Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziubarczyk/termiko Kocioł Kwm Sgr 19kw


matysy1

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście jakoś cisza.Pale cały czas miałem,jest ok., no może oprócz tego, że co drugi dzień musze czyścić piec i wybierać popiół.Mój dom to 140 m, nie ocieplony ,budowla z lat 80 centralne z układem otwartym starego typu(nowe grzejniki),zawór 4drożny.Spalanie około20-25kg na dobe.Jak na razie jestem zadowolony, zobaczymy jak będzie zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom, a raczej domek (połowka bliźniaka) 60m2. Okna mają ok. 30 lat i wije z nich tak, że wentylacji nie potrzebuje :) Na ścianach styropian 5cm. na dachu styropian 5cm, fundament nieocieplony. Tak więc zapotrzebowanie mam jak nowy dom 150m2 :):):)

Instalacja zamknieta. Zawór 3d. Zbiornik CWU 120l. Żona, która ma manie na punkcie wietrzenia mieszkania.

 

Pondto dzisiaj po raz pierwszy napaliłem dwoma paliwami na raz (w końcu po to wyle wydaliśmy na ten kocioł) i zagotowałem go tylko do 105*C :) Do tej pory takie eksperymenty kończyły się na 120-130*C i ciśnieniu 1.7bar.

Zaczynam dochodzić do perfekcji w tym temacie... :) Kocioł przyjmuje temperature niemiłosiernie...:) W domu obok jest kocioł jakiś z pleszewa... Sasiąd może sobie palić drewnem, że iskry przez komin wylatują i do 80*C nie zagrzeje się... U mnie 3-4 kawałki drewna i mam 120*C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrozumiałem Twojego posta, sąsiad pali samym drewnem a Ty jechałeś na dwóch paliwach na raz.

 

Puszczanie kotła na taki żywioł, że tracisz kontrolę nad zadaną temperaturą, na dłuższą metę może zaowocować jakimś bum w kotłowni, bo na takich temperaturach możesz zajechać pompę :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w wątku oznacza brak problemów?

Smoku, michalc napiszcie jakie macie instalacje c.o. czy są oparte na zaworach n-drogowych, układy zamknięte czy otwarte, jakie domy, izolacje itd.

Moja instalacja jest układem otwartym, z zaworem 4 drożnym, klasyczny układ na 2 rozdzielacze parter/piętro, góra powinna chodzić w grawitacji, ale to dopiero po testach w przyszłym tygodniu. Wrzucę fotki jak wszystko pospinam, na razie w kotłowni szwagier kończy układać płytki. Mam 14 grzejników kermi w tym 2 suszarki + dwie małe podłogówki regulowane rtl-ami.Mój dom nowy jeszcze nie mieszkamy, izolacja; podłoga styr. 5cm, ściany styr. 12cm, poddasze wełna 25cm, powierzchnia użytkowa - niecałe 200m (w tym garaż 23m) Do ogrzania jeszcze bojler c.w.u 140l pionowy wolnostojący.

witam dom 200m2 w tym garaż 30 m2 ogrzewany ,podłoga 10cm styropian, ściana 15cm, dach wełna 25cm,instalacja otwarta ,14 grzejników i dwie drabinki z zaworami term ust na 21st c +podłogówka w kuchni do tego jeszcze cwu 300 l zasilane też solarem jeszcze nie podłączone - jeszcze się nie przeprowadziliśmy

