Skocz do zawartości
IGNOROWANY

sterowniki temperatury w domu do kotłów na paliwo stałe


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się podzielić z wszystkimi użytkownikami kotłów na paliwo stałe: w końcu znalazłem sterownik temperatury w domu, dzięki któremu mam w końcu temperaturę taka jaką chcę. Dotychczas miałem piec gazowy, ale ze względu na powalające koszty ogrzewania gazowego wywaliłem go, przerobiłem instalację na otwartą i zamontowalem piec miałowy ekocentr pleszewski. Ogrzewa on też zasobnik c.w.u. 100l. Problemem, z którym od razu się spotkałem, to sprawa ustawienia temperatury w mieszkaniu. Producent kotla zaleca utrzymywanie temperatury wody w kotle na ponad 60 stopni. Osobiście uważam, że to za mało bo z wilgotnego miału leje się smolista substancja, piec i komin "zarasta", problem z korozją niskotemperaturową, wygrzewaniem komina itp.itd. Ale nawet jeśli sterownik ustawiłem na 60 stopni to temperatura była za wysoka na grzejnikach, bo w domu za gorąco. Użycie zaworu mieszającego też nie załatwiało sprawy bo byly i są dalej wahania temperatury wody w kotle powodując takie same wahania na grzejnikach. Brakowało względnej precyzji nastawy, w domu raz za cieplo raz za chlodno. Coś mnie trafiało. Rok szukania i WRESZCIE! Temperature mam taką jaka chcę. Jak mało to regulator temperatury w mieszkaniu podnosi temp wody na zasilaniu do grzejników. Jak za dużo to obniży. Kurczę, coś pięknego. I piec chodzi na 75 st C a może być i na każdą inną temperature jaką sobie tylko ustawię. Pasuje do każdego pieca z pompą automatyką lub bez. Jeśli Wy macie podobne problemy. przegrzewacie mieszkania lub nie palicie bo temp na dworze jest taka jak jest, chcecie mieć komfort sterowania temperaturą w domu niezależną od temp pieca, to piszcie, Ja szukalem ponad rok. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam.

Proszę o info jak ten problem z regulatorem rozwiązać - jaki zastosować i jak podłączyć?

Witam serdecznie. Potrzebny jest dowolny zawór czterodrożny mosiężny z dowolnym siłownikiem. A automatyka sterowania tym zaworem ustawia siłownik do najbardziej optymalnej pozycji. Szczerze polecam. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie. Dzisiaj, mimo niewątpliwych zalet zaworu czterodroznego także nie jest to zbyt rozpowszechnione wśród instalatorow. Niestety. Jednak przeróbka w każdej kotłowni w celu zamontowania zaworu czterodrożnego zamyka się w przedziale 100-180 zł materiał, zawór czterodrożny i robocizna 150-200 zł. Ale przy odrobinie pojęcia tematu można samemu zamontować cały zestaw. Niestety w zależności od typu i rodzaju instalacji trzeba mieć odpowiednie narzędzia... Pozdrawiam. W razie kłopotu pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Palę piecem Ling-25 już od 3 sezonów i wszystko jakos by się układało gdyby nie... jakość paliwa!!!

Wysokoenergetycznego "Bobrka" radzę unikać bo albo musimy go przydusić małym dopływem powietrza aby sie nie sklejał (niska temp. spiekalności) co z kolei tworzy niedopalone czarne "pumeksy" aby zaś tego uniknąć trzeba by zwiększyć nadmuch!!! Na innym forum badałem temat nowego sterownika z układem PID, który to sam decyduje o wszystkich nastawach oczywiście poza temp. zadaną :)

Innym tematem jest właśnie sterownik pokojowy ale najbardziej funkcjonalny to ten z siłownikiem na zawór cztero-drogowy, który tez i posiadam.

 

Stąd prośba o udostępnienie informacji

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie. Kolego cm 812, nie do końca Cię zrozumiałem, czy zależy Ci na informacji odnośnie sterownika zaworu trzy- i czterodrożnego, o którym pisałem dużo na forum, czy chciałbyś pokazać nam swój układ grzewczy ze sterownikiem pokojowym ( programatorem? ). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

właśnie trochę gramatyki by sie przydało bo same nieporozumienia, sorki

 

Mam piec oraz zawór cztero-drogowy, dla dalszych oszczędności i ew. poprawienia spalania szukam sterownika pokojowego (obniża koszty o ok. 30%) - rozumuje, że przez takie oszukiwanie sezon letni na zimowy - praca bez pompy CO i z pompą jak to ma w okresie chłodów. Drugim tematem poszukiwań jest to, iż na innym forum (pobłądziłem już) ktoś właśnie omawiał taki układ i tam zastosował właśnie siłownik na zaworze cztero-drogowym co daje nam płynną regulację temperatury (fakt, można podnosić lub obniżać do 60C temperaturę kotła) pieca nawet z możliwością wręcz "zamknięcia" obiegu w CO.

