qmt
Forumowicz-
Postów
22 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Informacje o ogrzewaniu
-
Instalacja
6 grzejników panelowych, + 1 rurkowy, zasobnik Kospel SP-180
-
Kocioł
Kotłospaw 12kw
O sobie
-
Płeć
Mężczyzna
-
Lokalizacja
Pomorskie
Ostatnie wizyty
154 wyświetleń profilu
Osiągnięcia qmt
-
ok, w zasadzie na szybkozłączu to powinno być proste, dzięki jeszcze dopytam odnośnie zaworów bezpieczeństwa: "Zaleca się, aby instalację chroniły dwa zawory bezpieczeństwa. Na zasilaniu montuje się grupę bezpieczeństwa z zaworem, odpowietrznikiem i manometrem, natomiast na przewodzie powrotnym instalowany jest tylko zawór bezpieczeństwa." 1 czy 2 zawory bezpieczeństwa? a jeśli 2 to czy ten na powrocie dać np. 0,5 bara większy? (kocioł 12kw pellet, jest jeszcze zawór schładzający Caleffi 54400)
-
tak myślałem, ale jednocześnie to się trochę gryzie z tym żeby ZB był jak najbliżej kotła. Ostatnie pytanie: Jak dam naczynie króćcem do dołu (ponoć tak lepiej?), to przy napełnianiu trochę powietrza z rury (od trójnika do naczynia) zostanie w nim. Rozumiem że to ok i niczemu nie szkodzi?
-
ok, ja bym chciał jak najniższe ciśnienie bo część grzejników mam "nie nowych", wcale nie chcę ich testować :d jak już rozmawiamy, o co chodzi z grupami bezpieczeństwa?.. kupiłem gotową grupę Flamco.. ale miała przyłącze na zbiornik przeponowy a doczytałem że jego lepiej na powrocie bo mniejsza temperatura. Więc odesłałem. Zbiornik dam osobno na trójniku na dole. Myśle... ok kupie grupę Afriso manometr+odpowietrznik+ZB. Fajna, izolowana, gotowa.. ale.. czytam opis wszystkich manometrów afriso Tmax = 60C. A to znowu na zasilaniu chodzi. Wiem że trochę szukam dziury w całym ale no do czego są te grupy?
-
ten liczy mi 16 lub 14dm3 zakładając "nadwyżka ciśnienia w naczyniu (zalecane min 0,2 bar)" = 0,2 bar czy 18l jest wtedy na styk? w ogóle, wynik tych obliczeń bardzo zależy od ciśnienia zaworu bezpieczeństwa. w DTR jest "zawór bezpieczeństwa – typu: 1915 o ciśnieniu 2 bary lub 3 bary w zależności od ciśnienia roboczego kotła" Na kotle mam "max. ciśnienie robocze 2 bar", więc rozumiem że daje zawór bezp. 2 bar i wtedy ciśnienie w instalacji połowę 1 bar?
-
Program doboru reflex, jak i flamco liczą mi naczynia 80l lub 50l. Prawidłowo ? Raczej rzadko widzę takie "bańki" w kotłowniach, ktoś potrafi to sprawdzić? ciśnienie statyczne = 0,35 bar ciśnienie zaworu bezpieczeństwa = 2 bar moc źródła ciepła = 12kW ilość wody = ~200l kupiłem wcześniej Reflexa NG18l, myśląc że z zapasem, mam 2 dni na zwrot..
-
Średnica otworu sitka w filtrze to można by się domyślić że kluczowa rzecz w jego pracy:P ale jednocześnie nie sądzę żeby w przypadku domowej kotłowni zbyt wielu instalatorów w ogóle się nad tym zastanawiało. A może nie doceniam instalatorów.. Drugi problem że na większości ofert filtrów tego typu nie ma informacji o oczku, albo jest w mikronach np. 500um Kolejna sprawa.. mam instalację na stalowych rurach, stalowe grzejniki (nie nowe) i spodziewam się sporo brudu, dlatego modernizując daje osobny separator cyklon+magnes.. i teraz czy dalej muszę dać tak drobny filtr przed każdą pompą?
