Skocz do zawartości

conrdd

Forumowicz
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia conrdd

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Uhm. Tez taki byłem. Żądny wiedzy i ścisłych parametrów. Jednak proza życia jest taka że węgiel który dostaniesz ze składu często nijak się ma do parametrów katalogowych i dlatego jedna dostawa - niby tego samego ekogroszku - pali się dobrze a następna fatalnie. Z jednej popiołu jest jest po tygodniu zimowego palenia na szufelkę a z kolejnej osiem. A cały czas podobno ten sam węgiel. Przeszedłem od - podobno - Pieklorza, przez niezidentyfikowane polskie kopalnie, przez czeski brunatny do obecnie ukraińskiego. I ten ostatni jak na razie dla mnie jest najlepszym połączeniem średniej ceny z mocno średnią wydajnością. Parametrów nie znam bo mnie nie interesują - przestałem im wierzyć.
  2. conrdd

    Czeski Ekogroszek

    Zapewne przedmówca sobie już poradził bo post z marca ale moje doświadczenie z czeskim również rozpoczęło się od walki z gasnącym piecem. Rozwiązaniem było ograniczenie dostępu powietrza na dmuchawę. Czeski nie lubi zbyt dużego nadmuchu. Jednak od momentu gdy czeski przekroczył 550zł zrezygnowałem z niego. Wole już nieco droższy ukraiński o większej kaloryczności i mniejszej ilości produkowanego popiołu.
  3. Ale w efekcie daje to większe wychładzanie wody w zasobniku - bo z powrotem wraca woda o niższej temperaturze niż przy standardowym podłączeniu?
  4. Czyli śmieszy cię termos? Podobnie jak aluminiowe folie służące do przykrywania ofiar wypadków w górach (i nie tylko)? Nie mieszajmy może dwóch systemów walutowych bo wnioski wychodzą absurdalne :) Natomiast inna rzecz: uważasz że ocieplenie rurek miedzianych w kotłowni dedykowanymi półokrągłymi otulinami nie ma większego sensu?
  5. Witam Mam na grzejnikach zawory grzejnikowe Valvex (F15KS) takie jak tutaj: http://www.valvex.pl/pol/arm_gaz1.php?kod=4582050 Czy można do nich dołączyć głowice termostatyczne czy też będę zmuszony wymienić całe zawory?
  6. Moje prywatne zdanie bazujące na 3 sezonach palenia w piecu KMB: 1. Szybkie wytrącanie się pieca ze stanu podtrzymania wynika zapewne ze zbyt niskiej temperatury wody powrotnej z grzejników - różnica powyżej 10-12stopni. Jeśli dom jest ocieplony, ma nową instalację a przy tym nie ma "kilometrów" rur w obiegu to może gdzieś same rury CO są poza ociepleniem i tam woda szybko się wychładza? Np. 56stC wychodząca, 40stC powrotna i piec musi to ogrzać. 2. Co do niespalonego groszku: ja miałem taką sytuację po pół roku palenia i okazało się iż zebrał się popiół na dole pod retortą który zakłócał dopływ powietrza (piec KMB). Po odkręceniu przez popielnik denka popiół wyleciał i węgiel przestał się niedopalać. Tyle że u ciebie taka sytuacja raczej nie występuje gdyż piec masz nowy. Tak czy inaczej coś jest nie tak.
  7. Ile metrów piec ma do ogrzania oraz czy i jak dom ocieplony?
  8. To jest to czego mi bardzo brakuje - połączenia z komputerem. O ile łatwiej byłoby działać gdybym miał historię pracy sterownika na komputerze. A poza tym gratulacje ;)