Reasumując, szukam sterownika (oszczędność paliwa i prądu, a nawet nóg własnych) pokojowego sprzężonego z siłownikiem na zaworze aby można płynnie bezszkody dla pieca regulować w górę i dół temperaturę w pomieszczeniach.

 

uff sorki za zamieszanie - może jest czytelniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Temat tego sterownika temperatury omówilem na forum Odpowiednia temoeratura na piecu i grzejnikach. Jeśli poszukacie w w Aktywnych tematach z tego tygodnia to bez problemu znajdziecie omówienie. Ten sterownik to TCZ 25 wyprodukowany i sprzedawany przez firmę PRIM-Automatyka. U mnie sprawuje się świetnie. Zaprogramowałem go do mojego zapotrzebowania cieplnego w domu i nic mnie nie obchodzi. Muszę tylko rozpalić. Polecam. Rzuć okiem na zdjęcia mojej kotłowni. Jest to ten sterownik w środku. Pozdrawiam.

 

Proponuje jeszcze temat Problem z piecem miałowym. Od strony 5 też pisałem o tym sterowniku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy podane przez ciebie dokładnie przeczytałem.

Ponieważ nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tego sterownika. A z twoich wypowiedzi nie potrafię jednoznacznie tego wywnioskować.

Mam pytanie:

Sterownik reguluje temperaturę, na podstawie: temperatury zasilania i powrotu CO, czy bierze również pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu?

Czy sterownik pokojowy podpięty jest kablem, czy może komunikuje się bezprzewodowo (mam dom świeżo po remoncie, wolałbym nie kuć ścian)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Sterownik reguluje temperaturę na podstawie przede wszystkim zapotrzebowania cieplnego ogrzewanego obiektu i określenia przez użytkownika temperatury, którą użytkownik uważa na komfortowa dla siebie. Tą wartość się programuje. Zwykle dwie-trzy próby wystarczą, bo każdy obiekt jest inny i dla każdego określenie 'ciepło' znaczy co innego. Dwa czujniki temperatury jeden kontroluje temp w piecu a drugi na zasilaniu instalacji c.o. za zaworem mieszającym. Programatorem temperatury w mieszkaniu lub dowolnym włącznikiem czasowym można temp w domu obniżyć lub podwyższyć do zadanej wartości. sterownik obsługuje pompę i poprzez temp zał i wył chroni piec przed korozją niskotemperaturową. Firma ma na ten sterownik patent RP. Pozdrawiam polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy podane przez ciebie dokładnie przeczytałem.

Ponieważ nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tego sterownika. A z twoich wypowiedzi nie potrafię jednoznacznie tego wywnioskować.

Mam pytanie:

Sterownik reguluje temperaturę, na podstawie: temperatury zasilania i powrotu CO, czy bierze również pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu?

Czy sterownik pokojowy podpięty jest kablem, czy może komunikuje się bezprzewodowo (mam dom świeżo po remoncie, wolałbym nie kuć ścian)?

Jeśli oczekujesz bezprzewodowej komunikacji programator pokojowy - sterownik proponuję Auraton 2020 RX/TX. Sam go używam, rozdzielczość 0,25 st C. Bardzo dobry. Jego atutem jest to, że możesz go przenosić w dowolne miejsce i tam pilnuje Ci temperatury. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrek_automatyk

 

to reasumując, jeśli ktoś ma już piec z własnym sterownikiem (np. GECO); zawór czterodrogowy to powinien zakupić jeszcze siłownik do takiego zaworu (obojętnie jaki???) i sam ten sterownik TCZ 25 - no dodatkowo jak rozumiem można jeszcze podpiąć sterownik pokojowy w celu np. zmiany temperatury zadanej w pomieszczeniu.

 

Ale tak podstawowo to zawór+siłownik+TCZ25 - już na tym komplecie można sobie ustawić temperaturę pokojową np. wieczorną inną i dzienną też???

