blindmen
Forumowicz-
Postów
18 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Informacje o ogrzewaniu
-
Co ogrzewam?
Dom 2x85m2 cegła, nieocieplony, ogrzewam tylko górę
-
Instalacja
4 grzejniki stare alu/żeliwo, + 6 nieużywanych, wymuszony obieg
-
Kocioł
MPM DS 2 8-10 kW
Metody kontaktu
-
Adres strony www
http://www.grzegorski.net
O sobie
-
Płeć
Mężczyzna
-
Lokalizacja
Mysłowice
-
Zainteresowania
Mechanika, piwowarstwo domowe, wędzenie
Ostatnie wizyty
1 675 wyświetleń profilu
Osiągnięcia blindmen
-
Może jest to zasypowiec ale bardzo ekonomiczny i bez problemowy. Czytasz całe to forum i wiesz jak zapalić i niczym się nie martwisz. Możesz doczytać jak się tam pali jak robić a czego nie robić. Nie masz żadnej wiedzy na temat tego pieca więc po co się wypowiadasz skoro tylko krytykujesz. Do tego nie musisz kupować drogiego "eko groszku" tylko drewno wiec to jest bardzo tani. Fakt jest trochę pracy ale za to jakie oszczędności. Można go porównać do kominka domowego tyle samo z nim roboty.
- 17 180 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Mam patent. Wymieszać z trotami, wiórami, rembakami itp. Bardzo dobrze się spala.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
A jakiej wielkości masz bufor? Przecież możesz całą moc pieca zmagazynować w buforze a na kaloryfery puścić nawet 20C. Chyba że nie zrozumiałeś instrukcji montażu i nie masz bufora to w tedy płacz. Mi nie śmierdzi przy dokładaniu bo zanim dołożysz trzeba oddymić komorę zasypową.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Miarkownik jest reliktem przeszłości głęboko zakorzeniany że służy do regulacji temperatury pieca. On ma awaryjnie zamknąć dopływy aby chronić układ przez zagotowaniem. Z godnie z założeniem piec ma chodzić na pełnej mocy przy pełnym otwartym miarkowniku tak aby cały wsad spalić i zmagazynować w buforze. Gazy mają się spalić w palniku wirowym. Jeśli spalasz je w komorze zasypowej to budowa pieca traci sens. Dlatego w 5 klasie nie masz rurki wezyra bo pogarszała wydajność pieca.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Każda przeróbka pieca czyli cokolwiek włożysz do komory spalania lub komory zasypowej zgodnie z naszym prawem jest utratą certyfikacji na piec. Prada jest taka że żadna kontrola nie sprawdza co masz przerobione/włożone tylko czy masz 5 klasę i koniec. Co do dobrania pieca: jak masz za mocny piec dobrany lub dom energetycznie nie jest wstanie odebrać mocy choćby ze względu na to że mamy w listopadzie 10C więc nadwyżkę masz zbuforować anie ograniczać moc pieca. Instrukcja pieca zakłada: komin ma mieć odpowiedni ciąg jak masz za mały to dmuchawa jak za duży to miarkownik ciągu kominowego Cała moc ciepłą wyprodukowana z pieca ma się znaleźć w buforze (bez odbiorników) z jednego zasypu. Z bufora rozprowadzamy ciepło na kaloryfer/podłogówka czy bojler Całe elaboraty na temat przeróbek są dlatego zę ten piec bez bufora odpowiedniej wielkości i prawidłowego ciągu w kominie nie ma prawa to działacz prawidłowo. Np: dla 18kW to jest 800-1000l bufora. Do tego dochodzi opał który jest tylko węgiel typ 31 i drewno suche. Każde inne paliwo to "utrata 5 klasy" i nieprawidłowa obsługa.
- 17 180 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Mieszkam w Mysłowicach i mam 2 kopalnie za płotem. Wesoła i Ziemowit. A mam akurat dostęp do laboratoriom Instytut EMAG w Katowicach gdzie badają węgiel. I krótko: to co jest na kwiatach ni jak ma się do rzeczywistości. Jaki pokład i jaki typ to jest loteria. zwłaszcza cze dla użytkownika nieprofesjonalnego czytaj detalisty parametry węgla są podane orientacyjnie. Czyli siarka, popiół i kaloryczność. Sam kupuje węgiel bo jadę sam na skład kopalni i widzę z którego sypią czy ma świeży węgiel czy ten co stoi 2 lata pod chmurką.
