Skocz do zawartości

Luki123

Forumowicz
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Luki123

  1. OK, ale patrząc na energię to na stronie pierwotnej źródło wytwarza: 5*4200*1274=26,75 MJ - 7,4kWh a po stronie wtórnej otrzymujemy: 25*4200*350=36,75 MJ - 10,2 kWh
  2. Nightwatch dlaczego przyjmujesz tak niski przepływ na obiegu wtórnym (za wymiennikiem)?
  3. Tu masz za 500 zł https://nordic-sklep.pl/pl/seria-ba-16-1/158-wymiennik-ciepla-ba-16-40-30-50kw-1.html Co do bufora to raczej istotny jest zlad jaki masz w instalacji. Masz instalacje grzejnikową to może będzie wystarczający.
  4. Moje zdanie jest takie że ze względu na to, że masz już instalację z kotłem na pellet to PC musisz wpiąć przez wymiennik. Zalety: 1. Instalację z PC zrobisz w układzie ciśnieniowym (chociaż w układzie otwartym też będzie działać) 2. W układzie CO wykorzystasz obecną pompę. 3. Zmiana prędkości pompy obiegowej w PC nie będzie wpływała na przepływ w instalacji CO domu, a jedynie na wymiennik i jego temperatury. Przepływ w instalacji domowej pozostaje bez zmian. 4. Obecny syf który masz w instalacji CO nie wpłynie do PC a myślę, że nie chce Ci się wszystkiego płukać. Wady: 1. koszt wymiennika (koło 400 zł) 2. strata mocy (temperatur) na wymienniku. Sterowanie wydaje się proste. PC sterujesz z jej panela, a pompę obiegową CO włączasz jak pracuje pompa obiegowa PC.
  5. Robiłem instalację gdzie do pompy PC 10kW zastosowałem wymiennik płytowy 50kW. Przy zbliżonych przepływach różnica między temperaturami wnosiła koło 1 stopnia. Problem pojawia się w przypadku gdy PC ma pompę obiegową regulowaną. Przy zmniejszaniu mocy przepływy się rozjeżdżają i różnica się zwiększa. Dlatego w przypadku wymiennika płytowego lepiej by było aby PC miała stałą prędkość pompy obiegowej, a moc była regulowana jedynie sprężarką.
  6. Na dobrze dobranym wymienniku płytowym będzie 2 stopnie różnicy między stroną pierwotną i wtórną. Co do temperatury to sprawdź teraz, jaką musisz mieć temperaturę na zasilaniu aby było ciepło. Jeśli poruszasz sie w okolicach 40 st. C przy temp. zewnętrznej koło 0 to nie ma źle. Z tego co piszesz to masz piec gazowy. Jeśli tak to piec gazowym jest przed wymiennikiem. Tak więc pompę PC podłącz równolegle z piecem gazowym, a zaworami będziesz przełączał źródło. Dodatkowe jeśli zostaje Ci energii z instalacji fotowoltaicznej to tym bardziej zainstaluj tą pompe, tym bardziej że PC są obecne bardzo tanie. Za dwa lata jak wejdzie ets2 wszystko podskoczy.
  7. Tak, zadziała jeśli wymiennik będzie odpowiednio dobrany. Instalacja musi mieć odpowiedni zład lub dołożony bufor na powrocie do pompy (dla defrostu)
  8. Miałem kiedyś LG therma V i zmieniłem na Kaisai. LG to porażka pod względem sterowania.
  9. Cześć, W może wymusić stały przepływ pompy, niech moduluje tylko sprężarką.
  10. Cześć, a masz odkręcone zawory (te białe kapsle) i wyregulowane rotametry?
  11. Też się z karami nie spotkałem. Jedynie karą może być nie wypłacenie polisy. Chociaż zobacz co się dzieje z przeglądami kominowymi. Już jest system centralny. Kominiarz wpisuje protokół online w trakcie przeglądu. Dodatkowo wypytuje o wiele spraw z domem, źródłem ciepła, panelami - na zbieranie tych danych zgody można nie wyrazić.
  12. Generalnie od właściciela lub zarządcy. Jeśli wynajmujesz mieszkanie to nie podłączasz nic stałego bez zgody właściciela. Jeśli jest własnościowe no to na właścicielu spoczywa cała odpowiedzialność.
  13. Oj wymaga, wymaga. Najpierw Urząd budowlany na podstawie prawa budowlanego, a w razie pożaru ubezpieczyciel (jeśli ma polisę). Autor też nieprecyzyjnie pisze - najpierw pisze, że ma moc przyłączeniową 4kW, a później, że zabezpieczenie na klatce schodowej (przedlicznikowe?) ma wartość 20A.
