Skocz do zawartości

berthold

Stały forumowicz
  • Postów

    317
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi opublikowane przez berthold

  1. 37 minut temu, bercus napisał(a):

    Juž widzialem taka lpg samorobka.Silnik szkoda favorit,elektrogenerator dla potrzeb domu,tež grzanie pradom i chlodzienie wymienikom wspomagalo grzaniu.Czy oplacalne i miec cos takie w piwnicy i wrrrrrrr?

    Czy taka jest przyslosc??? czy mad Max i w piwnicy zamiast wegla Masterblaster?

     

    U nas też jeden gościu to testuje z tym że on ma silnik z daewo matiz przerobiony na gaz .

  2. 8 minut temu, Pankiew napisał(a):

    Trudno taka klimę wpiąć w obecny układ co + cwu? 

     

    Żeby całość się zamknęła w 20 tys za wszytko to może bym przełknął. 

    Ja płakałem jak wydałem 8 tys za ekogroszkowca, bo całe życie do kaflaka byłem przyzwyczajony. 

    Przecinasz rury i wpinasz się z dwoma rurami dla uproszczenia dwa zawory i otwierasz lub zamykasz zależnie co ma grzać , u mnie pompa i piec chodzi na układzie otwartym bez specjalnych przeróbek i działa a działa to tak że jak otworzę dwa zawory to pompa ciepła zasila podłogówkę i bojler a jak je zamknę  to grzeję kotłem mpm  kaloryfery i bojler na grawitacji ,proste jak budowa cepa .

    • Przydało się 1
  3. 48 minut temu, wacio1967 napisał(a):

    Podstawowa rzecz.

    • rozdzielnica DC nie powinna być z AC
    • w rozdzielnicy DC musi być ogranicznik przepięć dobrany do instalacji uziemiającej. Najlepiej 1+2
    • w rozdzielnicy DC nie musi być zabezpieczenia nadprądowego (bezpiecznik). Ja zawsze zakładam topikowe. Wtedy jak jest coś do zrobienia przy panelach jest pewność że są rozłączone.
    • w rozdzielnicy AC musi być ogranicznik przepięć
    • w rozdzielnicy AC musi być zabezpieczenie nadprądowe (bezpiecznik)
    • Nie oszczędzaj na przewodach. Kupuj 6mm2.
    • Nie oszczędzaj na złączkach MP4. Tanie, chińskie kosztują kilka złotych. Oryginalne kosztują kilkanaście złotych.
    • Rozdzielnica musi być dostosowana do napięcia 1000V. Najlepiej jak będzie hermetyczna. Nie baw się w rozdzielnice ze złączkami MP4. Lepiej założyć dławiki. Jest jedno połączenie mniej.

    Tutaj masz link do rozdzielnicy i przepięciówki.

    Rozdzielnica

    Zabezpieczenie do instalacji uziemionej

    Podstawa bezpiecznika DC

    Wkładka bezpiecznika DC

    Ale w tej z linka wszystko jest to co ty wymieniłeś ROZDZIELNICA PV AC DC 2 STRING FOTOWOLTAIKA MC4 (Zestaw rozdzielnica AC + DC 2 PLUS MC4) • Cena, Opinie • Fotowoltaika 13121000906 • Allegro

  4. 49 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

    Dla mnie kluczowy jest koszt kWh/zł sezonowy/roczny w stosunku do ogrzewania/zapotrzebowania budynku przy grzejnikach ( podłogówki nie mam), bo bez tego to jakbym wszedł do sklepu na duże zakupy w którym nie ma cen.

