Skocz do zawartości

rafaltd

Stały forumowicz
  • Postów

    187
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez rafaltd

  1. Ja wprawdzie nie mam Dakona ale na moje ocieplone 140 m2 spokojnie wystarcza 9 kW KDS MINI od Przemka. 16-kę Dakona to sobie odpuść. To jest chyba  wymiarowo to samo co 12-ka tylko ma większy prześwit w pierwszej przegrodzie, no i ta przegroda jest z szamotu. Przeróbka z 20-ki jak czytałem kiedyś nie jest specjalnie kłopotliwa. W swoim doniaku palę ruskim orzecho-groszkiem (to taka mieszanka mału-groszku i drobnego orzecha) i stwarza to trochę problemu, bo codziennie muszę wybrać popiół z kamieniem i na nowo rozpalać. W Dakonie ruszta chyba są trochę sprawniejsze niż u mnie ale nie wiem, czy groszek nie będzie przesypywał się niespalony, no i ciekawe czy kamienie nie będą blokowały ruszta. Mimo dużej ilości popiołu kocioł mogę rusztować co około 8h (najczęściej pogrzebaczem) Jeśli masz możliwość ręcznie przerusztować co 8-10h to można zastanowić się także nad kotłem Biawar Optimax. Jest duży wybór mocy i ciekawe sterowanie.

  2. To ja dorzucę z swojego podwórka:

    Przykład 4 (w obecnych warunkach pogodowych)

    Dobrze ocieplony dom 140 m2, palacz ma czas co około 9 h (uzupełnianie paliwa może odbywać się się co około 14 godzin) a moc 9 kW.

    Tak więc nie można zbytnio uogólniać, tylko analizować każdy kocioł indywidualnie.

     

    Poza tym mam dodatkowo ocieploną górną klapę wyczystki i rurę łączącą kocioł z kominem, bo jak mam grzać to wolę grzać komin niż piwnicę.

  3. Jak dla mnie koks to parszywe paliwo na obecne zimy i do naszych mieszkań. Wymaga ciągłego dostarczania sporej ilości powietrza, przy zachowaniu wysokiej temperatury paleniska. Kiedyś miałem trochę koksu i z wielkim trudem udało mi się to wypalić.

  4. Dla mnie kiedyś pan od Hefa przekazał informację, że przy układzie zamkniętym należy zamontować urządzenie schładzające. Poniżej treść informacji od Hefa.

     

    "Witam

    Te kotły mogą być w montowane w układzie otwartym, jeżeli miałby być

    zamontowany w układzie zamkniętym musi być zamontowana wężownica

    zchładzająca. Budowa hafa starta jest bardzo podobna do hefa

     

    pozdrawiam

    Lucjan Piątek

    Specjalista ds. handlowych

    ------------------------------------

    HEF Wytwórnia Kotłów Grzewczych

    Lucyna Foryta - Ruranska

    42-793 Zborowskie ul. Borkowa 5

    tel. kom. 509 860 111

    tel./fax: +48 34 / 353 57 00, 353 57 06

    e-mail: [email protected]

    www.hef.pl"

  5. Nie było żadnego naczynia na strychu, czy może w łazience na górze? Jeśli jest to układ zamknięty (a wszystko na to wskazuje) musisz mieć świadomość, że posiadasz urządzenie ciśnieniowe wymagające niemal stałego nadzoru. Nie dobrze, że nie widzę nawet manometru na istalacji (taki wskaźnik pokazujący ciśnienie w instalacji). Musisz pamiętać, że czym wyższa temperatura w CO tym większe ciśnienie w układzie a zbyt duże ciśnienie robi duże szkody. Teoretycznie nieszczęście nie powinno nastąpić do puki działa chociaż ten zawór bezpieczeństwa - ale strzeżonego .... .Fachowo to kocioł na węgiel powinien pracować w układzie otwartym, lub jeśli zostaje układ zamknięty powinno być urządzenie które odbierze nadmiar ciepła np. wężownica schładzająca.

    Warto sprawdzać zawór bezpieczeństwa, poprzez przekręcenie za tą plastikową gałkę, tak żeby poleciało trochę wody. Tylko, że wtedy po kilku takich próbach trzeba dopuścić wody a jak nie ma manometru to nie wiadomo na dobrą sprawę ile jej dopuścić.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.