Skocz do zawartości

cezet55

Nowy Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    dom 110 m
  • Kocioł
    mpm ds 10

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    mazowieckie

Ostatnie wizyty

313 wyświetleń profilu

Osiągnięcia cezet55

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

4

Reputacja

  1. cezet55

    Kocioł DS MPM

    Bezwładność 11-metrowego słupa spalin w kominie skutecznie wygładza prędkość przepływu ( jak duża pojemność kondensatora w zasilaczu ), a RCK reaguje bardzo szybko i skutecznie Mi nie chodzi o to aby RCK regulował podciśnienie, ale żeby likwidował szarpanie ciągiem podczas porywów wiatru. Robi to bardzo skutecznie To nietypowe umieszczenie RCK podyktowane jest tym, że właśnie uruchomiłem i dopracowuję wietrzenie komory zasypowej spalinami powrotnymi z górnej części komina, podając je nad zasyp w sposób ciągły podczas palenia. Spaliny powrotne do wietrzenia pobierane są trochę poniżej RCK, więc bez wzbogacania w zbędny tlen, który rozpalał by nadmiernie zasyp. Opisałem to już w tym wątku na stronie 455.
  2. cezet55

    Kocioł DS MPM

    Ciąg mam ustawiony przysłoną pod klapką miarkownika i pali się naprawdę spokojnie, równo, stabilnie
  3. cezet55

    Kocioł DS MPM

    RCK mam na strychu, 160 centymetrów poniżej wylotu komina. Ustawiony blisko zera. Nie wychładza komina, nie dodaje do spalin tlenu, a podmuchy wiatru zniwelowane.
  4. cezet55

    Kocioł DS MPM

    Nie chodzi w tym "EGR" o dopalenie czegokolwiek. Ciągłe podawanie zimnych spalin nad zasyp powodowało zasysanie przez palnik na bieżąco tego, co wcześniej przechodziło przez zasyp do góry. Rury Wezyra psuły by efekt. Powrotne spaliny były zaciągane przez warstwę węgla w dół i nie dopuszczały do rozchodzenia dymu po zasypie, tylko wszystko (dym, a więc i smoła w postaci lotnej) trafiało od razu do palnika. Przy szczelnej komorze nad zasypem nie było jak zaciągnąc dymu, bo tam jest podciśnienie. Można tylko nieco mieszać te gazy (np. rurami Wezyra), ale gazy musiały przesączyć się przez zasyp. Przy podawaniu spalin wtórnych to one wnikają w cały zasyp węgla, a nie dym. Ten "EGR" NIE DZIAŁA z RCK, bo RCK podaje tlen. Powoli obmyślam RCK beztlenowy na podobnej zasadzie co ten "EGR". Ale to na razie czysta teoria.
  5. cezet55

    Kocioł DS MPM

    Witam wszystkich Kolegów Palaczy. Do tej pory tylko czytałem ten temat, bo te sprawy mnie nie dotyczyły (mieszkanie w bloku z miejskim ogrzewaniem). Teraz planuję przeprowadzić się do domu na wsi, który dostałem po rodzicach. Dokończę sezon grzewczy starym kotłem koksowym, a potem MPM-DS. Dawno temu przed mieszkaniem w bloku, mieszkałem w domku, a w nim paliłem w blaszaku dolnego spalania garażowej produkcji. Też był problem ze smołą i dymem ... ale poradziłem sobie z tym przez doprowadzenie niewielkiej ilości spalin z końcowego odcinka komina z powrotem do komory załadowczej kotła. A wykonałem to tak: 1,5 metra poniżej wylotu komina na strychu, wyprowadziłem część spalin rurką hydrauliczną 1 cal. Z tej rurki spaliny wpływały do chłodnicy zrobionej ze starego kaloryfera żeberkowego (na nieogrzewanym strychu tuż przy kominie). Z chłodnicy plastikową rurką też około 1 cal, schodziły zimne spaliny do kotłowni w piwnicy. Ze strychu do piwnicy rurka ta szła nieczynnym kanałem wentylacyjnym. Na wyjściu rurki dałem stary duży zawór gazowy w kształcie mosiężnego stożka. Za zaworem kawałek metalowej rurki, którą wspawałem tuż obok górnej klapy zasypowej. W górnej części komina podciśnienie spalin jest tak małe, że kocioł sam to zasysa. Zaworem zmniejszyłem ilość powrotnych spalin do niezbędnego minimum. Rurki jedno calowe okazały się wystarczająco wydajne. Po zamontowaniu tej wydumki niedogodności smołowo dymowe znikły. W dobrze ustawionym kotle w spalinach jest bardzo mało tlenu, więc zasyp nie rozpala się. Ktoś powie, że w spalinach występuje palny tlenek węgla. Tak, ale podawany w tak małych ilościach jest po prostu bez znaczenia. Szacuję że te spaliny powrotne to około 2-3 procent tego, co przepływa przez palnik koła. Tam jeszcze zaraz przy kominie na strychu była wyczystka do spalin przed chłodnicą, ale to niezbyt często się brudziło. Przypominam że to dobrze pracowało ze starym DS-em domowej roboty. Jak będzie z MPM-DS .............??? Ja będę wiedział jesienią tego roku i na pewno opiszę to dokładnie. pozdrawiam cezet55
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.