piec 19kw moje nastawy

temp zadana 45 jest zawór 4d na nim temp wyjścia na grzejniki ok 35

podawanie 15% 5/40

podtrzymanie 15sek/15min

wentylator max 30%

spalanie przy obecnej temp zew(dzien 10st noc 0 st) ok 15kg ekogroszek no name raczej słaby więcej popiołu większe spalanie niż przy pieklorzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matysy1, widzę że mamy podobną powierzchnie do ogrzania, u mnie jednak jest kocioł 25 kW. Na etapie "skręcania" kotłowni zmieniłem instalacje z otwartej na zamkniętą, jutro chyba uda mi się odpalić na razie na awaryjnym ruszcie a później spróbuje palić miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem, od kilku próbuję palić miałem z owsem, przy tych temperaturach kocioł radzi sobie super. W domu jeszcze nie mieszkam, nie ma w nim jeszcze drzwi wewnetrznych przez to ucieka mi troche ciepła przez garaż. Na piecu mam zadane 50 st. zawór 4 drożny puszcza około 25% ciepłej wody na układ, w domu temp. 18-19 st do tego grzeje c.w.u 140litrów do 42 st. Jak na razie zużycie opału waha sie w granicach 15kg/doba na ekogroszku którego testowałem 3 dni, niedużo więcej spala miału z owsem pomieszanego 50% na 50% miał 19000kJ z Janiny, popiołu z tej mieszanki praktycznie nie ma za wiele. Ustawienia; długość cyklu 40s. podawanie 18% (7.2 sekundy) wentylator min 5% max 30% . podtrzymanie wg. ustawień producenta - 25 min. przerwa, 15sekund podawanie. Temperatura na kotle po osiągnięciu zadanej podskoczy jeszcze o 2-3 stopnie, później piec stoi w podtrzymaniu z 30-40 minut. ;)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ce4d6a035a0a4949.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8fbd1271eb9f8d9c.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam zainteresowanych.Drugi dzień palę miałem,pali się ok.Temperaturę przewyższa lepiej niż eko.Na groszku przewyższało o3 stopnie a na miale 8.Troche dużo popiołu ale coś za coś.Zastanawiam się co ile trzeba czyścić komorę pod palnikiem.Napiszcie czy ktoś z was już to robił. Pozdro.

Mam Termiko 25KW i 200m do ogrzania. Paliłem już dobrym groszkiem(Wartość opałowa 26 - 27 MJ/kg)

i dobrym miałem (Wartość opałowa > 25 MJ/kg,)

oba z grzejtanio z Tarnowa) oraz mieszaniną tychże.Paliłem też miałem noname o kaloryczności 21MJ/kg. Wniosek podstawowy mam taki. Im droższy(lepszy) opał ładowałem do zasobnika tym taniej(po przeliczeniu na złotówki kosztowało mnie ogrzewanie.Po prostu dobrego opału piec pobierał znacznie mniej przy tych samych parametrach wody i podobnej pogodzie.Przy tanim miale musiałem codziennie wyrzucać popiół(1 standardowe wiadro) Przy groszku popielnik czyściłem co 4-5 dni. Osobnym tematem jest skład i struktura Popiołu. Wniosek drugi. Nie warto wysilać się na mieszanie różnych paliw (choć producenci pieców robią z tej możliwości zaletę pieca) Znacznie lepiej i precyzyjniej można doregulować piec dla paliwa jednorodnego nawet jeśli jest gorszej jakości. Jedyny, moim zdaniem, powód by mieszać, to uszlachetnianie paliwa tak nędznego, że samo paliwem być już nie może z wielu zresztą powodów, choć najczęściej to niska kaloryczność(owies). Mam natomiast inny problem. Mam sterownik RK-2006 z modulacją. Nie mogą nigdzie znaleźć nastawów modulacji. Metodą prób i błędów ustawiłem modulację tak by przy dochodzeniu do temperatury zadanej wentylator wyraźnie zwalniał i czas podawania paliwa się samoczynnie skracał. Pozwala to uniknąć często opisywanego na forum zjawiska przewyższania temperatury zdanej o kilka stopni z racji bezwładności układu. Z kolei przy wychodzeniu z podtrzymania i przejściu w pracę sterownik podaje zdecydowanie więcej paliwa(buduje osławiony kopczyk i mocno napowietrza retortę. Początek wzrostu temperatury wody powoduje przejście w tryb zadany ,a zbliżenie do temp zadanej ponownie spowalnia całość. Histerezę dzięki temu mogłem zmniejszyć do 3 st. i piec praktycznie pracuje w zakresie 5 stopni. Niestety, to ustawienie mogła uzyskać nawet małpa, podobnie jak ja, naciskając guzik i patrząc co się będzie działo. Do modulacji trybu podtrzymania nie podchodzę licząc, że może jednak gdzieś istnieje instrukcja do RK-2006 z modulacją, która powie mi coś więcej o modulacji niż to, że ten sterownik ją ma i dlatego jest tak cudny :-))))

Jeśli ktoś może mi pomóc będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zainteresowanych.Drugi dzień palę miałem,pali się ok.Temperaturę przewyższa lepiej niż eko.Na groszku przewyższało o3 stopnie a na miale 8.Troche dużo popiołu ale coś za coś.Zastanawiam się co ile trzeba czyścić komorę pod palnikiem.Napiszcie czy ktoś z was już to robił. Pozdro.

