Skocz do zawartości

kirys

Forumowicz
  • Postów

    98
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez kirys

  1. Allo Panowie.

    Dawno mnie nie było, bo i kotła nie uruchamiałem :) Więc teraz już mogę napisać więcej o kosztach ogrzewania z ciepłowni.

    Dom 240m2 ( 2 mieszkania), średnio docieplony, okna plastiki.

    Koszt podłączenia do sieci ciepłowniczej:

    wymiennik 30kW - 362pln

    przyłącze PEC - 1385pln (9mb)

    robocizna+ materiały do przeróbki w kotłowni -2500pln

    Razem ok.4250pln

     

    Ogrzewanie + CWU (dane z faktury)

    list/grudzień 2012 (46dni) - 636pln

    styczen 2013 - 573pln

    luty 2013- 536pln

    poza sezonem opłata stała 90pln/mies

     

    Zużycie ciepła w tych miesiącach: 19-22GJ/mies.

     

    Koszty oczywiście dzielone na 2 rodziny.

    Jak dla mnie bomba.Bez martwienia się o jakość i cenę ekogroszku, bez brudu i roboty. I chyba wyjdzie taniej niż na ekogrochu.

    Czy nie dałoby się w wielu miejscach w Polsce podłączyć ludzi do taniej energii cieplnej zamiast walić ciepło z elektrowni w chłodnie kominowe albo zbiorniki wodne?

    Pozdrawiam szanownych palaczy :-)

  2. najpierw zobacz co u ciebie jest nie tak , że tyle spalasz opału . a do sieci zawsze zdążysz się podłączyć.

     

    W pierwszym sezonie, jak miałem ekogroszek z KWK Chwałowice (4lata temu), spaliłem przez sezon 4,2t. Wtedy z całego zasobnika 180kg miałem 1 wiadro popiołu jak z papierosa. Teraz z zasobnika mam ze 3-4 wiadra popiołu ze spiekami, kalafiorami i żużlem. Ciężko dostać taki dobry opał jak kiedyś. To jest główna przyczyna takiego spalania.

    No i do tego kocioł przewymiarowany.

  3. opłata stała to niecałe 100pln/mies. Ceny które podawałem są to przybliżone wartości zawierające już wszystkie opłaty (w tym te stałe). Za kocioł, po odliczeniu dofinansowania i innych ulg zapłaciłem ok. 7000pln, z tego ja wyłożyłem 3500pln, bo piec ogrzewa 2 mieszkania. Koszt zakupu kotła kilka lat temu nie jest dla mnie problemem, bo kocioł zostaje, nadal mogą w nim przepalać jesienią lub wiosną, podgrzać wodę użytkową z użyciem jakiegoś drewna czy kartonów, których zbiera się w ciągu roku pół kotłowni.

    Do podłączenia do ciepłowni skłania mnie:

    - wygoda, brak konieczności wywożenia popiołu

    - rzadkie sytuacje awaryjne (w razie czego mam kocioł)

    - w miarę niskie koszty (na podstawie wywiadu wśród 6 sąsiadów, którzy już to mają)

    - niskie koszty podłączenia (za 6m rur, wykopu i wszystkiego co z tym związane 750pln netto/ na resztę jest dofinansowanie)

    - straszne rzeczy. które dzieją się na rynku ekogroszku (kiepska jakość, mieszanie, niedoważanie)

  4. Witam

    Od 4 lat jestem szczęśliwym :P posiadaczem (nieco przewymiarowanego) kotła na ekogroszek (35kW) i pojawia się szansa na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Koszt podłączenia około 3-4 tysiące (przyłącze + przeróbki w kotłowni), kocioł może zostać jako awaryjny. Ogrzewam teoretycznie 230m2 (praktycznie ok. 170m2, bo w kilku pomieszczeniach włączam grzejniki tylko kilka razy w ciągu sezonu grzewczego), wysokość pomieszczeń 2,8m, dom docieplony, okna plastiki, kilkuletnie. Na sezon (październik-kwiecień) idzie mi 6 ton ekogrochu. Cena za 1GJ energii z ciepłowni w tym roku razem z opłatami stałymi to ok 33pln. Moc przydzielona - 12kW, umowa na 5 lat. Co poradzicie? Warto się podłączyć?

  5. Piszcie sobie jak chcecie np.: dópa, chokej, urzywany itd. itp. ale na litość boską nie zmieniajcie praw fizyki !

     

    Przepraszam jeśli kogoś uraziłem !

     

    Pozdrawiam wszystkich a w szczególności tych co na fizyce, w ostatniej ławce grali w cymbergaja. !

