Skocz do zawartości

wojtekdomek

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom przyziemie plus wysoki parter. 95mkw każda kondygnacja 95. Mieszkam na górze.
  • Instalacja
    Kaloryfery konwekcyjne jakieś 8 szt.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Zachodnie Mazowsze

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia wojtekdomek

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

6

Reputacja

  1. no ale to samo można powiedzieć od dmuchawie, która przeważnie jest sprzężona z czujnikiem temperatury na kotle i włącza się wtedy, kiedy temperatura spada, i absolutnie niezaleznie od tego czy w piecu jest paliwo. Jeżeli paliwa brakuje, dmuchawa dalej dmucha i wydmuchuje ciepłe powietrze z komina. Miarkownik ciągu reaguje także na temperaturę, ale sam naturalny cug zależy od tego ile sie spala gazów w piecu i kiedy temperatura spada naturalny cug też ulega zmniejszeniu. Co do szybra to go przez wiele lat nie stosowałem. Ale okazuje się, że to jest ważny regulator. Nawet firmy kotłowe mówią o uzywaniu go do regulacji mocy. https://stalmark.pl/porady/jak-ustawic-szyber-w-piecu Ale fakt maja babcia pare razy sie podtruła gdy za mocno ustawiła szyber w piecu kaflowym. Myslę że obecnie konstrukcję czopucha nie sa zupełnie szczelne nawet przy zamkniętej klapie.
  2. Ja osobiście rzadko używam dmuchawy, wolę ciąg naturalny. I pytanie czy do regulacji ciągu nie wystarczy klapaka z miarkownikiem oraz szyber na czopuchu. Nie demonizuje dmuchawy, nie uważam, że kondensat w kotle jest jej przyczyną. Tylko mam wrażenie, że inne te urządzenia sa znacznie skuteczniejsze do regulacji cugu.
  3. Mam pytanie czy można nagrzać sam bufor, bez kaloryferów? Znając pojemność bufora, jego temperaturę początkową i końcową oraz masę i kaloryczność węgla to można obliczyć sprawność pieca.
  4. Hm ja od trzech lat jadę na piecu na ekogroszek z rusztem awaryjnym. Zeszłej zimy strzelil mi podajnik i juz z niego nie korzystam. Pale drewnem głównie pobudowlanym i teraz także weglem. W czasie kryzysu energetycznego w panice kupiłem duże ilości tego drewna i mam nadzieję wykończyć te zapasy tej zimy. Za opał praktycznie nic nie płacę od trzech lat. Dzięki temu za zaoszczędzone pieniadze prawie już wymieniłem okna w swoim domu. Ale strasznie dużo z tym pracy. Zastanawiam się także mocno nad piecem Zebiec Wenus Wood. Podobny chyba do Ogniwa DS Bio. Mam w okolicy parę punktów sprzedaży i serwisu tej firmy. Czy ktoś ma jakąś opinie o tym piecu?
  5. Dzięki za wyjaśnienia, chociaż jeszcze nie widzę tego oczami wyobraźni. Na liście ZUM wszystkie omawiane tu dolniaki są zakwalifikowane jako kotły spalające drewno. Mam jeszcze parę pytań: W czeluściach Internetu spotkałem się z opinią, że korzystne jest aby powietrze wtórne było wstępnie ogrzane a nie leciało zimne do płomienie. Ma ktoś pomysł w których piecach jest to przewidziane? O co chodzi z tymi wymiennikami ciepła pionowymi i poziomymi. Rozumiem że te drugie są łatwiejsze do czyszczenia. Jakie potencjalne niebezpieczeństwa niesie spalanie węgla w piecu na drewno? I vice versa? Pytam dlatego, że jeżeli nawet kupię w przyszłym roku piec HG to mogę nie mieć możliwości porządnego wysuszenia paliwa na przyszły sezon.
  6. widzę , że każdy forumowicz ma inne zdanie :). No to jeszcze pociągnę wątek i zapytam czy są istotne różnice konstrukcyjne między dolniakiem a zgazowującym?
  7. cytuje instrukcję obsługi: "Termin udzielenia gwarancji liczony jest od dnia sprzedaży kotła kupującemu i wynosi: ✓ 2 lata na szczelność wymiennika (połączeń spawanych) w przypadku stosowania się do zaleceń instrukcji obsługi ✓ 3 lata jeżeli do kotła podłączony jest układ antykondensacyjny MPM ze zbiornikiem akumulacyjnym ✓ 2 lata na podzespoły elektroniki i automatyki montowane w kotłach, a produkowane przez innych producentów" i kolejne: Paliwem do kotłów Caldo S-I jest polana drewna liściastego o obwodzie 25 - 35 cm. Zalecane przez producenta drewno to buk lub brzoza. Drewno musi być suche i sezonowane minimum dwa lata. czyli reasumując, trzeba palić najlepszym paliwem a gwarancja na całe trzy lata.
  8. Dzień Dobry jestem to nowy. Stoję przed zakupem kotła i pewnie z tego powodu przez nastepnych parę miesięcy będę tu trochę przynudzał. Do tej pory miałem piec na ekogroszek ale musze sie go pozbyć gdyż nie spełnia norm. Myślę o kotle zasypowym. Oferta jest dość duża. Modne są piece na holzgaz ale wolałbym coś bardziej uniwersalnego i myślę o kotle Tekla Classico. Niemniej nurtuje mnie pytanie dlaczego wiele kotłów typu Tekla Classico czy np Unieko są kotłami dolnego spalania a nie zgazowującymi. Czy jest między nimi jakaś wieksza różnica? I czy piec zgazowujący ma jakąś przewagę techniczną nad zwykłymi piecami na drewno i węgiel? Będę wdzięczny za odpowiedź albo wskazanie wątku gdzie opisane są te różnice.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.