Skocz do zawartości

Robinson74

Forumowicz
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Robinson74

  1. Pooglądałem i w zasadzie nie widzę jakichś zasadniczych różnic. Sprzęgło, zawory odcinające i zawory zwrotne są u mnie w grupie pompowej. Zawór bezpieczeństwa jest w kotle (o ile się nie mylę) oraz na wyposażeniu zasobnika. Naczynia przeponowe będą 2, jedno dla CO, a drugie dla CWU. Tak jak pisałem, niektóre rzeczy nie są jeszcze dorysowane w moim szkicu.
  2. Nie mogę tego znaleźć. Czy po tych kilku latach jest tam lub gdzie indziej dostępny taki kalkulator dla CO i CWU? Dziękuję za dotychczasowe info. Przygotowałem sobie taki schemacik. Czy ogólnie jest OK? Na razie nie dorysowałem dwóch naczyń przeponowych. Jedno naczynie będzie przed wejściem zimnej wody do zasobnika (wraz z zaworem odcinającym i spustowym), a drugie na powrocie CO zaraz przed kotłem (także z zaworem odcinającym i spustowym). Ponadto przed i za pompą obiegową CWU LFP ERGA będą zawory odcinające. Zawory odcinające dam chyba też na powrotach do kotła i na wyjściach zasilania z kotła (tak czy nie?) i oczywiście tuż przed wejściem gazu do kotła. Gdzie dodać ewentualne filtry zanieczyszczeń, zawory zwrotne? Lub inne elementy?
  3. Dlaczego? Nie można dać w całej kotłowni rurek z tego samego materiału co wszystkie rury CO i CWU? Czy zatem dla zbiornika 200 L należy zastosować ok. 20 litrów? Np. Reflex DE 25? Na pewno? Raczej widuję w internecie zdjęcia i schematy z naczyniem przeponowym na powrocie z instalacji.
  4. Jeśli tylko do regulacji (wyrównanie hydrauliczne pętli cyrkulacji), to jakie proste zawory polecacie zastosować? Będą jak gdyby trzy obiegi cyrkulacji: najkrótszy w piwnicy, dłuższy na parter i najdłuższy na poddasze). Czy potrzebuję aż 3 zawory, którymi ustawię wyrównanie każdej z tych pętli? Przedstawiam przykładowy szkic cyrkulacji. Kropkami zaznaczyłem proponowane miejsca lokalizacji tych zaworów do ustawienia wyrównania (dodam, że u mnie cyrkulacja będzie tylko do rozdzielaczy, a nie aż do punktów czerpalnych).
  5. Czyli zwykłe 3 zawory regulacyjne, a do tego sterowanie czasowe? Czy może ktoś podać przykład dobrego zaworu regulacyjnego i jakieś nieskomplikowane rozwiązanie ze sterowaniem czasowym?
  6. Chyba termostatyczne. A jakie powinny być? W sumie to zależy mi na tym, żeby cyrkulacja nie chodziła niepotrzebnie w nocy i w czasie, gdy nie ma domowników. Bardzo dziękuję za poradę.
  7. Już mu to wybiłem z głowy. Mam nadzieję, że coś takiego ma sens.
  8. Czyli składając zamówienie 16 XII, jest jeszcze szansa, żeby przesyłka dotarła w przyszłym tygodniu? I jeszcze jedno. Czy jeden odpowietrznik umieszczony w górnej części belki odpowietrza wszystkie "wyjścia" wody z belki? Dodam, że jedno z "wyjść" to będzie powrót cyrkulacji, bo cyrkulacja będzie tylko do rozdzielaczy.
  9. tomekb, jak długo czeka się na realizację zamówienia na 2 rozdzielacze do wody użytkowej, z zaworami i odpowietrznikiem (cyrkulacja tylko do rozdzielaczy).
  10. Może to nie jest właściwy temat, ale zastanawiam się już też nad rozdzielaczami do CO (grzejniki + podłogówka). Mając podłogówkę w kilku pomieszczeniach, czy potrzebuję na parterze 2 rozdzielacze i na poddaszu 2 rozdzielacze, po jednym oddzielnie dla grzejników i dla podłogówki, osobno na każde piętro? Monter proponuje uproszczenie instalacji i wykonanie podłogówki na RTL (stosunkowo niewielkie pomieszczenia). Czy powinienem na to przystać? Odnoszę wrażenie, że byłaby to taka nieco zubożona instalacja.
  11. Rotametry posłużą do sprawdzenia przepływu, który będę mógł wyregulować za zaworach cyrkulacji w rozdzielaczu?
