Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Projektu C.o. I C.w.u.


wlad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ciepło wszystkich z okazji mojego pierwszego postu na tym forum.

 

prośba jakich nie mało tutaj - weryfikacja projektu co i c.o. i c.w.u.

Projekt sam narysowałem - nie był jeszcze z nikim konsultowany. moja wiedza z tej dziedziny ogranicza się do zakresu kilkudniowego przeglądania www.

Jednak myślę, że umiejętności mi nie brakuje - lutować miedź potrafię, pex-y zaciskać też więc może i bym podołał wspomnianej instalacji w moim nowo powstałym domku.

Na parterze na całości podłogówka + dwa grzejniki (klatka schodowa i łazienka)

Na poddaszu grzejniki + podłogówka w łazience.

 

Moje pytania i wątpliwości:

- z tego co się zorientowałem to rozdzielacz od podłogówki powinien być wyżej niż obwody, jednak - czy z rozdzielacza umieszczonego na parterze mogę zasilić jeden obwód na poddaszu - jeśli miałby swoje odpowietrzniki na poddaszu ??

- czy rozdzielacz od grzejników ma być również powyżej grzejników - gdzieś wyczytałem, ze nie musi - ale co wówczas z odpowietrzaniem jeśli powietrze znajdzie się w "syfonie" z powstałego grzejnika ??

- czy grzejniki na parterze mogą być zasilone przed rozdzielaczem jak na schemacie ??

- czy jest jakaś szansa na zredukowanie ilości pomp przy takiej strukturze ogrzewania - z cyrkulacją ciepłej wody będzie ich w sumie 4 szt. :(

- czy przy takiej strukturze układu powinien być zawór różnicowy w obiegu grzejników przy pompie ??

- czy taka instalacja mogłaby pracować w układzie zamkniętym - z tego co zdążyłem się zorientować to jest więcej zalet niż wad takiego układu - a przy kotłach z podajnikiem poza "martwymi" unormowaniami prawnymi nie ma chyba jakiś wielkich przeszkód - tym bardziej, że na zachodzie to jest powszechnie stosowane i nic nie stoi na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

 

W sumie - z uwagi na żonę - priorytet to c.w.u. - ma szybko nagrzewać, utrzymywać ciepłą wodę, nie wystudzać np. po zgaszeniu pieca i aby była opcja tylko grzania w c.w.u.

Proszę o sugestię - gdzie co pozmieniać - co dodać co wywalić - aby instalacja działała i nie była niepotrzebnie skomplikowana.

 

Projekt ten nie jest jakimś moim prototypem - jest zerznięty z innych - dostosowany tylko do moich warunków/oczekiwań - ale z pewnym marginesem ze względu na moją małą wiedzę w tej dziedzinie.

 

Dzięki za wszelkie informacje.

 

pzdr

wlad

post-9054-0-45556500-1297290803_thumb.png

post-9054-0-83857700-1297290896_thumb.png

post-9054-0-27856100-1297290958_thumb.png

Edytowane przez wlad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- z tego co się zorientowałem to rozdzielacz od podłogówki powinien być wyżej niż obwody, jednak - czy z rozdzielacza umieszczonego na parterze mogę zasilić jeden obwód na poddaszu - jeśli miałby swoje odpowietrzniki na poddaszu ??

 

Możesz, ale pamiętaj, by odpowietrzniki stanowiły najwyższy punkt pętli.

 

- czy rozdzielacz od grzejników ma być również powyżej grzejników - gdzieś wyczytałem, ze nie musi - ale co wówczas z odpowietrzaniem jeśli powietrze znajdzie się w "syfonie" z powstałego grzejnika ??

 

Może być poniżej grzejników, a powietrze ma to do siebie, że ucieka do najwyższego punktu. Odpowietrzysz przez grzejniki.

 

- czy grzejniki na parterze mogą być zasilone przed rozdzielaczem jak na schemacie ??

 

Mogą

 

- czy jest jakaś szansa na zredukowanie ilości pomp przy takiej strukturze ogrzewania - z cyrkulacją ciepłej wody będzie ich w sumie 4 szt.

 

Nie ma takiej szansy

 

- czy przy takiej strukturze układu powinien być zawór różnicowy w obiegu grzejników przy pompie ??

 

Powinien być.

 

- czy taka instalacja mogłaby pracować w układzie zamkniętym - z tego co zdążyłem się zorientować to jest więcej zalet niż wad takiego układu - a przy kotłach z podajnikiem poza "martwymi" unormowaniami prawnymi nie ma chyba jakiś wielkich przeszkód - tym bardziej, że na zachodzie to jest powszechnie stosowane i nic nie stoi na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

 

Jeżeli spełnisz wszystkie wymagania bezpieczeństwa, to może pracować w układzie zamkniętym. Jeżeli natomiast nie czujesz się pewny w wykonywaniu instalacji, to zastosować możesz układ mieszany i zainstalować na obiegu C.O. wymiennik.

 

W sumie - z uwagi na żonę - priorytet to c.w.u. - ma szybko nagrzewać, utrzymywać ciepłą wodę, nie wystudzać np. po zgaszeniu pieca i aby była opcja tylko grzania w c.w.u.

 

To już nie żona, taka jest automatyka.