 

Sam pokojowiec da nam dodatkowo możliwość przesterowania tej zadanej temp. np. dziennej o kilka stopni w zwyż lub w dół - tylko na jakiej zasadzie działania??? Da sygnał na TCZ aby ruszył siłownikiem? Czy może zwiększy temp. na piecu??? W ogóle do czego byłby nam potrzebny sterownik pokojowy za kolejne parę stówek :)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Geco nie steruje siłownikiem.

 

Z tego, co dowiedziałem się do producenta TCZ25 (@piotrek_automatyk dziękuję za kontakt).

 

Sterownik ten współpracuje ze sterownikiem pokojowym.

 

Jeżeli sterownik pokojowy zgłosi, że temperatura w domu jest tak jak zaprogramowano to przymyka zawór ( obniża temperaturę zasilania grzejników), jeżeli temperatura w domu obniży się zawór otwiera się i podnosi się temperatura wody zasilającej grzejniki.

 

 

 

Jako że strona producenta nadal nie działa podaję linka do Honeywell tam jest opisana zasada działania takiego sterownika http://europe.hbc.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_hm80.html.

 

Tu jest adres gdzie można kupić kompletny zestaw ? http://www.e-park.pl/index.php?cPath=50_53

 

Regulator zaworu mieszającego HM80 ma zastosowanie w instalacjach grzewczych lub klimatyzacyjnych do regulacji strefowej. Regulator otrzymuje bezprzewodowo sygnał zapotrzebowania na ciepło, wysyłanym z modułu pomieszczeniowego CM67MV. Moduł pomieszczeniowy CM67MV dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniu wysyłając informacje do regulatora HM80, który odpowiednio steruje siłownikiem i pompą. Poprzez moduł pomieszczeniowy mamy możliwość nastaw systemu tj. maksymalna i minimalna temperatura wody zasilającej, czas przebiegu siłownika zaworu mieszajacego, czas wybiegu pompy.

 

Tu są liki o innych sterownikach tego typu:

 

http://www.compit.pl/instrukcje/Instrukcja...15.T2%20u1x.pdf

 

http://www.esbe.pl/pliki/Dok_22-23.pdf

 

http://www.esbe.pl/pliki/Dok_20-21.pdf

 

http://www.ojelectronics.pl/

http://www.oj.dk/Default.asp?ID=1821

http://www.oj.dk/Default.asp?ID=1819

http://www.oj.dk/Default.asp?ID=1955

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak podstawowo to zawór+siłownik+TCZ25 - już na tym komplecie można sobie ustawić temperaturę pokojową np. wieczorną inną i dzienną też???

 

pozdr

 

 

Ten zestaw będzie tylko rególował temperaturę wody zasilającej grzejniki.

Zeby regulował temperaturę w domu musi być sterownik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Geco nie steruje siłownikiem.

 

Z tego, co dowiedziałem się do producenta TCZ25 (@piotrek_automatyk dziękuję za kontakt).

 

Sterownik ten współpracuje ze sterownikiem pokojowym.

 

Jeżeli sterownik pokojowy zgłosi, że temperatura w domu jest tak jak zaprogramowano to przymyka zawór ( obniża temperaturę zasilania grzejników), jeżeli temperatura w domu obniży się zawór otwiera się i podnosi się temperatura wody zasilającej grzejniki.

 

 

 

Jako że strona producenta nadal nie działa podaję linka do Honeywell tam jest opisana zasada działania takiego sterownika http://europe.hbc.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_hm80.html.

 

Tu jest adres gdzie można kupić kompletny zestaw – http://www.e-park.pl/index.php?cPath=50_53

 

Regulator zaworu mieszającego HM80 ma zastosowanie w instalacjach grzewczych lub klimatyzacyjnych do regulacji strefowej. Regulator otrzymuje bezprzewodowo sygnał zapotrzebowania na ciepło, wysyłanym z modułu pomieszczeniowego CM67MV. Moduł pomieszczeniowy CM67MV dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniu wysyłając informacje do regulatora HM80, który odpowiednio steruje siłownikiem i pompą. Poprzez moduł pomieszczeniowy mamy możliwość nastaw systemu tj. maksymalna i minimalna temperatura wody zasilającej, czas przebiegu siłownika zaworu mieszajacego, czas wybiegu pompy.