  12. Ale pompa do cyrkulacji wystarczy jedna przy kotle? Zawory zwrotne przy rozdzielaczach? Czy przy trójniku pod stropem w piwnicy? Do tego zawory w rozdzielaczach z możliwością odcięcia lub zdławienia przepływu, tak? Ewentualnym problemem jest długość pętli, bo pętla parterowa będzie znacznie krótsza od tej na poddasze.
  13. Jestem świadomy braku cyrkulacji do zaworów czerpalnych. Po części wynika to z faktu, że nie chcę żadnych połączeń w podłogach. Wystarczy mi cyrkulacja do rozdzielaczy. Czyli proponujesz coś takiego?
  14. Czyli coś w tym stylu można będzie u was zamówić? Mam na myśli takie 3 rozdzielacze wody ciepłej. Oczywiście dla wody zimnej też, ale nie chciałem komplikować tego szkicu.
  15. Dziękuję za plik. Popracuję wkrótce z projektantem i monterem i coś dobierzemy. Czyli będę wybierał rozdzielacze do wody użytkowej spośród tych dwóch: - TRO - rozdzielacz do instalacji wody użytkowej Rozumiem, że rozdzielacze do wody użytkowej możecie dostarczyć z odpowietrznikami?
  16. Czy można prosić o charakterystykę hydrauliczną tych zaworów? Z góry dziękuję za umieszczenie jej tutaj lub przesłanie na maila.
  17. Dzięki. Zasadniczo chodzi mi o zrozumienie, czy cyrkulacja powinna: a) wchodzić do rozdzielacza na parterze, a następnie z niego wychodzić i iść do rozdzielacza na piętrze, b) rozdzielać się na trójniku i iść osobno do obydwu rozdzielaczy.
  18. Dziękuję za odpowiedź. Instalator ma swoje zdanie, ale ja próbuję je konfrontować z innymi (czyli np. z Wami), bo wiadomo, że instalator nie musi być wszechwiedzący. :) Mnie niestety brakuje wiedzy na ten temat, dlatego muszę się posiłkować specjalistycznymi stronami, z których nie wszystko jestem w stanie zrozumieć. Zakładam, że cyrkulacja powinna krążyć od zasobnika CWU w piwnicy do rozdzielacza na parterze, następnie do drugiego rozdzielacza na poddaszu i wracać do zasobnika CWU. Kwestia ilości portów ciepłej i zimnej wody oraz zastosowania zaworów w rozdzielaczu to na razie kwestia drugorzędna. Teraz zależy mi na prawidłowym zrozumieniu kwestii tych belek. Czyli, jeśli prawidłowo to interpretuję, to do pierwszego rozdzielacza (parter) powinna dojść cyrkulacja, która następnie wychodzi do drugiego rozdzielacza (poddasze) i wraca do zasobnika CWU. I teraz pytanie. Jak to rozwiązać za pomocą państwa rozdzielaczy. Załóżmy, że TRO. I jeszcze 2 techniczne pytania. 1) Czy te zaworki w rozdzielaczach TRO to "kurki bezdławicowe"? 2) Jeśli służą one także do regulacji przepływu to powinna być chyba dostępna charakterystyka regulacyjna. Jest taka?
  19. I jeszcze jedno. W tym wątku jest zachwalany ten rozdzielacz jako atestowany do wody użytkowej, a tymczasem w korespondencji z państwa firmą uzyskałem informację, że do wody użytkowej można także zastosować TRO i TRW. Więc jak to jest z tym modelem? Jest "bardziej" atestowany niż TRO i TRW? ;)
  20. Patrzę na zdjęcie z pierwszego posta i mam pytanie. Czy dobrze rozumiem, że ciepła woda wpływa z prawej strony i zaraz tam jest odpowietrznik? Czy on jest potrzebny do wody użytkowej? Chcę zrobić cyrkulację ze zbiornika CWU do rozdzielacza, a następnie do drugiego rozdzielacza (bez cyrkulacji do samych odbiorników). Na parterze mam 4 odbiorniki CW, a na piętrze mam 5 odbiorników CW. Jeśli chodzi o zimną wodę, to zarówno ma parterze jak i na piętrze mam po 6 odbiorników. Pompy przy rozdzielaczu raczej chyba nie potrzebuję. Powinna wystarczyć pompa w kotłowni. Zatem uwzględniając ilość odbiorników i cyrkulację między rozdzielaczami, jaką wersję powinienem dobrać?
  21. Edilkamin
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.