Skocz do zawartości

zaq

Forumowicz
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez zaq

  1. Co do pierwszej części postu pomoże montaż zaworu różnicy ciśnień na powrocie instalacji. W momencie, kiedy obieg podłogówki będzie zamknięty zawór się otwiera umożliwiając swobodny przepływ wody.Kiedy pętle się otwierają, spada ciśnienie i zawór się zamyka.
  2. Witam! Jeśli chodzi o bojler, to u mnie jest on obsługiwany przez sterownik geco. Dokupiłem dodatkowy czujnik temperatury. Parametr temperatury wody w bojlerze jest w ustawieniach serwisowych. Sterownik załącza pompę, gdy woda się ochłodzi, ale tylko wtedy, gdy temperatura na piecu jest wyższa od temperatury w bojlerze...
  3. Hmmm... Zależy czy będziesz miał kocioł na ekogroszek z dodatkowym paleniskiem. Jeśli będziesz sobie przepalał drewnem a w instalacji będzie trochę pexu to taki zawór zwiększy bezpieczeństwo. W swoim domu mieszkam od listopada (też budowany od podstaw) i już 3 razy zdążyłem wodę zagotować. Na szczęście mam miedź i nic się nie stało. Ale pex 120 stopni mógłby nie wytrzymać. Ja mam piec HEF 25 kw z dodatkowym paleniskiem na ekogroszek. W swojej instalacji nie zapomnij o zaworze 4-d, który zapewni Ci ochronę kotła przed korozją (wysoka temp. na powrocie). Temperaturą w domu możesz sterować na kilka sposobów, np. 1) głowice termostatyczne na grzejnikach + (najlepiej) zawór różnicy ciśnień 2) sterownik pokojowy Auraton + siłownik ze sterownikiem do zaworu 4-d (rozwiązanie Piotrka Automatyka). W chwili obecnej stosuję to pierwsze rozwiązanie (mam Auratona, ale bez zaworu 4-d co skutkowało tym, ze woda na piecu oscylowała od 35 stopni do 65). Spalanie OK, kocioł na temperaturze 65 stopni, temperatura w domu 21,5 - 22 stopnie. Pierwsze rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę: nie możesz sobie ustawić trybu nocnego i dziennego, chyba że sam będzesz obchodził każdy grzejnik i przykręcał głowice... Chyba że kupisz głowice termostatyczne sterowane przez pen-drive USB z komputera albo jakąś główną bazę (ostatnio oglądałem takie bajerki).
  4. Taaa za szybko napisałem i nie przemyślałem tematu. Wystarczy przecież zostawić jeden grzejnik (np. łazienkowy na ręczniki) otwarty i po problemie :) :) :) ... Heheh no ale tak bywa... :)
  5. Nie chodzi mi o zawór różnicowy, tylko zawór różnicy ciśnień. Np. http://www.valvex.pl/pl/php/ar_produkty_se...4&id=73#zdj Po co? Kiedy termostaty na grzejnikach się zamykają (np. jest ciepły dzień i temperatura jest wystarczająca, a nawet wyższa) to wówczas otwiera się zawór różnicy ciśnień aby nie dopuścić do wzrostu ciśnienia w instalacji czy nawet uszkodzenia pompy.
  6. Poczytałem i... zdębiałem. Sprawdziłem swoją instalację i nie ma zaworu różnicy ciśnień :) a ostatnio używałem zaworów termostatycznych przy włączonej pompie (też czasem głośniej chodziła, jak kaloryfery były zimne). W związku z tym, muszę kupić zawór różnicy ciśnień i zawór 4-d.
  7. Wnioski z twoich postów: - węgiel ok - spalanie ok - ciąg ok - kocioł zamontowany ok Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla kamiennego. Ja stawiam na niewystarczającą ilość tlenu. Najlepiej zrób dziurę w ścianie o średnicy 10 cm (poprzednie 20 cm to pomyłka z mojej strony) na wysokości ok. 30 cm od podłogi (chyba, że masz kotłownię gdzieś w piwnicy). Dziura powinna być na przeciwko otworów wentylacyjnych kotłowni - czyli podejrzewam, że także na przeciw kotła, jeśli wentylacje masz razem z kominem. Daj kratki wentylacyjne z dwóch stron otworu. Takie jest moje, skromne zdanie. Nawet jeśli diagnoza się nie sprawdzi to i tak otwór jest dużo lepszym rozwiązaniem (i z tego co wiem wymaganym prawnie) niż uchylone okno, chociażby pod względem bezpieczeństwa i wygody...
  8. Witam serdecznie! Zdecydowałem się na zakup i montaż zaworu 4-d. Nie wiem jednak, jaki model muszę nabyć i jakiej firmy najlepszy (Honeywell, ESBE, inna?). Wszelkie niezbędne informacje podam jeśli będą potrzebne. Na początek: - piec HEF 25kW - dom 250 m2 - nowa instalacja, cienkie rurki w "koszulkach" - ilość grzejników: 13 + podłogówka (1 pętla), zawory termostatyczne na grzejnikach W schematach znajduję zawór różnicowy. Do czego on służy i czy też jest potrzebny? Z góry dzięki :).