  14. Do odczytu danych za pomocą komputera potrzeba przejściówki usb-rs485 or program. Nie znam programu home assistant ale o nim słyszałem. Trzeba sprawdzić czy obsługuje protokół modbus rtu. Daj linka do tego programu to sprawdzę. Jeśli chodzi o przejściówkę to kupujesz dowolną. Byle miała sterownik pod danego windowsa. To nie musi być przejściówka z midei. Modbus rtu to pewien standard obsługiwany przez wielu producentów (sterowniki, falowniki, centrale wentylacyjne itd) Ja używam przejściówki (konwertera) przemysłowego: https://www.sibit.pl/sklep/konwerter-usb-rs485-iso-.html Ale nie ma sensu tyle płacić. Kup dowolny z działającym sterownikiem. Pozdrawiam
  15. Cześć, Cezario1-chyba nie do końca zrozumiałeś. Za pomocą modbusa nie ingerujesz w algorytm pracy pompy. Jedynie zdalnie "zbierasz" parametry pracy, zadajesz temp. zadaną oraz włączasz i wyłączasz pompę. Przykład - chcesz na komputerze podglądać parametry pracy pompy. Tak więc łączysz kompa z pompą po modbusie rtu i oglądasz dane.
  16. Cześć, Pompa Kaisai ma możliwość (w standardzie) komunikacji po modbusie RTU. Nie będę się zagłębiał w szczegóły ale jest to protokół przemysłowy do komunikacji (wymiany danych) między różnymi urządzeniami (typu jeden master wiele slavów). Tak więc pompę tą można odpytywać i nią sterować po złączu które jest w panelu sterowniczym (zaciski H1 i H2). W internecie np. tutaj: https://api.library.loxone.com/downloader/file/384/Modbus KHA_KMK, KHC v2.pdf można znaleźć zbiór rejestrów sterownika pompy. Rejestry te zawierają dane (np. temperatura zasilania, powrotu, moc chwilowa itd) które urządzenie nadrzędne (master) zczytuje i tam zapisuje (np. temperaturę zadaną). Dzięki temu za pomocą urządzenia nadrzędnego (sterownik plc, komputer z przejściówką USB>RS485) można sterować pompą. Pozdrawiam Łukasz
  17. Nightwatch zapomniałeś dodać że wtedy cop wynosi 12
  18. Cześć, Dzięki za odpowiedzi. Temperatury zadanej nie mogę obniżyć bo w pomieszczeniach z suchym ogrzewaniem podłogowym nie nagrzeje - już to przerabiałem. Przy temp. zewnętrznej koło 0,5 stopnia pompa chodzi z temp. zadana 40 st. C, mocą średnio koło 5 kW i pobrała 43 kWh W załączeniu zdjęcia przed i po defroscie. Raczej jest w porządku. Pozdrawiam
  19. Zdjęcie poniżej
  20. Cześć, Jakiś miesiąc temu zmieniłem pompę Therma V 9kW na Kaisai 10kW (split). Therma V używałem od 2018 roku. Działała bez zarzutu, przy czym używałem ją gdy temperatura zewnętrzna była nie niższa niż 4 stopnie. Poniżej 4 stopni włączałem piec gazowy. Zmieniłem ją ponieważ sposób jej sterowania i obsługi był fatalny - zmiana temperatury zadanej była możliwa jedynie przez jej panel sterowniczy. W Kaisai jest o wiele więcej parametrów i przede wszystkim można nią sterować przez modbusa rtu (o to mi chodziło). W obecnym sezonie grzewczym mam dużo zaoszczędzonej energii (z PV) tak więc postanowiłem nie włączać pieca gazowego i cały czas grzać pompą ciepła. Samo grzanie działa w miarę dobrze ale zastanawiają mnie częste defrosty. Jeśli temperatura zewnętrzna jest poniżej 4 stopni to defrosty mam co 45 minut. Można nawet powiedzieć, że jak w zegarku. Przed samym defrostem jednostka zewnętrzna jest zaszroniona tak więc jego uruchomienie jest jak najbardziej zasadne. Ze względu na to, że na powrocie do pompy mam bufor 100l to rozmrażaniem jest realizowane bez grzałek. Cały czas zastanawiam się czy te defrosty muszą być tak często i czy nie można coś zrobić aby wydłużyć okres między nimi? Chciałem zapytać jak to u Was wygląda z tymi defrostami. Ze względu na to, że część domu ma ogrzewanie podłogowe w suchej zabudowanie (styropiany z rurkami wodnymi, a na to podkład i panele) muszę mieć większą temperaturę zadaną. I tak przy temperaturze zewnętrznej około 1 stopnia C. zasilanie mam 39 st. C. To powoduje, że dzienne zużycie energii wynosi koło 35 kWh. Dom z lat 60, ocieplony 10 cm styropianem grafitowym. Grzeję 200 m2, w podłogach. Jak jest u Was? Dziękuję i pozdrawiam Łukasz
  21. Witam, Jest pięć dwufunkcyjny (bez zasobnika) i zastanawiam się czy konieczny jest zawór bezpieczeństwa na dopływie zimnej wody użytkowej? Co sądzicie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.