zrobić tutaj drugi obieg? Potrzebuję drugi 4d? Czy może 3d....? Jakiś szkic mógłbym prosić lub o poprawki na moim?
  9. No dobra. Takiej rady właśnie potrzebowałem. Dzięki sambor. Ok. Błądzić ludzka rzecz. Już mi się odechciało tego haiera 8kw. Chcę samodzielnie zamontować monobloka a ten był stosunkowo tani. Jeśli więc pompa ma być mocniejszą bo mam zapotrzebowanie na 10kw przy - 20 to jakiego sensownego monobloka mam brać pod uwagę? Może Rotenso czy droższy panasonic 3f? Ten mój pelleciak to też taki wyrób kotłopodobny z rusztem awaryjnym i pewnie ustawa kiedyś na mnie wymusi abym się go pozbył na razie zostaje wpięty na zastępstwo pompy. Szukam dalej pompy która jednak samodzielnie ogarnie to moje zapotrzebowanie. 37 litrów pochłaniają wszystkie żebra grzejników plus rury i to tak odnoście ewentualnego bufora.
  10. Digitrax, właśnie mniejsza moc, bo chcę by pompa w jakiś sposób wzbudzała kocioł na pellet przy minus 10, 15 czy ile tam ustawię dlatego myślę że pompa 8kw (Haier) dla układu biwalentnego to optymalne rozwiązanie.
  11. Chcę zostawić 3 letni kocioł 15 kw na pellet i jakoś tak chcę to zrobić, sam nie wiem jeszcze jak, jakąś pogodówką, by przy umownych minusowych np - 10 odpalał się pelleciak ewentualnie grzał by on tylko cwu. Do zestawu z pompa chce kupić wymiennik 300 l z dwiema wężownicami oraz bufor 200l cały dom 130m mam na grzejnikach. Czy mógłby ktoś mi pomóc wybrać pomiędzy 8 a 5 kw na podstawie tych wyliczeń? https://cieplo.app/wynik/z8ww
  12. https://cieplo.app/wynik/z8ww Cześć. Dostałem wycenę pompy z wyliczenia powyżej. Firma proponuje 1 faz panasonic t-cap 9 kw split plus bufor 100l z wymiennikiem cwu 300l elektromet i montażem 39 tyś całość . Jednak w założeniu 4 letni pelleciak 15kw ma iść złom a uwzględnienie go podniesie koszt instalacji o 4 tyś . Coraz bardziej myślę nad tym że dla 3 osób to te 300l cwu to przesada wystarczy 220 (teraz mam 130) oraz że nie chcę być skazanym na jedno źródło bo czuję że będzie deficyt na drutach z prądem a PV nie mam. Chciałbym odpalać kocioł powiedzmy od minus ośmiu a w pozostały czas pompa. Moim zdaniem pompa 7kw byłaby optymalna. Monoblok. Moglibyście doradzić jaka pompa była w tym przypadku wskazana? Czy Panas czy może inne są także ciekawe? Chcę optymalnie zmodernizować zamiast uzależnić się od jednego i być lżejszym o 40k
  13. arek1263

    Pellet - Mazowsze

    A masz tam płyty ceramiczne?
  14. arek1263

    Pellet - Mazowsze

    Spala się dobrze mam teklę ale wygląd kotła wewnątrz to raczej nie tyle pellet co ilość powietrza adekwatna do dawki pelletu jak pożałujesz to obklei ci się sądzą. Jak przedobrzysz to ci będzie wydmuchiwał niedopalony pellet, trzeba wypośrodkować. Ja tam komorę spalania mam białą. Po płomieniu można poznać czy nie za bardzo poszarpany i albo w drugą stronę zwarty i ciemno żółty czyli kopcący. Ma być dość zwarty w miarę biały, ciężko mi to słowami określić. Po dwóch latach jakoś jak widzę płomień to potrafię dobrać parametry. Oczywiście robię test wagowy co zaleca producent przy zmianie pelletu ale tolko wskazówka, nie trzymam się tego sztywno, koryguję widząc płomień i to jak szybko kocioł nabiera mocy czyli moduluje. Nie sztuka dać mu małą dawkę i liczyć że mało spali, wręcz odwrotnie
  15. arek1263

    Pellet - Mazowsze

    Dankross jest bardzo dobry.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.