Skocz do zawartości

czarek691

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czarek691

  1. 3D można by zabudować na bajpasie, przed pompą CO by utrzymać grawitację na zaworze różnicowym, co z 4D? Proszę o pomoc.
  2. Moje zdanie jest takie: -pion na 16mm, który ma zasilić w układzie trójnikowym 4 grzejniki to troszkę mało, -jeśli iść w rozdzielacz, to chyba lepiej wszystko zrobić tak: by każdy grzejnik miał swój obwód( zaleta, brak połączeń (jedynie grzejnik-rozdzielacz), łatwość wysterowania przepływu, możliwość w każdej chwili na rozdzielaczu odcięcia zaworem poszczególnego grzejnika, minus większe koszty wynikające ze znacznie większej ilości rur fi16+ cena rozdzielaczy. - co do firmy, nie polecam wynalazków made in china za 1zł z hakiem 1mb, godne polecanie Comap, Hemco i złączki zaciskane nie skręcane.(większość dobrych sklepów posiada zaciskarki i pożycza za free) Pozdrawiam.
  3. Obieg kotłowy (czyli czwarta pompa podająca ciecz do powrotu+dodatkowy sterownik?) Gdy zastosuję do tego układu zawór 3D lub 4D będzie szansa na przepływ grawitacyjny podczas braku energii? (to jeszcze potrzeba by dołożyć UPSA?) Sprawdzałem dokładnie ilość zabudowanego pexu do podłogówki(100m + 2x12m zapas na podłączenie w kotłowni)więc będzie w jednej pętli odcinek w granicach parametrów granicznych.
  4. Kolego quitar ja proszę o pomoc: co poprawić, jak usprawnić ten układ, jaki wybrać zawór 3D czy może 4D,( układ obecny działa i jest sterowalny, wygląda to tak jak opisałem w poście nr.5) Skłaniam się ku zaworowi 4D- monterzy twierdzą że to zbędne przy węglówce z dolnym spalaniem?(oczywiści tych co mam pod ręką, dam radę sam z montażem bez ich łaski, ale proszę o poradę i pomoc) Obserwując ten układ stwierdzam: że powrót jest sporo chłodniejszy od zasilania, więc jeśli dobrze rozumuję: - kocioł ma tendencję do roszenia się( co wpłynie na jego mniejszą żywotność) - do mocno dogrzanego kotła wraca zimna ciecz (co ma wpływ na zwiększone zużycie opału) wnioski moje: że jak zabuduję 3D to temp powrotu się niewiele zmieni, bo zawór 3D będzie dobierał zimniejszą ciecz do zasilania( powrót będzie dalej zimny, jedynie będzie zadana stała temp cieczy za zaworem 3D i układ CWU będzie pracowała w wyższej temp i układ na grzejnikach będzie łatwiej sterowalny temp. ale kocioł nie będzie miła optymalnych warunków pracy?)
  5. rozdzielacz jet podłączony rurami alupex 32mm
  6. Zawór tak jak podałem na schemacie VTA 372 zakres temp 20-43stopnie, sterownik ST-72, rury w pętli jest 140mb. Zastanawiałem się nad dobudowaniem zaworu 4D lub 3D, bardziej się skłaniam ku zaworowi 4D miedzy obwód CWU a CO, by podnieść temperaturę cieczy powracającej do kotła. Kocioł jest z dolnym spalaniem ( opał stosowany: węgiel-kostka + miał węglowy) Zawór jest wpięty tak: zasilanie- czerwony wlot przyłącz od powrotu od niebieskiej strony + zawór zwrotny( przepływ na zawór mieszający) wylot na pompę podłogówki strona zmieszana (niebieski + czerwony)