    Nikt nie zachęca dziś do porzucenia kotła ba nawet trzeba dbać o to co się ma (mam dwa kotły) ale głównie grzeję pompą robioną z klimatyzatora do czego i ciebie zachęcam tzn jest powiedzmy w granicach zera i do plusa a to przeważnie 80 proc sezonu , taka pompa robiona z klimatyzatora gree amber gold prestige 7kw czy klon innova titanium 7kw spokojnie wyciąga 10 kw jak na plusie i aż tak prądu nie żre jak utrzymujesz na grzejnikach do 40-42 stopnie bo powyżej już zaczyna łykać więcej ale większosć sezonu po taniości a ciepła woda to ok 1,2 kwh aby bojler 200-300 litrów nabić do 50 stopni , kociołek rozpalasz jak idą mrozy i tyle .

  5. A nie lepiej taką szafkę jak to ma jakies znaczenie ? ROZDZIELNICA PV AC DC 2 STRING FOTOWOLTAIKA MC4 (Zestaw rozdzielnica AC + DC 2 PLUS MC4) • Cena, Opinie • Fotowoltaika 13121000906 • Allegro

    W sumie nie mam daleko bo to chyba z zakrętami ok 15 metrów ale koszt niewiele większy , teraz będzie pod falownik 3 fazy łączone tylko 4kw paneli a za jakiś czas drugie tyle z lekkim naddatkiem bo widać wysyp tanich ofert na panele w cenie brutto na allego poniżej 5 stówek i chyba się połaszczę .

  6. Dobra panele już wiszą ,falownik foxees 8 kw 3 fazowy  już zamówiony więc pozostaje zamówić szafkę i pytanie czy ta się nada oczywiście z zabezp 15A Rozdzielnica PV fotowoltaika 1000V DC SW 2 STRINGI (Rozdzielnica PV DC) • Cena, Opinie • Fotowoltaika 13121597486 • Allegro

    Co tam jeszcze potrzeba ? kable pewnie 4mm2 i może to być jeden kolor czy koniecznie czarny i czerwony , uziom 3 metry chyba wystarczy co ? co jeszcze ?

  7. 17 minut temu, luceo napisał(a):

    @BORA miałem to samo pisać, że temat poszedł w stronę pomp ciepła i tej samoróbki autora tematu, ale można było sie tego spodziewać takie mamy czasy i lobby a tutaj wielu lubi bić pianę na okrągło o tym samym

    co do węgla to nie chcę nikogo obrazić, ale syf i brud przy węglu jest jak komuś nie chce się posprzątać w kotłowni, zwykłe zaniedbanie z lenistwa

    z robotą też nie przesadzajmy bo górniaka w 10min ogarniam(czyszczenie, załadunek + odpalenie), kotłownię sprzątam raz na tydzień(10-15min, odkurzacz + mop)

    nie wiem czy więcej czasu nie tracą forumowi pompiarze na przeliczaniu i rozmyślaniu o każdej zużytej kWh i co tam jeszcze dokupić czy przerobić, żeby bardziej się opłacało

    @berthold na szaro to chcą zrobić ludzi bez względu na źródło ciepła węgiel, pellet gaz czy prąd. Ty masz umiejętności to zrobiłeś coś za fajne pieniądze.

    "betonowy elektoratu węgla", dobre to mi się podoba ostatnio żona też rzuciła do mnie takim hasłem 😀 ale ja zaliczam się wsumie jeszcze do dinozaurów bo mam GSa i temu tonę węgla na następny sezon dokupię(to tak wracając do tematu)

    węgiel to obecnie zło tego świata, ale ciężko mi się z nim rozstać na co żona narzeka

    Miałem górniaka miałemi mam jeszcze podajnikowca oraz mpm i co do czystości w kotłowni to górniak bije wszystkie na głowę ,zawsze miałem czysto bo spalony popiół to prawie szlaka ala szkło i nie miało się z czego kopcić ale z podajnikowca czy dolniaka wybieranie popiołu to istna makabra jak byś tego ostrożnie nie robił to zawsze pełno kurzu i nie wspomnę że górniak to chyba najwydajniejszy kocioł ze wszystkich no może podajnikowiec ale on musi stale palić więc a dolniak no cuż inni twierdzą że wydajniejszy a ja mam inne zdanie bo do górniaka nawaliłem zapaliłem i zapominałem nawet o rusztowaniu przez 15 godzin .

