Ruszta to nie moja żona czy teściowa żebym się rozpisywał o wadach i zaletach.Przy rozpalaniu szybciej nagrzeawją piec a gdy jest końcówka opału dłużej to ciepło jest odbierane.Przydają się również przy spalaniu małych porcji podczas grzania cwu.No i wyspawac piec z rusztem wodnym to wyższa szkoła jazdy.
W zębcu powrót ma wlot prosto w ruszta co bardziej usprawnia grawitację.
Witam
W każdą zimę odwiedzam kolegów w pięknym miejscu .Mają tam chatę w której jest pomieszczenie (około 6m na 6m) ogrzewane kilka razy na rok. Stoi w kącie piec taki niski moderator coś ok 6kw z niego wychodzi rura 2 cale pod sufit odchodzi w bok z 5m schodzi w dół i do starego grzejnika żeliwnego ok 40żeberek i spowrotem do pieca.I to cała instalacja brak prądu palone drewnem.Super grzanie .
pozdr
Lekka zima to jedno ale np. u mnie na wiosce od około pięciu lat wszyscy docieplają sobie domy styropianem a jak ktoś stawia nowy to ocieplenia nie żałuje.
W miastach też widac jak betonowe bloki docieplają.Każdy liczyc umie a czasy węgla po 200 zł mineły .
pozdr
Witam
Właśnie dorobiłem opcję górnego spalania w kwkd 15.
Dorobiłem zasówkę między dolnymi rurami a górnymi a klepkę kótkiego obiegu mam otwartą.Do grzania cwu idealna sprawa.
Spaliny ciągną przez dolne rury wracają górnymi i do komina.
Witam
Oddałem swój kociołek charytatywnie koledze ze wsi. I kupiłem sobie kwkd 15 chociaż z żonką była wojna o piec z podajnikiem bo taki chciała .Piec stoi w garażu i na pierwszy rzut oka to ma prześwity na klapce krótkiego obiegu.Kupiłem go bo ma go kilku znajomych i bardzo go chwalą. Po dokładnych oględzinach uważam że jest dobrze wykonany.Mam kilka pomysłów co do przeróbek ale potrzebuję trochę czasu.
Pozdrawiam