-
Zamiast bawić się w jakiś ogranicznik mocy w nadmiarowym piecu mam dobrany prawidłowo i bez tuningu mam czyste spalanie. Takie wkładki robiłem w OGNIWO S6WC CLASSIC 20KW jak nauczyłem się w nim palić prawidłowo. Miałem okazje porozmawiać z pracownikami Instytut EMAG w Katowicach o tym jak się certyfikuje Ecodesigne i 5klase. Tu nie masz racji MPM tylko w warunkach laboratoryjnych spełnia wymogi. Twoja wkładka pogarsza parametry spalin. W piecu bez nadmuchu ważna jest powierzchnia rusztu (przepływ powietrza). Mam nawet "Regulator ciągu kominowego RCP-CH DARCO" bo za dużo mi wyciągał komin (tez po "nakazie z EMAGu") Po rozpaleniu w piecu miałem 35Pa i pieknie się paliło ale szybko znikał opał. Teraz mam 15Pa i płomień mniej szalej, nie ma dymu i opał trzyma dużej. Spadek zużycia o 50% węgla.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Nie robi ci przez to smoła? Ja zważyłem że ten piec nie lubi mokrego.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Mam nawet niedomiar mocy. Z wyliczeń potrzebuje na dom MPM DS 14kW ale wyliczenia są na zimę -25C która w PL występuje 30 dni w roku (mrozy od -15 i wiecej). Po konsultacji z MPM mam 10kW brakujące 2-3kW i to w zeszłym roku było przez 2 tygodnie miałem z prądu. (mówimy aby w domu było 25C, jak w mrozy spadło do 19C). Na razie nie mam bufora bo moja instalacja została z poprzedniej epoki i jest w niej 450l wody co daje dużą elastyczność i pełni role bufora. Mamy listopad i 11c na dworze 14 bym zagotował albo kisł paliwo. Ten piec nie potrafi palić węgla, paląc węglem miałem na początku same problemy. Zauważanie że ten piec ma tak zrobiony ruszy który popycha paliwo w kierunku bramy (palinka wirowego) Ta przegroda powoduje że paliwo spala się dużo wcześniej wiec robi według mnie więcej szkody niż pożytku. Odgazowanie węgla prawidłowo robi się tylko w koksowni ten piec potrzebuje dodatkowego paliwa/katalizatora który będzie zapobiegał spiekom(żużlownica się koksu) .Przekładając równymi warstwami węgiel, drewno, węgiel drewno itd. Pozwala dopalić się odgazowanemu węglowi zanim zostanie przysypany kolejną porcja węgla. Drewno oddzieli warstwy i dopala węgiel.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Mam MPM 10kw i nie mam żadnych problemów z paleniem. Nie za bardzo wiem co tą przegrodą można uzyskać. Palę węglem z Ziemowit/Wesoła przekładając brzozą. Nic się nie spieka, palę bez przerwy przez 4-5 dni i wygaszam na czyszczenie. Popiół jest sypki biało - różowy. Jedynie co zostaje na ruszcie to kamyki z węgla
- 17 180 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Zawirowywacz trzeba zmniejszyć do tak cienkich łopatek, żeby tylko lekko zaburzał laminarny przepływ, a nie blokował przepływu przez piec. Bez zawirowywacza czasem potrafi zjarać cały zasyp w półtorej godziny, bo ciąg kominowy mam okrutny - ponad 13 metrów zadbanego gładkiego murowanego komina 200x200. Bez RCK nie podchodź. Jako-tako stabilnie w czasie wiatrów chodziło przy maksymalnym zamknięciu przesłony w drzwiach popielnika (taka cienka blaszana oprócz klapki). Zawirowywacz z samych prętów prawdopodobnie wystarczająco poprawia odbiór ciepła. RCK dopiero dzisiaj na stałe montuję i testuję, ale wydaje się całkiem niegłupi również w roli "regulatora mocy". Po rozpaleniu ustawić na minimalne podciśnienie (piec ma nominalnie 17-30 Pa) i chodzi stabilnie z rozgrzanym palnikiem, ale widać że nie na pełnej mocy. Jak potrzeba pełnej mocy, to przestawić ciężarek na 30 Pa i komin wyciąga z pieca znacznie więcej. Uzyskanie tego samego miarkownikiem mechanicznym było niemożliwe - piec zjarał jakąś tam porcję (około 1/3 zasypu), po czym zapchał popielnik i czasem zawiesił opał. Żałuję tylko, że nie przekonalem brata do zakupu wersji zasypywanej od góry. Nie dość że komora w DS II 10kW jest paskudnie mała (24l) to jeszcze nie da się jej w całości wykorzystać ani drewnem ani węglem. Na górny zasyp możnaby dobudowywać podwyższenie komory , zakładane tak jak drzwiczki, a drzwiczki wykorzystać do zamykania tego podwyższenia.
