Skocz do zawartości

maciejtoya

Forumowicz
  • Postów

    92
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez maciejtoya

  1. @sambor Czyli okiem specjalisty jakbyś spojrzał na moje podłaczenie w buforze i to co jest w instrukcji i jednoznacznie mi napisał czy jest ok czy mam coś przerabiać ?
  2. @sambor Czyli nie ma znaczenia, czy zasilanie czy powrót z pompy ciepła jest podpiete pod krótki i długi króciec ? U mnie wygląda to tak, że zasilanie z PC jest wpiete w krótki a powrót z PC w długi. Tak Średnice rur są wszystkie skopane. Dla pompy 12kW powinny być rury PP40 a zrobili mi 32. Także tak wyglądają niektórzy specjaliści, że muszę sam to przerobić.
  3. @sambor Analizujac dokumentację od bufora to wg mnie mam źle to podłączone. Poniżej zdjęcia z dokumentacji i to z kotłowni. Chociaż kolory od spodu bufora mówią coś innego. Juz sam nie wiem co jest dobrze a co nie. Nie zwracałem na to nigdy uwagi ale czy takie podłączenie może źle wpływać ?
  4. Najgorsze co zauważyłem, że górny rodzielacz jest przesuniety względem pionu, więc nie jestem w stanie wymienić wszystkich rur. Zostaje kucie podłogi co już nie wchodzi w grę. Postanowiłem usunąć wszystko co zbędne i dać od bufora dwie osobne nitki do każdego z rozdzielaczy (do takiego miejsca jak tylko bede mógł to zrobić bez kucia). Myślę, że cos to pomoże bo teraz wszystko działa na jednej nitce 28 CU.
  5. Bufor 80L, Wyjścia 1". Z bufora idzie rura PP32 i łączy sie z CU28 - dalej to tak jak pisałem. Jest to dom z dachem kopertowym więc nad sufitem jest 40 cm wełny i dodatkowo cały dach (aż po szczyt) jest też ocieplony grubą warstwą wełny. Ja uważam, że problemem jest przepływ wody i na tym chce się skupić.
  6. Tak jak widać na zdjęciu jest tam jakaś wstawką od zaworu zwrotnego do pompy (wcześniej w tym miejscu był mieszacz). Wąskim gardłem może być to, że na początku instalatorzy pomylili powrót z zasilaniem i w pionie który idzie do góry zrobili mijankę na krzyż mniej więcej pod kątem 45 stopni (mogę później zrobić zdjęcie). Długość tego pionu do rozdzielacza to myślę 3 m. Górne piętro jest zawsze mniej nagrzane. Nawet jak chodzi tylko jedna pompka. Ale po dłuższym grzaniu da się coś uzyskać. Jak jest temp. dodatnia to jest względnie ok. Jak spada poniżej 0 to już widać że ot nie gra tak jak powinno.
  7. Jak chodzi 1 pompa obiegowa to przepływ jaki mogę uzyskać maksymalny to około 1-1,2 L/min przy założeniu że pompa chodzi na 3 biegu. Na niektórych petlach jest to około 0,5 L/min. Jak włączę drugą pompkę obiegową na piętrze to jeszcze bardziej to spada i jest przez to kicha. Jak chodzi tylko 1 pompa to jest w miare ok. Dokładnie tak PC zasila bufor a bufor dalej zasila rozdzielacze (idzie od niego rura CU28 i na trójniku od niej do rozdzielacza idą rury 22 CU. Na rodzielacze idzie w zależności od temperatury zew. (krzywa grzewcza) od 32-do 42. Dzisiaj szło 42 i na górze zimno 20,6 st. (pompka na 2 biegu) a na dole ciepło 24. (pompka na 3 biegu). Zmiany biegów nic nie dają. Jest jeszcze gorzej. Sprawdzałem różne warianty. Od bufora ro rozdzielacza dolnego jakie 5m a d górnego jakies 8 m. W podłodze ocieplone.