Sorry z żalu nad moim poblemem z modulacją zapomniałem o czyszczeniu komory pod palnikiem. W/G instrukcji mój piec powinien mieć zakręcane dwiema śrubami okienko w dolnej części retorty. Niestety nie znalazłem niczego takiego. Sprzedawca pieca nie odbierał telefonu(chyba miał wyczucie). Sporo czasu mi zajęło znalezienie metody. U mnie odkręca się od dołu retorty nakrętkę i opada dno retorty odsłaniając komorę nadmuchu. Niestety trzeba z rozpaczy się położyć na podłodze przy piecu by to zauważyć :-)))) Zdecydowanie lepiej było jednak dzwonić ;-)))) Czyszczenie 2-3 razy w sezonie moim zdaniem całkowicie wystarczy(1 szklanka popiołu) choć znów zależy to od tego czym palimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby;

mimo że rozpisałeś się na temat Twojego problemu z modulacją mocy, nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry !

Chodzi mi o to, że mozna ustawiać modulację grzania i modulację podtrzymania na 1,2,3,4, itd. ale jakie faktyczne nastawy wprowadzam przestawiając np z 4 na 5 nie mam pojęcia. Muszę po prostu po zmianie siedzieć przy piecu i analizować czy coś się zmieniło i jeśli tak to w jaki sposób. Nie znalazłem nigdzie informacji co oznacza dla pracy pieca ustawienie modulacji na 3 albo na 5. Moje obecne nastwienie modulacji pracy to bodaj 4 i nie mam pojęcia co by się zmieniło po przestawieniu np na 1. Może byłoby jeszcze lepiej? Przy ustawieniu chyba 6 wentylator pracuje np bardzo zdechle i cały czas tak samo natomiast podawanie opału staje się zupełnie chaotyczne i trwa od jednej do kilku sekund i ni cholery nie trwa tyle ile zostało nastawione na pokrętle % podajnika( ustawiam w zależności od opału od 18 do 25% czasu podawania w cyklu 40 do 80 sekund). Marzy mi się instrukcja która mi powie ,jaki będzie przebieg cyklu podtrzymania po ustawieniu np 6 w modulacji podtrzymania.I analogicznie prz modulacji pracy. To co mam jest niezłe ale trafiłem na to zupełnie przypadkiem. Wolałbym wybierać modulację świadomie na podstawie instrukcji i dopiero wtedy sprawdzać czy pasuje mi ustawienie czy nie. Na dziś najpierw musiałbym sprawdzić co w ogóle ustawiam wybierając 3 lub 1 i potem myśleć czy jest to dobre dla mojego pieca czy nie. Jaśniej już nie potrafię wytłumaczyć dleczego pragnę instrukcji z wyjaśnieniem co oznaczeją poszczególne wartości modulacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste, wytłumacze Ci na przykładzie mojego kotła i modulacji w trybie praca. Zakładamy że ustawiasz modulację jak u mnie na 3, wtedy kocioł dążąc do temperatury zadanej Np 55 stopni pracuje z ustawieniami podawania takie jakie masz ustawione na gałce i wyświetlane jest to na sterowniku, temperatura rośnie i dochodzi do 52 stopni i wtedy zaczyna modulacja skracać czas podawania i moc dmuchawy. A dlaczego wtedy? bo masz ustawioną modulacje na 3, czyli zaczyna ona działać 3 stopnie przed temperaturą zadaną. Jeśli ustawisz na np 6, to zacznie działać 6 stopni przed temperaturą zadaną. Kocioł dochodzi do 55 stopni i przechodzi w tryb podtrzymania, który będzie trwał tak długo, aż spadnie na nim temperatura o tyle stopni o ile nastawiłeś sobie histereze ( u mnie jest to 3 stopnie)

Więc jeśli nastawisz sobie modulacje na np 6, a histerezę 3 - to kocioł przechodząc z trybu podtrzymania będzie podawał paliwo i dmuchał z mocą około 50% mniejszą niż nastawiłeś na gałce.

A kiedy nastawisz modulację na 3 a histereze na 6, to kocioł po przejściu z trybu podtrzymania będzie pracował z mocą nastawioną na gałce podawania i gdy temperatura osiągnie 3 stopnie mniej niż zadana zacznie znów zwalniać aż osiągnie temperaturę zadaną.

