Skocz do zawartości

tuniu77

Forumowicz
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Budynek parterowy 120m2 po obrysie. Ściana 24cm cegła pełna + pustka powietrzna + 12cm cegła pełna + styropian 5cm.
  • Instalacja
    grzejniki aluminiowe g500f 120 żeberek
    Bufor 300l
  • Kocioł
    MPM DS WOOD PLUS 6KW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia tuniu77

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Oddany Unikat
  • Współtwórca
  • Reacting Well Unikat
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

17

Reputacja

  1. Tartaki nie sprzedają zrzynów? Można tylko pociąć na długość bez łupania.
  2. Nie, nie wystarczy, a bufor powoduje, że kocioł zaciąga zimną wodę przez cały czas do momentu nagrzania bufora. Pomijając korozję niskotemperaturową, możliwość wykraplania wody w wymienniku, brak ochrony powrotu powoduje wychładzanie palnika i spadek sprawności kotła. Nie pisz w ogóle, jak masz dawać ludziom takie bzdurne rady.
  3. Laddomat służy do tego, żeby zimna woda nie wpływała do kotła. Producenci kotłów skracają gwarancję w przypadku braku ochrony powrotu. @Marshall0111 daj te czujniki od razu na wyjście z kotła, jeszcze przed tym kolankiem 90. Sprawdź, czy ten zawór nie dolewa ci cały czas zimnej wody do instalacji.
  4. @Piecuch19 palnik tej samej wielkości w dnie komory nie sprawiałby problemów. Powiększanie otworu palnika przywraca ten kocioł do roli kotła dolnego spalania.
  5. @carinus no właśnie kolega @maracz wywalił ruszt i zrobił palnik w dnie komory. Palnik z boku to największy problem przy paleniu drewnem. Nowe MPMy mają powietrze wtórne doprowadzone do palnika w przegrodzie.
  6. Główna różnica konstrukcykna- dolniak ma ruszt na dole komory załadowczej i palnik z boku. Jak do palnika dołoży się trochę ceramiki a wymiennik jest odpowiednio duży, to taki kocioł dostanie papiery jako zgazowujący. Klasyczny kocioł zgazowujący nie ma rusztu, tylko palnik w dnie komory załadowczej. Do tego najczęściej ścianki komory załadowczej w jakiś sposób odseparowane od wymiennika.
  7. Tak, a od 2027 wchodzi ETS2, dodatkowe obciążenia między innymi na paliwa kopalne.
  8. Na węglu jak najbardziej, kotły są bezproblemowe.
  9. Rozumiem, czyli masz kocioł na pellet, ale jesteś w stanie ocenić sprawność kotła zasypowego, którego nie posiadasz, z dokładnością do ~10%? XD
  10. @Kordjano Bo jest jeszcze coś takiego jak masa i ciepło właściwe tych spalin. Tylko mi nie chodziło o to, a o sytuację, w której w kotle podajnikowym pali się na 50% mocy.
  11. Dlaczego nie 70%-80%? Skąd te dane?
  12. @PioBin zasypowiec bez bufora to średniowiecze. Chodzi mi o to, że różnica w temperaturze spalin pomiędzy podajnikowcem a zasypowcem niekoniecznie wynika z większej straty kominowej tego drugiego. Ty jak rozumiem mierzyleś te MPMy, że się z taką pewnością wypowiadasz?
  13. Kocioł z podajnikiem chyba moduluje moc? Przez co przez większość czasu nie pali na pełnej mocy i spaliny są zimne?
  14. Ja bym brał MPM DS 14 z górnym zasypem + bufor 750 litrów. Na węglu te kotły nie sprawiają problemów, przy okazji jest certyfikat na drewno. Pełen zasyp węgla w kotle z górnym zasypem to jakieś 15 godzin palenia, a w twoim budynku ciepło całą dobę dzięki buforowi. Palisz raz dziennie, zasypujesz pod korek i masz z głowy. Sam ogrzewam dom parterowy 120m2 po obrysie kotłem 6KW i nigdy nie zabrakło mi mocy, a były rok temu mrozy po -15.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.