  9. 1. Cały czas palisz węglem? Nie spalasz mokrego drewna na dodatkowym palenisku? 2. Okno w kotłowni jest cały czas uchylone? W kotłowni musi być nawiew świeżego powietrza. Ja mam dziurę o średnicy 20 cm. Bez dziury piec się dusił, był czad i sadza. 3. W ustawieniach serwisowych są parametry: ilość podawanego węgla w podtrzymaniu (co parametr U3, w sekundach); długość przedmuchu w podtrzymaniu; współczynnik wydłużenia przedmuchu (tzn. załączenia wentylatora). One mogą być dość znaczące. 4. Jak wygląda węgiel? Są spieki? Jest dopalony lub nie? EDIT: Kto Ci montował kocioł? Serwis? Jest wpięty do komina zgodnie ze sztuką? Może ktoś bardziej doświadczony ode mnie włączy się do dyskusji? B)
  10. Podaj to co masz wpisane i zobaczymy co ewentualnie może być źle. Czynników może być kilka. Poza tym, jak masz ustawiony podmuch? Co z ciągiem? Komin nowy/stary? Daj więcej danych to może coś poradzimy.
  11. Nie... Nie chodzi mi o te ustawienia. Tutaj masz link do instrukcji: http://www.eco-solution.pl/download/geco-instrukcja.pdf Strona 10. Ja miałem ostro nakopane w tych ustawieniach, przez co piec nie pracował prawidłowo. Jak będziesz wciskał te 3 przyciski to się nie denerwuj. Dość ciężko jest je równo wcisnąć i wejść do ustawień. Sam nieraz się męczę z 5 minut B)
  12. Dzięki Marcin. Wszystko jasne B). Jeszcze jedno pytanie: Regulując ręcznie zawór 4-d mogę ustawić konkretną temperaturę (tzn. czy jest to zawór z termostatem) czy reguluję trochę na "chybił trafił". Do Ad.4 Rozumiem, że sam, tzn. "goły" zawór 4-d już daje mi możliwość utrzymywania wysokiej temperatury wody na piecu przy niższej w grzejnikach (np. 40 stopni?). Dzięki serdeczne :)
  13. Witam! Znalazłem taki schemat: Jednak również podłączam się do prośby - szczególne ukłony w stronę Piotrka_Automatyka. Wiem, że zawór czterodrożny jest bardzo przydatny. Ale mam kilka pytań: 1) czy siłownik do zaworu 4-d jest niezbędny 2) do czego służy ten siłownik 3) na jakiej zasadzie zawór 4-d może współpracować z Auratonem / sterownikiem pogodowym 4) czy można na początek kupić sam zawód 4-d (sterowany ręcznie?) a później dołożyć siłownik + resztę sprzętu? Pytanie być może banalne, ale jestem lajkonikiem w tych sprawach. Z kolei fachowiec, z którym mam do czynienia niewiele mi wytłumaczy. Z góry dzięki i pozdrawiam B)
  14. Ja już sobie Auratona wybiłem z głowy... B) Teraz mam same głowice termostatyczne i spalanie identyczne jak z Auratonem. Trzeba pomyśleć o zaworze... Bo temperatura w rurach cały czas ponad 60 stopni to spore straty...
  15. Wszystko kwestia prawidłowych nastaw kolego... Ja do kotłowni mogę sobie chodzić raz na trzy dni by wynieść popiół. Chociaż dotarcie do optymalnych ustawień trwało ponad miesiąc B) .
  16. Witam! Mam taki sam piec, tylko ze sterownikiem GECO. Ostatnio dla eksperymentu odłączyłem Auratona a temperaturę w pokojach utrzymuję tylko za pomocą głowic termostatycznych. Efekt? Różnicy w spalaniu NIE ZAUWAŻYŁEM, woda w kotle się nie wychładza (piec nie jest w blokadzie), pompa CO chodzi cały czas na 2 biegu. Dodam, że mam nową instalację i rury w koszulkach. Piec po osiągnięciu 60 stopni przechodzi w stan podtrzymania i potrafi w nim być nawet ponad godzinę, w zależności od temperatury na zewnątrz.