    • Zgadzam się 1
  8. carinus odsunie i to szybko jak wprowadzą etesy to raz a dwa to niektóre województwa już zapowiadają że chcą wprowadzić zakazy prędzej niż zapowiedziany 2030 ty rok woj Śląskie chce skrócić ten okres do 2028 roku inni też to planują i jedynie wieś jeszcze spać spokojnie może jak oczywiście będzie ten ekogroszek w rozsądnej cenie a nie dla burżuja .

  9. 9 godzin temu, esselite napisał(a):

    Planują wypuszczać jednostki 8-10kw.
    Wg redakcji https://www.pv-magazine.com/2023/01/02/residential-thermo-acoustic-heat-pump-produces-water-up-to-80-c/

    Pc będzie działać do - 15 st. C, zatem poniżej tego dalej grzałki. No i ja jestem sceptyczny z tą bezawaryjnością. Jednak hel to bardzo małe cząstki i w cisnieniu 3 ba, może to być wyzwaniem dla konstruktorów, żeby zamknąć to szczelnie na długie lata, a ewentualne rozszczelnienie będzie nienaprawialne w warunkach domowych, raczej wymiana jednostki, albo modułu gazowego, w zależności 9d konstrukcji.
    Pocieszające jest za ma być cicho 30db i prosta modulacja. Ciekawi mnie minimalne zużycie energi jakie można uzyskać.

    Zaskoczony jestem tym stwierdzeniem że do minus 15 skoro ta pompa będzie w domu a nie na dworze więc jak wpływ ma mróz ?

  10. Cała nadzieja w Francuzach podobno wymyśleli całkiem nowy typ pompy bez sprężarek zaworów eev czy tam innych bzdetów tylko jakiś rodzaj głośnika powiedzmy i helu ,chodzi w całym zakresie i z tego co czytałem to rozpiętość od 1kw do 30 kw mocy z jednego urządzenia można czerpać a cop w okolicach 4 a co najlepsze bez F-gazów itp więc koszty w dół polecą potężnie tylko oby z tego coś wyszło bo znając życie różnie bywa .

  11. 2 godziny temu, der napisał(a):

    bądźmy obiektywni  berthold   już kiedyś miał fabryczną pompę haiera, ale zamienił stryjek siekierkę na kijek i w tym sezonie baaaardzo za tym haierem zatęsknił. Potem był gotów zmienić swojego wychwalanego tu Amber Prestige na  pieniądze, inną pompę, bony towarowe do Pewexu, cokolwiek. Bo jest zwyczajnie za duży i przy jego nikłym zapotrzebowaniu na ciepło taktuje gorzej niż przewymiarowany On/OFF. Idąc tym tropem kupił taką samą ale mniejszą by ... okazało się że ta mniejsza to jest tylko wykastrowana programowo ta większa i próbował ją sprzedać.
    Jaki jest finał tej historii nie wiem, ale tu się jej też raczej nie dowiemy.

    Bzdurą jest, że Tayga 7kW schodzi do 200W. 330W to jest całkowite minimum wynikające z mocy sprężarki i konstrukcji falownika. Poniżej po prostu się wyłączy.
    Nie zmienia to faktu, że konstrukcja pompy ciepła z klimatyzatora nadal się opłaca, ale tylko do domów o relatywnie niskim zapotrzebowaniu na moc i na jednostkach budżetowych, a ta wymieniona powyżej jest całkiem niezłym materiałem na przeróbkę.

    Wtedy jest szansa zmieścić się z cała instalacją (jednostka, pompa, wymiennik, elektronika, elektryka, hydraulika)w kwocie
    do 10 tysięcy. I to co jest w tym wypadku sufitem wydatków, w przypadku zakupu najtańszej oryginalnej nowej pompy ciepła jest dopiero podłogą.