- 17 180 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Przerusztowywacz chodzi od kilku dni. Najlepsze jak dotąd wyniki uzyskałem rusztując 6 sekund na pierwszym biegu co 15 minut przy "przekładańcu" drweno-węgiel i co 10 minut przy samym węglu. Opał się nie zawiesza, a na rusztach nie tworzy się warstwa "wyżarzonego" żaru (popiołu) który tylko blokuje dopływ powietrza. Co godzinę u mnie było za rzadko. Silnik/mechanizm przerusztowywacza w razie zapchania rusztów odegnie się na zawiasie ciągnąc sprężynę. Podobne rozwiązanie jak ktoś tu wrzucił z silnikiem zawieszonym na gumach. Sterowanie takim oto wynalazkiem: https://www.ebay.com/itm/DC-12V-Infinite-Cycle-Delay-Timing-Timer-Relay-on-off-Switch-Loop-Module-10A-120/323260227407?hash=item4b43cf9f4f:m:mUlNI1S_7yFgRXQwt_BPAtA:rk:27:pf:0 Do kupienia także na allegro za 25 złotych. Niby pokrętne, bo podłączyłem przez styk NC w sterowniku, ale już "pokazuję i objaśniam". Dzięki tak podłaczonemu silnikowi, uzyskałem najprostsze sterowanie prędkościami silnika i jednocześnie zabezpieczyłem się przed niespodziewanym przerusztowaniem w trakcie grzebania w piecu. Kiedy chcę przerusztowac ręcznie (2 bieg) , przełacznik odcina zasilanie od sterowniczka jak i od silnika. Diodka zapobiega zasilaniu sterownika przez odczep/uzwojenie pierwszego biegu. Kończę rusztowanie, sterowniczek dostaje zasilanie, przez 3 sekundy trwa jego procedura startowa, więc pierwszy bieg silnika jest zasilany (styk NC przekaźnika w sterowniczku). Nastepnie sterownik przechodzi w cykl ON na 15 minut, a więc odcina zasilanie silnika. Mam więc pewne 15 minut na grzebanie. Nad drzwiami zasypowymi mam ssawę wentylatora kanałowego (nominalnie 250W 1040m3/h), więc nie martwię się oddymianiem komory, tylko odpalam wentylację. Wentylator kiedyś oddymiał mi stanowisko spawalnicze, nazywaliśmy go wtedy "czapki z głów", bo autentcznie potrafił pozbawić nakrycia głowy. Wentylatorem steruje drugi taki sterowniczek czasowy. Jeden przycisk (monostabilny NO, podłaczony do wejścia wyzwalającego) włacza/odnawia pięciominutowy cykl, drugi przycisk (monostabilny NC) resetuje sterownik (poprzez odcięcie zasilania) jeśli nie chcę wiać przez 5 minut. Do tego jest drugi wentylator zamias jednego z okien kotłowni. Jak się oba uruchomią, to do stanowiska palacza dochodzi huragan świeżego powietrza a dym jest wysysany. Równolegle (niezależnie od przycisków) wentylatory mogą zostać załaczone przez czujnik czadu z wyjściem NO. Polski produkt Orno za stówę - przy stężeniu powyżej 150ppm piszczy przeraźliwie i załącza przekaźnik. Cała elektronika (oczywiście poza czadoczujem, zamontowanym prawilnie pod sufitem) w obudowie z IP66, a przyciski górnicze - szczelne i obsługiwalne w rękawicy. Transformator ma 120VA (akurat taki miałem pod ręką), więc ma sporo niewykorzystanej mocy. Zasilam więc z niego oświetlenie LED kotłowni. Nie kupowałbym LED specjalnie (opłacalność żadna w takim zastosowaniu) ale jak już mi się po szufladzie walały resztki pasków/taśm LED z montażu lub demontażu, to grzech nie wykorzystać.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