  8. Nie mam zaworów termostatycznych. Zostały wymontowane (wcześniej miał być piec na ekogroszek ale wybrałem pompę ciepła i stały się zbędne). Tak wyglądają teraz. Dolny zasilacz obsługuje 12 pętli (w tym 3 do garażu) a górny 10 pętli. Od bufora idzie rura CU 28 i przed rozdzielaczami na trójniku rozchodzi się na 22. Generalnie jak działa tylko 1 pompa obiegowa to się ładnie podłoga nagrzewa na danym pietrze ale jak już chodzą obie to zajmuje to bardzo dużo czasu i ewidentnie na górze jest chłodno. Dzisiaj wręcz zimno. Nie daje rady przy takiej temp. Na pompie ciepła było ustawione 42 stopnie a podłoga lodowata na piętrze, więc chce się za to wziąć zgodnie z tym co opisałem powyżej (wklejam jeszcza raz): Plan mam taki Od bufora idzie rura PP stabi 40 a dalej za nią trójnik z którego do każdego z rodzielaczy idzie rura PP 32. Wymysliłem to sobie ze puszczę te rury sufitem (tak aby nie zrywać płytek w garażu oraz posadzki i dodatkowo komplikuje podłogówka w garażu. O ile do góry nie ma problemu to na dolnym rozdzielaczu myśle, że może być problem ze spuszczeniem wody. Myślałem, że może dołoże kranik do dolnego rozdzielacza. @sambor Czy mogę tak zrobić ? Nie ma żadnych przeciwskazań do puszczania wody po suficie a potem zejśc niżej do rozdzielacza ? Czy średnice ok ? Zamiast 32 mogę dać do rodzielaczy 40 PP stabi. Jeszcze sobie pomyślałem, żeby zrobić w taki sposób, że z tego trójnika za buforem idę tylko do górnego rozdzielacza a do dolnego wpinam się w te same rury co są (28 CU), tylko zaślepiam późniejsze rozgałezienie starych rur do rodzielacza na piętrze. Moze też tak być ?
  9. Wracam do tematu po czasie ponieważ nie da się funkcjonować z takimi małymi przekrojami rur. Plan mam taki Od bufora idzie rura PP stabi 40 a dalej za nią trójnik z którego do każdego z rodzielaczy idzie rura PP 32. Wymysliłem to sobie ze puszczę te rury sufitem (tak aby nie zrywać płytek w garażu oraz posadzki i dodatkowo komplikuje podłogówka w garażu. O ile do góry nie ma problemu to na dolnym rozdzielaczu myśle, że może być problem ze spuszczeniem wody. Myślałem, że może dołoże kranik do dolnego rozdzielacza. @sambor Czy mogę tak zrobić ? Nie ma żadnych przeciwskazań do puszczania wody po suficie a potem zejśc niżej do rozdzielacza ? Czy średnice ok ? Zamiast 32 mogę dać do rodzielaczy 40 PP stabi. Jeszcze sobie pomyślałem, żeby zrobić w taki sposób, że z tego trójnika za buforem idę tylko do górnego rozdzielacza a do dolnego wpinam się w te same rury co są (28 CU), tylko zaślepiam późniejsze rozgałezienie starych rur do rodzielacza na piętrze. Moze też tak być ? Z gory dzięki za każdą sugestię.
  10. Jakie grzejniki polecacie do instalacji niskotemperaturowych pod pompę ciepła ? Po modernizacji chcemy ogrzewać niskim parametrem. Jak podejść do tematu ? W tej chwili mamy tradycyjne grzejniki płytowe, które nie spełniają do końca założeń (duże zuzycie pradu, grzejnik goracy a w pomieszczeniu 20 stopni).
  11. Witam, Jaka rurę polecacie do podłogówki? Mam tu na mysli: producent, cena, łatwość układania, wytrzymałość, parametry itd.
  12. Witam, Chcę wymienić instalację z rur pp które mam PN 20 32x5,4 na rury o większej średnicy albo cieńszej ściance tak aby mieć większe przepływy bo myśle, że w tym tkwi problem. Czy mogę zastosować rury PP PN10 32x2,9 i czy ogólnie instalacja CO może być oparta na rurach PP PN10 ? Z góry dzięki.
  13. Druga taka sama pompę ale rozdzielić to tak że daje zawór mieszający a za nim rozgałęzienie na 2 podłogówki i każde to rozgałęzienie ma swoją pompę tak?
  14. Dziękuje za odpowiedź. Czy można jakoś wykorzystać dwie takie same pompy ? W sensie zrobić 1 mieszacz ARV 382 i do tego dwie pompy - jedna na górę druga na dół ? Po prostu mam dwie 1-4 a nie specjalnie chciałbym kupować nową 1-6.