 

Tu są liki o innych sterownikach tego typu:

 

http://www.compit.pl/instrukcje/Instrukcja%20R315.T2%20u1x.pdf

 

http://www.esbe.pl/pliki/Dok_22-23.pdf

 

http://www.esbe.pl/pliki/Dok_20-21.pdf

 

http://www.ojelectronics.pl/

 

Witam i dziekuję za spostrzeżenia.

Ten kompletny zestaw, o którym piszesz, kosztuje 1149 zł. Sterownik pogodowy Esbe ponad 2000 zł. Kombit pogodówka ponad 550 zł plus 40 za czujnik, minimum 2 szt i jeszcze zasilacz. Czyli ponad 650 zł. Któryś po drodze - 945 zł. Na pozostałych linkach nic nie mogłem znależć.

 

Natomiast ten sterownik TCZ25 i 32( pogodówka) kosztuje odpowiednio 320 i 440 i w komplecie jest wszystko, łącznie i obudową z szyną euro i zasilaczem. Do podłączenia jest jedynie siłownik zaworu i włożenie wtyczki Oba te programatory mają dużo bardziej zaawansowane funkcje i są o niebo bardziej przejrzyste w programowaniu. Spróbujcie zaprogramować kombit. Poza tym mają sterowanie PID a nie PI. A to są dwie różne sprawy na korzyść PID. Najtańszy kombit ma poza tym wyjście sterowane przekażnikami i to jest ich najsłabsza strona. Natomiast TCZ25 i 32 mają wyjścia załączane triakami i 3 lata gwarancji.

I jako jedyne sterowniki zabezpieczają kocioł przed nadmiernym wzrostem temperatury a także w razie spadku zabezpieczają przed wychłodzeniem, mają wszystko programowane i cacko - dwa zakresy temperatur plus w droższej wersji pogodówka. Są nieporównywalnie lepsze. I dlatego producent ma na nie patent RP. Mogę tak z czystym sumieniem napisać bo sam je wykorzystuję.

 

Cieszę się, że kolega podał tyle linków do producentów, bo każdy może sobie teraz porównać ile może zyskać kupując TCZ 25 lub 32. wadą obu tych sterowników , choc to żadna wada , jest brak wyświetlania opisu programowanych funkcji ( np: "Programowanie temp wyjścia" ) tylko jest wyświetlana wartośc nastawy i programu. Ale i to jest wyświetlane na świecącym LED i widoczne w naiwiększej ciemności w przeciwieństwie do wyświetlaczy w tamtych sterowników LCD.

 

Niech ktos znajdzie tak przystosowany typowo i tylko do obsługi pieców na opał stały sterownik z tzw. dogrzewaniem pieca na zamknietej instalacji c.o. Albo reagującym na niebezpieczne podniesienie się temp w piecu. I obsługującym pompę bez zbędnego jej wyłączania. I załączające się samoczynnie jak w piecu woda jest już ogrzana ( zakres 10-75 st C programowalny ). Z kompensacją temp miejsca i odległości zainstalowanych czujników.Tylko te dwa typy sterowników - TCZ25 i 32

 

Załączam zdjęcie pracującego o mnie sterownika TCZ 25 wyjęty z obudowy zawierającej zasilacz . Skromny, bo nie o to chodzi żeby był przecudnej urody, ale jakże zaawansowany i użyteczny. Szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw będzie tylko rególował temperaturę wody zasilającej grzejniki.

Zeby regulował temperaturę w domu musi być sterownik pokojowy.

Zestaw posiada zaprogramowany system autokalibracji temperaturowej, więc nie musi byś podłączonego do niego sterownika pokojowego. Ale osobiście uważam, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny znam, dlatego cały czas drążyłem temat i szukałem czegoś innego.

Zamieściłem te linki, ponieważ jest tam opis działania całego systemu sterowania, jak również opis każdego elementu tego zestawu.

Każdy może coś dla siebie wybrać.

 

Szkoda tylko, że wbrew zapewnieniom producenta TZC, czyli PRIM-Automatyka nadal nie ma Ich strony internetowej.

Przedstawiciel, z którym rozmawiałem twierdził, że często odwiedza to forum, to może podrzuci jakiegoś PDF lub linka do instrukcji i opisu swoich sterowników.

 

Poprwiłem link.

Podałem też lik bezpośrednio do opisów (strona z ramkami dlatego zawsze wywala główną :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.