Resztę doczytaj w instrukcji strona 12 http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=14&op=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja tez mam Dziubarczyka, ten sam model kotła ze sterownikiem RK-2006L2-z.

Mam problem chyba z opałem bo wątpię żeby to była wina ustawień.

Eko groszek który zasypuje strasznie się spieka (koksuje) do tego stopnia że nie powstaje popiół tylko "skała" która nie spada do popielnika tylko rośnie do góry. Piec muszę czyścić a raczej rozkuwać te spieki codziennie.

Instalator twierdzi że to opał, na składzie natomiast mi powiedziano że ma on dużą kaloryczność (powyżej 26) i dlatego tak się dzieje. Opał jest mokry.

Czy nalegać na składzie żeby zabrali ten węgiel czy pobawić się ustawieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawić się zawsze można, na początek zmniejsz nadmuch powinno to coś dać. Można trochę podsuszyć opał albo mieszać z innym np. z jaretem, owsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

pobawiłem się ustawieniami i zwiększyłem nadmuch bo miałem ustawione na 30% a teraz jest na 60% maks i min 20% a było 8%. Zwiększyłem też postój na 75s a podawanie ustawiłem na 16%. Nie ma spieków już (są ale małe) ale za to jest dużo popiołu (przez dobę dwa popielniki) i zauważyłem że temperatura na piecu jest niższa niż poprzednio. Wcześniej piec bez problemu stał na 80* na termometrze analogowym a na sterowniku oscylowało w granicach 59-62* przy zadanej 63*. Teraz zadana jest na 70* a na sterowniku a piec nie osiąga takiej i na tym termometrze wbudowanym analogowym oscyluje w okolicach 75*. Czy fakt iż włączyłem w ustawieniach serwisowych "okresowe włączanie pompy CO" może powodować iż ta temperatura na piecu jest teraz niższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich. Chciałem wlaczyc sie do dyskusji otóż jestem właścicielem nowego pieca z firmy Dziubarczyk model Astro o mocy 19kw piec ma do ogrzania 200m2 i bojler 150.l . Jakieś 3 m-ce temu uruchomiłem piec na rusztach awaryjnych ponieważ nie było jeszcze tak zimna i zapalałem dopiero po godzi 16.00 i byłem mile zaskoczony bo paliłem drewnem i węglem i piec szybko osiągał temp w porównaniu z jego poprzednikiem co miał blisko 20 sezonów. Wiem ,ze się nie nie zaleca palić na rusztach no ale co zrobić jak jeszcze nie ma zimy. Grzanie eko-groszkiem zaczołem palić 22listopada i grzeje nim nie przerwanie do 20 grudnia zużyłem przy tym samego groszku 900kg groszku wydaje mi się troche dużo. Z parametrami cały czas kombinuje teraz ustawienia mam takie: temp analogowa 58* temp na sterowniku50*, czas powt paliwa co 90s, dawka paliwa 11%,9,9/90s, podaw w podtrzy 15s, postój w podtrzy 3min, przedmóch 8 sek co 1min,klapka od wentylato uchylona około 2cm. Groszku mam 2 rodzaje zmieszanego tańszy i droższy. Proszę o ocenę co robię żle co moge poprawić. Spalam groszku około 30kg na dobę i czyszczę piec raz w tyg a sadzy jest pół wiaderka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o zużycie 30kg / doba na 200 metrow dom - to jest to dobry wynik. A termometrem analogowym nie ma sie za bardzo co sugerowac, on jest tylko na wypadek braku pradu i nie jest zbyt dokładny. Ważne aby czujnik temperatury od sterownika był przypiety możliwie blisko wyjścia z pieca a później zaizolowany kawałkiem wełny , unikniesz wtedy przekłamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób dobry, ważne aby ten czujnik nie miał możliwości odpaść od tej rury bo bedzie katastrofa, no i to miejsce z czujnikiem później ocieplić cienką warstwą wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste, wytłumacze Ci na przykładzie mojego kotła i modulacji w trybie praca. Zakładamy że ustawiasz modulację jak u mnie na 3, wtedy kocioł dążąc do temperatury zadanej Np 55 stopni pracuje z ustawieniami podawania takie jakie masz ustawione na gałce i wyświetlane jest to na sterowniku, temperatura rośnie i dochodzi do 52 stopni i wtedy zaczyna modulacja skracać czas podawania i moc dmuchawy. A dlaczego wtedy? bo masz ustawioną modulacje na 3, czyli zaczyna ona działać 3 stopnie przed temperaturą zadaną. Jeśli ustawisz na np 6, to zacznie działać 6 stopni przed temperaturą zadaną. Kocioł dochodzi do 55 stopni i przechodzi w tryb podtrzymania, który będzie trwał tak długo, aż spadnie na nim temperatura o tyle stopni o ile nastawiłeś sobie histereze ( u mnie jest to 3 stopnie)