     

    Dobrze gość prawi. Nalać mu..:(

  6. kolego mam takie ustawienia i nie moge sobie poradzić z podciągnięciem tem. na piecu

    5s--podawanie

    60s--przerwy

    30%--nadmuch

    20min. --podtrzymanie

    przesłona na 1/3

    spieki się nie robią lecz nie podnosi się tempa jak zwiększę podawanie do 6 to są spieki no i jeszcze dziwny objaw ze żar nie jest na całej retorcie tylko z prawej strony dziwne lecz wcześniej tego nie miałem na starym ekogroszku retortę wyczyściłem z popiołu ale to nic nie dało,czy jeszcze cos w retorcie jest do wyczyszczenia

     

    Ja mam podobny problem. Żeby dopalić węgiel musiałem dać więcej powetrza. Wiem, że to nieekonomiczne, ale nie było siły rozbujać pieca do konkretnej temperatury. No i te spieki... Teraz mam ustawienia 7/43/25 i dmuchawa otwarta w 50%. Wiem że więcej ciepła idzie w komin (ściana jest cieplejsza niż w zeszłym sezonie na dobrym ekogroszku), ale to jedyny sposób żeby jakoś dopalić te spieki. Przy mniejszej ilości powietrza więcej niedopalonego spada do popielnika. No cóż, kupiło się g..no, to trzeba to jakoś spalić :D

  7. Wracając do tematu tego kiepskiego opału. Zauważyłem, że jak jest cieplej na dworze i kocioł więcej stoi w podtrzymaniu to jest o wiele więcej spieków i jakby opału idzie więcej. Więcej niedopalonych węgielków spada do popielnika, bo w podtrzymaniu zaczyna się to tlić i sklejać w skorupę, która potem po ponownym starcie palnika juz nie za bardzo chce sie wypalić i cała leci na dół. Też tak macie?

  8. ...Prośba do posiadaczy zaworów 3i4 D napiszcie jakie macie temp.. na waszych piecach i jaki jest POWRÓT czy po prostu macie 60st a reszta was nie interesuje. Jak ktoś ma 60st i odejmę powrót 55st to 5 st chałupy nie ogrzeję. Chyba że ja nie znam działania zaworu 2-4D.

     

    Ja mam na kotle 60stC, na kaloryfery idzie 46 a powrót do kotła 40.

  9. Opał mam prościutko z KWK Chwałowice, bez przewalania przez skład. Ale cena była obnizona o 50pln/t, bo jakość miała byc nieco gorsza. No i to NIECO okazało się trochę za duze. No ale cóż, trzeba to przeżyć jakoś. wczoraj jak był mróz -18st to kociołek zeżarł mi 60kg tego cudownego grochu B)

  10. Mam to samo. Spieki, kalafiory, koksowanie, duże spalanie... Wina opału. Kiepskie pokłady miała akurat kopalnia jak brałem opał, duża spiekalność i co bym nie robił to pełno świństwa w popielniku, komin dosyć gorący. Wentylator otwarty na 50%, czasy 8/40/30 i jakoś trzeba ten szajs wypalić do wiosny. Jestem na 100% pewien że to nie wina kotła ani ustawień, bo to nie mój pierwszy sezon, więc wszystko mam przetrenowane. Dodawanie/odejmowanie powietrza niewiele daje, bo albo bardziej się spieka albo więcej niedopalonych kawałów spada do popielnika; skracanie/wydłużanie czasu przepalania też niewiele daje, bo i tak spieki są... Ja już dałem sobie spokój, wywalam codziennie wiadro spieków i popiołu do śmietnika i myślę, że wielu powodzian chciałoby mieć teraz takie problemy jak my mamy z opałem.

    Ciepłych Świąt i niskiego spalania życzę B)

  11. No i było w miarę spokojnie jak były temperatury 10-15st.C na dworze. Teraz robi się zimno, piec dłużej musi pracować, bo pobór ciepła większy no i znowu się robią kalafiory. Ogólnie kicha. Nie wiem co będzie jak przyjdą mrozy -20st.C. Chyba będę musiał dokupić kilka worków czegoś normalniejszego na czarna godzinę. Ktoś jeszcze nadział się na opał chwałowicki w tym roku? :lol:

  12. No ja nie mam zetki, ale za to mam otwarte okno w kotłowni na wysokości ok 2m nad ziemią i do tego komin wentylacyjny w kotłowni. Dodatkowo zastanawiam się nad zamontowaniem kratki wentylacyjnej na dole drzwi do kotłowni, żeby wyła wymiana powietrza z piwnicami. Czy wystarczy to co mam teraz? Czy jest sens robić tę kratkę w drzwiach? Ciąg w kominie jest bardzo dobry, koniny wentylacyjne drożne...

  13. odsiałem popiół od koksiku, koksik wrzuciłem do zasobnika, wymieszałem i ... w nocy kocioł wygasł. Chyba nie jest to dobry pomysł.

    Myślę że dopalę te 6 ton jakoś przez zimę, spieki i koks do śmieci, a w przyszłym roku zanim kupię węgiel to wezmę trochę na próbę. Innej rady nie ma.

    No i nie będę już takim fanem KWK Chwałowice.

  14. No to się wyjaśniło. W Chwałowicach skończyły się dobre pokłady, to co kupiłem ma dużą spiekalność i jest sprzedawane jako groszek.

    Jak sobie poradzić z tą spiekalnością (oprócz domieszania jakiegoś lepszego groszku): podnieść temperaturę zadaną w instalacji, zmniejszać/zwiększać ilość powietrza, czy raczej wydłużać czas pomiędzy podawaniem węgla?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.