     

    Dalej mam tego ambera przecież i narazie niczego nie zmieniałem a to że nie zejdzie niżej z mocą to przecież żaden problem bo ciepełko jest zawsze 23 stopnie w domu a pobory dobowe to okolice 15kwh/doba więc luzik ,całość kosztowała nie 10 tys a raczej okolice 8 tys zł.

  12. 3 godziny temu, damdam napisał(a):

    Myślę, że kolega @berthold zapłacił poniżej 7 tysi ale niech sam się wypowie. Płacenie 2x tyle tylko po to aby mieć markową naklejkę mija się z celem ale każdy sam decyduje na co wydaje swoją kasę nic mi do tego 🙂

    No niestety poniżej 7 się nie da bo moja jednostka nalezy do jednych z droższych i sama klima kosztowała 6800 zł do tego skrzynka el plus 2 przekaźniki jakies pierdołki i wymiennik cieczowo-gazowy ale swojskiej roboty czyli rura 5/8 w wężu pe 32 zwinięte na kole rezerwowym w kółko ale niewiele powyżej 8 tys ,można zrobić to taniej o co najmniej 2 tys zł z haier tayga bardzo fajna wdzięczna klima na przeróbki ona idzie w granicach 4300 zł a steruje się nia bardzo prosto i fajnie z mocą schodzi nawet do 200 watt jak cieplej moja tego nie potrafi bo nie jest w stanie zejść niżej niż 670 watt potem się wyłącza jak nie potrafi z mocą zejść ale w sumie jaki to problem. w każdym razie też nie widzę sensu kupna pompy za 30-40-50 tys bo to teraz stek przekleństw a winne są temu te durne dofinansowania dla każdego a powinny być tylko dla totalnych biedaków .

    1 godzinę temu, carinus napisał(a):

    Gwarancja to jedno a druga sprawa to osprzęt typu ciepłomierz, aplikacje nadzoru i sterowania zdalnego. Niby ktoś powie że zbedne, jednak do prawidłowego ustawienia pompy nieocenione.

    Moja klima ma moduł internetowy i mogę z drugiego końca świata załączać wyłączać zwiększać i zmniejszać temp to tu problemu nie ma , nawet haier tayga plus 7kw ma moduł wifi.

    Godzinę temu, damdam napisał(a):

    jak poszukasz to cały klimatyzator kolegi @berthold jednostka wew. + zew. kupisz za 5 tysi. Są też opcje kupna samej jednostki zew w okolicach 4-5tysi ale innej firmy, mowa o 7kW.
    Sam się zastanawiam nad ta opcją, sterowanie na arduino lub jego klon też w mediach społecznościowych jest do ogarnięcia. Fakt trochę majsterkowania ale za to masz dokładnie to czego chcesz. A czas zainwestowany w przeróbkę zwróci Ci się wcześniej czy później, choćby wtedy jak padnie Ci wymiennik co kiedyś nastąpi na pewno w tego typu pc.

    Ale przeciez sterowanie masz w jednostce wewnętrznej , wyciągasz elektronikę to płytka 15x15 cm i tyle z niej czujniki na freon wodę pilot w dłoń i tyle acha jest też moduł wifi którym też zdalnie możesz sterować , nie wspomnę też o tym że ta przeróbka ogarnia też grzanie bojlera .

     

    zapomniałem dopisać że przeróbka to już jest split jak komuś przeszkadzają pompy ciepła typu monoblok , tu nic nie zamarza bo wymiennik w domu.

    • Zgadzam się 1
  13. 9 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

    Wystarczy jeden string i 160V. Testy zrobiłem na swoim FoxESS T6-G3. Ruszył na 3,5 kWp, a na następny dzień ruszył na 2,65 kWp. Nie będzie problemu.

    Jedyne co mogę doradzić, to jak masz możliwość, to dokup już teraz takich samych paneli, aby mieć 600V na stringu. Będzie o wiele wydajniejszy niż później na kilku stringach o niższym napięciu.

