Skocz do zawartości

balbulus

Stały forumowicz
  • Postów

    300
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana balbulus w dniu 23 Września 2015

Użytkownicy przyznają balbulus punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Grzanych około 240 m2, 18cm styropianu na ścianach, ocieplenie poddasza 20 - 27cm wełny
  • Instalacja
    14 grzejników płytowych i 75m2 podłogówki
  • Kocioł
    KAPI - lokalny producent - 2,2m2 palnik mała ekoenergia

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

2 421 wyświetleń profilu

Osiągnięcia balbulus

Doświadczony Forumowicz

Doświadczony Forumowicz (8/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

6

Reputacja

1

Odpowiedzi społeczności

  1. ​drewniak, niekoniecznie kłamie - wymiennik 1,5m2 być może osiągnie 20kW, ale pytanie jest o sprawność i tym samym temperaturę spalin przy pracy na takiej mocy. Kotły dla osiągnięcia zakładanych w normie parametrów muszą mieć spore powierzchnie wymiany choćby ze względu na maksymalną temperaturę spalin przy pracy na mocy maksymalnej i minimalną sprawność. Za mały wymiennik nie da rady spełnić narzuconych warunków. Nie da się wykluczyć, że przelicznik 10kW/m2 to po prostu wynik wielu lat doświadczeń - ale z okresu taniego paliwa i gorącego ceglanego komina. Aktualny przelicznik można sprawdzić na certyfikatach i pewnie wyjdzie, że dla spełnienia norm wyżej niż 8kW/m2 nie da rady podskoczyć.
  2. Ale to nie żaden peerelowski półkoks, tylko nowoczesne, ekologiczne, wymagające dofinansowania, przyjazne środowisku paliwo na miarę XXI wieku ;)
  3. balbulus