-
Chciałem dać Yonos na pompę kotłową, ale w zasadzie miałaby chodzić na stałą prędkość 1 i aż szkoda mi pakować tyle kasy. Przemawiała do mnie energooszczędność i myślałem że bezawaryjność, ale chyba mnie przekonałeś że to nie będzie dobry wybór. Natomiast na obieg grzejników chciałem (chce?) dać Wilo stratos bo jest sporo tańsze od grundfosa alphy 2, a tez ma Adapt. A w moich (markowych! nie noname'owych) filtrach skośnych mam siatkę, uwaga.. 40otworów/cm2 ! 😞
-
z warunków gwarancji: "Przed pompą bezdławnicową (zespołem pomp bezdławnicowych) należy zainstalować filtr siatkowy o min. ilości oczek 200/cm2" radzę policzyć oczka w swoim filtrze 😄 oczami wyobraźni widzę instalatorów jak idą do hurtowni i proszą o filtr skośny "ale żeby miał przynajmniej 200 oczek"
-
Instalacja dla Kotłospaw Slimko 12kW - czy to będzie działać?
qmt odpowiedział(a) na qmt temat w Instalacje CO i CWU
Narysowałem uproszczoną wersje układu, bo z natłoku odpowiedzi wnioskuje, że poprzednia była nieczytelna. Mam parę pytań ale poczekam najpierw na Wasze uwagi. https://www.dropbox.com/s/m6cqmhmm4qm1wa0/kotlownia_011_uproszcz.png (większa wersja) -
Ktoś orientuje się ile wynosi gwarancja pomp WILO Yonos Pico 2.0 25/1- 4 i WILO Stratos Pico WILO Stratos PICO 25/1-4. Dzwoniłem do Wilo i serwis mówi że i jedna i druga ma 24 miesiące, max 36 miesięcy od daty produkcji. (czyli jak kupie nową pompę która leżała np. 1,5 roku w magazynie to mam 1,5 roku??!). Jednocześnie w internecie artykuły i banery reklamujące Wilo Stratos jako pompę premium z 5 letnia gwarancją. Co prawda artykuły z 2019 roku.. ale po 2 latach zrezygnowali by bo była zbyt awaryjna czy co ?:D U niektórych sprzedających 5 gwarancji można dokupić za 50zł (akurat znalazłem przy yonos Pico) dostaje się ponoć naklejki z hologramem... Chciałem jedną pompe z adaptem, a drugą na kotłową ale jestem co raz bliżej 2 grundfosów alpha 1 które są tańsze i mają jasno napisane że 5 lat.
-
Ano, teraz z opcji które znalazłem mam tylko wybór między tańszym nierdzewnym, izolowanym ale z dwoma króćcami mniej i brakiem termometrów (ani przyłączy na nie) a 2x droższym też 8x1" ale też bez termometrów i bez izolacji. Ale kocioł dzisiaj też dojechał, więc sprzęgło mi dnia nie popsuje 😛
-
Kupiłem sprzęgło 8x1" z allegro marki ASTIBI. Od początku miałem wątpliwość, pytałem nawet na forum, bo ocynkowane (korozja elektrochemiczna), ale skuszony ceną, dwoma dodatkowymi przyłączami, dobrymi komentarzami a przede wszystkim tym że np. AFRISO też robi sprzęgła z ocynku, kupiłem. Z wierzchu bardzo ładne, jednak podkusiło mnie zaświecić do środka, no i wygląda to tak.. na 97% je odeśle, jednak jestem ciekaw co myślicie o zastosowaniu ocynku w instalacji? (sprzęgło jest nowe - dzisiaj przyszło, nie widziało wody jeszcze.. )
-
pytałem o to w moim wątku może tuktoś odpowie :d najbliżej tego znalazłem to co na obrazku jest wersja z ZZ i bez, i ma miejsce na czujnik. Niestety nie sprzedają bezpośrednio tylko przez hurtownie (Instal-serwis) której u mnie nie ma w okolicy. Ceny też nie poznałem.
-
Żywotność grzejników stalowych w układzie otwartym
qmt odpowiedział(a) na emigrant temat w Instalacje CO i CWU
Ja bym po prostu nie liczył, że po wymianie z alu na stalowy grzejnik w pokoju przestanie się "szybko robić chłodno". -
Instalacja dla Kotłospaw Slimko 12kW - czy to będzie działać?
qmt odpowiedział(a) na qmt temat w Instalacje CO i CWU
Którą grupę kupić? Ceny zbliżone. Ta druga bardziej kompaktowa ale zbiornik do góry jakoś.. dziwnie, mam wrażenie że 18l się urwie :d