    Im wyższe napięcie, a niższy prąd, tym cieńsze przewody możesz zastosować. Na długich odległościach będą mniejsze straty na wyższym napięciu.

    Zacząłeś od doopy strony, ale to nie problem. Na szczęście mieścisz się w parametrach i już teraz przewidujesz dalszą rozbudowę.

    Jest jeszcze inna opcja. To są panele 30 (bardziej podatne na zginanie) niż 35. Mają rozmiar 1722x1134, czyli zajmą 19,5m2 i dadzą 4kWp. Jakbyś to przemyślał wcześniej i nie kupował dużej mocy, to miałbyś więcej mocy. 🙂 Taki paradoks. Kupując panele 12 x 380Wp 1755x1038 zajęłyby niecałe 22m2, ale miałbyś 4,56kWp.

    Minusy

    • Cena porównywalna, ale może wyjść troszkę drożej.
    • Większa szerokość zabudowy 5x1,134=5,67mb, a 6x1,038=6,22mb.
    • Większa wysokość zabudowy (tutaj nikt nie ma problemu, chyba że robi trzy rzędy)

    Plusy

    • Moc większa 4,0kWp, a 4,56kWp.
    • Napięcie wyższe 312V, a 417V.
    • Natężenie niższe 12,83A, a 10,82A.
    • Większy wybór inwerterów które to obsłużą.
    • Większa sprawność przy mniejszym nasłonecznieniu.

    Na tej wiacie niczego więcej nie zmieszczę jak 10 tych paneli fakt mogłyby być inne tzn szerokość ta sama ale wysokość mogłaby być wyższa no ale jest jak jest i na tej wiacie będzie 1 string a drugi będzie w nnym miejscu i tam już mogę to przemyśleć bo teraz to był spontan bez rozeznania ale tak najlepiej to lubię 😃

    • Zgadzam się 1
  14. 1 godzinę temu, damdam napisał(a):

    Właśnie to wytłumaczenie zacytowaleś 🙂Dla mocno ujemnych temperatur opłacalność pc już nie jest atutem. Fakt ostatnimi latami takie temperatury mieliśmy po kilka dni w roku. Jak się ma na stanie dolniaka to fajnie sobie nawet dla zabawy w te kilka dni popalić ale nikt ci nie zagwarantuje że tak będzie co roku. 

    Już przerobiłeś klimatyzator na pc?

    Z innej beczki nowy dolniaka to kwota 7000+, kocioł na ekogroszek więcej, przy obecnych cenach wyngla czy nawet drzewa pomijając swoją robotę traci taka inwestycja zupełnie sens. 

     

     

    Klimatyzator już przerobiony na pompę ciepła działa od chyba października klimatyzator gree amber gold prestige 7kw sprężarka dwurotacyjna zawór eev a przy minus 30 ma jeszcze 80 proc mocy więc luzik w mrozy minus 18 pobierała dobowo ok 30 kwh a tak średnio 15kwh więc koszy raczej symboliczne i nie widzę żadnego sensu hajcować węglem po 2 tys zł a mało nie grzeję bo 120 m2 parter plus 33m2 podłogówki na piętrze a drugi pokój na piętrze puki co grzany pośrednio aż a końcu mi się zeche zrobić tam podłogowe też .

    • Zgadzam się 1
  15. To wytłumacz mi sens kupowania i palenia ekogroszkiem jak mnie miesięcznie szło ok 300 kg ekogrocha to koszt ok 700 zł a pompą ciepła robioną z klimatyzatora ogrzeję się za ok 300 zł nie paląc ekogrochem zostaje mi około 400 zł w kieszeni .