    Kocioł DS MPM

    Czy przez ten miesiąc palisz ciągle, tzn. 24 h/dobę? Jeżeli masz taki metraż nieocieplony, a budynek nie był wygrzany wcześniej, to mocy może po prostu brakować, aby utrzymać temperaturę. Sytuacja powinna się poprawić po rozgrzaniu budynku, ale do tego potrzebne jest ciągłe palenie przez kilka dni. Ile węgla przepalasz codziennie? (200 metrów nieocieplone licząc zapotrzebowanie 50W/m2 - 50, bo jest około 0, dla -20 liczyłbym 100; 200 x 50 = 10 kW przy pracy ciągłej, to około pewnie 40 kg węgla dziennie)
  4. Panowie, była informacja o niedopalonym węglu w popiele - dopiero po wyeliminowaniu niedopału będzie widać, jakie są rzeczywiste możliwości kotła w tym konkretnym obiekcie.
  5. Uuuuu... mieli być serwisanci "w komplecie" (od sterownika i od pieca), będzie płytka "zamontuj sama".... smuta, Panie i Panowie.... Na głowice w sklepie montujesz ograniczniki i dopisujesz w umowie kary za majstrowanie przy nich (co oczywiście nie uchroni przed otwieraniem drzwi).
  6. Właśnie dlatego, że przy mocy 10 kW ma najlepsze parametry w sensie czystości spalin i ich temperatury. Pociągnie 12kW, ale kosztem zwiększenia emisji zanieczyszczeń lub zmian (zwiększenia) temperatury spalin. To pokazuje, że kotły generalnie mogą pracować z mocą większą niż nominalna (i to aż o 20%, to bardzo dużo!!), więc dość spokojnie te nowsze kotły, badane wg PN-EN 303-5:2012 można dobierać "na styk".
  7. No właśnie - - żeby czasem i ten kocioł 12 nie okazał się 10tką, jak poajwią się papiery.
  8. A masz w ogóle jakąś alternatywę, tzn. inny kocioł o mocy 12kW na pellety, który chciałbyś i możesz w tym momencie "na szybko" kupić?
  9. W ulotce jego moc nominalna wynosi 12kW, w certyfikacie - już moc cieplna nominalna 10,2, czyli zgodnie z tym, co masz na tabliczce. (tak kombinuję, że moc nominalna 12kW x sprawność 85% = nominalna moc cieplna 10,2kW, z tym że sprawność niby 88,9% czyli też nie o to biega). Z tym, że ulotka to oczywiście "producent zastrzega sobie prawo do błędów i zmian i w ogóle możesz nam naskoczyć, bo to tylko ulotka", a w nazwie kotła nie ma nawet Draco Bio Compact 12kW, tylko Draco Bio Compact 12 - taka nazwa własna, równie dobrze mogliby nazwać Draco Bio Compact 38... Smutne, bo wygląda na jakąś żonglerkę liczbami, żeby lepiej wyglądało, a parametry zmienia się w zależności od potrzeby (może np. wcześniej podawano 12kW bo był inaczej badany??) EDYCJA: napisałeś o ułamek chwili przede mną, skrobiąc wypociny nie widziałem Twego posta o korespondencji - ale generalnie mniej więcej zgadłem. Smutna to satysfakcja, bo Ty i tak poniekąd zostałeś zrobiony w jajco.
  10. Wszystko wskazuje na to, że kocioł da radę, nawet mając 10kW: przyjmując zapotrzebowanie 50W/m2 (a to pewnie i tak za dużo) masz 130 x 50 = 6500W+2000W na CWU = 8500W= 8,5kW. Wymiennik 10kW x sprawność przyjmijmy 85% = 8,5kW... Przyjmuję dużą sprawność, bo palnik 12kW pędzony na 10kW jest blisko mocy nominalnej, a kocioł zakładam będziesz czyścił. Dlaczego jest inaczej oznaczony? Może zmieniły się szczegóły budowy wymiennika (jeżeli są gdzieś podane powierzchnie wymienników, można porównać), albo zmienili sposób określania/przeliczania mocy kotła?? A dlaczego sprzedali Ci 10kW, gdy zamawiałeś 12kW?? To tylko sprzedawca wie, pytanie, czy policzył Ci za 10, czy 12kW?
  11. Nadmuch w postaci wentylatora raczej bez sensu - natomiast to o czym pisano już 3 lata temu, czyli powietrze wtórne 'zaciągane' przez kocioł naturalnie poprzez drzwi zasypowe jak najbardziej, można... Nadal palisz drewnem?
  12. Coby nie pisać nowego tematu - może jakieś sugestie odnośnie ekogroszku do palnika Ekoenergia i pieca nieco za dużego do potrzeb domu: - Mysłowice Wesoła - Chwałowice - Ziemowit - Groszkomiał (50/50 miał z groszkiem)?? Tutaj akurat opieram się o ofertę firmy Karena z racji pakowania w 20 kg worki, co by mi bardzo pasowało. Do tej pory paliłem rosyjskim z barteru (ecopower) - miałem problem z żużlowaniem popiołu oraz rosyjskim od lokalnego importera, który był bardzo drobny (kruszony na miejscu) i choć nie żużlował, zostawiał masę popiołu. Pozdrawiam.
  13. balbulus

    Palenie Peletem

    Poważnie, można nie wiedzieć - ostatnio zmuszony jestem kupować opał w małych ilościach - dziś worek, pojutrze dwa - i po miesiącu na poważnie nie jestem w stanie powiedzieć bez przeliczenia, ile tego poszło...
  14. balbulus

    Kocioł DS MPM

    Offtop owszem, ale nie - nie może być 8cm 0,03 lepsze niż 15 cm 0,044 - oczywiście, gdy oba są prawidłowo położone i firma trzyma choć w przyblizeniu normy (nawet uwzględniając "krzywe" płyty taniego styropianu i konieczność ich częściowego zeszlifowania). Cudów nie ma - grubość ocieplenia jest bardzo ważna, parametrem można trochę nadgonić (dlatego piasłem o jak najlepszych materiałach i dokładnym położeniu), ale nie zniweluje się dwukrotnej różnicy grubości warstwy.
  15. balbulus

    Kocioł DS MPM

    Słuchajcie, czasami z różnych względów nie da się zastosować grubszego ocieplenia - ale zawsze warto w takim przypadku pójść w jakość materiału (kupic najlepszy styropian a nawet XPS, jeżeli finansowo da radę) i wykonania (pilnujemy dokładnego układania, wypełniania szczelin pianką itp).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.