Skocz do zawartości

mikkei

Stały forumowicz
  • Postów

    1 402
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    22

Ostatnia wygrana mikkei w dniu 24 Października 2024

Użytkownicy przyznają mikkei punkty reputacji!

1 obserwujący

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    dom 170m2 - lata 90, ocieplony 10cm styropianu + nowe okna 3 szybowe
  • Instalacja
    grzejniki żeliwne + instalacja stalowa na grawitacji.
  • Kocioł
    MPM Ds 14kw AD 2018.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Mielec

Ostatnie wizyty

3 708 wyświetleń profilu

Osiągnięcia mikkei

Mentor

Mentor (12/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Maszyna do postowania Unikat

Najnowsze odznaki

275

Reputacja

  1. jak coś działa bezawaryjnie dziesiatki lat to nie jest to głupie. Sam mam taki system ogrzewania w domu i jest dokładnie tak samo jak piszesz - instalacji praktycznie nie jest mozliwe zagotować , a układ otwarty jest to bardzo bezpieczny bo jak nawet sie zagotuje to wywali nadmiar wody z instalacji do wiadra czy jak to ma tam zrobione a nie rozsadzi instalacji. Ale trzeba sobie powiedzieć jedno - komfort w domu nie jest aż tak dobry jak z buforem ciepła bo tu albo mamy zimniej domu albo za gorąco - jednak widze jeden pozytyw po dopiepleniu dachu - gdy budynek mamy w miare dobrze zaizolowany to sprawa wyziebiania budynku i tzw rannego odpalania kotła znika praktycznie do zera i wystarczy odpalać piec raz na dobe i jest non stop w domu komfort cieplny min +21C Ps osobiscie na mpm ds 14kw jeszcze nigdy nie udało mi sie zagotować instalacji - max to zrobiłem 92 przez nieuwagę i zostawione otwarte drzwiczki, za to na starym kopciuchu Zebca SWK 21kw nie raz nie dwa sie to udawało ale juz instalacja zaczynała wczesniej sie odzwywać - tj słychać było słynne bulgotanie w grzejnikach. XD
  2. To zależy, co kto oczekuje czasami mozna kupic stary drewniany dom np pół ha z działką za 150kzł odremontować i mamy naprawdę fajne miejsce do zamieszkania , na reszcie posesji można zasadzić drzewa które potem sie przysłuża jako energia odnawialna. A ogrzewanie takiego domku bedzie smiesznie niskie w kosztach opału - ale tu trzeba sie narobic - pojechać do lasu na wakacjach zamiast na chorwację i przez to koszt ogrzewania np na zimę bedzie 200zł a nie 2000zł jak w bloku.
  3. W kwestii suszenia polecam palety mega dobrze na tym schnie drewno , ja ostatnio mam pociete juz chyba 8 stosów na paletach 120x120 i wpadałem do fajny pomysł przykrycia tego starą membraną dachową mega dobry patent bo oddycha a nie przepuszcza wody , i zostało mi do pocięcia 5m3 leszczyny i 10m3 ale sobie to leży w wałkach przykryte (od spodu posadzone na betonowych krawężnikach drogowych) i a drobniejsze gałezie sosna tak do 10cm grubości jadę z koksem rebakiem - to uciałem sam w pojedynke za 1h. potem ciach z przyczepki łopatą do sniegu pod wiate i jak bedzie potrzeba to z powrotem wrzucam to na przyczepkę i do kotłowni , ogolnie 3 takie przyczepki wrzucam do kotłowni i starcza na całą zimę. A teraz znowu w lutym czeka mnie wycięcie 15 szt. brzóz takich 20 letnich obok działki i też bedzie tym robota bo wyrosły juz spore.
  4. kolego ten metraż domu tj 320m2 liczyłeś z zew czy wew i jakim kluczem ? Najtansze bedzie drewno + bufor + jak najszybciej zainwestowac w ocieplenie dachu - wełna lub piana - to przynosi mega efekt - wiem po sobie.
  5. z wkładaniem kotła trzeba robić to po rurkach , kładziemy stary dywan na płytki i na to kilka rurek i kocioł lekko po tym idzie , gorzej ze schodami ale tu też rury albo nasmarowane deski zrobią robotę - najważniejsze aby wystarczy poprosic kilka osób z rodziny i gruba lina i wszystko sie uda
  6. A jakim gatunkiem drewna palicie ? Ja palę tak 70% sosną i 30% weglem dlatego robi sie osad i zawsze sie będzie tworzył ....no chyba że bedziemy palić tylko 100% drewnem i na wysokich temperaturach + blacha na ruszcie to bedzie lepiej. tak samo gdy bedziemy palic 100% weglęm z blachą zmiejszajacą ruszt + mając całkiem inne nastawy PW niż do drewna. A jak ktoś pali bukiem czy grabem to jest inna bajka z czystoscią wymiennika... Nie wiem jak to u was jest ?
  7. jak sie pali jak wrażenia z pracy pieca ?
  8. Reasumując widzę że kolega @cezario1 załozył PC 9kw na podobną powierzchnię domu jak mój. Powiedz mi gdybyś teraz kupował PC kupiłbyś mniejszą tj 5kw ? aby tak mniej taktowała ? mówisz o PC do domu 180m2 czy do innego lokalu ?
  9. Tu jest ciekawy polski kociołek - hg na drewno: Kotrem Madera 15kw - Cena - uwaga : 50% wartości czeskiego badziewia -tj 11kzł z 8% vat można cos fajnego zrobić ? można....
  10. @Robertoss wrzuć jakieś zdjecia albo film jak to wygląda u ciebie w kotłowni - dzieki za opinie.
  11. Szkoda że nie przeczytałeś starych tematów o Drew-Met i tym piecu - juz 6 lat temu ktoś kupił taki piec i bardzo na niego narzekał. Ja wtedy też sie zastanawiałem i na szczęście nie kupiłem Uni DS bo ten piec juz jako nowy miał dziwne rozwiązania rodem z tyłka, a wogóle producent z kolbuszowej też był dziwny bo nigdzie nie podawał nawet jak wygląda on w przekroju . Szkoda że ci co kupują te konstrukcję - dalej trafiają na przysłowiową minę.....
  12. Ja też mam mpm ds 14kw i pale bez bufora ciepła na pełnej grawitacji i głównie sosna + odrobine wegla. Jestem bardzo zadowolony bo ten kocioł spala jakieś dobre połowę mniej opału co stary zebiec 21kw (kopciuch) którego wywaliłem na złom 6 lat temu. wtedy mpm ds był w miare tani tj nowy 3950zł w fabryce pod Jarosławiem teraz ceny są prawie 2x tyle. Ja palę głównie sosną i ten piec bdb spala takie paliwo, i w domu jest fajnie ciepło w porównaniu z tym co dawał stary piec - tj wywalał ciepło kominem. Ale, ale nie ma ideałów: 1. trzeba sie w nim nauczyc palic , 2. trzeba mieć suchy opał, ale jak dla mnie można w nim palić też trociną , zrebkami , szyszkami czy nawet grubymi klockami byle by były suche i pali sie spoko. 3. piec musi chodzić na wysokich temperaturach aby sie dobrze paliło tj min 70;c - to nie jest kopicich co wrzuciłeś opału temperatura była +45 +50C na piecu i sie kisoło pół dnia - tu tak nie ma . Aby ten piec spalał czysto i wydajnie to musi chodzić na wysokich temp - wtedy dopala idealnie i nie ma sadzy , w domu jest ciepło i idzie mało opału. - bardzo ważna też jest ilość wody w instalacji - jesli masz cienkie rury z miedzi i mało wody w kaloryferach ten piec może być trudny w użytkowaniu bo normalnie bedzie bardzo cieżko nim sterowac bo np może łatwo zagotowac wode w kaloryferach - i dla tego piszą w instrukcjach aby montowac bufor. Ja akurat mam instalację starego typu z grubymi stalowymi rurami 2cale i grzejnikami żeliwnymi po 20 żeberek w pokojach x 6 pokoi + 2 łazienki i 2 korytarze i w to wszystko wchodzi masa wody tj ok 500l . Mysle że u ciebie można by sie pokusić o mały bufor są na rybku takie 400-600l , ale co wybrać to musisz sam. Ja znam dużo ludzi co pozakładali super ogrzewania gazem ,podłogówki itp a dalej grzeją teraz drewnem w kominku bo gaz drogi jak diabli, o pompach ciepła nie wspomiam nawet bo rachunki 1500zł za miesiac to bedzie norma dla takiego domu jak twój. Pierwsze co polecam zrob sobie wyliczenie przez stonkę ciepło własciwe https://cieplo.app/start lub tą https://kotly.com.pl/calc-dobor-mocy-kotla-1.html?l=pl jakiej mocy piec jest wogóle potrzebny mocowo do twojego domu, a potem wybierz sobie co tam chcesz zamontowac i czy budżet wystarczy.
  13. mikkei