  7. Jeśli idzie o układ podłogówki-można go wpiąć przed pompe CO-wymagało by to prowadzenia dodatkowych dwóch odcinków rurek po 8mb( Piec CO będzie przenoszony docelowo w inne miejsce, rozdzielacz i przewody od podłogówki są przygotowane na właściwym miejscu) Zawory różnicowe są zamontowane na wypadek braku zasilania( z obserwacji wynika że jednak potrafi się w grawitacji przepchnąć medium przez 1 grzejnik i CWU) Z proponowanego schematu wynika by przejść całkowicie przy CWU na grawitację ( chyba mało rozsądne, przy obecnym układzie pompa z CWU pracuje sporadycznie, więc nie obciąża tak układu) Podpięcie zbiornika wyrównawczego za pompką ( będzie się układ zapowietrzał, pompka będzie przebijać medium do zbiornika) Podłogówka w proponowanym schemacie ma być zasilana 1 pompą wspólną z CO (jest opisane jak to pracowało, była to klapa totalna, układ bez regulacji, pompa pracowała na maksymalnym biegu, grzejniki dławione praktycznie zakręcone wszystkie )
  8. Co tu można poprawić? może dobudować zawór 3D lub 4D, proszę o pomoc i schemacik jak to zrobić.
  9. Na kotle mam temp. 50 do 55 stopni, pompy CO i CWU w trybie pracy równoległej z zaprogramowaną hispoterezą CO na 2stopnie a CWU na 3 stopnie CWU pojemność 100l ustawiony na 45 stopni, ESBE jest ustawiony na 4 pompa na 1 bieg, grzejniki wyłączone w pomieszczeniu z podłogówką temp. przy uchylonych oknach w obecnej chwili w granicach 23stopni, na wylewce jest wyczuwalne że jest ciepła delikatnie, temperatura na rurce powrotu z podłogówki jest mniejsza o około 10 stopni, wylewka ma 2 miesiące i to są pierwsze testy.Nie robiłem pomiarów temp. tak dokładnych bo uważam to za przerost formy nad treścią, widzę że układ po dobudowie zaworu zwrotnego sprężynowego i pompki stał się sterowalny i wszystkie pompki radzą sobie na 1 biegu.Sprawdzałem kilka pozycji ustawień na ESBE, z obserwacji wynika że zmienia się temp w układzie, na rurce przed ESBE jest cieplej niż po wylocie i gdy jest ustawiony na max zakres(6) to jest wyczuwalne że dobiera medium z powrotu bo wyraźnie zmienia się temperatura tej rurki.Przed dobudowaniem zaworu ZZ i pompy układ był prawie nie sterowalny, pompa z CO była na 3 biegu grzejniki zdławione na zaworach na maxa i medium się ledwo przebijało przez pętle podłogówki, gdy temp na kotle była max do 50 stopni, gdy był większa ESBE blokował całkowicie przepływ medium i przerzucał medium do powrotu, zdecydowanie lepiej było już po zabudowie zaworu ZZ a z pompą już jest dobrze, tak to wyglądało z rozkładu temp. na rurach.Pozdrawiam Czarek
  10. Proszę załącznik, przepraszam za jakość. Dobudowałem we własnym zakresie pompę, zawór ZZ i czujnik przylgowy, układ działa sprawniej. Proszę o ocenę tego? Pozdrawiam.
  11. Witam! Masz zabudowane zawory zwrotne przed pompami? Jeśli nie, to pompa od CO będzie wyciągać z CWU przez pompę i odwrotnie gdy zadasz priorytet CWU.
  12. Witam! Mam jedną pętle podłogówki podłączoną do rozdzielacza, wygląda to tak: na zasilaniu jest wstawiony zawór mieszający ESBE do którego jest podłączone zasilanie pętli, 3 wylot jest podłączony do powrotu ( bez zaworu zwrotnego) efekt jest taki: pętla się nagrzewa bardzo wolno, kaloryfery mam zdławione, robiłem próbę zostawienia tylko samej pętli podłogówki i efekt jest ten sam, obojętne czy pompa jest na 1 czy 3 biegu. czy może instalator zrobił błąd że nie wstawił zaworu zwrotnego z zaworu mieszającego do powrotu by zawór mógł tylko dobierać zimną wodę? moje odczucia są że zawór podaje większą ilość cieczy do powrotu a chyba powinien jedynie dobierać z powrotu zimną wodę? Czy wystarczy jak wstawię zawór zwrotny? Czy konieczna jest 3 pompa do samej podłogówki sterowana dodatkowo czujnikiem temp przylgowym?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.