    9 godzin temu, damdam napisał(a):

    tytuł tego wątku zalatuje ideologią 🙂 ale dodam uzupełniając wypowiedz kolegi  @Przemyslaw85, w której diagnoza jest trafna. 
    Nikt nie zagwarantuje, że któraś kolejna zima będzie mroźna gdzie temperatury < -5 w dzień a w nocy < -10 będą się utrzymywać dłużej niż kilka dni. Wtedy cop pompy spada do 1-2 i cena za 1kWh po uwzględnieniu sprawności z węgla może być konkurencyjna.
    Głupotą jest pozbywanie się pieca gdy bardzo nie przeszkadza i ma się gdzie trzymać te kilka/kilkanaście  worków.
    Podobnie ma się z drewnem, tylko komfort dla drewna już nie jest ten sam oraz miejsce na przechowywanie to x 4 uwzględniając sezonowanie 2 lata

    Ale nikt nie mówi o pozbywaniu się kotła ja np odłączyłem kocioł ekogroszkowy i w zamian niego wstawiłem mpm-a który idzie na grawitacji grzejąc kilka kaloryferów i bojler ale tylko awaryjnie bo główne grzanie przejmuje pompa ciepła , drewno byle gdzie leży i całe lato mamy aby nazbierać kubik czy dwa tak w razie W.

  16. Jak już jedziemy to jedziemy z tematem więc tak jestem na etapie zamawiania falownika i przeglądam falowniki i jeden z tu wymienionych już jest że tak powiem prawie w ręku czyli ten  FoxESS T10-G3 / 3-fazowy   ale natrafiłem tez w podobnej cenie taki Sofar Solar 10000 W 11KTL-X-G3  oby dwa maą tak zwane zwiększone prądy wejściowe dla paneli o większym prądzie amperowym moje mają niecałe 13 amper chyba ak dobrze pamiętam  tylko teraz pytanie o obsługę które przyjaźniejsze dla laika a i trwałość/cena .

  17. 10 godzin temu, Pankiew napisał(a):

    Ja jeszcze nie mówię definitywnie nie dla węgla ale chodzi mi to po głowie. Spodobało mi się, że przychodzę do domu, robię klik na pilocie od klimy i jest ciepło w domu, nie trzeba nosić, czyścić, nie mam czarnego nosa po robocie. 

    Teraz chce założyć panele, żeby było taniej. 

    Teraz oglądam filmiki jak przerobić klimę na pompę ciepła i zrobić tak by grzała wodę i podłogę. Bo jednak jak grzeje klima, a podłoga jest różnica. Nie wiem tylko czy starczy mi umiejętności by przerobić samemu i podłączyć jakoś pod hydraulike. No ale na razie oglądam i patrzę co się dzieje na rynku. Jeszcze jeden rok oblecę na groszku. 

    No o tym właśnie mówimy bo na sto innych sposobów można się grzać a węglem niestety tanio ani  przyszłościowo już nie będzie czy chcemy czy nie wiec lepiej szybciej podjąć decyzję niż później zostać na lodzie płacąc dodatkowe 500 zł/tona za jakieś chore ETS-y , a co do przeróbki klimy na pompę ciepła wal na dział pomp ciepła i pytaj bo sam jestem posiadaczem takiej tymi ręcoma jak mawiał Kargul.

  18. 9 godzin temu, djhebo napisał(a):

    Witam. Planuje zakupić haiera 7,8kw. Nie chcę się bawić w moduły atw itd. Jednak chce zamontowac w domu jeden termostat pokojowy oraz zawor 3d do cwu. Bez modułu atw da radę to podpiąć bezpośrednio pod pompę? Jeśli tak to na które piny? Więcej bajerów mi nie potrzeba. Pc będę montował sam. Bez bufora. 100 proc podlogowka. 

    Da się to ogarnąć i było już kilka razy to rozkminiane , na elektrodzie masz gotowe rozwiązania  atw jednak drogi trochę a w sumie aż tak potrzebny nie jest .

    Teraz, berthold napisał(a):

    Da się to ogarnąć i było już kilka razy to rozkminiane , na elektrodzie masz gotowe rozwiązania  atw jednak drogi trochę a w sumie aż tak potrzebny nie jest .

    Jak szukasz haiera to wejdź na sklep bricomarche w Jaworznie są poniżej 10 tys brutto .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.