    Kocioł DS MPM

    mam w garażu 3t wesołej i jakieś 20m3 drewna + do sciecia w lutym mam 10 brzoz wysokich na 20m bo maja robić u mnie kanalizację i pójdą do scinki wiec opału mam dostatek , ale ja palę wesołą od 2020r i powiem tak było bardzo spoko aż do dostawy z teraz. Zamówiłem 1t wesołej z PGG 1.10.2024 i przyszedł po miesiącu i powiem ci jest gówno a nie co węgiel z 2021 i 2022r- kamieni i syfu co masakra - jeszcze nigdy takiego badziewia nie było (przy zwalaniu weglą odrzuciłem dobre 5kg kamieni, desek , gum i innych drutów , ale najgorsze jest to że wrzucasz 10kg wegla i pozostaje z tego 0,5kg kamieni po wypaleniu - jak oni kuźwa ten wegiel za tuska odsiewają w kopalni - totalny ODPIER%^& .!!!!!
  14. mikkei

    Kocioł DS MPM

    Ma ktoś wegiel marcel ? chętnie sprawdzę jak sie pali w mpm . Pytanie nie wysłał by mi ktoś 10kg na testy ? W zamian od siebie odeśle 10kg wesołej
  15. spoko, twoja decyzja nie każdemu zdrowie pozwala. Ja ostatnio patrze przychylnym okiem na finskie piło łuparki Hakki Pilke - takie kombajny do wyrobu drewna - może to i drogie bo ok 20k ale wyrób drewna tym idzie lawinowo- normalnie 2 popołudnia i mamy pociete i porąbane i wrzucone na przyczepę lub do kontenera drewno na zime. Co do moich doświadczen z cieciem pilarkami - mysle ze najlepsze jest co jakis czas kupic nowy łancuch za 30zł niz bawic sie w ostrzenia (wiadomo kilka razy sie naostrzy dobrze ale nie ma to jak nowe , albo ew jancuch z weglika ale to juz drozsza zabawa ale za to na bardzo długo starcza i raczej nie naostrzy go sie samemu. Teraz najbardziej co mi brakuje to brak podajnika taśmowego . Widziałem taki patent DIY zrobiony z aluminowej drabiny 3m + kilka rolek i jakis silnik na 220v i za 500zł mamy maszynke która mega ułatwia życie przy pracy z drewnem - czy to załadunek na przyczepkę czy rozładunek do piwnicy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.