Skocz do zawartości

yareka

Stały forumowicz
  • Postów

    174
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez yareka

  1. Jak miałem podobnie z SPP v2 tylko u mnie jak przestawiłem na tryb liniowy to ślimak nie wiadomo dlaczego przestawał podawać i kocioł się wygaszał, w trybie ręcznym można było podać paliwo. W normalnym trybie sterownik działał. Ewidentnie to był problem z softem bo u kilku osób się to działo jednak producentowi sie nie chciało poprawek robić do starego modelu. Kupiłem SKPZ05 bo w nowszym Argosie też czytałem że były problemy z wygaszaniem bez powodu i pomyślałem że błąd się może ciągnąc ze starszego oprogramowania.

  2. 19 godzin temu, Dozy napisał(a):

    Całkiem nie zła myśl, ale czy nie jest na wyrost? Ustaw sobie taką histerezę aby bufor żądał ciepła od temperatury poniżej aktualnej temperatury na obiegu i woila.

    Człowiek jest wygodny 😉 ale też trzeba pomyśleć o całkowitych laikach i np. kobietach, ludziach starszych za których ktoś ustawia parametry i często jest bardzo daleko, którzy też nie rozumieją różnych zależności i obsługa sterownika jest nie do ogarnięcia. Jest ustawione ładowanie od 40oC a tu nagle mróz i temperatura w domu spada bo na grzejniki leci za niska wartość. Wszystko można przestawiać  ale po co jak można też łatwo zautomatyzować i być może będzie mniej zapytań  np. do serwisu.

    Teraz instalowane jest sporo kotłów na drewno z buforem i moim zdaniem Timel powinien obsługę bufora dopracować na maxa bo mają też sterownik instalacji który ma podobne funkcje obsługi obwodów jak skpz, dodatkowo obsługuje kilka źródeł ciepła i też podobno bufor tylko w instrukcji tego nie ma... tylko jest mała wzmianka o tym w aktualnościach.

    • Zgadzam się 1
  3. 6 godzin temu, Dozy napisał(a):

    Owszem wymyślił, ale to tylko strata czasu. Tak jak mówi @Kijasr, nie ma odpowiedniego softu.

    @Dozy  musisz więcej filmików nagrywać z podstawowymi ustawieniami skpz05 i tłumaczeniem co z czym i jak to działa 😉

    Na skpz02 jest trochę filmików ale soft sie rozwinął i cześć już nieaktualna. A przydałoby się dla początkujących np. ustawienia  pogodówki z pokojówką, jakiś ustawienia palnika itp. A fotki super będę działał.

  4. No jak dwie pompy to koszt ten sam co 3D na zasilanie i pomka kotłowa albo ATV na powrót i o niebo lepsza regulacja,

    Z 15 lat temu do 4D była zalecana jedna  pompa za zaworem no i średnice zaworu 5/4 ,6/4 cala, jak najkrótsze rury z minimalną ilością kolan do wykonanie obiegu kotłowego i wtedy to potrafiło zadziałać. No ale realia montażu tj. 1cal na wszystko i długie rury i multum kolan na obiegu kotłowym spowodowało że ludzie zaczęli pompki kotłowe. Niby to działało ale jak dla mnie jest problem ze sterowaniem.

  5. Proszę bardzo rysuneczek z działaniem 4D ...gdzie nie mam racji? Może skpz nie kręci zaworem tylko pilnuje powrotu ja tego nie przerabiałem z tym sterownikiem tylko z techem tam jak się powrót dogrzał to puszczało więcej na grzejniki bo krzywa wyliczyła temperaturę no ale jak siłownik otworzył 4D to jednocześnie spadał powrót i tak w kółko. 

    dzialanie-zaworu-4d.png

  6. W dniu 13.11.2023 o 16:44, stefannos napisał(a):

    Gdyby w sterowniku był wybór dla miedzacza 3D i 4D uniknął by człowiek rozczarowań

    Moim zdaniem zawory 4D powinno się zlikwidować albo sprzedawać tylko tym co lubią pisać o pomoc na różnych forach. Wyobraź sobie że jednym ruchem tego zaworu jednocześnie zmniejszasz temperaturę na grzejniki i zwiększasz temperaturę powrotu i na odwrót... oczywiście jeśli jest poprawnie zamontowany co się rzadko zdarza bo nieraz sie po prostu nie da i trzeba montować dodatkową pomkę kotłową żeby mieszało powrót. Przy tym sposobie regulacji jeśli np. mamy podłogówkę i powrotem leci chłodniejsza woda trzeba mocniej przykręcić temperaturę na zasilaniu CO żeby powrót był wygrzany i znowu spada temperatura na zasilaniu CO(jak są  jeszcze grzejniki to większy problem) i sterownik wariuje i kręci raz w jedna raz w drugą stronę. Jedyna rada to mocno zwiększyć temperaturę kotła ale nie zawsze skuteczny.

    Dużo lepsze inne rozwiązania.

     

     

     

  7. stefannos no jakoś wysoko masz tą temperaturę na grzejniki, u mnie przy tej temperaturze  zewnętrznej koło 36oC leci i dom nieocieplony.

    Teraz widzę ze podawałeś schemat swojej instalacji i u Ciebie na zasilaniu jest 3D i za ochronę powrotu robi, to jest taki system prawie strefowy(rozdzielający) bo część gorącej wody idzie  z powrotem na powrót kotła a druga część na instalacje grzejnikową. Niestety w tej opcji nie ma możliwości obniżenia temperatury wody idącej na grzejniki tylko można powrót regulować... ta różnica temperatur między kotłem a wodą za zaworem 3d może wynikać ze złego umieszczenia czujnika temperatury np. jeden w studzience kotła drugi na rurze nieocieplony bo temperatury w obu miejscach powinny być takie same. Podsumowując bez przeróbki układu (np. przeniesienie pompy na powrót albo za zawór 3D ale wtedy musisz pomyśleć o ochronie powrotu.  nie ma możliwości skorzystać z regulacji proporcjonalnej oferowanej przez skpz możesz jedynie obniżać temperaturę kotła co moim zdaniem jest pomyłką.

     

     

    • Zgadzam się 2
  8. No mylisz się bo mieszacz ma za zadanie otrzymywać taką temperaturę wody żeby w domu było komfortowo... nie zamyka sie po nagrzaniu tylko powinien zmniejszyć temperaturę na grzejniki tak żeby potem kocioł nie gonił na maksa jak temperatura spadnie. Kotly na paliwa stałe bywają nazywane stałopalnymi bo po rozpaleniu powinny sie palić cały czas a jak sie palą to musi być odbiór temperatury bo coś strzeli , wyjątek to kotły z zapalarką ale i tak cos może pójść nie tak wiec lepiej żeby był odbiór temperatury przez instalacje no chyba że na 100% kocioł wygasł.

    • Zgadzam się 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.