  9. Ponad 200m2 domu z przyzwoicie ocieplonym dołem i beznadziejnie piętrem. Brak zaworu 4D, brak zaworów termostatycznych na grzejnikach, temperatura na piecu 50st C. Temperatura powrotu z grzejników około 10-12 stopni mniej, po zmieszaniu się z wodą z bojlera wraca do pieca ok. 5 stopni niższa od wychodzącej. Palę czeskim ekogroszkiem i przy -10stC na zewnątrz zjada 50-60kg węgla na dobę. Przy polskim o wyższej kaloryczności zjadał 45-50kg. Co do ekonomiczności: polskiego za 720zł/tona (ceny z zeszłego sezonu) zjadał około 1,3tony na miesiąc. Koszt ok. 940zł/mc. Czeskiego zjada ok. 1,5-1,6tony za 430zł/tona czyli 650-690zł/mc. Więcej z czeskiego jest też popiołu który wywieźć trzeba. Mimo wszystko jeśli pominiemy zwiększony wysiłek własny przy ładowaniu węgla do kotłowni :( to tani czeski (który chyba jest tak naprawdę brunatny) się opłaca. Minus - trudniejszy w okiełznaniu.
  10. A jeszcze pytanie: jaką masz temperaturę wody powrotnej z grzejników? (u mnie mierzy to samochodowy termometr z lidla z czujką przywiązaną do rury i zaizolowaną od otoczenia styropianem :( )
  11. Jaja nie. Najwyżej za Antonim Macierewiczem: skrót myślowy :( Piec 25kW, popiołu wiadro/dobę, węgiel czeski - spala 50-55kg/doba (gdzie wiadro przyjmuje ok. 1 pełnej szuflady popielnika) I nie reklamuję polskiego bo jeśli już to antyreklamę gdyż tylko z jednej dostawy miałem deklarowaną minimalną ilość popiołu. I było faktycznie wiaderko popiołu na 7 dni przy zużyciu ok. 40kg dobę. Kosztował 2 lata temu 850zł/tonę luz, na składzie reklamowali go jako "najlepszy" tyle że dalsze jego dostawy ze względu na cenę sobie darowałem. Pozostałe zakupy tańszego polskiego dawały ok. pół wiaderka popiołu na dobę. A ten sezon palę czeskim. Na marginesie: wiadro mieści 8kg węgla. Dla popiołu nie ważyłem.
  12. Jeżeli na piecu masz ustawione 56stopni, nie posiadasz zaworu 4D, dom jest ocieplony i w środku nie ma sauny to moim zdaniem ocieplenie nie jest zbyt dobre. Ja na twoim miejscu (i swoim także gdyż w styczniu sam z tego skorzystam) wynająłbym firmę termowizyjną by przeprowadziła u ciebie audit. Koszt z tego co się orientowałem wynosi 300-400zł za dom jednorodzinny. Jakby nie patrzeć 50kg na dobę przy 100m2 ocieplonego domu jest bardzo dużo.
  13. Ilość popiołu zależy przede wszystkim od jakości węgla. Dobry polski daje szufladę popiołu na tydzień. Słaby polski daje szufladę popiołu na 2 dni. A czeski daje szufladę popiołu na dzień. I tego się nie przeskoczy.
  14. 1. Jakim węglem palisz? 2. Wg mnie, korzystając z własnych doświadczeń (200m częściowo ocieplonego domu i piec 25kW) masz ustawione zbyt małe podawanie. Może na początek 5s podawania na 20s przerwy lub 10s podawania na 40s przerwy. I później modyfikować w górę lub w dół. Podobnie zasłona na wentylatorze wcale nie powinna być zawsze otwarta maksymalnie. Ja mam ją obecnie otwartą na ledwo 20-30%, nadmuch 3 stopień w skali 12 stopniowej i w takich warunkach czeski węgiel którym palę daje najwięcej swoich możliwości gdyż w przypadku zbyt dużego nadmuchu się po prostu piec wygaszał. A co do stosunku pracy w podtrzymaniu do nagrzewania - to tak może być przy -10st na zewnątrz. Mam podobnie - ponad 20 - 30 minut pracy ciagłej a potem ok. 10 minut podtrzymania.
  15. Moc kotła jedno, metraż ogrzewania drugie a jakość ocieplenia domu trzecie. Mi spala 50kg/dobę ale wiem dlaczego - brak dobrego ocieplenia piętra. Stąd osobiście w styczniu zamówię termowizję i dostanę czarno na białym gdzie mi ciepło ucieka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.