Więc jeśli nastawisz sobie modulacje na np 6, a histerezę 3 - to kocioł przechodząc z trybu podtrzymania będzie podawał paliwo i dmuchał z mocą około 50% mniejszą niż nastawiłeś na gałce.

A kiedy nastawisz modulację na 3 a histereze na 6, to kocioł po przejściu z trybu podtrzymania będzie pracował z mocą nastawioną na gałce podawania i gdy temperatura osiągnie 3 stopnie mniej niż zadana zacznie znów zwalniać aż osiągnie temperaturę zadaną.

Resztę doczytaj w instrukcji strona 12 http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=14&op=5

Niech Ci Matka Boska w tłustych dzieciach wynagrodzi, a życie Twoje nich będzie długie i dostatnie.Innymi słowy Dzięki serdeczne za pomoc. Mam jasność w temacie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak na chwile wyłączysz sterownik, odkrec dekiel i wyczysc. Tam jest fabrycznie uszczelnione sznurem, tak że już nic wiecej nie trzeba dawać. Zwróć tylko uwagę aby połączenie tego sznura było szczelne tzn nie było tam jakiej szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz najpierw co masz w tych ustawieniach.... :(

 

 

Tak na poczatek:

 

Praca:

10%-12%

Przerwa 90 sek.

 

Podtrzymanie

30 sek

Prezerwa 40 min.

 

Wentylator 60-20% (praca max i min)

Przysłona zamknieta na max, lub lekko uchylona.

 

Już nie przepalonego groszku nie będzie...

 

Ps.: Życzę miłych dziesiątek godzin przesiedzianych w kotłowni...

michał odezwij sie prosze do mnie na pw i podał byś mi jakis kontakt do siebie bo mnie ten kocioł do furi doprowadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

poszukuje osób użytkujących kocioł kwm sgr typ wysoki producent dziubarczyk ze sterownikiem rk 2006 firmy key

celem wymiany informacji,doświadczeń dotyczących ustawień, spalania, rodzaju opału

pozdrawiam

 

Użytkuje DZiubarczyka KWM - SGR 19KW wyższy model. Dom do ogrzania to 110m2, sciany 3 warstwowe z pustką powietrzna ocieplone styropaniem 8 cm. Strop ocieplony trocinami i sieczką poddasze nieocieplone. Okna plastiki wymienione w tym roku. Instalacja grzewcza jest nowa.

 

Ustawiena pieca:

Temp zadana kotła: 60stopni,

Czas powtarzania podawana paliwa:60s,

Dawka paliwa 30% 18s/60s,

Czas pdawania w podtrzymaniu 15s,

Czas postoju podtrzymaniu 20min,

Max moc wentylatora 30%

Min moc wentylatora 8%,

Przedmuchy co 10 min przez 15s.

Współczynnik modulacji 1.

 

Temperatura w domu ok20 stopni.

Czas w trybie praca od 6 do 12 min, czas pdtrzymania od 35 do 40 min.

 

Spalanie ok 30 kg, może troche mniej. Trudno wyczuć tak na oko:) Popiół proszek z małymi kawałkami szlaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Wszystkich. Przykleje się do tematu. Otóż kupiłem piec Terminko KWM-SGR typ wysoki ze sterownikiem KEY RK-2006L2. I moje pytanie brzmi jak podłączyc ten sterowniki do pieca, tzn do pompy co, do podajnika i do dmuchawy.

Jest on zawieszony na piecu(plastikowy uchwyt) a z tyłu ma gniazdo na taśme ATA (coś jak w komputerze do podłączenia dysku twardego), ale nic nie jest podłączone a w komplecie nie było żadnej takiej taśmy.

Proszę jeśli to możliwe o fotki jak wygląda u Was podłączony ten sterownik.

Z góry dzięki i pozdrawiam

Ewentualnie użytkuje ktoś taki piec w okolicy obornik wielkopolskich?

Edytowane przez RamzesFun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.