Skocz do zawartości

PawełKu

Stały forumowicz
  • Postów

    164
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana PawełKu w dniu 9 Listopada 2021

Użytkownicy przyznają PawełKu punkty reputacji!

O PawełKu

  • Urodziny 25.07.1987

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom z lat 20-tych o powierzchni ~200m2.
    Ocieplenie 20 cm grafit 0,32
    Dach 15 cm wełny 0,033
  • Instalacja
    4 grzejniki panelowe, 10 grzejników żeberkowych, zawór 3d ochrona powrotu.
  • Kocioł
    MPM DS 14 kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Mzyki
  • Zainteresowania
    Bieganie, sport, dobra książka

Ostatnie wizyty

2 319 wyświetleń profilu

Osiągnięcia PawełKu

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

30

Reputacja

  1. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @jaskula Pompka na bufor u mnie startuje też na 65 stopni i utrzymuje daną temperaturę na wyjściu, gdy kocioł jest zalewany zimną wodą z dna bufora. Pale samym drewnem ( brzoza sezonowana 2 lata, pociupana na mniejsze kawałki ). W tym sezonie nie pale węglem. Zawirowywacze wyciepnięte z kotła, ruszt bez jakiejkolwiek blachy, pw uchylone do połowy po dwóch stronach, pp uchylone na 1,5 cm. Z tego co zauważyłem, to robotę u mnie w kotle robi zmniejszony otwór do palnika. Brak jakiegokolwiek dymu w różnych etapach palenia. Wymiary mogę podać wieczorem, gdy przestanie się palić.
  2. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @berthold w sobotę wymieniałem sznur w drzwiczkach z górnego zasypu, producent dał tam 20x20 i po wymianie w dwóch miejscach puszczał delikatny dymek co kilka sekund. Sytuacja poprawiła się gdy zmieniłem położenie drzwiczek poprzez 3 śruby z prawej strony. Drzwiczki na śrubach dałem maksymalnie w dół i teraz jest wszystko OK. Następnym razem gdy przyjdzie do wymiany to skłonie się bardziej pod wymiar sznura 22 x 22
  3. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @mikkei Ostatnio wymieniałem sznur w miejscu dostępu do kanałów pionowych i tam jest sznur 16x16. Dzisiaj szarpałem sznur z drugich drzwiczek na dole ( do rozpalania ) i tam ku mojemu zdziwieniu jest 20x20, więc resztki sznura 16x16 nie dam, delikatny ruch drzwiczek jest wyczuwalny.
  4. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @mikkeijak pogoda dopisze do palenia to zejde do piwnicy i podam wymiar drugiego zawirowywacza. Ostatnio coś mnie ruszyło i paliłem bez zawirowywaczy, temp spalin na brzozie 300 stopnii i stwierdziłem, że za dużo idzie w komin. Kolejne palenie i włożenie pierwszego zawirowywacza, bez jakichkolwiek zmian i temp spalin od 100 do 130, zadowolony jestem mega. Ciąg idzie dobrze z wieczornymi przepaleniami na CWU i bufor, jak już się rozpali to nawet wentylator wyciągowy nie pomaga. Pozostaje tylko dobre rozpalenie i załadowanie kotła do oporu. Gdy nie ma słońca na solary to odwiedzam kocioł po 24 godzinach.
  5. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @maffer na początku, gdy paliłem sosne, to dawałem blache i zakrywała ona 2/3 rusztu. Muszę przyznać, że fajnie się paliło i było nawet dużo żaru jak na sosne. W tamta zimę paliłem bez blachy, a na ruszt dawałem pełną doniczke węgla (taka 2 litrowa) na ruszt, i do oporu brzozy z trocinami. Wszystko pięknie wypalone, ale robote robił też węgiel, bo mocno się koksował i nie dawał za wygraną nawet z klockami brzozy postawionymi w pionie. W kotle włożony tylko jeden zawirowywacz, od strony czopucha i blaszki na nim zmniejszone o połowę, jeśli dobrze pamiętam. Temp spalin w granicach 180 - 200 stopni i jest to złoty środek na mój ceglasty komin i fajną prace kotła. Ja przymierzałem się do sośnicy i transport miałbym w dobrej cenie, ale gdy zrównali ceny w sklepiku, to na prowadzenie idzie marcel. Paliłem też piastem, ale plus taki, że jest popiołu jak z fajki, coś tam mocy posiada, ale gdzie te koksowanie. Pale bez miarkownika, dolna klapka uchylowa chyba na 1 cm, ale muszę sprawdzić.