  15. Dziękuje za odpowiedź. Pętle długości max 90 m. Rozdzielacz na dole 8 sekcji a do góry 10 sekcji. W jaki sposób się dobiera takie pompy ? Bedzie ok ?
  16. Witam, Mam w domu podłogówkę na 2 piętrach - 2 rozdzielacze. Parter okolo 100 m2 a góra około 80 m2 Instalator chce dać 1 pompę obiegową Wilo Yonos Pico 25/1-4. Przepływ max 2700 m3/h i do tego 1 mieszacz afriso z siłownikiem. Zastanawiam się czy tam pompa wystarczy na taką ilość podłogówki ? Wcześniej miałem taką samą pompę ale piętro domu nie było ogrzewane.
  17. 1. Pompy to Lfp epco 25/40-70. Zarówno na dole jak i na piętrze. 2. Wczoraj zanim zacząłem grzebać to miałem na rozdzielaczu 32 stopnie. Wszedzie na piętrze temp podłogi to 24 stopnie a w tych dwóch pomieszczeniach 23. Zacząłem grzebać z rotametrami i odkrecilem we wszystkich pomieszczeniach około na przepływ około 0,5 i rano mialem tam temp. Podłogi 27 a w pokoju 24.4. W tej łazience natomiast przepływ na maksa 1.5 a temperatura podłogi 24.9 a w samej łazience chłodno. Tak te dwa pomieszczenia to najdłuższe pętle i raczej krecenie pozostałymi rotametrami nie miało wpływu na przepływ w tych dwóch pętlach. Pompy chodzą na 3 biegu. Dodam że na parterze mam podobne przepływy i jest wszystko ok.
  18. Witam ponownie. Kombinowalem juz na wszystkie sposoby ale nic to praktycznie nie zmieniło. Dwa pomieszczenia są chłodniejsze. Mam pytanie czy wymiana pompy obiegowej może coś pomóc ? Jeśli tak to na jaką wymienić ?
  19. Będę musiał ustawić krzywa grzewcza wyżej po prostu. Chociaż w pomieszczeniach temperatura i tak wynosi te 24 stopnie.
  20. Sprawdziłem pirometrem temp. podłogi we wspomnianej łazience i po nocy miałem 24.5. Przepływ ustawiony na Maxa czyli 1 L/min (największy przepływ na piętrze).
  21. No z drugie strony belki zaraz mam obudowę (jak na zdjęciu) więc nic tam nie wkrece. Ja chciałem wszystkie petle zakręcić i pokolei pojedynczo odkrecac i dolewac trochę wody zaworem głównym do dopuszczania tak aby się odpowietrznik iem automatycznym odpowietrzylo. Nie wiem czy to dobry pomysł. Wg mnie ta instalacja może być trochę zapowietrzone bo z 2 lata temu wymieniali te mieszacze.
  22. Dziękuję za odp. Jak zakrecilem dół to przepływy wzrosły do gory ale max o 0,5 l/min. Czyli pętla nr 8 miała 1,5 l/min. Ustawiłem tak, że na dole mam pompe na 2 biegu a na górze na 3. Zauważyłem też, że podłoga na piętrze tam gdzie panele w pokojach jest przyjemna. Natomiast w łazience gdzie są płytki jest wyraźnie chłodniejsza. Pytam ogólnie jak mogę jeszcze sprawdzić i odpowietrzyc przy założeniu że zaworow spustowych w rozdzielaczy nie mam. Mam tylko jeden w kotłowni przy podłodze. Dla mnie to jest dziwne. W kuchni na dole mam ustawiony przepływ 0.5 a podłoga jest letnia. Mega dziwne.
  23. Pętle są mniej niż 100 m bo pytałem o to instalatora. Każdy pokój co ma około 18 m2 ma po dwie pętle. Na pewno te rury są złe? Ja teraz nie mam możliwości to zmienić bo to by wiązało się z kuciem połowy domu. Idzie jakoś zrobić żeby na górze też była ciepła podłoga? Na dobrą sprawę na dole mam takie same przekroje a podłoga jest letnia. Na górze niestety nie. Może być coś zapowietrzone? Myślę też żeby zmienić prędkość na dolnej pompie na 2 a na górze zostawić na 3. Jak zmierzyć temp podłogi?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.