Skocz do zawartości

rafaltd

Stały forumowicz
  • Postów

    187
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O rafaltd

  • Urodziny 24.01.1975

Informacje o ogrzewaniu

  • Kocioł
    KDS-MINI

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Terespol

Osiągnięcia rafaltd

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. U mnie Wieczorek palił się znakomicie (nie wiesza się, mocny, bardzo mało popiołu). To chyba to samo co Wesoła z Mysłowic.
  2. Jeśli mowa o kotle 16 kW to po wyjęciu tych płyt robi się górniak. W teorii wypadałoby w tej sytuacji załadować kocioł opałem i zapalić od góry. Jeśli tak robisz i zauważasz te korzyści co wymieniłeś to spoko, można tak w lecie jak i w zimie.
  3. SKI https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11999-kotly-gornego-spalania/page-3?do=findComment&comment=128667 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13646-kocioł-olsztyn-ski-jednak-górniak-jak-palić/
  4. To nie zależy ile będzie na piecu, tylko z jaką mocą będzie pracował. A moc znowu zależy od zapotrzebowania w energię budynku.
  5. rafaltd

    piec po 5 latach

    A Kol. musi w tej sytuacji zauważyć, że do kosztów opału jaki stosuje i przy tym sposobie palenia trzeba doliczyć kocioł co 4-5 lat.
  6. Ja wprawdzie nie mam Dakona ale na moje ocieplone 140 m2 spokojnie wystarcza 9 kW KDS MINI od Przemka. 16-kę Dakona to sobie odpuść. To jest chyba wymiarowo to samo co 12-ka tylko ma większy prześwit w pierwszej przegrodzie, no i ta przegroda jest z szamotu. Przeróbka z 20-ki jak czytałem kiedyś nie jest specjalnie kłopotliwa. W swoim doniaku palę ruskim orzecho-groszkiem (to taka mieszanka mału-groszku i drobnego orzecha) i stwarza to trochę problemu, bo codziennie muszę wybrać popiół z kamieniem i na nowo rozpalać. W Dakonie ruszta chyba są trochę sprawniejsze niż u mnie ale nie wiem, czy groszek nie będzie przesypywał się niespalony, no i ciekawe czy kamienie nie będą blokowały ruszta. Mimo dużej ilości popiołu kocioł mogę rusztować co około 8h (najczęściej pogrzebaczem) Jeśli masz możliwość ręcznie przerusztować co 8-10h to można zastanowić się także nad kotłem Biawar Optimax. Jest duży wybór mocy i ciekawe sterowanie.
  7. Sądzę, że ciężko będzie wychwycić różnice rzędu 3%. Ja palę ruskim gruzem i polskim Wieczorkiem i tutaj to mogę powiedzieć, że RÓŻNICA JEST OGROMNA - 2 do 3 razy mniej na Wieczorku.
  8. Palę nim dopiero od września, tak więc cały czas jestem w fazie testów. Dane podawałem z obecnej sytuacji pogodowej. Co do zasypu to wchodzi obecnie jakieś 20 kg, ale pierwotnie było trochę więcej (pewnie około 28 kg)
  9. To ja dorzucę z swojego podwórka: Przykład 4 (w obecnych warunkach pogodowych) Dobrze ocieplony dom 140 m2, palacz ma czas co około 9 h (uzupełnianie paliwa może odbywać się się co około 14 godzin) a moc 9 kW. Tak więc nie można zbytnio uogólniać, tylko analizować każdy kocioł indywidualnie. Poza tym mam dodatkowo ocieploną górną klapę wyczystki i rurę łączącą kocioł z kominem, bo jak mam grzać to wolę grzać komin niż piwnicę.
  10. Dla mnie UPS to dodatkowe zabezpieczenie a nie bajer. Nie każdy może pozwolić sobie na instalację grawitacyjną.
  11. A ja mam ten z pierwszego linka od kol. Sambor http://allegro.pl/przetwornica-sinus-12v-230v-500w-lcd-siec-i3700415257.html Też go mogę z czystym sumieniem polecić. Działa już 2 lata z akumulatorem samochodowym 45 Ah.
  12. Dla mnie to chyba tylko Kalvis przychodni do głowy. Chyba, że jakiś przemkowy, ale to pewnie nie w najbliższym czasie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.