Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Na 125m2 +120l Bojler


darekele

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jestem nowym użytkownikiem , już jakiś czas przeglądam różne fora i czytam na temat pieców , znalazłem sporo tematów związanych z moimi pytaniami

na początek jaki piec na 125m2 +120l bojler piec ma być na miał węgiel drewno słowem wszystkie paliwa stałe

dodam że jest to mój pierwszy wybór pieca do nowego domu

który ma ściany z betonu komurkowego24 cm ocieplonego 12cm styropianem dach wata 20 cm ,instalacja c.o ma być na rozdzielaczach których jeszcze nie mam, dopiero rurki są rozprowadzone pex alu pex, będzie ich 3 po jednym na kondygnacje i 1 na podłogówkę której jest 40m2 podzielonego na 4 obwody

czytająć różne fora doszedlem do wniosku że 15kw wystarczy w sklepach nawet 12 mówili że wystarczy

 

zainteresował mnie piec defro Optima Komfort Plus 15KW z sterownikem i dmuchawą , oglądałem różne piece między innymi zęmbca ,ogniwo, per- eko ale najbardziej spodobało mi sie defro między innymi na jakoś wykonania i nie mówię tu tylko o wyglądzie zewnętrznym u mnie piec kosztuje 3600zł jest to porównywalna cena z innymi producentami

niestety czytając fora o ogrzewaniu przeczytałem kilka niepochlebnych opinii na temat tych kotłów a to że kopcą i szybko sadzą zarastają albo za dużo palą inie wiem czy jest to wina kotła czy też może kwestia ustawień pieca i sterownika

proszę o poradę

pozdrawiam darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kotły kopcą czy zasadzają się jest kwestią i odpowiedniego paliwa i sposobu palenia ale i dopasowania kotła pod względem mocy. Im spalanie przebiega w wyższej temp. z odpowiednim dopływem powietrza gwarantującym dopalanie paliwa tym czystszy kocioł i komin. Tak więc przewymiarowanie kotła bez podajnika może okazać się bardzo szkodliwe dla niego i uciążliwe w eksploatacji( wiem to z własnego doświadczenia). W projekcie domu masz określone zapotrzebowanie na ciepło, dolicz sobie do tego ok. 3-4kW na CWU i taką proponuję moc kotła żeby potem nie było problemów. Wiadomo że do takiego pieca trzeba częściej zaglądać ale coś za coś( ja kupiłem szczotkę do komina i zaglądam rzadziej do pieca a częściej do komina ). Z moich wyliczeń wychodzi moc ok. 10-11kW. Piszesz o instalacji rozdzielaczowej chmm... proponowałbym pomyśleć nad obiegiem grawitacyjnym. Zazwyczaj instalacje rozdzielaczowe są instalacjami typowo pompowymi a co będzie gdy w swoim "śmiecuchu" dobrze rozbujasz a wyłączą prąd? Piec od razu nie wygaśnie, naturalny ciąg kominowy pewnie go zagotuje i oby na tym się skończyło. Tyle o bezpieczeństwie a zostaje jeszcze czynnik "strategiczny"- brak prądu=brak ogrzewania. Pomyśl o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nad brakiem prądu się już zastanawiałem i zainstaluje U.P.S. więc brak prądu nie grozi

a co do paliwa 15kw otrzyma sie przy spalaniu głównego paliwa w tym wypadku węgla z miału uzyskuje sie juz mniejszą moc a z drewna jeszcze mniejszą

no i w tym piecu jest wentylator z klapką który doprowadza powietrze a naturalny ciąg jest wykorzystywany tylko przy rozpalaniu

ale zastanowie się nad zmniejszeniem mocy do np:12kw dziękuję za szybką odpowieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 14 KW + 3KW jeżęli CWU

może być ciut mniej ale coś w tą MAŃKĘ

na klapowym piecu więcej wypalisz paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.