  6. Dużo wołają za orzech z Bobrka, na kopalni nie przekraczał 900 zł, ale jaka była dokładna cena to nie wiem. Limit 5 ton na auto. Problem jest z przewoźnikami, bo każdy chce zarobić i podbija mocno cene. W moim przypadku 2x 40 km, 1300 kg na pace to 200 zł za transport.
  7. Cześć Trochę już poobcowałem z buforem w tym roku i już coś wiem na temat zapotrzebowania budynku na kW i CWU. Jeśli pozostanę na istniejącej instalacji tj. Kocioł 14 kW + bufor 600 litrów i zbiornik CWU 400 litrów z czego przez wężownice ogrzewam tylko 200 litrów do mycia, to ładować bufor ładuje dwa razy z czego popołudniu, ciepło idzie tylko na dom, a przy wieczornym rozpalaniu, jest uzupełniany zbiornik CWU po umyciu się 6 osób, a reszta energii wędruje do bufora i tyle. Mógłbym dołożyć drugi bufor i wszystko ładować tylko wieczorem lub zamiast buforu kupić 3 tony węgla. Chociaż mina sąsiadów byłaby bezcenna, gdybym przez całą zime nie rozpalił ani razu.
  8. @Emtecc jeśli komin z cegły to super, daj mu pożyć i nie wykończ niską temperaturą. Na poddaszu u córki gdy komin dostaje 180 - 200 na czopuchu to można powiedzieć, że jest mu dobrze i nie alarmuje przykrym zapachem w pokoju, że jest mu zbyt zimno. Straty w opale niewielkie, a głowa spokojna, że z kominem wszystko OK 👍
  9. @NeS też posiadam ten kocioł i teraz dopiero mogę powiedzieć, że dobrze pracuje z jednym zawirowywaczem w 3 kanale i tylko z dwoma łopatkami. U mnie komin nie umiał poradzić sobie, ani z jednym zawirowywaczem, który posiadał 4 łopatki, a co dopiero dwa włożone. W tym roku zamontowałem wentylator wyciągowy i opcja z dwoma zawirowywaczami tylko przy ciągłej pracy wentylatora. Płytka szamotowa przed palnik, druga przed drzwiczki i można jechać śmiało na samym drewnie. Przy tej opcji, ani razu nie doszło do zawieszenia się opału, powietrze wtórne z lewej strony lekko uchylone z prawej na maxa otwarte. Okna w piwnicy dwa uchylone na 6 - 8 cm. Z wymiennika dzisiaj tylko pył szczotą ściągłem. Temp powyżej 100 to już u mnie standard i rodzina poinformowana, że gdy coś bulgocze w instalacji to mnie nie budzić 👍
  10. @dino49 ciekawie to wszystko wygląda, ciekawe jak tak płytka zachowa się w mpm i jak będzie przebiegało palenie.
  11. Łoo Panie, taka moc i ekogroszek. Wywal ten kocioł i kup najsłabszego skampa, albo ds z buforem, a koszty ogrzewania będą niższe i się zwrócą szybko. Do końca roku dostaniesz jeszcze dotacje na podajnikowca, więc warto się nad tym zastanowić. Znam te historie sąsiadów, że im kotły miały zjadać po 2 tony grochu, a w rzeczywistości lecą ponad 4 tony na sezon.... 😉
  12. Wiesz z kotłami ds jest tak, że albo się z nim dogadasz i polubisz, albo znienawidzisz. W moim domostwie składających się z 6 osób tylko ja się dogadałem. Pozostaje mi tylko żałować, że przez 5 lat kiszony był opał w starym gs i mnóstwo kubików drewna zostało zutylizowane, zamiast efektywnie spalone.
  13. Wymagany jest bufor. Szkoda drewna na tak niskie temperatury, drewno musi być spalane na maksa i bez jakiejkolwiek próby przyduszenia miarkownikiem. Pozdrawiam
  14. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    25 kg według Pana ze składu, ale sam tego nie ważyłem i co najważniejsze jedna kupka orzecha była Marcelem, Bobrek i Staszicem.... Po czasie wyszło w gadce, że cokolwiek będzie z kopalniami, to rusek stoi otworem i pewnie drukarka swoje certyfikaty drukowała, a cały plac ruskiem zawalony.
  15. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    Bufor w Twoim przypadku da trochę wygody, ale gdy ja byłem bez ocieplenia domu i starymi oknami, wygodę dała blacha zmniejszająca ruszt. Dostaniesz do kotła za dodatkową opłatą. 14 kW zmniejszone do 9 - 10 kW i ciągła jazda na węglu, 200 m2 do ogrzania więc kocioł delikatnie sobie chodził. Spalanie dobowe wychodziło wtedy miech orzecha, ale w domu wszyscy ciepłolubni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.