 

Proszę o sugestię - gdzie co pozmieniać - co dodać co wywalić - aby instalacja działała i nie była niepotrzebnie skomplikowana.

 

1. Obieg podłogówki powinien być wpięty, za zaworem 4D

2. Na schemacie jest źle podłączony zawór 4D. Zasilanie i powrót nie mogą być wpięte tak "na wprost". To nie będzie działać.

3. Pompy proponowałbym przenieść na powrót. Mniej się grzeją i dłużej popracują.

4. Zawór zwrotny na obiegu podłogówki przesuń zaraz za pompę, lub zaraz za rozdzielacz na powrocie.

 

Może później coś dostrzegę więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem MA BYĆ, tylko że powinna być. Może być wpięta tak jak na rysunku, to będzie działać dobrze tylko trzeba pamiętać o właściwym zamontowaniu czujki temperatury powrotu. Zaraz przy wejściu do kotła , a nie np: zaraz za zaworem 4D. Z takimi przypadkami sie również spotykałem. Nie będę fanatycznie bronił swojej wersji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Obieg podłogówki powinien być wpięty, za zaworem 4D

2. Na schemacie jest źle podłączony zawór 4D. Zasilanie i powrót nie mogą być wpięte tak "na wprost". To nie będzie działać.

3. Pompy proponowałbym przenieść na powrót. Mniej się grzeją i dłużej popracują.

4. Zawór zwrotny na obiegu podłogówki przesuń zaraz za pompę, lub zaraz za rozdzielacz na powrocie.

 

Może później coś dostrzegę więcej

 

dzięki reaper za zainteresowanie i wskazówki - załączam schemat z naniesionymi poprawkami - proszę o weryfikację

 

pozdrawiam

wlad

post-9054-0-48787200-1297600432_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki reaper za zainteresowanie i wskazówki - załączam schemat z naniesionymi poprawkami - proszę o weryfikację

 

pozdrawiam

wlad

 

No to chyba trochę pomieszałem, zmęczenie wyszło. Z zaworem różnicowym , to zostaw pompę CO na zasileniu. Przy podłogówce też pompę zostaw jak byla, a zawór zwrotny przy podłogówce, przesuń za podłączenie podmieszania 3D. Pompę CO też warto zabezpieczyć zaworem zwrotnym, bo z rysunku wychodzi, ze wszystkie sie będą "ganiać" . Mea culpa.

Edytowane przez reaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było prawie dobrze a zrobiłes całkiem żle

wróc do poczatku popraw podłaczenie 4-D i poprzesuwaj zawory daruj sobie róznicowy

- ok - ale jak to jest w końcu z tym różnicowym ?? - ma być czy nie ?? - też gdzieś już wyczytałem, że przy układzie z zaworem 4D jest zbędny gdyż i tak nie ma grawitacji ale nie chce się tu wymądrzać

- co masz na myśli żeby poprzesuwać zawory ???

 

namaluj podłaczenie naczynia poprawnie

a jak to ma być poprawnie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ok - ale jak to jest w końcu z tym różnicowym ?? - ma być czy nie ?? - też gdzieś już wyczytałem, że przy układzie z zaworem 4D jest zbędny gdyż i tak nie ma grawitacji ale nie chce się tu wymądrzać

- co masz na myśli żeby poprzesuwać zawory ???

 

 

a jak to ma być poprawnie ??

to czy bedzie grawitacja zalezy od wykonania .ja zrezygnował bym z 4d pod warunkiem ze dasz zawory termostatyczne na grzejnikach [oprucz 1jednego] oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno podejście :)

tak własnie wyglada robienie czegos na oslep jak sie nie wie jak to działa

właczyłes podłogowke po zaworze 4-D a powrót juz nie chodzi do zaworu

óznicowy przy rozdzielaczach to jak kwatek do kozucha , jak sie komus podoba to niech sobie zakłada

co ma robic ZZ na powrocie podłogi i grzejników

naczynie malujesz tak ze jego pojemnosc rzeczywista jest zerowa

i jeszcze pare drobiazgów

przemysl sobie to wszystko uporzadkuj swoja wiedze i potem zabieraj sie za projekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę luzu Marek

jakbym wiedział jak to wszystko działa to bym w ogóle tego tematu zakładał

chyba po to m.in. istnieje to www

chętnie bym poczytał jakieś wyjaśnienia a nie jakieś ganianie jak nauczyciel w szkole

poza tym skoro jeden pisze zmień to tak, drugi zmień to siak - to nie dziw się, że mi z tego bzdury wychodzą przy moim poziomie wiedzy

rozumiem, ze większości nie chce się pisać jakiś elaboratów wyjaśnień w tego typu tematach ale nie rozumiem po co się w ogóle wysilać na sprowadzanie kogoś do moralnego parteru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tytuł postu brzmi - ocena projektu.. i ponawiasz prosbe jak nikt tego nie uczynił

wiec OCENIAM jak nauczyciel

nie oczekuj ze ktos wyłozy ci kawe na ławe , byc moze tak jestes przyzwyczajony ze pomoc kojarzy ci sie z gotowcem

pisałes ze uczyłes sie pilnie w necie wiec poczytaj dalej az uzyskasz wystarczajaca wiedze zeby projekt zrobic samodzielnie i poddac go ponownie ocenie na forum

i nie miec moralnego kaca

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.