Skocz do zawartości

GREMIK

Forumowicz
  • Postów

    52
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia GREMIK

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. @Visitor1230 Koszty zakupu węgla też nie są niskie, ale nie poruszałem tej kwestii gdyż temat dotyczy pelletu. Niestety zapotrzebowanie na pellet będzie rosło, a wraz z tym ceny. Szkoda, że koszty trocin rosną w zastraszającym tempie, a drewno z LP drożeje w tym czasie o 2zł rocznie za m3 lub wcale. @eliks Producent pelletu nie robi go z dłużycy która kosztuje w zależności od klasy nawet 600zł za m3 za sosnę. Gdyż to drewno jest przeznaczone do zgoła innego celu. Np. krokwie dachowe, sklejki, zakłady papiernicze i jeszcze wielu innych. Do tego dochodzą klienci kontraktowi, którzy mają pierwszeństwo. Reszta trafia do tartaków, zakładów meblarskich czy na podłogi i schody domów. Na opał stosuje się drewno z wadami np. krzywizny, zgnilizny, które dyskwalifikują je do zastosowania w przemyśle. W zastosowaniu opałowym to ma marginalne znaczenie. Na opał stosuje się kategorie S4 (1,2m) na 8%VAT oraz S2AP (przeważnie 2,5m) 23%VAT. Nie ma szans, żeby pellet robili z drewna wielkowymiarowego, które jest od 3 do 6 razy droższe za m3. Podsumowując, Trzymam kciuki, aby pellet, który kupujecie był czysty, dobrze się spalał i w przyzwoitej cenie. A nieuczciwym sprzedawcom/producentom powrotu karmy.
  2. Kiedyś po głowie chodziła mi myśl o montażu kotła na pellet, ale dzisiaj widząc co się dzieje w tym temacie i po cenach nie żałuję, że nie mam pelleciaka. Ceny są absurdalne, przecież to nic innego jak trociny, odpad z stolarki. Nawet zakładając, że producenci kupują drewno z LP to 1T pelletu sosnowego = 2m3 drewna. 2m3 sosny to koszt około 200zł brutto w nadleśnictwie.
  3. U mnie, od września do dziś zutylizowałem niecałe 9mp drewna. Ogrzewanie: grzejniki, 360m2 po podłodze. Na początku spaliłem ~3,5mp sosny, później około ~5mp brzozy i ~1mp czeremchy. Zostało mi jeszcze około 10mp buku, 5mp jesionu, 7mp brzozy, 3mp klonu, 2,5mp czeremchy, 1mp dębu. Na mocne mrozy, jeszcze jest kocioł vailanta w tym sezonie jeszcze nie odpalany.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.