Skocz do zawartości
IGNOROWANY

nowa pompa czy wiekszy grzejnik?


cok1

Rekomendowane odpowiedzi

witam...

 

wiem ze mam fatalna instalacje co, jej fatalnosc polega na tym ze jest to instalacja szeregowa (grzejniki polaczone sa ze soba i nagrzewanie ich woda nastepuje jak wskazówki zegara, najpierw nagrzewa sie pierwszy grzejnik potem następny itd. ta sama woda ogrzana z kotla), powoduje to ze przedostatni i ostatni grzejnik jest duzo chlodniejszy niz poprzednie (ogolnie mam 6 grzejnikow ktore ociepla ok 80 metrow kwadratowych mieszkania), pierwsze cztery grzejniki sa ok czyli sa gorace i daja cieplo, jednak dwa ostatnie sa duzo chlodniejsze, nie mam za wiele pieniedzy by cala ta instalacje przebudowywac i tak sie zastanawialem czy aby w ostatnich pokojach wymienic grzejniki na wieksze ale boje sie ze przy takim ukladzie nic to nie da bo woda przeplywajaca i tak bedzie chlodniejsza i moze to nic nie pomoc, drugim rozwiazaniem nad ktorym sie zastanawiam to zmiana pompy obiegowej, obecnie mam popme junkers ze stalym obiegiem 1700 obrotow na min, nie mam w tej pompie innych biegow, tej tylko ten jeden ze stalymi obrotami, czy moze jak wymienilbym ja na wydajniejsza z regulacja obrotow np. do 2400 obtorow na min to moze lepszy bylby rezultal, woda szybciej by krazyla i mniejsze ubytki ciepla wody by znikaly, co poradzicie w tej kwestii, prosze o pomoc za ktora z gory dziekuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Wymiana pompy na bardziej wydajną oczywiście da jakąś poprawę, ale jaka to poprawa będzie to będziesz mógł się przekonać po jej wymianie, czyli po zakupie. proponowałbym Tobie wykonać układ szeregowo-równoległy, stosunkowo rzadko spotykany. Otóż instalację swoją pozostawiasz w takim samym układzie jak jest wykonując dodatkowo równoległe połączenie na rurkach doprowadzających wodę do każdego grzejnika oddzielnie, łącząc pomiędzy zasilaniem a powrotem. Inaczej: wstawiesz bocznik grzejnika na rurkach ( zasilanie i powrót ) doprowadzających wodę do każdego oddzielnie grzejnika. Bocznik taki musi być o średnicy rury nie większej niż średnica, którą jest prowadzona Twoja instalacja; taka sama średnica najlepiej, jeśli masz grzejniki połączone w ten sposób, że zasilanie podłączone jest po jednej stronie grzejnika ( u góry ) a powrót z drugiej ( na dole ) lub o jedną średnicę w typoszeregu rur mniej ( np. pex 25- 20, 20- 16; miedz 22- 18, 18- 15 ) jeśli zarówno zasilanie jak i powrót jest wyprowadzone z grzejnika po jednej stronie. Tanie rozwiązanie da Tobie więcej korzyści niż zwiększanie mocy pompy ( zbędny dodatkowy pobór prądu ).

 

Jeśli masz jakieś pytania to musisz podać więcej szczegółów dotyczących swojej instalacji.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.