W ramach testu na noc wsadziłem nieco obcięty zawirowywacz. Ot tyle, żeby nie szło po linii najmniejszego oporu: Wewnętrzne końce obcięte, zewnętrzne "naostrzone" żeby nie blokowały w 100% tak jak w oryginale ale żeby deflektor wszedł bez latania na boki. Z czystej ciekawości, bo i tak zamawiam RCK. Drugi tuning to znany i lubiany patent z automatycznym przerusztowaniem. Węgiel z Ziemowita XXMj/kg*, orzech (zostały 4 tony po "kopciuchu") do rana zamiast się wyjarać, zostaje w postaci miałkiego, nieprzepuszczalnego i niezbyt gorącego żaru, nad którym wypala się (lub nie) resztka zasypu. Póki chodzę do pieca co godzinę żeby go obserwować, to przy okazji przerusztuję i w dzień jest dobrze. Postanowiłem więc zaprząc do tego jakieś graty, które po różnych projektah zostają. Na pierwszym biegu puszczony czasówką (z części które "po szufladzie się walały") na 2 sekundy co 15 minut. Drugi bieg wymuszam przyciskiem kiedy podejdę i będę chciał przerusztować porządnie. * Parametry tego, co się sypie cywilom na wozy albo na składy detaliczne, nijak się mają do deklarowanych. Zarówno w kwestii zawartości części niepalnych, kaloryczności jak i zawartości siarki. Dla cywilów idzie "co bądź", czego akurat przemysł nie wykupił. To wam mówię ja, Jarząbek, co na większości polskich kopalń popiołomierze, siarkomierze, wagi taśmowe i inne wynalazki do kontroli jakości węgla instalował zawodowo przez 12 lat. Jak się zawartość siarki w "ekogroszku" nie zgadza z wytycznymi, albo z pokładu za dużo kamienia leci to się do nas dzwoni i prosi żebyśmy trochę skręcili ten siarkomierz, albo z kilofa naszą sondę traktuje, bo wydobycie stoi...
- 17 180 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Myślałem nad przeróbką zawirowywacza, ale przy "średniej" pogodzie piec pracuje znakomicie zupełnie bez niego. Tylko przy mocniejszym wietrze za bardzo wyciąga spaliny w komin, zżera opał i woda nie nadąża ciepła odbierać. Stąd pomysł na zamontowania RCK (Darco RCO-CH 150) i metodą prób dojście do odpowiedniego dla tego przypadku ciśnienia (z podanego w DTR zakresu 17-30Pa). W DTR jest sporo szczegółów, natomiast o zawirowywaczu ani słowa i ani kreski. Ot, gratis taki :) Napisałem że MPM proponuje wentylator wyciągowy, a wcześniej że chcę zamontować regulator ciągu. Nie utożsamiam tych urządzeń i moje posty tego nie sugerują nawet.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Ciąg mam momentami aż za mocny, w tym tygodniu montuję regulator ciągu. Ale z tą wkładką nawet podczas sporych wichur piec ledwo ciągnął. MPM wpierw wkłada ten wynalazek, a potem oferuje elektryczny wentylator wzmacniający ciąg kominowy, montowany między kotłem a kominem... Nie doczytałem jeszcze całego wątku od początku (400 stron...) ale wolałem wrzucić fotkę. W instrukcji nie ma słowa o tej wkładce. Zamontowana była tak jak piszesz.
- 17 180 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)