  17. Witam serdecznie! Ostatnio czytam trochę o sterownikach PID. Co prawda bardziej z ciekawości niż potrzeby takiego urządzenia... Moje pytanie brzmi: Jak to jest? Producenci zapewniają, że jest super... Same zalety, zero wad. Tymczasem znalazłem na forum opinię posiadacza pieca Hef 25kW (taki jak mój), który nabył sterownik PID firmy elektro-met. Jego spostrzeżenia to: 1) spalanie WIĘKSZEJ ilości węgla 2) dłuższe nagrzewanie się pieca (sterownik powoli zwiększa wydajność pieca) 3) mniej sadzy 4) brak przerw podczas pracy pieca. Czy jest na forum jakikolwiek użytkownik sterownika PID wraz z kotłem na ekogroszek? Jak to jest w rzeczywistości? Hef testuje swoje piece z tymi sterownikami ale póki co nie decyduje się na ich sprzedaż... :D Czekam na Wasze opinie :) EDIT: Kurcze, temat troszkę nie w tym dziale co trzeba... Proszę moderatora o przesunięcie...
  18. Witam! Kocioł już się nie wyłącza, ale kilka kruczków może jeszcze da się rozwiązać :D. W tej chwili piec chodzi na ustawieniach: u0: 65 - 75 stopni (zależy od temp. na dworze) u1: 25 sekund (podawanie) u2: 60 sekund (postój) u3: 20 minut (podtrzymanie) u4: 20 sekund (przedłużenie pracy dmuchawy w każdym cyklu podtrzymania). Poza tym, parametry serwisowe (niektóre) wyglądają następująco: c2: 10 sekund (czas, na który sterownik włącza podajnik i wentylator w każdym cyklu podtrzymania) c5: 7 minut (co 7 minut pompa obiegowa jest włączana na 30 sekund) d3: 1 stopień (histereza) Auraton: dzień: 21,5 stopnia noc: 20,5 stopnia W nocy piec z reguły jest cały czas w podtrzymaniu (może się to zmieni wraz ze spadkiem temperatury na dworze). Co 7 minut pompuje wodę do grzejników, ale temperatura wody oczywiście spada (rano osiąga ok. 40 stopni). Sterownik w trybie blokady nie sprawdza temperatury minimalnej. Pytanie: czy jest możliwość takiego ustawienia sterownika GECO, aby w trybie blokady nie pozwalał na spadek temperatury wody poniżej zadanej? Chciałbym uniknąć tego, że rano codziennie piec podgrzewa wodę od tych 40 stopni (czytałem, że jest to niezdrowe dla kotła). A może przesadzam i jest to całkowicie normalne? Poza tym piec pracuje OK, już się nie wyłącza.
  19. W końcu ostatecznie uporałem się z problemem :). Pomogła zmiana ustawień serwisowych (jak się okazuje, Geco ma nawet fajne funkcje hiehie). Na instrukcję swoją drogą natknąłem się baardzo przypadkowo :). Teraz nawet bez mieszacza temperatura na piecu nigdy nie spada poniżej 56 stopni (nawet gdy jest w trybie blokady przez całą noc). Piec nie gaśnie, węgiel ładnie się spala itp... Mam nadzieję, że już wszystko będzie OK. Dzięki za pomoc :D.
  20. Wydaje mi się, że to kwestia węgla. 12 sekund to trochę mało. Piec ma zbyt mało energii i za wolno podgrzewa wodę. W rzeczywistości może się palić, ale Geco uznaje, że piec wygasł. Przerabiałem podobne historie. Mam Hefa 25kW ze sterownikiem Geco. Spróbuj dać 23 sekundy węgla i 37 sekund czas postoju. Oczywiście to ustawienia próbne. Później pewnie zmniejszysz dawkę węgla, ale przynajmniej będziesz wiedział czy to dobry trop. Poza tym - jak masz ustawioną siłę dmuchawy? Pozdrawiam i powodzenia
  21. No tak... Wszystko jasne. Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Może jak będzie kasa to będzie zawór :). Pozdrawiam...
  22. Tak sobie myślę i dziwi mnie jedna sprawa... Mianowicie czy sterownik Geco działa tak, jak powinien. Mój dom jest dość dobrze zaizolowany. Teraz kocioł praktycznie cały czas jest w trybie podtrzymania przez blokadę termostatu. Tak więc temperatura wody na kotle maleje, maleje, maleje do przypuśćmy 30 stopni. I tutaj nie jest tragicznie, bo teraz kocioł jest zdrowy, ale... Co się dzieje, kiedy kocioł dostaje sygnał od Auratona, że temperatura spadła? Zaczyna podgrzewać wodę od 30 stopni!!! Czyli spaliny się ochładzają i wiadomo co się dzieje... W moim przypadku taka praca kotła będzie mieć miejsce dość często. Tak więc czy Geco nie powinien przez cały czas trzymać temperatury minimalnej wody w okolicach 60 stopni? Spalanie węgla byłoby nieco większe, ale kocioł byłby zdrowszy...
  23. Aktualnie Auraton jest podłaczony do sterownika Geco. Gdy temperatura w domu jest wystarczająca, na wyświetlaczu Geco pojawia się blokada. Pytanie: czy to jest zdrowe dla kotła? Z tego co zauważyłem, w przypadku blokady kocioł przestaje podgrzewać temperaturę do ustawionej (np. 62 stopni) i przechodzi w tryb podtrzymania...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.